خبرگزاري آريا - ماهنامه دنياي زنان - ورتا چماني: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به واسطه شرايطي که بر ورزش بانوان حاکم شد تا سال ها حضور زنان ورزشکار با دوري مطلق از حاشيه سازي رسانه اي و خبري شکل مي گرفت و در ميادين جهان هم بانوان به زحمت در چند رشته محدود حضور داشتند. اولين حضور کاريزماتيک و تا حدي جنجالي خانم هاي ورزشکار، لاله صديق، در مسابقات اتومبيلراني بود؛
چهره اي که به واسطه جذابيت ظاهري و نوع مصاحبه هايش در کانون خبرهاي ورزش اتومبيلراني قرار گرفت و حتي فيلمساز ايراني مقيم آمريکا، اسي نيک نژاد بعد از بازگشت به ايران قرار شد فيلمي براساس شخصيت او بسازد که نيمه کاره متوقف ماند.
خواهران منصوريان هم چهره هاي جذاب و کاريزماتيکي از يک روزش خشن و تا حدي مردانه به نام ووشو هستند. سه خواهري که از پايين ترين طبقه اجتماعي وارد ورزش قهرماني شدند و البته زندگي شخصيشان هم به دليل ترک خانواده توسط پدر، سوژه جذابي براي رسانه ها بود؛
اين سه خواهر بعد از مدت ها در برنامه «ماه عسل» با پدرشان مواجه شدند و حين روايت تراژيک زندگيشان با بزرگواري پدر را بخشيدند. «صفر تا سکو» روايت سينمايي زندگي اين سه خواهر قهرمان است؛ فيلمي که همراه با اين سه قهرمان از بدبختي هاي وارده بر زندگيشان گرفته تا تلاش براي موفقيت و بالارفتن در رشته ووشو را به صريح ترين و قابل باورترين شکل ممکن تصويري کرده است.
image
«صفر تا سکو» از جمله فيلم هاي زنانه ايست که روايتش را از احساسات گرايي افراطي نمي گيرد و به جايش تمرکز مي کند بر واقعيات زندگي اين سه خواهر تا الگويي مناسب را پيش روي جواناني بگذارد که مدام از کمبود امکانات مي نالند. سحر مصيبي کارگردان «صفر تا سکو» بانوي فيلمسازي است که از دهه هشتاد سابقه کار در سينما در حوزه دستيار کارگرداني و ساخت فيلم کوتاه و مستند را دارد. سحر مصيبي در گفت و گويي بي تعارف، درباره روند سينمايي کردن زندگي سه بانوي قهرمان حرف زده است.
چرا «صفر تا سکو»؟ فيلمي درباره سه قهرمان زن با حضور تيم توليدي کاملا زنانه!
چند سالي است با مهتاب کرامتي به واسطه فيلم هايي که بازي مي کرد و من در آنها به عنوان دستيار کارگردان حضور داشتم مراوده و شناخت داشتم و از حدود 3 سال قبل به واسطه تهيه يک تله فيلم همراه با مهتاب کرامتي و طهورا ابوالقاسمي تهيه کنندگان، با خواهران منصوريان آشنا شديم. در آن تله فيلم الهه و شهربانو منصوريان بازي کردند و بعد از آن، اين آشنايي ادامه پيدا کرد و منجر به رفت و آمد شد. در طي اين رفت و آمدها و ديدن وضعيت زندگي آنها و گذشته اي که داشتند، اين ايده به وجود آمد که زندگي اين سه خواهر مي تواند سوژه خوبي براي ساخت يک فيلم در زمينه مستند باشد، چرا که مستند، بيشتر با زندگي واقعي ارتباط دارد.
از سختي هاي کار بگوييد. به خصوص که حين ساخت مستند مجبور شديد همراه با اين سه خواهر به نقاط مختلف ايران سفر کنيد.
بله، کار بسيار سنگيني بود چرا که مراحل فيلمبرداري در زمان هاي متفاوت و فضاهاي متفاوتي بود؛ حضور در محل زندگي کاراکترهاي اصلي فيلم، محل تمرين آنها و مسابقات شان، متفاوت با فيلم هايي بود که تا به حال ساخته بودم و از اين لحاظ نيز با توجه به مستند بودنش بودجه زيادي نياز داشت.
image
عليرغم اين که رشته ووشو در ايران چندان شناخته شده نيست اما خود خواهران منصوريان و زندگيشان جذابيت هاي زيادي براي تبديل شدن به فيلم را داشت.
سواي ورزشکار و مدال آور بودن اين سه خواهر، زندگي و کاراکتر شخصيشان هم فوق العاده جذاب بود. هرکدام از اين سه خواهر عليرغم اشتراکات زيادي که با هم دارند خيلي با يکديگر متفاوت هستند و به لحاظ شخصيتي خيلي از هم دور هستند و همين بود که لحن کار را دراماتيک مي کرد. در هر صورت ديدن سختي ها و خاص بودن شخصيت اجتماعي خواهران منصوريان موجب شد تا چنين ايده اي پيدا کنم،
در بُعد داستاني براساس داستاني که نوشته مي شود فيلم جلو مي رود و در اين راه گاهي به نااميدي مي رسي، اما در اين فيلم چنين احساسي نداشتم؛ با واقعيات رو به رو بوديم، با آدم هاي فيلم در فضايي واقعي و حقيقي زندگي کرديم و با آنها غمگين و يا شاد مي شديم. احساسات همه واقعي و واکنش ها طبيعي بود و فکر مي کنم همين مساله موجب شد تا بيننده ارتباط بهتري با آن برقرار کند.
برخي از فيلمسازان که فيلم کوتاه و مستند مي سازند آن را محملي براي ساخت فيلم سينمايي خودشان مي دانند. آيا شما هم چنين رويکردي داريد؟
نه، نگاهم اين گونه نيست. اگر باز هم موضوع جذابي به نظرم بيايد براساسش فيلم مستند مي سازم و لزومي نمي بينم موفقيت يک مستند را پله اي کنم براي ساخت فيلم بلند داستاني.
image
در برخي از مستندهاي پرتره کارگرداني با سوژه اش درگيري و اختلاف فکري پيدا مي کند مثل مستندي که براساس زندگي «لني ريفنشتال» فيلمساز زن آلماني ساخته شده و در جايي از فيلم، ريفنشتال با کارگردان وارد بگو و گوي سختي شد و اين مسئله باعث جذاب تر شدن ساختار مستند شد. آيا براي شما هم چنين چالش هايي در حين کار به وجود آمد؟
در اين سه سال که درگير توليد «صفر تا سکو» بوديم، يک جور عضو خانواده اين سه خواهر شده بودم و در جاهايي در فيلم، خانواده يادشان مي رود دوربيني حضور دارد و از آنها فيلمبرداري مي کند و طبق روال روزمره زندگي مي کردند. در اين مدت چالش هايي بين ما و سه خواهر به وجود نيامد. البته درباره يک سري از مسائل مدت ها بحث مي کرديم ولي اين اختلال نظرها خيلي سريع حل مي شود.
آيا با فيلمنامه دکوپاژ شده کار مي کرديد و يا طبق شرايط موجود کار جلو مي رفت؟
اصولا فيلم مستند فيلمنامه به مفهوم کلاسيکي ندارد؛ کار به سمت کار گروهي پيش رفت و شرايط پيش آمده باعث مي شد ساختار فيلم شکل بگيرد. در خيلي جاها هم غافلگير مي شديم.
از غافلگيري هاي کار بگوييد.
در ميانه هاي فيلمبرداري بوديم که نام الهه از تيم ملي ووشوي بانوان خط خورد و خيلي ها با توجه به شکست ناپذيربودنش از اين مساله تعجب کردند. ممکن است اين خط خوردن براساس سياستگذاري فدراسيون ووشو انجام شده که شايد هم اشتباه نباشد اما قهرماني که پنج سال پشت سر هم مدال مي آورد خط خوردنش چالش بزرگي را به همراه دارد و من در آن شرايط فکر مي کردم عاقبت فيلم چه خواهدشد و چه روندي خواهدداشت. خوشبختانه همه چيز در مسيري پيش رفت که کار به سرانجام مطلوب برسد.
image
حضور خواهران منصوريان در برنامه «ماه عسل» و بخشيدن پدر، باعث جذابيت بيشتر شخصيت آنها شد. اين هم کمکي بود به مستند شما.
اين سه خواهر در نبود پدر سختي هاي زيادي متحمل شده بودند و به قول خودشان تا قبل از حضور در اردوي ووشو روي تختخواب نخوابيده بودند و به هر حال هر اتفاقي که حول آنها شکل مي گرفت مخاطب را ترغيب مي کرد در جهت تماشاي «صفر تا سکو».
شما اگر جاي خواهران منصوريان بوديد پدر را مي بخشيديد؟
اگر من جاي خواهران منصوريان بودم ممکن بود پدر را نبخشم اما اين سه خواهر خيلي بخشنده بودند. هر موقعي که خودم را جاي اين سه خواهر قرار مي دادم هيچ توجيهي براي رفتار پدرشان پيدا نمي کردم که اين همه سال بدون هيچ دليلي خانواده را ول کرده بود و رفته بود...
دليل اين بخشش را از سه خواهر پرسيديد.
هر يک از سه خواهر براي بخشيدن پدري که مدت ها خانواده را رها کرده بود، استدلال خاص خودشان را داشتند و بايد براي تصميمشان احترام قائل شد. البته قبل از حضور در «ماه عسل» در حين فيلمبرداري «صفر تا سکو» در اين مورد صحبت شده بود و پس زمينه اين کار را داشتند.
image
به عنوان يک هنرمند شما چقدر توانستيد در زندگي اين سه خواهر تاثيرگذار باشيد؟
من از اين سه خواهر مسائل زيادي را آموختم و مهم اين که براي رسيدن به هدف از تحمل هيچ سختي ابايي نداشتند. به هر حال حضور گروه ما روي اين سه خواهر تاثيراتي داشت؛ در اوايل کار الهه به من گفت قبل از آشنايي با ما هر موقع مي خواسته فيلم ببيند مي رفته و فيلم هاي کپي قاچاق مي خريده ولي الان ديگر چنين کاري انجام نمي دهد زيرا متوجه شد که براي توليد يک فيلم گروه سازنده چه سختي هايي تحمل مي کنند.
اين تغيير در ادبيات گفتاري آنها در مصاحبه هايشان هم قابل مشاهده است.
بله، آن ها به تدريج به بازي در جلوي دوربين و نوع حرف زدن متفاوت تر خو گرفتند و حالا ديگر سير و سلوکي تازه را در پيش گرفته اند.
احتمالا با اقبالي که به سوي «صفر تا سکو» آمده وسوسه بازيگر حرفه اي شدن هم به سراغ خواهران منصوريان آمده است.
چند پيشنهاد داشته اند که هنوز تصميم نگرفته اند و البته در اين زمينه با من هم مشورت مي کنند.

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۲

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۱۴۸۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اكران فیلم مستند بیست زندگی در اعماق خلیج فارس
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| نرگس آبیار با نفس به آی‌فیلم می‌رود/آغاز فاز جدید بهترین سال‌های زندگی ما با حضور بازیگران جدید
 • برای تاریخ روایت کرده‌ام
 • از نمایش مستند پرتره‌ی یک آهنگساز تا تقاضای «اصول بازی»
 • هدف جشنواره مقاومت معرفی فیلمسازان این عرصه در سطح جهان است
 • حرکتی در جهت مقابله با تحریم فرهنگی و رسانه ای غرب/ به‌دنبال زنده نگه داشتن آرمان‌ها
 • نگاهی جامع به تاریخچه جشنواره فیلم مقاومت/ از رد کردن یک فیلم اسرائیلی تا تجلیل از دختر عماد مغنیه با حضور خانواده حاج قاسم سلیمانی
 • مستند «اصول بازی» در سینما حقیقت
 • یادی از خواننده خوش‌صدای مشروطه در شبکه مستند
 • خوشحالم من و بیرالوند روی سکو رفتیم
 • از معرفی فیلم‌های مستند راه یافته به بخش داوری سیزدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی تا استقبال مردم مهریز از دروازبان تیم ملی ساحلی ایران
 • فارس| نخستین مستند بلند درباره شهدای لارستان تولید شد
 • رقابت ۷۲ فیلم در جشنواره فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی یزد
 • رونمایی از مستند «راه طی شده» درباره زندگی مهندس مهدی بازرگان
 • بزرگ‌ترین روایت دفاع مقدس لرستان در خاکریز دوم؛ بلدچی رونمایی می‌شود
 • مراسم نکوداشت امین فقیری با اکران مستند دهکده پرملال در شیراز برگزار می‌شود
 • سازمان سینمایی از مستند اسکاری برد حمایت قطعی می کند
 • ماجرای عجیب تصادف قهرمان مسابقه مردان آهنین/عکس
 • سنگنورد شایسته زنجانی در مسابقات آسیایی به سکو نرسید
 • تصادفِ قهرمان مسابقه مردان آهنین/ مردی که مدال پارالمپیک را گرفت