خبرگزاري آريا -
image
روزئولا يا سرخ جوش نوع ويروسي خفيف و شايعي است که باعث تب و راش پوستي در نوزادان مي‌شود
روزئولا اينفانتوم يا سرخ جوش نوع ويروسي خفيف و شايعي از گروه بيماري‌هاي هرپسي است که باعث تب و راش پوستي در نوزادان و خردسالان مي‌شود. روزئولا ديگر عفونت‌هاي هرپسي مانند تبخال، آبله مرغان يا زونا را به دنبال ندارد.
کودک دچار سرخ‌جوش تا چند روز کسالت دارد يا علائم او آن‌قدر ضعيف است که عفونت مشخص نمي‌شود.
روزئولا يا بيماري گل سرخ عموماً در کودکان 6 ماهه تا 2 ساله مشاهده مي‌شود. 95 درصد کودکان تا سن دو سالگي دچار عفونت روزئولا مي‌شوند. اين بيماري معمولاً 3 تا 5 روز طول مي‌کشد و به هيچ درمان خاصي نياز ندارد. استراحت مطلق، مصرف مايعات و داروهاي تب‌بر درمان متداولي است که براي روزئولا پيشنهاد مي‌شود.
اگر علائم روزئولا را در فرزندتان مشاهده مي‌کنيد و نگران سلامتي او هستيد، توصيه مي‌کنيم به متخصص اطفال مراجعه کنيد. متخصص اطفال کودک را معاينه مي‌کند، پس از تشخيص بيماري داروي مناسب را براي کاهش تب تجويز مي‌کند و شما را براي مراقبت از کودک در خانه راهنمايي مي‌کند.
علل روزئولا
دو ويروس شايع و مرتبط به هم، يعني ويروس هرپس انساني (HHV) نوع 6 و نوع 7 عامل ابتلا به روزئولا هستند. اين ويروس‌ها از همان خانواده ويروس‌هاي هرپس سيمپلکس يا تبخال (HSV) هستند، اما اين دو نوع باعث تبخال و عفونت‌هاي ناحيه تناسلي نمي‌شوند.
عامل‌هاي خطر
نوزادان بزرگتر بيشتر در معرض ابتلا به روزئولا هستند، چون هنوز بدنشان فرصت لازم پيدا نکرده است تا براي مقابله با ويروس‌هاي بي‌شمار پادتن (آنتي بادي) توليد کند. نوزادان در رحم مادر پادتن را از مادرشان دريافت مي‌کنند و اين پادتن از آنها در برابر ابتلا به عفونت‌هايي مانند روزئولا محافظت مي‌کند. اما اين ايمني به مرور زمان کاهش مي‌يابد. بيماري گل سرخ در بازه سني 6 تا 15 بالاترين شيوع را دارد.
نشانه‌ها و علائم روزئولا
تب
روزئولا معمولاً با تب بالا و ناگهاني، غالباً بيشتر از 39٫4 درجه سانتيگراد، شروع مي‌شود. گلو درد خفيف، آبريزش بيني يا سرفه نيز همراه با تب يا پس از آن در برخي کودکان مشاهده مي‌شود. گاهي علاوه بر تب غدد لنفاوي گردن کودک نيز ورم مي‌کند. تب سه تا پنج روز ادامه دارد و در اين مدت کودک بي‌قرار و عصبي است و کمتر از معمول غذا مي‌خورد.
تب بالا غالباً ناگهان پايين مي‌آيد و همزمان با قطع شدن تب راش پوستي برآمده يا صاف صورتي متمايل به قرمزي روي بالاتنه ايجاد مي‌شود. اين تب سريع بالا رونده حمله تشنج ناشي از تب را در حدود 10 تا 15 درصد از خردسالان دچار روزئولا به دنبال دارد. نشانه‌هاي تشنج ناشي از تب عبارت است از:
بيهوش شدن
تکان خوردن يا لرزيدن بازوها، پاها يا صورت به مدت 2 تا 3 دقيقه
از دست دادن کنترل مثانه يا روده
راش
معمولاً، اما نه هميشه پس از پايين آمدن تب راش پوستي شروع مي‌شود. راش از تعداد زيادي لکه‌ يا نقطه صورتي رنگ کوچکي تشکيل مي‌شود که معمولاً صاف و گاهي برآمده هستند و حلقه سفيد رنگي دور بعضي از آنها ديده مي‌شود. راش به طور معمول از روي قفسه سينه، پشت بدن و شکم شروع مي‌شود، سپس در گردن و دست‌ها نيز پخش مي‌شود و ممکن است به پاها و صورت نيز برسد. راش بدون خارش و بدون درد از چند ساعت تا چند روز استمرار دارد و پس از آن محو مي‌شود. ديگر نشانه‌ها و علائم روزئولا عبارت است از:
عصبي و بي‌قرار بودن نوزادان و کودکان
اسهال خفيف
کاهش اشتها
متورم شدن پلک‌ها
زمان مراجعه به پزشک در شرايط روزئولا
در شرايط زير به متخصص اطفال مراجعه کنيد:
تب بالاي 39٫4 سانتي‌گراد
چنانچه بيماري گل سرخ و تب کودک بيش از 7 روز طول کشيده است.
بهبود نيافتن راش پس از سه روز
مسري بودن
روزئولا يک بيماري مسري است. هنگام صحبت کردن، عطسه زدن يا سرفه کردن کودک قطرات بسيار ريزي در هوا پخش مي‌شود که ممکن است اطرافيان آنها را تنفس کنند. همچنين اين قطرات روي سطوح مي‌نشيند و اگر کودکان آن سطوح را لمس کنند و سپس به بيني يا دهان‌شان دست ببرند، اين عفونت وارد بدنشان مي‌شود. بيماري سرخ جوش در مرحله تب واگيردار است، اما تا زمان شروع نشدن راش پوستي پخش نمي‌شود.
عوارض روزئولا
کودکان مبتلا به بيماري گل سرخ گاهي تشنجي را تجربه مي‌کنند که نتيجه بالا رفتن سريع دماي بدن است. روزئولا به ندرت عوارض جدي به دنبال دارد. اکثر بزرگسالان و کودکاني که تنها مشکلشان روزئولا است، به سرعت و به طور کامل بهبود مي‌يابند.
تشخيص روزئولا
تشخيص روزئولا دشوار است، چون علائم و نشانه‌هاي اوليه‌ي آن شبيه به ديگر بيماري‌هاي شايع دوران کودکي است. اگر فرزندتان تب دارد و مطمئن‌ هستيد کودک به سرماخوردگي، عفونت گوش، گلو درد چرکي يا ديگر عارضه‌هاي شايع مبتلا نيست، متخصص اطفال منتظر مي‌ماند تا ببيند که آيا راش پوستي مشخصه‌ي روزئولا بروز مي‌يابد يا خير. متخصص اطفال روش پايين آوردن تب در خانه را به شما توضيح مي‌دهد و از شما مي‌خواهد که بروز راش پوستي را تحت نظر داشته باشيد. متخصص اطفال روزئولا را با توجه به راش علامت سرخ جوش تشخيص مي‌دهد، گاهي نيز آزمايش خون براي بررسي وجود پادتن‌هاي روزئولا انجام مي‌شود.
image
اگر علائم روزئولا را در فرزندتان مشاهده مي‌کنيد، توصيه مي‌کنيم به متخصص اطفال مراجعه کنيد
درمان روزئولا
دارو
اکثر کودکان يک هفته پس از شروع تب به طور کامل بهبود مي‌يابند. پس از هماهنگي با پزشک مي‌توانيد داروهاي تب‌بري مانند استامينوفن (تايلنول و اقلام مشابه) يا ايبوپروفن (ادويل، مورتين و اقلام مشابه) را بدون نسخه از داروخانه تهيه کنيد و به کودک بدهيد.
در دادن آسپرين به کودکان و نوجوانان احتياط کنيد. اگرچه مصرف آسپرين براي کودکان بزرگتر از 3 سال منعي ندارد، اما کودکان و نوجوانان در دوران نقاهت آبله مرغان يا آنفلوآنزا نبايد آسپرين مصرف کنند؛ چون آسپرين باعث بروز سندرم ري مي‌شود. سندرم ري عارضه‌اي مرگبار و کشنده‌ براي چنين کودکاني است.
هيچ درمان مشخصي براي روزئولا وجود ندارد، اگرچه برخي پزشکان داروي ضدويروسي گانسيکلووير (Cytovene) را براي درمان عفونت افراد با سيستم ايمني ضعيف تجويز مي‌کنند. آنتي بيوتيک براي درمان بيماري‌هاي ويروسي مانند روزئولا موثر نيست.
درمان خانگي
براي اين که تب باعث بي‌آبي بدن کودک نشود، کودک را تشويق به نوشيدن مايعات شفافي مانند آب يخ و محلول‌هاي الکتروليت مخصوص کودکان بکنيد. شير خشک و شير سينه نيز از کاهش آب بدن کودک جلوگيري مي‌کند.
مدت زمان بيماري
تب روزئولا 3 تا 7 روز ادامه دارد و پس از آن راش پوستي شروع مي‌شود که از چند ساعت تا چند روز طول مي‌کشد.
پيشگيري از روزئولا
چون هيچ واکسني براي پيشگيري از روزئولا وجود ندارد، بهترين روش براي پيشگيري از سرايت آن دور نگهداشتن کودک از بيمار مبتلا به روزئولا است. اگر فرزندتان دچار بيماري گل سرخ شده است، او را تا زمان پايين آمدن تب در خانه و دور از بقيه کودکان نگه‌داريد.
آنتي بادي روزئولا تا زمان مدرسه رفتن در بدن اکثر کودکان توليد مي‌شود و آنها را در برابر عفونت ثانويه ايمن مي‌کند. با اين حال چنانچه يکي از اعضاء خانواده دچار اين بيماري ويروسي شد، از بقيه بخواهيد مرتب دست‌هايشان را بشويند تا از سرايت اين ويروس به افرادي که در برابر بيماري مقاوم نيستند، جلوگيري شود.
منبع: drsheykholeslami.com


دفاع وزیر صنعت از افزایش قیمت‌ خودرو: ایران‌ خودرو کار غیرقانونی نکرده| سخنگوی‌ تعزیرات: گرانی‌ خودرو غیرقانونی است| آینده بازار خودرو چه خواهد شد؟

افزایش قیمت خودرو رسماً کلید خورد| کدام خودروها گران‎تر می‎شود؟ در جلسه خودروسازان با رئیس مجلس چه گذشت؟ مکانیزم تحویل خودروهای پیش‌فروش شده چیست؟

علت مرگ پیام صابری همسر زیبا بروفه+عکس

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۵۴۱۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آنچه باید درباره علائم بیماری قلبی و عروقی بدانید/در هوای سرد بیشتر مواظب قلبتان باشید
 • حقوق جزا به کودکان مجرم نگاه بالینی دارد
 • بیماری آلزایمر را با نخستین نشانه بشناسید
 • قاضی در دادرسی درباره کودک باید «سزا» را برای درمان انتخاب کند
 • تمام علائم خاموشی که در بدن تبدیل به دردسر جدی می شوند!
 • حداقل ۱.۵درصد از جمعیت استان کرمان دارای بیماری اوتیسم هستند/لزوم توجه سازمان های دولتی به پوشش بیمه ای این بیماران
 • مصرف خودسرانه دارو مسیر صحیح درمان را تغییر می‌دهد
 • پایان نامه «فلسفه علائم ظهور» دفاع می شود
 • علل آزار جنسی کودکان چیست؟ / اغلب متعرضان مبتلا به پدوفیلیا هستند
 • سلامت میلیون‌ها کودک یمنی در خطر است
 • آنچه باید درباره علائم بیماری قلبی و عروقی بدانید/در هوای سرد بیشتر مواظب قلبتان باشید/ آیا از فشار خون خود اطلاع دارید؟
 • نامه جامعه پزشکی ایران به WHO درباره کودکان یمنی
 • روش هایی برای تشخیص هوش نوزادان
 • تشنج در سنین مختلف علل متفاوتی دارد
 • کلداکس درمان آشنای سرماخوردگی
 • پایش سلامت کودکان محروم در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
 • ۹ درمان عالی سرفه خشک کودکان و نوجوانان
 • علل شیوع ناهنجاری مادرزادی در نوزادان چیست؟
 • علائم سرطان ریه را بشناسید
 • علائم سرطان ریه