خبرگزاري آريا - وب سايت خانه طرح: اگر شما هم از آن دسته از افرادي هستيد که به گل و گياهان آپارتماني علاقه زيادي داريد اما فضاي داخلي منزل يا محيط کارتان از نور کمي برخوردار است قطعا بايستي گل ها و گياهاني را انتخاب کنيد که به شرايط نوري کم قانع باشند. به عبارت ديگر شما نيازمند گلهاي آپارتماني سايه دوست هستيد.
در اين بخش قصد معرفي 10 نمونه از گياهان و گلهاي آپارتماني سايه دوست را داريم . با خانه طرح در معرفي اين گل ها همراه باشيد.

اسامي گلهاي آپارتماني سايه دوست کدامند ؟
1- گل سانسوريا

گل سانسوريا از جمله گلهاي آپارتماني سايه دوست به حساب مي آيد . اين گل مناسب براي دفاتر اداري ، تجاري و … است که اگر با گل هاي آگلونما و يک باکس همرنگ ، ترکيب شود ، بسيار زيباتر جلوه مي کند .برگ هاي بلند و کشيده ي اين گل تمام نگاه ها را به سمت بالا هدايت ميکند و براي تاکيد بر ستون ها بسيار مناسب است . اين گل نياز به آبياري کمي دارد و آبياري زياد موجب پوسيدگي قائده ي برگ ها مي شود .
2- گياه فيتونيا

يکي ديگر از گلهاي آپارتماني سايه دوست ، گياه فيتونياست که زادگاه اصلي آن کشور برزيل است . اين گياه را نبايد در معرض نور مستقيم خورشيد قرار دهيد به خصوص در پشت پنجرهاي شيشه اي مستقيم به نور خورشيد ، چرا که باعث سوختن برگ هايش مي شود .به علت نياز شديد اين گياه به رطوبت آن را معمولا در گلدان هاي شيشه اي دهانه گشاد قرار مي دهد . همانطور که گفته شد اين گل سايه دوست است اما نه تاريکي مطلق ! اين گل نياز به نور غير مستقيم خورشيد دارد .
3- گياه آگلونما

گياه آگونما از نور مستقيم خورشيد بيزار است و نياز چنداني به نور و روشنايي ندارد . با وجود آنکه گياه به مکانهاي تاريک مقاوم است از قرار دادن دائمي آن در چنين مکانهايي اجتناب کنيد. گياه در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ حساس است و به سرعت برگهاي پائيني خود را از دست مي‌دهد .
4- سانسوريا پاکوتاه

اگر به دنبال يک گياه شيک و زيبا و با دوام براي ميز کار يا اداره ، آشپزخانه و حتي سرويس بهداشتي و هر نقطعه اي از خانه که بخاطر نور کم نمي توان گل ديگري نگه داشت هستيد ، گل سانسوريا را پيشنهاد مي کنيم . ظهور نقوش زيباي برگها ، ناشي از وجود نور کافي است،گياه نور کامل را بر ساير نورها ترجيح ميدهد . اين گياه در احتياجات نوري خود انعطاف زيادي دارد ، به طوري که در سايه هم مي تواند زندگي خود را ادامه دهد.
5- اسپاتي فيلوم

اسپاتي فيليوم از آن دسته از گلهاي آپارتماني سايه دوست است که مي تواند براي اداره جات ، بانک ها ، منازل و … استفاده شود . با وجود مقاومت اين گل در شرايط نوري ضعيف اما در شرايط نوري کامل ، شرايط مطلوب تري براي نگهداري اين گل خواهيد بود .
6- نخل شامادورا

نخل شامادورا يا نخل بامبو گياهي است از خانواده اريکاسه و بومي آمريکاي مرکزي ، داراي ظاهري ظريف وباريک و برگهاي سبز تيره و ساقه هايي روشن و رشد کم است . بطور کل ارتفاع آن از 2 متر تجاوز نمي کند و بخاطر تحمل سايه و نياز نوري کم ، گياهي مناسب براي نگهداري داخل آپارتمان مي باشد ولي با اين وجود نور غير مستقيم باعث بهبود رنگ برگهاي شانه اي آن مي شود. همچنين ميوه ها وگلهاي اين گياه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذايي لذيذ و در سالاد استفاده ميشود.
7- گياه سرخس

سرخس يکي ديگر از گياهان سايه دوست اپارتماني است که داراي انواع متنوعي نيز مي باشد . سرخس طالب رطوبت بالاست ولي هنگام آبياري بايد دقت نماييد که بر روي برگ ها آب ريخته نشود.
8- پاچيرا

پاچيرا گياهي است از خانواده پنيرکيان و بومي آمريکاي جنوبي و مرکزي که در باتلاق ها و علفزارهاي آن مناطق ساکن است . اين گل از آن دسته گلهايي است که مثل بامبو مي توان شاخه هاي آن را به هم بافت تا از آن ظاهر کليشه اي بيرون بيايد و ظاهري جذاب بگيرد . نگهداري آن در منزل بسيار راحت است و خيلي راحت ميتوان آنرا در جاهاي کم نور تا نور متوسط نگهداري کرد.
9- گل مارانتا

اين گل سايه دوست به مناطق گرم و مرطوب حساس است ، از اين رو بايد در نقاط سرد و خنک منزل يا اداره نگهداري شود .در سال هاي گذشته مارانتا را مناسب براي نگهداري در آپارتمان نمي دانستند ولي اکنون اين گياه به خوبي با شرايط آپارتماني سازگار شده است . لازم به ذکر است نور غير مستقيم براي اين گياه مناسبترين حالت ممکن است . گل مارانتا در تابستان سايه را ترجيه مي دهد اما در زمستان تمايل بيشتري به نور دارد و از تابش مستقيم نور خورشيد به خصوص از پشت شيشه بيزار است .
10- گياه گندمي

گياه گندمي گياهي سايه دوست ، ارزان و با رشد سريع است . به دليل فرم برگ هايي که اين گياه دارد مي توانيد آن را در داخل سبد آويزان کنيد تا برگ ها به شکل جالب توجه اي خود نمايي کنند . از قرار دادن اين گل در زير نور مستقيم آفتاب خوداري کنيد چراکه باعث سوخت برگ هايش مي شود .

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

اپیدمی مصرف خود سرانه دارو در بیرجند/ حلقه معیوب زنجیره درمان

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: امروزه مصرف خودسرانه دارو به‌عنوان حلقه‌ای معیوب از زنجیره درمان، از جمله بزرگ ترین مشکلات جامعه محسوب می شود. در واقع افراد برای درمان یا سراغ جعبه داروها می‌روند یا با مراجعه به داروخانه اقدام به خرید دارویی می‌کنند که خودشان برای خودشان تجویز کرده‌اند.

تحقیقات خبرنگار مهر بیانگر آن است که اغلب خانواده های بیرجندی به صورت روزانه مصرف کننده دارو هستند و بر اساس گزارش های مسئولان، مسکن ها و آنتی بیوتیک ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه دارو را به خود اختصاص می دهند این در حالی است که مصرف این داروها می تواند ضررهای زیادی را به افراد مصرف کننده تحمیل کند.

هر چند بیشتر افرادی که خودسرانه دارو مصرف می‌کنند، آگاهی اولیه‌ای از داروی مصرفی دارند ولی این آگاهی به حدی نیست که به استفاده صحیح از دارو و پیشگیری از تداخلات دارویی و عوارض نامطلوب آن منجر شود بنابراین می طلبد با اجرای برنامه های مختلف برای حذف این عادت جامعه تلاش شود.

بر اساس گفته کارشناسان استفاده نادرست از گیاهان دارویی هم می تواند ضرر هایی را عاید بدن کند بنابراین می طلبد در تجویز درست و منطقی گیاهان دارویی و خرید آن از مراکز شناخته شده دقت لازم لحاظ شود. همچنین توصیه های مسئولان ضمن تاکید بر پرهیز شهروندان از مصرف خودسرانه دارو، به این نکته اشاره می کند که استفاده از گیاهان دارویی هم باید با پزشک معالج همراه باشد تا فرد بیمار را گرفتار عواقب دردناک نکند.

از گزارش های میدانی خبرنگار مهر می توان به این نتیجه رسید که شهروندان بیرجندی هم در هنگام مشاهده علائمی مانند گلودرد، سر درد، دندان درد و یا کاهش استرس خود برای خود نسخه می پیچند و به سراغ مصرف داروهایی می روند که شاید نیاز بدنشان نباشد.

عوارض مصرف خودسرانه دارو اطلاع رسانی شود

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امروزه مصرف دارو به صورت خودسرانه به امری طبیعی تبدیل شده است، گفت: بیشتر داروهایی مانند مسکن، آرام بخش و کپسول های خشک کننده به راحتی در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

محمد عباسی که خود از افرادی است که به صورت خودسرانه آنتی بیوتیک ها را مصرف می کند، اظهار کرد: تاکنون هنگام بروز هر گونه گلو درد، بدون مراجععه به پزشک کپسول خشک کننده مصرف می کردم.

وی ادامه داد: متاسفانه اکنون بدنم به نوعی از خشک کننده ها مقاوم شده و بنا به گفته پزشک باید از داروهای قوی تری استفاده کنم.

عباسی با بیان اینکه مصرف آرامبخش ها در جوانان به خصوص دانشجویان رواج زیادی دارد، افزود: باید عوارض مصرف خوسرانه دارو از سوی رسانه ها و داروخانه ها اطلاع رسانی شود.

درد هایی که درمان نمی شوند

یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مسکن ها بیشترین میزان مصرف در خانواده ها را دارد، افزود: به دلیل شرایط کاری و ارتباط مستقیم با کامپیوتر، به طور متوسط در هر هفته سه بار مسکن مصرف می کنم.

زهرا سلطانی با بیان اینکه مصرف مسکن ها نه تنها برای من، بلکه برای عموم مرسوم شده است، افزود: عدم آگاهی از عوارض بلند مدت داروها باعش شده، شهروندان ناخواسته به سمت این کار بروند.

وی با تاکید بر اینکه باید از طریق رسانه ها به خصوص صدا و سیما به تولید برنامه ها و محتواهایی برای فرهنگ سازی پرداخته شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی هر فرد خودش در هنگام بروز بیماری هایی مانند سرماخورگی نسخه می پیچند این در حالی است که بیماری و درد وی از ریشه درمان نمی شود.

سلطانی با اشاره به تاثیر مثبت داروهای گیاهی بر رفع بیمار ی ها بیان کرد: در خراسان جنوبی و بیرجند علی رغم داشتم داروهای گیاهی منحصر به فرد، اما معرفی چندانی نشده و شهروندان تمایلی برای مصرف این دسته از داروها ندارند.

بروز بیماری های کلیوی

یک داروساز بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این زمینه با بیان اینکه مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین مصرف خودسرانه را دارند، افزود: این داروها درصورتی‌که نیاز بدن نباشد، عوارض و اثرشان را روی فرد به‌جا می‌گذارند.

سهیلا مهدوی یکتا ادامه داد: مصرف خودسرانه این داروها عوارض‌های کلیوی و کبدی زیادی دارد که طولانی مصرف کردن آن‌ها این عارضه‌ها را بر جای می‌گذارد.

وی بابیان اینکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین ضرر را به فرد مصرف کننده می‌رساند، اظهار کرد: مصرف این داروها درصورتی‌که نیاز فرد نباشد، باعث می‌شود که بدن راه مقاومت علیه بیماری‌ها را پیدا کند.

 مهدوی یکتا اظهار کرد: از شهروندان خواستارم اگر هرگونه علائمی مانند سرماخوردگی و مشکل در دستگاه تنفسی احساس می‌کنند، قبل از مصرف خودسرانه دارو به پزشک مراجعه داشته باشند.

این دکتر و داروساز بیرجندی سخت شدن درمان و مقاوم‌سازی بدن را از مهم‌ترین اثرات مصرف خودسرانه دارو دانست و افزود: همچنین از افراد بیمار خواستارم دوره درمان را به‌طور کامل پشت سر بگذرانند و در نیمه مسیر رها نکنند.

آرام بخش ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را دارند

مدیر نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه مصرف خودسرانه دارو یعنی شخص بدون اطلاع پزشک دارو را مصرف کند، گفت: مسکن و آرام‌بخش‌ها عمده داروهایی هستند که به‌صورت خودسرانه مصرف می شوند.

علی راستی با تأکید بر اینکه مصرف دارو باید توسط پزشک انجام شود، افزود: پزشک با علم و آگاهی از نوع بیماری، سن، جنس، وزن و حساست های دارویی دارو را تجویز می‌کند.

وی ادامه داد: وقتی شخصی بدون آگاهی از این موارد اقدام به مصرف می‌کند، منجر به عوارض جانبی ازجمله نارسایی های کلیوی و کبدی می‌شود که هزینه‌های زیادی برای فرد و نظام سلامت در پی دارد.

راستی بابیان اینکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند منجر به درمان ناقص و بروز پدید مقاومت‌های میکروبی شود، اظهار کرد: در این صورت اگر شخص بعداً دچار عفونت شود، آنتی‌بیوتیک ها برای درمان پاسخ نمی‌دهند.

مدیر نظارت بر دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: همچنین مصرف خودسرانه داروهای اعصاب و رام بخش علاوه بر اینکه منجر به عادت و تحمل می‌شود، در برخی از موارد می‌تواند اثرات روانی داشته باشد.

وی ضمن توصیه به پرهیز از مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهان دارویی، افزود: میزان ماده مؤثر داروهای گیاهی شناخته‌نشده بنابراین ممکن است عوارض ناشناخته ای به دنبال داشته باشد.

مدیر نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: امروزه داروهای زیادی از رده خارج شده‌چراکه به‌مرور زمان در مقابله با میکروب مقاوم شده اند.

عطاری ها مجاز به عرضه داروهای ترکیبی نیستند

مسئول اداره داروهای سنتی گیاهی و طبیعی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: تصور عامه بر این است که گیاهان دارویی فاقد عارضه بوده که به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد.

هنرمند بابیان اینکه ترکیبات پیچیده‌ای در گیاهان دارویی وجود دارد، اظهار کرد: بخشی از ترکیبات داروها ممکن است با مواد غذایی تداخل داشته باشد.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون داروخانه تنها مکان مجوز دار برای فروش دارو است، افزود: هر مکان دیگری غیر داروخانه برای تحویل دارو غیرقانونی، غیرمجاز و خلاف مقررات است.

هنرمند بابیان اینکه تصور مردم برای مراجعه به عطاری‌ها برای تهیه دارو خلاف مقررات است، گفت: عطاری‌ها طبق قانون تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی به‌صورت خشک‌شده و بسته‌بندی هستند.

مسئول اداره داروهای سنتی گیاهی و طبیعی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: همچنین عطاری‌ها نمی‌توانند داروهای گیاهی را به‌صورت ترکیبی به فروش برسانند.

وی بیان کرد: متأسفانه برخی از عطاری‌ها داروهای ترکیبی را به‌صورت کپسول تحویل بیمار می‌دهند که غیرمجاز است.

آنچه مسلم است مصرف خودسرانه داروهای شیمیایی و گیاهی برای درمان نه تنها دردی را از فرد بیمار بر می دارد بلکه باعث پیدایش بیماری های مضاعف در بدن می شود که نیاز است شهروندان قبل از هر تصمیمی برای این امر، مورد توجه قرار دهند.

کد خبر 4540189

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۶۲۱۶۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آشنایی با تصفیه کننده‌های طبیعی هوا
 • تلاش دولت پنهان برای نفوذ در تئاتر/بزرگترین مشکل تئاتر حضور اشباح و سانسور است
 • استاندار گلستان: حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های اقتصادی در آزادشهر اجرا می‌شود
 • مسیری که تئاتربرای استعدادیابی پیمود/سایه سنگین«هیولای پیشکسوتان»
 • توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند/ برای روز مادر افزایش قیمت نداشته‌ایم/ انتقاد از فروشندگان گل در فضای مجازی
 • برای خرید آپارتمان در جنت آباد چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول
 • شناسایی 2هزارهکتار اراضی شیب دار برای کاشت باغات
 • اجرای تئاتر سایه نت‌ها در باغملک
 • ایستگاه تحقیقاتی زیره در سبزوار راه اندازی می شود
 • اعتماد مردم به گیاهان دارویی با پرهیز از خام فروشی بالا می‌رود
 • حفظ گیاهان در خطر انقراض با فناوری کشت بافت
 • توسعه روند تولید گیاهان دارویی در گیلان
 • قیمت آپارتمان در جنت آباد +جدول
 • قیمت آپارتمان در منطقه جنت آباد+جدول
 • کشت گیاهان دارویی در ابرکوه به 132هکتار رسید
 • جدول/ برای خرید آپارتمان در جنت آباد چقدر باید هزینه کرد؟
 • کشف ۲ محموله قاچاق گیاه مرتعی کما در خارتوران/متهمان به پاسگاه زمان‌آباد میامی منتقل شدند
 • علف هرزی که از نظر ارزش صادراتی گیاهان دارویی بعد از زعفران جای می‌گیرد
 • برای خرید آپارتمان در منطقه جنت آباد چقدر باید هزینه کرد؟+جدول