علی تیرگیر، معلم روستای شاه‌حسینی است و زمانیکه وضعیت رفت‌وآمد دانش‌آموزان روستای نساءکوه را متوجه می‌شود آستین همت را بالا می‌زند و مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان احداث می‌کند. ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۱ استانها چهارمحال و بختیاری نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، روستای نساء‌کوه از توابع شهرستان لردگان است که فاقد هرگونه امکاناتی است.

عشق به تحصیل 3 دانش‌آموز پسر و دختر این روستا را مجبور به عبور از رودخانه خروشان خرسان کرده بود. تا اینکه علی تیرگیر، معلم روستای شاه‌حسینی از این موضوع مطلع و اقدام به ساخت مدرسه با هزینه خودش در روستای نساء‌کوه می‌کند.

خودش در توضیح علت این اقدام می‌گوید، بیانات مقام معظم رهبری در زمینه رفع محرومیت‌ها و انجام امور فرهنگی به صورت آتش به اختیار نقشه راهی را برایم ترسیم کرد که به روستاها ورود پیدا کنم و در حد توان خودم برای رفع محرومیت‌ها تلاش کنم و با کمک خداوند  در مدت زمان کوتاهی در حال رفع مشکلات هستم.

عبور دانش‌آموزان با استفاده از طناب و بسکل

علی تیرگیر در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: دانش‌آموزان روستای نساء‌کوه با استفاده از یک بکسل و یک طناب ساده از رودخانه خرسان عبور می‌کردند و مجبور بودند برای ادامه تحصیل 4 کیلومتر پیاده‌روی کنند که تحمل این رنج و سختی ناشی از پشتکار این دانش‌آموزان برای تحصیل است.

وی افزود: در گذشته دانش‌آموزان مجبور بودند با استفاده از طناب و یک قرقره که از این سوی رودخانه به سوی دیگر متصل شده بود به مدرسه بیایند که هر لحظه ممکن بود طناب پاره شود و دانش‌آموزان به داخل آب بیفتند بنابراین برای تامین امنیت آنها در مرحله نخست طناب را تبدیل به سیم بکسل و گهواره‌ای را تهیه کردم تا دانش‌آموزان داخل آن نشسته و از این سمت رودخانه به سمت دیگر بیایند.

تیرگیر در پاسخ به این پرسش مبنی‌بر اینکه چرا دستگاه‌های اجرایی حاضر به ساخت پل در این منطقه نمی‌شوند، گفت: هزینه ساخت پل 200 میلیون تومان است که پس از رودخانه کوهی نیز در میسر دانش‌آموزان است که شیب آن بسیار تند است، همچنین عرض رودخانه 300 متر است که مهار پل نیز کار مشکلی است.

این معلم فداکار بیان کرد: روستا نساء‌کوه دارای 7 دانش‌آموز است که 4 دانش‌آموز به خاطر همین موضوع به روستاهای اطراف لردگان رفته‌اند و تنها 3 دانش‌آموز در مدرسه هستند که هر روز مجبور بودند با این روش خطرناک به مدرسه بیایند و چون دبستانی نیز هستند این کار برایشان خیلی سخت بود.

image

ساخت مدرسه و جاده ارتباطی برای روستای نساءکوه با هزینه شخصی

معلم مدرسه با وجود اینکه حقوقش ماهی یک میلیون و 200 هزار تومان است اما با پس‌انداز کوچکی که داشته و گرفتن وام مدرسه‌ای در روستای نساء‌کوه می‌سازد که دارای وسایل مورد نیاز آموزشی و وسایل بازی نیز است. می‌گوید تاکنون از کسی کمکی دریافت نکرده اما امیدوار و مشتاق به دریافت کمک نیز است.

تیرگیر ادامه داد: ساخت مدرسه 8 در5 متر که کار سختی نیست اما جابه‌جایی مصالح کار مشکلی است که به عنوان مثال باید 960 تا بلوک را در مسافتی به طول 6 کیلومتر 3 تا3 تا می‌بردیم. با این حال یک دقیقه از وقت آموزش دانش‌آموزان نزدم.

وی ادامه داد: از این به بعد صبح‌ها در مدرسه شاه‌حسینی تدریس و ظهرها با استفاده از سیم بکسل و گهواره به روستای نساء‌کوه می‌روم و عصرها مجدداً به مدرسه شاه‌حسینی بازمی‌گردم.

این معلم فداکار با اشاره به جاده ارتباطی روستای نساءکوه گفت: جاده‌ ارتباطی روستای نساءکوه نیز با سرمایه خودم به طول 6 کیلومتر در حال ساخت است. مسیر از طریق جاده به روستای نساء‌کوه 2 ساعت اما از سمت رودخانه 45 دقیقه است.

معلم روستا در حال بردن مصالح

image

روستای نساءکوه فاقد آب، برق، گاز و تلفن است

تیرگیر خاطرنشان کرد: روستای نساء‌کوه دارای 6 خانوار است که وضعیت بهداشتی آن نیز مناسب نیست. روستای فاقد آب، برق، گاز و تلفن است. وسایل مورد نیاز برای ساخت سرویس بهداشتی و حمام نیز خریداری شده که ساخت آنها در دست اقدام است. ساخت مدرسه، جاده، سرویس بهداشتی و حمام و نصب بکسل و گهواره نزدیک به 60 میلیون تومان هزینه داشته است.

وی بیان کرد: من به عنوان یک معلم و نماینده آموزش و پرورش که کارم جاده‌سازی و مدرسه‌سازی و اصلاح موی سر دانش‌آموزان نیست اما براساس فرمایش آقا اقدام به این کارها کرده‌ام.

تیرگیر با اشاره به انجام سایر اقدامات در این مناطق خاطرنشان کرد: نرم‌افزار آموزشی دارای سرفصل‌های آموزشی قرآن، فرهنگ و ادبیات همراه با دیگر سایل مورد نیاز دانش‌آموزان ابتدایی در قالب یک پک آموزشی با قیمت بین 100 تا 140 هزار تومان تهیه و در اختیار مدارس عشایری قرار گرفت که به علت شرایط این دانش‌آموزان این پک آموزشی می‌تواند مؤثر باشد که معلمان نیز راضی بودند.

همچنین مصالح مورد نیاز برای بافت فرش تهیه و در اختیار اهالی روستا قرار گرفت تا خانم‌ها به جای قطع درختان و تبدیل آن به ذغال فرش ببافند که در آینده کل منطقه پوشش داده می‌شود.

ماجرای دختر بازمانده از تحصیل به علت کم‌شنوایی

دختر 13 ساله‌ای در روستا به علت کم‌شنوایی از تحصیل نیز بازمانده بود. زمانیکه متوجه این موضوع شدم این دخترخانم را پیش دکتر متخصص در اصفهان بردم و به کمک بهزیستی 2 سمعک به قیمت 6 میلیون تومان برایش خریداری کردم و با توجه به مطالعاتی که در زمینه گفتاردرمانی داشتم اکنون با او گفتاردرمانی کار می‌کنم و این دخترخانم زندگی معمولی خود را آغاز کرده است.

با توجه به اظهارات این معلم موضوع از طریق آموزش و پرورش و راه و شهرسازی استان پیگیری شد که اظهارات آنها در ادامه آورده شده است.

image

روستای نساءکوه جزء استان چهارمحال و بختیاری یا کهگیلویه و بویراحمد؟

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در توضیع این موضوع اظهار داشت: این روستا در مرز استان چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد است و مشخص نیست که جزء تقسیمات کدام استان است.

وی افزود: بخشی از خدمات مورد نیاز در این روستا ارائه شده اما سایر خدمات مربوط به سایر دستگاه‌ها است.

احداث راه‌های روستایی با اولویت‌ 50 خانوار به بالا

حسینعلی مقصودی، مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: احداث راه‌های روستایی با اولویت‌های از جمله داشتن 50 خانوار انجام می‌شود که 9 خانوار ساکن در روستا در تمام طول سال ساکن روستا نیستند.

وی افزود: هزینه احداث جاده ساده با یک پل برای این روستا نزدیک به 3 میلیارد تومان هزینه دارد که روستاهایی که جمعیت آنها بالای 200 نفر است در اولویت هستند.

مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای ساخت پل باید در شورای برنامه‌ریزی مصوب شود و سپس اجازه ساخت پل داده شود که همانطور که گفته شد ساخت پل و جاده با اولویت روستاهای دارای 50 خانوار به بالا انجام می‌شود.

برخلاف اظهارنظر مسئولان استان روستای نساءکوه یک روستای قشلاقی نیست و مردم روستا در همه فصول سال ساکن روستا هستند که با توجه به نبود امکانات بخش زیادی از جمعیت روستا مهاجرت کرده‌اند.

image

گزارش از سپیده شفیعی‌نژاد

انتهای پیام/

R41350/P1361/S6,54/CT7

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

تصویری از حرکت عجیب باشگاه استقلال پس از نایب قهرمانی پرسپولیس!

توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۶۴۱۴۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هر لحظه ممکن است افرادی در رانش زمین در «منبع آب» اهواز جان خود را از دست بدهند
 • ابتکاری برای افرادی که از اختلال یادگیری رنج می‌برند+فیلم
 • تشریح فعالیت‌های گروه جهادی میثاق در سالگرد زلزله کرمانشاه
 • بهره برداری از مدرسه خیر ساز سه کلاسه روستای دربند سیلوانا
 • برخورد وانت با دانش آموزان مدرسه‌ای در شهرستان بردسکن؛ 4 فوتی و مصدوم
 • قطع عضو؛ کرایه عبور از رودخانه در لرستان +تصاویر
 • قطع عضو کرایه عبور از رودخانه +تصاویر
 • تحصیل در سایه 10 دانش آموز برروی دو نیمکت شکسته دستی برای یاری نیست
 • آشنایی با جاذبه‌های گردشگری سوادکوه (+عکس)
 • لرستان| روستایی که مردم آن انگشت ندارند؛ قطع عضو کرایه عبور از رودخانه+تصویر
 • کمک ۲۰۰ میلیون ریالی خیرین بخش خورش رستم به دانش آموزان
 • تنبیه عجیب دانش آموزان سیگاری ! + فیلم
 • تنبیه عجیب دانش آموزان سیگاری در اندونزی! +فیلم
 • آغاز ساخت پایگاه اورژانس کهک
 • اجرای طرح وارنیش فلوراید برای دانش آموزان مناطق محروم نهاوند
 • ۴ مجروح، در برخورد خودرو با دانش آموزان در بردسکن
 • 60 درصد از دانش آموزان اردبیلی در المپیاد ورزشی شرکت کردند
 • چهارمین زن برتر روستایی جهان را بشناسید+ عکس
 • ساخت مدرسه ۶ کلاسه در سفیدبرگ جوانرود
 • رنج امروز مردم از اقتصاد و بی عدالتی است