خبرگزاري آريا - مهندس مکانيک اخراجي که در ساوجبلاغ کارگاه پرورش مرغ بومي راه‌اندازي کرده مي گويد: اي کاش من در روستا بودم اما تعجبم از جوانان روستا است که با اين همه ظرفيت‌ها و پتانسيل براي کارکردن باز مي‌گويند کار نيست و به شهر مي‌آيند و مشغول مشاغل کاذب مي‌شوند. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، مرغ بومي يا همان مرغ‌هاي‌محلي ايران، نوعي نژاد بسيار مقاوم به‌شمار مي‌آيند.
آنها در مقابل بيماري‌ها، گرما و سرما تحمل بالايي دارند و اين مزيت باعث مي‌شود که ايجاد يک واحد توليدي مرغ‌بومي نه‌تنها هزينه‌هايتان را کاهش مي‌دهد بلکه شما را با ضرر و زيان کمتري ناشي از تلفات هم مواجه مي‌کند.
افزايش بي‌اعتمادي مشتريان به بازار مواد غذايي، مي‌تواند يک فرصت طلايي براي توليدکنندگان محصولات ارگانيک يا طبيعي تلقي شود.
کافي است بدانيد که بزرگترين بهره‌برداران از بازارهاي جهان، افرادي بوده‌اند که نيازهاي مشتريان را دقيق‌تر شناسايي کرده‌اند. به‌عنوان مثال استفاده از آنتي‌بيوتيک و مواد شيميايي و دارويي در برخي واحدهاي صنعتي و بزرگ مرغداري باعث شده است که مشتريان اعتماد خود را به اين دسته از محصولات از دست بدهند و غذاهاي ارگانيک يا در اصطلاح عامه بازار ايران «محصولات محلي» مشتريان زيادي را به خود جذب کند.
اين موضوع مي‌تواند براي شما کسب‌وکارهاي کوچک و پردرآمدي را دست ‌و پا کند. «پرورش مرغ بومي» يکي از مطلوب‌ترين اين گزينه‌هاست. مطلوب از آن جهت که پرورش مرغ‌بومي در سطح صنعتي و مرغداري‌هاي بزرگ توجيه اقتصادي ندارد و در نتيجه توليدکنندگان باتجربه و بزرگ قادر به رقابت با بازار کوچک شما نيستند.
علاوه‌بر اين مرغ بومي يا همان مرغ‌هاي‌محلي ايران، نوعي نژاد بسيار مقاوم به‌شمار مي‌آيند. آنها در مقابل بيماري‌ها، گرما و سرما تحمل بالايي دارند و اين مزيت باعث مي‌شود که ايجاد يک واحد توليدي مرغ‌بومي نه‌تنها هزينه‌هايتان را کاهش مي‌دهد بلکه شما را با ضرر و زيان کمتري ناشي از تلفات هم مواجه مي‌کند.
*راه‌اندازي واحد کوچک پرورش مرغ بومي با 4ميليون تومان
به جز اين مقاومت نژاد بومي در مقابل تغييرات دما سبب مي‌شود که شما بتوانيد در هر نقطه از کشور يک مرغداري کوچک و کم‌هزينه داير کنيد. اين درحالي است که واحدهاي صنعتي و بزرگ پرورش مرغ در برخي اقليم‌ها مانند مناطق گرم و کويري زيان‌دهي بالايي دارند.
براساس بررسي‌هاي کارشناسي با راه‌اندازي يک واحد کوچک پرورش مرغ‌بومي که صرف‌نظر از هزينه تهيه مکان نگهداري، بين 4.5 تا 6‌ميليون تومان برايتان هزينه دارد از دوره دوم پرورش به بعد تقريباً به سوددهي خالص و صد درصد مي‌رسيد.
محمد کوهبر ، مهندس مکانيک است که پس از اخراج از کارخانه با همت خود يک فعال اقتصادي موفق مي شود.
* اخراج از کارخانه براي من تازه اول راه بود/ بايد از واحدهاي کوچک شروع کرد
کارخانه سيمان آبيک برخي نيروهايش را اخراج مي‌کند و يکي از اين اخراجي‌ها آقاي محمد کوهبر بود که به دليل تعديل نيرو از کارخانه سيمان بيرون آمد. اين جوان کرجي دست رو دست نگذاشت و با اراده‌اي قوي شروع به راه‌اندازي کارگاه پرورش مرغ بومي کرد. او کارش را با 500 جوجه آغاز کرد ولي الان 1000 مرغ بومي دارد و در حال گسترش کارش است.
البته در حال حاضر از درآمدش راضي است زيرا کفاف خرج خانه‌اش را مي‌دهد. اين فعال اقتصاد مقاومتي ساوج البلاغي جوجه‌هاي تهيه شده از بازار را به سالن مي‌ريزد و اين جوجه‌ها با مصرف غذاي مخصوص خود طي 4 تا 6 ماه به مرحله تخم‌گذاري مي‌رسند و او برخي مرغ‌ها را بعد از مدتي مثلا 2 تا 3 سال که تخم مي‌گذارند انها را براي کشتار به کشتارگاه تحويل مي‌دهد.
اين توليدکننده طرح مرغ تخم‌گذار بومي گفت: يکي از دغدغه‌ها براي شروع هر کاري سرمايه اوليه است، براي اين حرفه با حداقل سرمايه مي‌توان به توليد سودآور دست‌ يافت حتي در فضايي 60 متري 1000 جوجه مرغ بومي مي‌توان پرورش داد.بايد از وام‌هاي بسيج سازندگي استفاده کرد و بايد از واحدهاي کوچک شروع کرد و به جاهاي بزرگ‌تر رسيد.
image
*با فروش طلاهاي همسرم با 500 جوجه آغاز کردم
اين فعال اقتصاد مقاومتي مي‌افزايد: بعد از اينکه از کارخانه سيمان به دليل تعديل نيرو بيرون آمدم با توجه به آشناييتي که با مرغ بومي داشتم دست روي زانوي خودم گذاشتم گفتم يا علي و تصميم گرفتم يک سالن پرورش مرغ بومي راه‌اندازي کنم. دستم خالي بود و شنيده بودم که بسيج سازندگي از طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي حمايت و به آنها وام مي‌دهد. اما من نبايد وقتم را تلف مي‌کردم و تا اماده شدن وام طلاهاي همسرم را فروختم و زدم به کار پرورش مرغ بومي. با خريد 500 جوجه کار را شروع کردم و با وامي که از بسيج سازندگي هم گرفتم کارم را توسعه دادم. دو سالن 250 متري احداث کردم و در اين سالن‌ها جوجه‌ها را رها کردم و بعد از 6 ماه به سن تخم‌گذاري رسيدند.
وي گفت: در حال حاضر من 1000 عدد تخم مرغي که در روز توليد مي‌شود را در بسته‌هاي کارتن بسته‌بندي مي‌کنم و به فروشگاه هاي اطراف منزلم مي‌فروشم. در همان فروشگاه‌هاي اطراف منزلم به فروش مي‌رسد ديگر به فروشگاه‌هاي خيابانهاي اطراف معمولا نمي‌رسد. اما با گسترش کارم مي‌توانم هم براي افراد بيشتري اشتغالزايي داشته باشم و هم درامد خودم هم بيشتر شود. خودم بازارياب خودم هستم.
*مرغ ارگانيک استفاده کنيد سالمتر است/ مرغ صنعتي را با سيستم نور گول مي‌زنند
کوهبرادامه داد: مرغ ارگانيک و تخم مرغ مرغ‌هاي ارگانيک طرفدارهاي پروپاقرصي دارند کساني که سلامتي برايشان مهم است از مرغ‌هاي ارگانيک استفاده مي‌کنند. تخم‌مرغ بومي توليد شده ارگانيک و بدون آنتي‌بيوتيک است و با تخم مرغ‌هاي صنعتي فرق دارد. تخم‌مرغ‌هاي صنعتي از قوت پايين‌تري برخوردار است و همچنين طبيعي نيست زيرا در برخي مرغداريها مي‌آيند با انجام سيستم‌هاي نور روز را براي مرغ شب جلوه مي‌دهند و آن مرغ گول ميخورد و در روز 2 عدد تخم مي‌دهد. اين غيرعادي است زيرا مرغ در يک محل ثابت است و فقط دانه مي‌خورد و تخم مي‌دهد اما مرغ بومي در سالن مي‌چرخد و تحرک دارد.همين تحرک مرغ بومي در قوت تخم مرغ تاثير بسزايي دارد.
به مرغ بومي من غذاهاي شيميايي نمي‌دهم و کاهو و هويج و ذرت و دانه مرغ کمي مي‌دهم. من چون روستايي هستم ديده‌ام که مرغ بومي سالم‌تر و مفيدتر است . به مرغ‌هاي بومي بعد از يکسال مي‌توان گندم داد اما به مرغ صنعتي نمي‌توانند گندم را بدهند زيرا ديگر پسند نمي‌کند زيرا به غذاهاي غيرطبيعي عادت کرده است و مزه غذاهاي ديگري زير زبونش رفته است. مرغ‌هاي موجود در فروشگاه‌هاي عرضه مرغ 45 روزه هستند و در عرض 45 روز جوجه‌ها با غذاهايي که به خورد آنها داده مي‌شود به آن حد يک ونيم يا دو کيلويي مي‌رسند که اين غيرطبيعي است و اين مرغ‌هاي صنعتي خواص بسيار کمتري نسبت به مرغ ارگانيک دارد.
*از شغلم نسبت به شغل گذشته ام بسيار راضي‌تر هستم/ خودم آقاي خودم هستم
الان از شغلم نسبت به شغل گذشته‌ام در کارخانه بسيار راضي‌تر هستم زيرا ديگر کسي به من دستور نمي‌دهد و مهم‌تر اينکه حقوقت ثابت نيست و بيشتر از زماني که کارگر بودم درآمد دارم. و کسي بالاسرت نيست و همش دستور به شما نمي‌دهد. خودت آقاي خودت هستي و بالاسري نداري. کار دست خودت است و مي‌داني که هرچقدر بيشتر تلاش کني درآمدت بيشتر خواهد شد که اين خودش به توليدکننده انگيزه مي‌دهد. در کارخانه سيمان که بودم مي‌شد زماني که 3 ماه من حقوق نمي‌گرفتم و در امرار معاشم دچار مشکل مي‌شدم و اما الان در ماه حقوقم سر جايش است و حتي درامدم بيشتر است و مهم تر اينکه در حال حاضر از خودم بيشتر راضي هستم و احساس خوشايندي دارم وقتي که توليدات سالمي به مشتري‌ها مي‌دهم و براي يک نفر نيز اشتغالزايي کرده‌ام.
*درآمد قابل‌توجه به شرط بازاريابي مناسب
وي درباره بازار فروش محصولات ارگانيک مرغ بومي مي‌گويد: در ايران هنوز به درستي براي مصرف‌کننده فرهنگ‌سازي نشده است اما در اروپا محصولات ارگانيک طرفداران زيادي دارد و قيمت اين محصولات به‌طور متوسط حدود 3 برابر ساير محصولات است. اگر توليد‌کننده محصولات مرغ بومي بتواند بازاريابي خوبي داشته باشد و از امکانات مدرن مانند تبليغات مجازي و بسته‌بندي مناسب بهره‌گيري کند مي‌تواند فروش قابل‌توجهي داشته باشد زيرا محصولات مرغ بومي با محصولات صنعتي به خوبي قابل تمايز است و مشتريان ايراني اين تفاوت را متوجه مي‌شوند.
به‌عنوان مثال پوسته‌هاي رنگي تخم‌مرغ و تفاوت گوشت مرغ بومي از ويژگي‌هاي بارز اين محصول است و مصرف‌کننده ايراني با تبليغات مناسب حاضر است محصول سالم و عاري از داروي طبيعي و محلي را ولو با قيمت بالاتر خريداري کند.
*از جوانان روستا تعجب مي‌کنم چرا مي‌گويند کار نيست؟
جوان ساوج‌البلاغي با اشاره به وجود ظرفيت‌هاي اشتغالزايي در روستاها اظهار مي‌کند: من در شهرستان ساوجبلاغ کارگاه پرورش مرغ بومي راه‌اندازي کردم و با خودم مي‌گويم که ‌اي کاش من در روستا بودم اما تعجبم از جوانان روستا است که با اين همه ظرفيت‌ها و پتانسيل براي کارکردن باز مي‌گويند کار نيست و به شهر مي‌آيند و مشغول مشاغل کاذب مي‌شوند. و با سرخوردگي و عدم نتيجه يا به روستا برمي‌گردند و يا در شهر هضم مي‌شوند متاسفانه. حالا قرار نيست همه جوانان يک روستا پرورش مرغ بومي راه‌اندازي کنند. در روستا حتي شما دو عدد گاو و چندتا گوسفند هم داشته باشيد روزيتان مي‌آيد. در روستا مي‌توان پرورش شترمرغ، بلدرچين و ديگر ماکيان را نيز راه‌اندازي کرد. کشاورزي نيز زمينه بسيار مستعدي براي اشتغالزايي و درآمد براي جوانان است.
انتهاي پيام/

جهانگیری: بودجه دولت تبدیل به گوشت قربانی شده| پیام بودجه، پیام غیرعادی‌بودن شرایط است

ادای احترام اینستاگرامی نماینده سراوان به خودش +عکس

واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۶۶۷۳۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری مسابقه نجات تخم مرغ در واحد پوینده ولایت شاهرود+ تصاویر
 • استفاده از محصولات ارگانیک نیازمند فرهنگ سازی است
 • مدير سازمان تعاون روستايي استان تهران تاکيد کرد: تقويت اقتصاد روستايي و حفظ روستاها با حمايت از محصولات ارگانيک
 • اگر اهل خوردن تخم مرغ هستید پس حتما بخوانید
 • تخم مرغ‌هایی که در نطفه خفه شدند
 • حتما نباید همواره در تحریم باشیم تا پیشرفت کنیم/آثار تحریم در پذیرش مقاله‌های علمی
 • بار چوب قاچاق و تخم مرغ فاسد در آستارا توقیف شد
 • تولید سالانه بیش از 3 هزارتن تخم مرغ در خوزستان
 • ورود ۹ میلیارد تجهیزات روز دنیا توسط شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک
 • محصولات ارگانیک سلامت غذایی شهروندان را تضمین می کند
 • مزایای شگفت انگیز تخم مرغ که باورتان نمی شود
 • ميرلوحي، عضو شوراي اسلامي شهر تهران: بايد به نقطه‌اي برسيم که محصولات ارگانيک در سبد غذايي همه شهروندان قرار گيرد
 • برنامه‌هاي ويژه جشنواره ارگانيک به مناسبت شب يلدا؛ «جشنواره ارگانيک تهران» به استقبال شب يلدا مي‌رود
 • دانش‌آموخته دانشگاه شریف برنده جایزه مکانیک سیالات شد
 • شناسایی اراضی دارای گواهی ارگانیک در فارس
 • انتخاب بيمه دانا به عنوان شرکت کارآفرين صنعت بيمه
 • جشنواره ارگانیک تهران به استقبال شب یلدا می‌رود
 • جاده صاف کنی شهرداری برای فروش کالا‌های خارجی دارای مشابه ایرانی
 • شناسایی اراضی مستعد اخذ گواهی ارگانیک در فارس
 • روایتی از همت کارآفرین دوران دفاع مقدس