سمند ef7 یا ال ۹۰ ، مقایسه سمند ef7 و ال ۹۰ ، مقایسه سمند سورن با تندر ۹۰ ، سورن بهتر است یا ال ۹۰ ،سورن elx یا تندر ۹۰ ، سمند ef7 بهتر است یا l90 ، مقایسه سمند سورن توربو با تندر ۹۰ ، تفاوت سمند و ال ۹۰

مقایسه سمند lx با تندر ۹۰

سمند و تندر۹۰ یا همان ال ۹۰ از خودروهای پرتیراژ و پرهوادار کشور است؛ دو خودرویی که در میان خودروهای ایرانی جزو بهترین گزینه‌ها برای جیب‌های متوسط است.

از سوی دیگر هر دوی این خودروها در کنار طرفداران اصیل، یکسری مخالف افراطی هم دارند.

با تمام این اوصاف سال‌ها پس از ورود این دو خودرو به خیابان‌های ایران، هنوز بازار مقایسه دو خودرو در محافل تخصصی داغ داغ است.

طراحی ظاهری

ظاهر سمند LX قدیمی‌تر و کلاسیک‌تر و در طول دوره تولید به پختگی مناسبی رسیده است.

سمند LX سال به عنوان میوه نهایی پروژه سمند، ترکیبی از طرح های آئودی و بی ام و است. در سوی دیگر رقابت تندر L90 به واسطه طراحی جدیدتر خود نامانوس و ناآشنا به نظر می‌رسد. طراحی حجمهای خودرو تندر با یکدیگر هماهنگ نبوده و چندان زیبا به نظر نمی‌رسد.

image

در قسمت داخل اتاق فضای رنو لوگان بدور از هرگونه هیجان و کاملاً ساده است. در حالی که سمند از طراحی به مراتب بهتری سود می‌جوید.

یکی از مشکلات سمند اندازه بزرگ داشبورد آن و همچنین ستون‌های جلوی خودرو است که به علت پهن بودن دید راننده را محدود می‌کند.

در مورد تندر نیز سبک قرارگیری راننده پشت فرمان هنوز جا نیافتاده و دید عقب نیز محدود است. از لحاظ امکانات هم سمند وضعیت بهتری دارد.

به عنوان مثال تندر ۹۰ حتی در بهترین مدلش هم تندر اتوماتیک است، از صندلی برقی برخوردار نبوده و پشتی صندلی با اهرمهای دستی جابه‌جا می‌شود. در مورد سنسور دنده عقب هم وضعیت به همین منوال است، سمند آن را دارد و تندر فاقدش است.

image

داشبورد سمند lx

بدنه و اتاق

در این بخش اغلب خودروسواران برتری را به تندر می‌دهند. اتاق سمند با وجود این‌که سال‌های گذشته به مراتب سبک‌تر از مدلهای اولیه و طبعا از استهلاکش کاسته شده، هنوز هم در مقایسه با تندر وزن بیشتری دارد.

به همین دلیل در مدت زمان نه چندان طولانی، جلوبندی و خصوصا درهای سمند به صدادادن می‌افتد و این برای رانندگانی که به صدای اضافه در اتاق خودرو حساسند، آزاردهنده است.

از طرف دیگر گفته می‌شود طراحی جلوبندی و زیر تندر ۹۰ برای جاده و خیابانهای پر دست انداز مناسب است و از همین رو به این راحتی‌ها مثل سمند بدنه اش فرسوده و مستهلک نمی‌شود. به همین دلیل صداهای اضافه داخل کابین نیز در تندر چنان‌که اشاره شد از سمند کمتر است.

از سوی دیگر ارتفاع خودرو از زمین در تندر ۹۰ بیشتر است و این یعنی عبور از دست اندازها و ناهمواری‌ها با این خودرو راحت‌تر انجام می‌شود.

image

قوای محرکه و دینامیک خودروها

موتور ۱۶ سوپاپ خودرو تندر ۹۰ با داشتن ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گیربکس پنج سرعته نرم و دقیق ظرف ۱۰.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و نهایت سرعت آن نیز ۲۰۸ کیلومتر است.

در حالی که موتور سمند سال قدیمی‌تر است. این موتور تنها ۸ سوپاپ دارد و ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

شتاب آن ۱۱.۹ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۱ کیلومتر بر ساعت است. وزن تندر ۹۰ حدود ۱۰۵ کیلوگرم سبکتر و به این دلیل پر‌شتاب‌تر نیز است.

در مورد ترمز، هر دوی این خودروها مجهز به ترمزهای ضد قفل ABS هستند که در سمند عملکرد آن با تاخیر اندکی همراه است. گفته می‌شود این تاخیر این به دلیل قدیمی‌تر بودن تکنولوژی ترمز سمند است.

در مورد دینامیک خودروها در حرکت های مارپیچ، سمند به دلیل وزن بیشتر و آیرودینامیک بهتر، عملکرد مناسب‌تری دارد و پایداری آن در مقایسه با تندر بالاتر است. به همین دلیل در میان خودروسواران ایرانی، سمند به خودروی جاده و مسافرت معروف است.

این در حالی است که در پیچ‌ها و حرکت‌های مارپیچ طراحی تندر به گونه‌ای است که یک ناپایداری مصنوعی به راننده القا می‌کند و درست به همین دلیل در طراحی سیستم تعلیق می‌توان برتری را به خودروی ایرانی داد.

با این حال ولی هدایت خودروی تندر به واسطه کلاچ و گیربکس نرم، راحت‌تر از سمند است. در مسیر‌های ناهموار نیز تحت رانندگی پرفشار و سخت، تندر ۹۰ از سمند پیشی می‌گیرد و عملکرد بهتری ارائه می‌کند. در فنربندی هم دو خودرو تقریبا مشابه هم بوده با این توضیح که در قسمت عقب برتری با تندر است.

ایمنی

ایمنی خودرو یکی از پارامترهای مهم در انتخاب خودرواست. در تندر۹۰ از دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین استفاده شده که این همان نقطه ضعف سمند است.

این ضعف سمند البته بیشتر به طراحی داشبورد آن برمی گردد و در مدل های جدید این خودرو گویا این نقص برطرف شده. از طرف دیگر ولی بدنه سمند از ورق های قطورتری استفاده می‌کند که استحکام کلی بدنه را افزایش می‌دهد. به طور کلی ولی اگر از خودروسواران بپرسید،‌ اغلب آنها در مباحث مربوط به ایمنی، برتری را به محصول خودروساز فرانسوی می‌دهند.

مقایسه کامل تندر۹۰ با سمند EF7

در این مقاله سعی شده تندر ۹۰ و سمند با موتور ef7 با بطور دقیق و جامع مورد برسی و مقایسه قرار دهیم. امیدواریم مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گیرد.

ویژگیهای تکنیکی هر دو خودرو :خودروسمند EF7تندر ۹۰نوع موتورEF7K4Mحجم موتور (cc)۱۶۴۵۱۵۹۸حداکثر توان موتور (hp)۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه۱۰۵ اسب بخار در ۵۷۵۰ در دقیقهحداکثر گریز از مرکز (Nm)۱۵۵ نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه۱۴۰NM at 3750rpmنسبت تراکم۱۱۹.۸تعداد سوپاپ۱۶۱۶نوع سوخت سازگاربنزین بدون سرب اکتان ۸۷ و ۹۵بنزین بدون سرب اکتان ۸۷ و ۹۵سیستم انژکتوریپاشش الکترونیکی چند نقطه ایپاشش الکترونیکی چند نقطه ایحداکثر سرعت (km/h)۱۹۰۱۷۵شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه)۱۲.۵۱۰.۲سیستم انتقال قدرت۵ دنده دستی (BE3)دیفرانسیل جلومصرف سوخت (در ۱۰۰ کیلومتر ) در شهر (لیتر)۱۱.۰۲۹مصرف سوخت (در ۱۰۰ کیلومتر ) خارج شهر (لیتر)۶۵.۶مصرف سوخت (در ۱۰۰ کیلومتر ) ترکیبی (لیتر)۷.۸۶.۹طول خودرو (mm)۴۵۰۲۴۲۵۰عرض خودرو(mm)۱۹۰۳۱۷۴۰ارتفاع خودرو (mm)۱۴۶۰۱۵۲۵فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو (mm)۲۶۷۱۲۶۳۰وزن خالص خودرو بدون سرنشین با مخزن پر و بدون ابزارهای فراوانی (kg)۱۲۴۰۱۱۱۵مشخصات با موتور EF7 :

موتور سمند EF7 با استناد به گاز دیزاین شده است، با اینحال توانایی کارکرد بر روی بنزین را با کمترین حالت بوجود آمدن پیش اشتعالی دارد.قدرت موتور با حجم ۱.۷ لیتر حدود ۱۱۵ اسب بخار است. قدرت این موتور در حالت گاز سوز نیز ۱۰۰اسب بخار است. متور سمند EF7 در کمپانی المانی FEV دیزاین شده که یکی از مشهور ترین کمپانی های طراح موتور در جهان میباشد.این خودرو حاوی شاسی و ساختار بدنه بسیار مستحکم است که ضربات وارده به اتاق را در تصادفات به کلیه قسمت های بدنه تقسیم کرده و از ورود مستقیم انرژی به سرنشینان محافظت می کند. از لحاظ جادار بودن هم ماشینی جادر و خوب میباشد.مشخصات موتور و دنده :۱۷۰۰ سی سی – ۴ سیلندر خطی – ۱۶ سوپاپ – ۱۱۵ اسب بخار – ۵ دنده دستی (BE3)

image

قابلیت ها :
ترمز ضد قفل ABS و EBD – ترمز جلو دیسکی – ترمز عقب کاسه ای – کیسه هوای ایمنی راننده – فرمان هیدرولیک – سیستم تهویه دستی – دریچه تهویه برای سرنشینان عقب – سیستم صوتی بلندگوی جلو و عقب – آنتن اکتیو – چراغ مه شکن جلو و عقب – چراغ نقشه خوان – چراغ اخطار سوم – تنظیم آیینه های جانبی برقی و راهنما دار – آینه آرایش چراغ دار – شیشه ها شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب – تزئینات تریم بژ – قطعات دکوراتیو برنامه چوب ابزارهای ایمنی ایموبلایزر – سنسور دنده عقب و قفل مرکزی با ریموت رادیویی – سیستم عیب یابی هوشمند(مولتی پلکس) – رینگ فولادی ۱۵ اینچ – صندلی تنظیم برقی صندلی های جلو – پر کن گودی کمر – دسترسی به صندوق از داخل اتاق – دیگر ابزارهای بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق و روی سوییچ – کارت طلایی سه ستاره.

مطالب مطرح شده :

بحث ظاهر ممکن است به گفته عده ای خواست ای باشد با این وجود ما اینجا کاری به خواست شخصی نداریم و درمقایسه با استاندارد ها ی زیبای مقایسه را انجام خواهیم داد.

در سمند به دلیل شیب های ملایم همراه با و جلوی خودرو بیننده بهتری بهتری درمقایسه با تندر ۹۰ با خطوط عمود و تند در تمامی قسمت ها میباشیم.

سمند از جهت ایرودینامیک و به علاوه از طرف دیگر تعادل در سر پیچ باز هم از تندر برتر میباشد. تندر ۹۰ بدلیل ایرودینامیک ضعیف تر سرعت نهایی کمتری درمقایسه با سمند دارد.

در شتاب ۰ تا ۱۰۰ تندر ۹۰ خودش را موفق تر نمایش داده و با حدود ۳ ثانیه اختلاف بهتری را اذان خود میکند. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است سبکتر بودن تندر و به علاوه از طرف دیگر هماهنگی خوب گیربکس دلیل این بهتری میباشد.

مصرف سوخت تندر ۹۰ با اختلاف ۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بهتری خود را نشان می دهد. با این وجود شایان ذکر هست موتور تندر ۹۰ از ۱۶۰۰ سی سی سود میبرد و سنمد EF7 از موتور ۱۷۰۰ سی سی.

از جهت موتوری هر دو خودرو موتور مناسبی بهرمند هستند با این وجود در سمند EF7 موتور با قابلیت ها بهتری و جدیدتری معرفی شده که می توان به cvvt اشاره نمود که دلیل راندمان بهتر موتور خودرو می شود. این سیستم در ماشین مگان بکار رفته با این وجود در تندر ۹۰ خبری از آن نیست.

image

مکانیسم CVVT :این مکانیسم دلیل پائین آمدن مصرف سوخت در دور آرام تا ۱۰ درصد و در دور های بالا باعث گسترش قدرت موتور می شود و مهمترین مزایای این سیستم عبارتند از :

۱- متغیر بودن لحظه باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی
۲- دارا بودن بهتری راندمان در تمامی نقاط کاری موتور
۳- بالا نگاه داشتن گشت آورد در دور های مختلف موتور
۴- نزول میزان مصرف سوخت
۵- نزول میزان آلودگی .

ایمنی :

از جهت ایمنی هر دو ماشین ۳ ستاره را دریافت کردن

تندر ۹۰ های ۲ ایربگ بهتری بیشتری از جهت ایمنی درمقایسه با سمند های ۱ ایربگ داشتن. با این وجود امروز سمند EF7 با داشبورد تازه حاوی ۲ ایربگ میباشد .

در سمند EF7 ترمز ها پیشرفت یافته ( دیسکهای بزرگ تر- پوستر قوی تر ) و بهتر رفتار میکند.در سمند EF7 سیستم مالتی پلکس می باشد که در تندر نیست.

قطعات سمند EF7 ارزان تر و فراوان تر میباشد.

بهتری سمند EF7 در قابلیت ها مانند سنسور دنده عقب – مولتی پلکس – آینه های برقی جلو – و…

تندر۹۰ موتوری با کیفیت دارد که دلیل شده اکثر تندر سوارها را حدودا راضی نگه دارد با این وجود در اتاق خودرو بسیار کم کاری شده و از لوازم با کیفیت پایین استفاده شده و از ابزارهای فراوانی خبری نیست.

در باب سمند EF7 هم قادریم بگوییم موتوری مناسبی را دارا میباشد که از شتاب و قدرت مناسبی دارا میباشد. سمند در اتاق خودرو از کیفیت بهتری دارا بوده و نرمی بهتری در مقایسه با تندر ۹۰ دارد.

موتور سنمد EF7 از جهت آلایندگی توانسته EURO IIII را بدست آورد و این نشانه خوبی از بروز بودن موتور این خودرو میباشد چرا که موتور ال ۹۰ EURO III را کسب کرده.

image

سمند قبل از بالا رفتن دلار گرانتر از تندر ۹۰ بوده با این وجود با بالا رفتن هزینه دلار هزینه تندر ۹۰ گران تر از سمند شده و دلیل آنکه سمند ارزان تر میباشد تنها خودروی ملی بودن آن میباشد نه کیفیت یا بهتری تندر ۹۰ .

قیمتنام خودروقیمت کارخانه ( تومان)سمند SE . کد ۵۷۳۱۰۲۸,۰۹۳,۰۰۰سمند LX . کد ۲۹۳۴۰۳۱,۳۷۰,۰۰۰سمند EF7 . کد ۲۹۲۱۲۳۲,۰۸۵,۰۰۰سمند EF7 ( مالتی پلکس ) . کد ۲۹۲۱۱—سمند EF7 . دوگانه سوز – کد ۲۹۱۱۰۳۳,۶۹۴,۰۰۰سمند EF7 . دوگانه سوز – کد ۲۹۱۱۶۳۴,۱۹۵,۰۰۰سمند سورن ELX سال . کد ۵۷۵۱۱۳۸,۱۳۰,۰۰۰سمند سورن ELX توربو . کد ۵۸۲۰۱۳۸,۰۸۸,۰۰۰سمند سورن ELX جدید توربو . کد ۵۸۲۰۲۳۹,۵۰۳,۰۰۰رنو تندر E1—رنو تندر E2۳۸,۸۶۸,۰۰۰رنو تندر E2 گیربکس JHQ۳۹,۹۶۸,۰۰۰رنو تندر ۹۰ اتوماتیک۴۷,۴۸۵,۰۰۰رنو تندر پلاس دنده‌ای۴۰,۸۳۴,۰۰۰رنو تندر پلاس دنده‌ای گیربکس JHQ۴۱,۹۳۴,۰۰۰رنو تندر پلاس اتوماتیک۴۹,۱۰۰,۰۰۰

ساتین

دفاع وزیر صنعت از افزایش قیمت‌ خودرو: ایران‌ خودرو کار غیرقانونی نکرده| سخنگوی‌ تعزیرات: گرانی‌ خودرو غیرقانونی است| آینده بازار خودرو چه خواهد شد؟

افزایش قیمت خودرو رسماً کلید خورد| کدام خودروها گران‎تر می‎شود؟ در جلسه خودروسازان با رئیس مجلس چه گذشت؟ مکانیزم تحویل خودروهای پیش‌فروش شده چیست؟

علت مرگ پیام صابری همسر زیبا بروفه+عکس

منبع: ساتین

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۶۴۳۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نویدکیا: پرسپولیس نمایش بهتری نسبت به سپاهان داشت
 • انتقاد استرلینگ از نقش رسانه‌ها در رواج نژادپرستی: به توهین‌ها می‌خندم چون انتظار اتفاق بهتری ندارم!
 • پله: مارادونا خیلی بهتر از مسی بود!
 • پله: مارادونا خیلی بهتر از لیونل مسی بود!
 • مورینیو: نیمه اول بازی با فولام عالی بود؛ بازیکنان منچستریونایتد نشان دادند می‌توانند تیم بهتری باشند
 • برخورد سمند با موتور سیکلت در تاکستان یک کشته برجای گذاشت
 • تولید سمند در سایت نفت چاله آذربایجان با موفقیت انجام شد
 • یک کشته در حادثه رانندگی در تاکستان
 • تاخیر ۴ ماهه در تحویل محصولات پیش‌فروش/ زمزمه‌ی افزایش قیمت خودرو و ترس خریداران از درخواست مبلغ مازاد
 • قیمت انواع موتور کاوازاکی + جدول
 • سمند ال ایکس ۵۷ میلیون تومان شد/قیمت خودرو در 17 آذر 97
 • قیمت انواع خودرو در بازار امروز شنبه 17 آذر 97
 • مرگ مرد جوان در تصادف خودروی سمند
 • آیا دمینوی آزادسازی قیمت خودرو با شروع فروش فوری چهار خودروی ایران خودرو آغاز شده است؟ وزیر صنعت: قیمت خودرو را باید حتما پایین بیاوریم/ ایران خودرو تندر پیکاپ را بیش از ۳۸ میلیون تومان گران کرد!
 • مرگ راننده سمند براثر برخورد با تیر برق
 • نجات ۶ خدمه موتور لنج باری در آب‌های دیر بوشهر
 • تورم ارزی ۵۰ درصدی در بودجه ۹۸/ صورت‌های مالی مشکوک خودرو سازان/ دولت برای‌اشتغال خارجی‌ها زحمت زیادی کشید!
 • قیمت خودروی سمند در بازار+ جدول
 • مسابقات موتور کراس بانوان
 • نجات ۶ خدمه موتور لنج باری در آب‌های دیر