روستای بلوران در بخش درب‌گنبد شهرستان کوهدشت یکی از محروم‌ترین مناطق استان لرستان است و سال‌هاست که آبادانی بزرگ‌ترین حسرت اهالی این روستا است. ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰ استانها لرستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، مرد لاغراندام و بلندقامتی با لباس‌های سیاه‌اندود، کنار خانه‎ای کاه‌گلی ایستاده‌است.

درِ آهنی زنگ‌زده را با تکان دست باز می‌کند. حیاطِ خانه آمیخته به بوی نفت است. حلبی‌های نفت پشت درِ زنگ‌زده به‌ردیف ایستاده‌اند. زنی از دور با قدم‌های تند نزدیک می‌شود، دست‌ها را در هم گره‌زده. به دیوار ترک‌خورده تکیه می‌دهد.

در حسرتِ پزشک

زن خیره به دوربین، خالی از امید حرف می‌زند. اندوهِ حسرت‌ها عمیقِ چشمانش را بی‌فروغ کرده‌است: «روستای ما نه گاز دارد و نه بهداشت. چندماهی است که پای هیچ پزشکی به این‌جا باز نشده‌است. دارو و داروخانه هم که در روستا یافت نمی‌شود. درد که ناگهان شود، اهالی مجبور هستند با ماشین دربستی مریض‌هایشان را در کوهدشت درمان کنند. کرایه‌ هر ماشین دربستی هم 50 هزارتومان است. بیش‌تر مردهای آبادی پیِ کار به شهرهای دیگر رفته‌اند. زنان مانده‌اند و انبوه زخم‌های دستِ تنها که چشمِ جوانی‌شان را خراش داده‌است.»

خرید نفت دبستان از جیب مردم

زن خیره به زمین، نگاه سردش را می‌دزدد. با دست‌های پنهان در زیرِ چادر به دیوارهای خانه اشاره می‌کند. سقف‌های چوبی رنگ‌ورخ ندارد، ایستاده به ستونِ آه. سوسوی چراغ نفتی با بادِ ریخته در لای پنجره، کم‌ و زیاد می‌شود. زن دست می‌برد به فتیله‌ چراغ:«سهمیه‌ نفت کوپنی نمی‌تواند خانه‌های ما را گرم کند. در سرمای سخت روستای بلوران می‌لرزیم با زمستان‌های چسبیده به کوهستان و جنگل. خانه‌های فرسوده از کاه‌گل مقاوم‌سازی نشده. بنیاد مسکن شهرستان کوهدشت هیچ همکاری در پرداختِ وام ندارد.

گازکشی هم که در روستا نیست، باید اجاق‌گازها را با کپسول‌های گاز روشن کنیم. در هر ماه به‌طور معمول شش کپسول گاز مصرف می‌کنیم. این مقدار جوابگوی خانه‌های لرزان و پخت‌وپز نیست. حالا خانه‌ها به کنار. تنها دبستان روستا هم نفت ندارد. فرزندان‌مان در کلاسی با شیشه‌های شکسته‌ درس می‌خوانند. ما خودمان نفت دبستان را خریداری می‌کنیم. روزهایی که نتوانیم نفت بخریم، خیالِ ما آن روز نگرانِ سرما است.»

مادرانِ عزادار

زن انگار همه‌ حرف‌ها را ریخته‌باشد در چشم دوربین، آرام می‌گیرد. چراغ نفتی با آخرین تقلاهای روشنایی خاموش‌شده. از خانه‌ کاه‌گلی و دیوارهای ترک‌خورده از زلزله زده‌ایم بیرون. دختران در آن‌سوی جاده‌ ایستاده‌اند به صفِ انتظار. همدیگر را خبر کرده‌اند که خبرنگاری از شهر آمده‌است. تندبادی سرد می‌وزد. آبِ چشم‌ها جمع‌شده. همه می‌خواهند حرف‌های بغض‌شده‌ روستا را جار بزنند. راه مواصلاتی کرمانشاه به خوزستان از روستای «بلوران» عبور می‌کند. فاصله 35 کیلومتر تا کوهدشت آبادانی را از این‌جا رخت بسته‌است.

یکی از دختران روستا پیش‌تر می‌آید. زخمی و استوار حرف می‌زند:«این‌جا طرح هادی روستا ندارد. سگ‌های ولگرد در خیابان پرسه می‌زنند. بهداشت که نباشد، انباشته‌های زباله با زندگی‌ها گره خورده‌است. در روستا ماما هم نیست. فرزندان بسیاری از زنان باردار سقط شده، با رختِ عزا گیسوی مادران را بافته‌است. این‌جا حتی برای کودکان‌مان هم واکسن نیست. فرزند من نتوانسته واکسن سه ماهگی‌اش را تزریق کند، حالا در سن سه سالگی مانده‌است، بی‌واکسن. تکلیف محدوده‌ جاده هم روشن نیست. قرار بوده بخشی از آن عقب‌نشینی کند، امّا هنوز خانه‌های کنار جاده سرگردان مانده‌اند.»

مخروبه‌ دبستان

صحبت دخترانِ انتظار تمام‌شده، راه‌شان را به سمت خانه کج می‌کنند. از دور کودکی حدود 10 ساله دستش را تکان می‌دهد. از همان دور نامِ مدرسه را بانگ می‌زند. راه تنها دبستان روستا پیچیده در یک خیابان زباله. بوی پِهن از دیوارها بالا می‌رود. سقف کلاس‌ها، دوده زده. دیوارهای کم‌تحمل طاقتِ بافت قدیمی را ندارد. یک گوشه از کلاس، میزها زواردررفته است، گوشه دیگر آن بخاری خاموش، چسبیده به دیوار.

صورتِ دانش‌آموزان سرخ از کلاس‌های سرد است. دستِ تمنا را دراز کرده‌ به بخاریِ خراب. دبستان شهید بروجردی فقط یک چاردیواری دارد و سقفی سرد و رنگ‌پریده. روی دیوارها پُر از خط و خراش است. میزها فرسوده و ترک خورده. دانش آموزان بی‌وقفه و با اجازه حرف می‌زنند:«اجازه خانم! ما در دبستان یخ می‌زنیم. مدرسه‌مان در و دیوارِ درست و حسابی ندارد. دست‌ها یخ‌زده که باشد، به گوشِ درس نمی‌رود. زمستان‌ها سرمای این منطقه کمتر از مناطق سردسیری نیست. صبح‌هایی که سوز سرما بیداد می‌کند، خبری از سیستم گرمایشی نیست. بگویید برای ما مدرسه بسازند.»

خورشید به وسطِ آسمان رسیده و حسرت‌های دانش‌آموزان خیره است به تنهایی‌های روستا، به دورافتادگی‌های بخت‌برگشته، به روستایی که جاده‌ی آن در غرب کشور می‌گذرد، امّا رؤیای آبادانی را برای آن‌ها به بن‌بست رسانده‌است.

گزارش: فاطمه نیازی

انتهای پیام/

R41450/P1486/S6,72/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

چند درصد از دانش‌آموزان خراسان رضوی در مدارس فنی‌وحرفه‌ای تحصیل می‌کنند؟

مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی گفت: ۴۱.۸ در صد دانش‌آموزان در رشته فنی‌وحرفه‌ای هستند. در مهارت‌آموزی با سازمان فنی‌وحرفه‌ای در سطح استان و در سطح کشور تفاهم نامه‌ای امضا شده است که دانش آموزان یک مهارت را آموزش ببیند. در مدارس هفته‌ای دو ساعت به دانش آموزان مهارت فنی آموزش داده می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، قاسم‌علی خدابنده در نشست نمایندگان مجلس دانش‌آموزی ‌و منتخبان تشکل‌های دانش‌آموزی که در اداره آموزش‌وپرورش برگزار شد، اظهار کرد: اکنون هفت هزار و ۴۵۸ مدرسه شورای دانش‌آموزی در سطح استان را داریم. ۸۷۰ هزار نفر دانش‌آموز در انتخابات شورا شرکت کردند و ۶۷ هزار نفر به عنوان منتخبان شورای دانش‌آموزی در استان انتخاب شدند. وی افزود: شوراها تجلی‌گاه خاص و اراده مردم است و شما آینده‌سازان کشور هستید. ما نیاز داریم کشور را با شتاب بیشتری به سمت توسعه پیش ببریم. توسعه پایدار با مشارکت همه افراد جامعه شکل می‌گیرد.   مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: در توسعه علاوه‌بر آموزش مهم‌ترین مسئله پرورش است. در توسعه رفاه اجتماعی، بهداشت، سلامت، اقتصاد، مسائل اجتماعی مطرح می‌شود و برای رسیدن به آن باید همه این ابعاد در نظر گرفته شود. خدابنده ادامه داد: بنیادی‌ترین مسئله در توسعه آموزش و پرورش است. آینده‌سازان از آموزش و پرورش خارج می‌شوند. در همین راستا، در آموزش و پرورش تغییری به نام تحول بنیادی شکل گرفته است. وی تاکید کرد: در اداره آموزش‌و پرورش سندی به همین نام تنظیم شده است که با اجرای این سندآموزش و پرورش از حالت تست‌زنی و کنکورزدگی خارج شود و به سوی مسائل فرهنگی، استعدادیابی و پرورش سوق پیدا کند. مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: این سند شامل ابعاد مختلف تربیتی و فرهنگی است که به آن توجه ویژه‌ای می‌شود. براساس این سند آموزش‌و پرورش به نهاد فرهنگی تبدیل خواهد شد.   خدابنده خاطر نشان کرد: رویکردهای که شامل اخلاقی، عبادی و اعتقادی، هم‌چنین تربیت اجتماعی و سیاسی دانش‌آموزان، تربیت هنری و زیباشناسی، تربیت بدنی، بهداشت و سلامت دانش‌آموزان، تربیت اقتصادی که در آن درآمدزدایی و سرمایه‌گذاری آموزش داده‌ می‌شود.   وی تصریح کرد: رویکرد آموزش و پرورش، محتوای آموزشی وکتب درسی تغییر کرده است. دانشگاه فرهنگیان برای تربیت نیروی انسانی شکل گرفته است. فضا، تجهیزات، محتواو نیروی انسانی مهیا شده و بعد از آن جامعه و خانواده‌ها باید با ما همکاری داشته باشند تا در این روند آموزش و پرورش به نهاد فرهنگی تبدیل شود.   مدیرکل آموزش‌و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: وزرات‌خانه آموزش‌و پرورش گام‌های بسیار خوبی در زمینه کنکور برداشته است که با توجه به سابقه تحصیلی دانش آموز او را در دانشگاه می‌پذیرد.   وی افزود: ۴۱.۸ در صد دانش‌آموزان در رشته فنی‌وحرفه‌ای هستند. در مهارت‌آموزی با سازمان فنی‌وحرفه‌ای در سطح استان و در سطح کشور تفاهم نامه‌ای امضا شده است که دانش آموزان یک مهارت را آموزش ببیند. در مدارس هفته‌ای دو ساعت به دانش آموزان مهارت فنی  آموزش داده می‌شود.  خدا بنده خاطر نشان کرد: عدالت آموزشی در مدارس سر لوحه ماست. طی دو سال گذشته ۶۵ مدرسه و ۴۷۰ کلاس در حاشیه شهر افتتاح کردیم و توجه ویژه ای به مناطق محروم داشته‌ایم. در ۲۲ شهر ۷۰۰ هزار دانش آموز عشایر داریم وحدود ۶۵۰ معلم دراختیار آنهاست. مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: در سال گذشته ۵ هزار و هشتصد دانش آموز ترک تحصیل کرده بودند که ما حدود چهار هزارو ۲۰۰ نفر  را به مدرسه برگردانده‌ایم. وی ادامه داد: طرحی به نام مفلحون (امر به معروف و نهی از منکر) در مدارس داریم. در حوزه تربیت بدنی و فرهنگی در خراسان رضوی بالاترین رتبه ها را داشته ایم.   منبع: ایسنا انتهای خبر/

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۶۴۷۷۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نامردی معلم با دانش آموزش باعث جنجالی بزرگ شد+ فیلم
 • تکالیف مهارت محور دانش آموزان در ایوانکی
 • تشکیل کارگروه تقویت بنیه علمی دانش آموزان از ضروریات است
 • کلاس تعاملی مبتنی بر تبلت دانش آموزی در رشت افتتاح شد
 • بهره‌مندی 150 دانش‌آموز دختر از کارگاه‌های آموزش قرآن در گتوند
 • سوز سرما همکلاس دانش آموزان محروم +عکس
 • کلنگ زنی ۴۰ واحد مسکونی روستایی در روستا‌های مختلف استان سمنان
 • پرداخت هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنائی
 • سوز سرما همکلاس دانش آموزان/چراغ علاءالدین رؤیاها را به بادمی‌دهد
 • پایان خوش‌نشینی بخاری‌های نفتی در مدارس همدان/۲۴ مدرسه باقی است
 • تنبیه دانش آموزان معلم چینی را به دردسر بزرگی انداخت! +فیلم
 • 700 کلاس درس گلستان بخاری نفتی دارند
 • تشریح ویژگی‌های کتاب درسی آموزش قرآن اول دبستان از سوی کارشناس تألیف
 • کلاس‌داری برای معلمان سخت شده است
 • ذکر ویژگی‌های کتاب درسی آموزش قرآن اول دبستان از سوی کارشناس تألیف
 • آبرسانی سیار در ۱۶ روستای کوهدشت؛ بهره‌مندی ۱۲ روستا از آب شرب در دهه فجر
 • توزیع ۳۰۰ کیسه نان نخی بین دانش آموزان دبستان ۱۳ آبان
 • برگزاری مراسم سوگواری ایام فاطمیه در سپاه کوهدشت
 • کردستان|لبخند رضایت و خوشحالی دانش‌آموزان روستایی+فیلم