این که مقدار چربی در کبد وجود داشته باشد، طبیعی است، زیرا پردازش چربی های غذایی و خون یکی از وظایف اصلی کبد محسوب می شود. اما در شرایط خاص، میزان چربی می تواند در کبد افزایش یابد. اگر این شرایط زیر کنترل قرار نگیرد می تواند موجب التهاب، آسیب کبدی، و حتی سرطان کبد شود.

 

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "ساینتفیک امریکن"، در مراحل اولیه، کبد چرب موجب هیچ نشانه ای نمی شود.

بیشتر این احتمال وجود دارد که کبد چرب از طریق یک معاینه جسمانی که طی آن پزشک ممکن است متوجه بزرگ شدن کبد شود، تشخیص داده شود. آزمایش خون، تصویربرداری، و/یا نمونه برداری می توانند این تشخیص را تایید کنند.

چه چیزی موجب بیماری کبد چرب می شود؟

شاید مصرف الکل نخستین چیزی باشد که پس از شنیدن نام بیماری کبد چرب در ذهن شما نقش می بندد. اما بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری الکل مصرف نمی کنند. همچنین، باید به این نکته نیز اشاره داشت که مصرف یک رژیم غذایی با محتوای چربی زیاد لزوما به بیماری کبد چرب منجر نمی شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بیشتر به واسطه قند خون بالا و مقاومت به انسولین شکل می گیرد، که معمولا در افراد دارای اضافه وزن، و همچنین آنهایی که به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت مبتلا هستند، دیده می شود. بیماری کبد چرب غیر الکلی در حقیقت شایع‌ترین بیماری کبدی مزمن در جهان است.

بیماری کبد چرب اغلب ارتباط نزدیکی با عوامل خطرآفرین دیگر برای بیماری قلبی، مانند تری گلیسیرید بالا دارد. در حقیقت، احتمال مرگ افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی به واسطه بیماری قلبی بیشتر از بیماری کبدی است.

خبر خوب این است که بیماری کبد چرب اغلب قابل درمان است و کبد می تواند از طریق ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی بار دیگر سلامت کامل خود را باز یابد.

چگونه شرایط بیماری کبد چرب را بهبود ببخشیم؟

وزن خود را کاهش دهید. بهترین کاری که می توانید برای بهبودی کبد چرب انجام دهید، کاهش وزن است. کاهش حتی پنج درصد از وزن بدن می تواند برای آغاز بهبودی آسیب وارده کفایت کند، حتی اگر همچنان به طور قابل توجهی اضافه وزن داشته باشید.

اگرچه تداوم کاهش وزن ممکن است فواید بیشتری به همراه داشته باشد، بهتر است کاهش وزن را به میزان کم انجام داده و و وزن خود را حفظ کنید، تا این که مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش داده و سپس دوباره افزایش وزن را تجربه کنید.

کاهش وزن تدریجی نیز اهمیت دارد، زیرا کاهش وزن سریع می تواند شرایط بیماری کبد چرب غیر الکلی را به طور موقت وخیم‌تر سازد. خوشبختانه، تحقق هدف کاهش وزن تدریجی ساده‌تر است و حفظ این روند آسان‌تر است.

مصرف قند و دیگر کربوهیدارت های پالایش شده را کاهش دهید. این مواد غذایی به سرعت به قند خون تبدیل می شوند، از این رو مصرف قند و کربوهیدارت های پالایش شده می تواند به افزایش قند خون مزمن منجر شود. این شرایط ترشح انسولین از لوزالمعده را تحریک می کند، که وظیفه پاکسازی قند از جریان خون و ورود آن به سلول ها را بر عهده دارد.

اما اگر بدن برای رسیدگی به حجم بالای قند به طور مداوم انسولین ترشح کند، سلول ها نسبت به اثر آن مقاوم می شوند. هنگامی که سلول ها دیگر به انسولین واکنشی نشان نمی دهند، در نهایت با سطوح بالای قند خون و انسولین مواجه می شوید و شرایط برای ابتلا به بیماری دیابت فراهم می شود.

با کاهش مصرف قند و کربوهیدارت های پالایش شده می توانید سطوح قند خون خود و مقدار انسولینی که در بدن ترشح می شود را کاهش دهید. با گذشت زمان، سلول ها بار دیگر هر چه بیشتر واکنش‌پذیر می شوند.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است برای کمک به بهبود مقاومت به انسولین دارو تجویز کند. این اقدام می تواند مفید باشد، اما لزوما نباید راه حلی بلند مدت باشد.

چربی مورد نیاز خود را از منابع سالم و مفید تامین کنید. لزومی ندارد تا یک رژیم غذایی کم چرب را دنبال کنید، اما باید بر مصرف مواد غذایی که سرشار از چربی های تک غیر اشباع هستند، مانند روغن زیتون و آووکادو، و اسیدهای چرب امگا-3 که به عنوان مثال در ماهی و بذرکتان وجود دارند، متمرکز شوید. مصرف چربی های اشباع موجود در گوشت قرمز، لبنیات، و کره و اسیدهای چرب امگا-6 موجود در روغن های گیاهی باید محدود شوند.

مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید. استرس اکسیداتیو یکی دیگر از ویژگی های شایع برای دیابت نوع 2، کبد چرب، و بیماری قلبی است. پژوهش ها در زمینه استفاده از مکمل های آنتی اکسیدانی برای مقابله با این شرایط نتایجی یکدست را ارائه نکرده اند. از این رو، افزایش مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها، مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، قارچ ها، میوه ها، گیاهان دارویی، ادویه ها، چای و قهوه راهبردی بهتر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای به طور معمول تعادلی سالم از چربی ها، دریافت قند کم، و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را ارائه می کند. جای شگفتی نیست که مشخص شده است دنبال کردن این رژیم غذایی برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مفید است.

ورزش کنید. ورزش منظم می تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد، که می تواند به بهبودی بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند. یک رژیم ورزشی متعادل شامل ترکیبی از تمرینات هوازی، مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و دویدن با تمرینات قدرتی، مانند کار با وزنه، اثرگذاری بیشتری در این زمینه دارد.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

بدخوابی نشانه چه بیماری هایی است؟

رکنا: بدخوابی نشانه برخی بیماری هاست که با شناخت و درمان آنها خواب تان با کیفیت می شود.

یک متخصص عمومی گفت: عواملی متعدد مانند اختلالات تیروئید، اختلالات کیسه صفرا و مشکلات کبدی بر روند تاثیر خواب افراد اثر می‌گذارد.

احمد جوانمرد پزشک متخصص عمومی درباره تاثیرات منفی بیماری ‌ها بر روند خواب گفت: پیش از هر چیزی مراقب تیروئیدتان باشید؛ در حالت طبیعی هورمون‌های تیروئید با نقش کمک کننده بدن بر خلق و خو، خوردن، خوابیدن و استراحت تاثیر دارند؛ تا زمانی که این غده درست کار کند ساختار بدن پایدار است و به محض ایجاد هر تغییر (افزایش یا کاهش ترشحات هورمون)، اختلالاتی در بدن ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: با بروز این اختلالات معمولا خواب بیمار دچار مشکل شده و به اصطلاح بیمار خوابی راحت نخواهد داشت؛ کم‌کاری تیروئید گاهی در ظاهر به شکل گواتر خود را نشان می دهد، اغلب کم کاری تیروئید باعث افزایش خواب و پر کار آن باعث کاهش خواب می‌شود؛ پزشکان برای دوره نوجوانی تا حدود میانسالی خواب مطلوب را بین ۷ تا ۸ و نیم ساعت می‌دانند و توصیه می‌کنند که خواب از نیمه‌های شب (در زمستان حدود ساعت ۱۰ ) را برای آغاز خواب انتخاب کنید؛ این ساعت در واقع همان ساعتی است که عرف اسلامی بیان می‌کند و متناسب آن است؛ اگر خواب از این مقدار کمتر یا بیشتر شود آزار دهنده خواهد بود.

تاثیر اختلالات کیسه صفرا بر خواب شما

جوانمرد گفت: اختلالات کیسه صفرا نه به طور مستقیم، اما با توجه به درد موضعی و شدیدی که اندام ایجاد می‌کند می‌تواند بر پروسه خواب تاثیر بگذارد؛ حدود ۲ ساعت پس از خوردن غذا اثر آن به کیسه صفرا می‌رسد، پس اگر کسی پس از خوردن غذای سنگین بخوابد احتمال دارد کیسه صفرا به شدت دردناک شده و خواب فرد با اختلال روبرو شود؛ این درد در کسانی که به‌صورت دَمر یا به سمت راست می‌خوابند بیشتر دیده می‌شود؛ در این حالت بهترین کار پس از مراجعه به پزشک، خوابیدن به صورت طاق باز است.

این متخصص عمومی تشریح کرد: در مورد اختلالات کبدی نظریه‌هایی مختلف در طب سنتی وجود دارد که ما هم آنها را قبول داریم؛ گفته می‌شود سلامت کبد با تاثیر بر میزان خواب، کیفیت آن را به هم می‌زند؛ حتی اگر خواب زمان کافی داشته باشد اما کیفیت خوبی ندارد و رفع خستگی نمی‌کند.

آیا سلامت کبد با خواب ارتباط دارد؟

وی افزود: کبد در زمان خواب بیشتر کار می‌کند؛ اگر کبد درست استفاده شود عمر را طولانی می‌کند. سلامت کبد تاثیری مستقیم بر ذخیره انرژی و ذخیره مواد غذایی دارد و اختلالات آن ممکن است منجر به ایجاد سیروز کبدی شود.

جوانمرد تشریح کرد: اختلالات قلبی و ریوی نیز باعث ایجاد اختلال خواب می‌شود، فرد به‌طور کامل به خواب نمی‌رود و هر چند مدت یک‌بار فرد بیدار می‌شود؛ تکرار این فرایند باعث می‌شود فرد ولو اینکه ۱۰ ساعت خوابیده باشه احساس خستگی کرده و به خواب عمیق نرود.

این متخصص گفت: در نهایت اختلالات روده بزرگ منجر به برهم خوردن پروسه خواب می‌شود؛ گاهی حالتی شبیه به فلج در برخی قسمت‌های روده بزرگ ایجاد می‌شود یا گاهی برخی از گاز‌ها محیط روده را دردناک می‌کند؛ با توجه به زمان‌بر بودن حرکت غذا به سمت روده اغلب این اختلال در ساعات پایانی خواب مشکل ایجاد می‌کند.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

تجاوز گروهی 4 پسر به دختری در پارکینگ مخروبه عکس های بدون پوشش اقدام پلید پسرتهرانی با دوست خواهرش / دختر27 ساله فریب خورده بود+عکس شوهر بی غیرتم می خواست مرا بفروشد / مهنوش در دادگاه اشک همه را در آورد + عکس اقدام منشوری 2 جوان در حمله به 2 دختر در ائل گولی تبریز + فیلم و عکس "بسته حمایتی" نگرفته اید اینگونه پیگیری کنید توطئه بی رحمانه مینا 16 ساله و ناپدری پلید برای به زندان انداختن مادر بی نوا اولین فیلم از تیراندازی وحشیانه در ورزشگاه سقز / این فوتبالیست به کما رفت + عکس 3 سال زندان به خاطر سوار کردن دختر غریبه به ترک موتور گفتگو با خانواده های شهدای پلاسکو / از دخترکی که هنوز رخت سیاه بر تن دارد تا پیر شدن یک شبه یک مادر مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا در دیدار فرشته نجات با سرهنگ مهدوی بازمانده حادثه سقوط هواپیما در کرج چه گذشت؟ + فیلم و عکس حکم قطعی 5 صراف تهرانی صادر شد / مریم انصاری چه نقشی در پرونده دارد؟ + عکس چهره باز راز کیسه ای بزرگ یک جوان که در خیابان های خلوت آبادان پرسه می زد + عکس تصویر انتقال لاشه هواپیمای بویینگ ۷۰۷ سقوط کرده در کرج فیلم لحظه حمله ده ها پسر جوان با گلوله برفی به 2 دختر در پارک ائل گلی تبریز / 2 تن دستگیر شدند + تصویر

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۶۴۲۶۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش وزن درخانه با 7 راهکار ارزان
 • تثبیت صدرنشینی یوونتوس با غلبه بر کیه‌وو قعرنشین
 • تثبیت صدرنشینی یووه با غلبه بر کیه‌وو قعرنشین
 • کاهش وزن در خانه با ۷ راهکار آسان و ارزان
 • نوشیدن آب در حین ورزش موجب کاهش وزن می‌شود ؟
 • کاهش وزن فوری با ساده ترین روش های خانگی
 • عاملین مرگ های زودرس مشخص شدند
 • ۷ راهکار آسان و ارزان برای کاهش وزن خانم‌ها در خانه
 • نوشیدن آب در حین ورزش سبب کاهش وزن می‌شود
 • ‌از نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای چه می دانید؟ ‌
 • بدخوابی شما دلیل کدام بیماری است؟
 • نوشیدن آب در حین ورزش باعث کاهش وزن می‌شود
 • دلایل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟
 • شیوه های طبیعی پاکسازی کبد
 • دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟
 • راز تندرستی با گیاهان شفابخش در طب چینی
 • درمان هپاتیت c با یک ماده غذایی خوشمزه
 • برداشت چغندر قند در فارس
 • الکل با جسم و روان ما چه می کند؟