شلوار بندری هنر اصیل زنان هرمزگانی است که در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده از این رو برخی بانوان جنوبی ترجیح می دهند از آن فقط در مراسمات و جشن های سنتی استفاده کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از هرمزپرس؛پوشش هر منطقه نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم، و قدمت تاریخی آن جامعه است به همین دلیل توجه به ماندگاری پوشش که نمادی از تمدن فرهنگی واسلامی در جامعه به شمار می آید، بسیارحائز اهمیت است.

هرمزگان استان پرورش هنرهای اصیل بومی اسلامی است، که در آن پوشش های مختلفی از جمله پوشش بندری، بلوچی، بستکی،جاسکی و... به چشم می خورد.

شلوار کمه ای (سوزن دوزی) هنر زیبایی زنان هرمزگانی قلمداد می شود که  از گذشته تا کنون مورداستفاده زنان و دختران هرمزگانی قرار می گرفت همچنین طرح های این شلوارها نشات گرفته از ذهن بانوان بومی استان است.

شلوار بادله، نیمه بادله، کمه ای، خوسی و نخی  نمونه هایی از شلوارهای بندری هستند، که با وجود جذابیت برای گردشگران، امروزه اکثرا زنان بندری فقط در مراسمات جشن وعروسی از آن استفاده می کنند.

امروزه با روی کار آمدن سبک های جدید پوشش غربی، و گرایش جوانان به سمت این پوشش ها متاسفانه شلوارهای بومی استان در مرز فراموشی قرار دارند.

لباس های غربی جایگزین لباس های سنتی

مهناز احمدی، شهروند بندرعباسی در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس اظهار کرد: شلوارهای بندری علی رغم زیبایی های خاص خودش، این روزها به دلیل گران بودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

این شهروند بندرعباسی تصریح کرد: متاسفانه  برخی از خانواده های هرمزگانی ترجیح می دهند، به جای لباس های سنتی از مانتو وشلوار استفاده کنند، در صورتی که پوشیدن لباس های سنتی می تواند فرهنگ بومی را انتشار دهد.

وی خاطر نشان کرد: وقتی فرزندان در سنین کودکی لباس های بومی استان را نپوشند، قطعا در بزرگسالی نیز به بهانه های مختلف از جمله اینکه شلوار بندری برایشان راحت نیست، ترجیح می دهند از این شلوارهای زیبا استفاده نکنند.

درست کردن شلوارهای بندری توسط مردان بنگلادشی

زهرا حیدری شهروند هرمزگانی در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به اینکه لباس های بومی نمادی از فرهنگ دیرینه مردم هرمزگان است، اظهار کرد: متاسفانه پوشش لباس های بومی به ویژه شلوار بندری در هرمزگان کم رنگ شده است.

این شهروند هرمزگانی افزود:  با روی کار آمدن شلوارهای ارزان قیمت مانند ساپورت های 10 هزار تومانی  مردم به دلیل مشکلات اقتصادی ترجیح می دهند از این شلوارها استفاده کنند که با پوشش اسلامی سنخیتی ندارند.

حیدری ادامه داد: اکنون مردان بنگلادشی اقدام به درست کردن شلوارهای بندری می کنند واگر این کار ادامه داشته باشد، قطعا درست کردن شلوارهای بندری با دست روبه فراموشی می رود.

 

وی خاطر نشان کرد: آموزش شلوار بندری در مدارس می تواند زمینه ساز حفظ این هنر اصیل بومی هرمزگان باشد، همچنین با جذب گردشگران داخلی و خارجی و صادرات این هنر می توان  از آن به عنوان راهی برای درآمد زایی جوانان استفاده کرد.

هنرهای بومی راهی برای اشتغالزایی خانگی بانوان

محدثه بشیری یکی از هنرمندان بومی هرمزگان در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به اینکه 10سال است که سوزن دوزی بر روی شلوار بندری انجام می دهد، اظهار کرد: هنر سوزن دوزی روی شلوارهای کمه ای (پارچه برروی  چوبی دایره ای شکل نصب می شود) با وجود جذابیتش از پوشیدن آن امتناع  و فقط در مراسمات عروسی از آن استفاده می کنند.

وی خاطر نشان کرد: اکنون در برخی از روستاها خانه های کارآفرینی ساخته شده که می تواند راه درآمدی برای بانوان سرپرست خانوار و کم درآمد باشد.

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

توصیه های رهبری به محققان پژوهشکده علوم شناختی/تاکید آیت‌الله جنتی بر لزوم مهار گرانی‌های روزمره

تاکید آیت‌الله جنتی بر لزوم مهار گرانی‌های روزمره، تردید لهستان در دعوت از ایران برای نشست ورشو، توصیه های رهبری به محققان پژوهشکده علوم شناختی، مصوبه کمیسیون تلفیق برای تقویت زیرساخت های اربعین از گزیده اخبار سیاسی شبستان در ۳ بهمن ماه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، تاکید آیت‌الله جنتی بر لزوم مهار گرانی‌های روزمره، تردید لهستان در دعوت از ایران برای نشست ورشو، توصیه های رهبری به  محققان پژوهشکده علوم شناختی، مصوبه کمیسیون تلفیق برای تقویت زیرساخت های اربعین از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در چهارشنبه ۳ بهمن ماه است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

بخشایش: جمهوری اسلامی بازی دو قطبی جهان را به هم زد

«احمد بخشایش» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان در خصوص سیاست خارجی ایران در چهل سال پس از انقلاب اسلامی گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران ما دیگر نه غرب را به رسمیت شناختیم و نه از شرق حرف شنوی داشتیم. در آن زمان قاعده بازی بنابر تقسیم نظام بین الملل بین دو قطب شرق و غرب بود که ایران این بازی را به هم زد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری این نکته که امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی ایران برای نخستین بار در دنیا مردم سالاری دینی را مطرح کرد، افزود: بعد از قرون وسطی تا زمان حاضر هیچ کشوری به صورت دینی اداره نمی شد و امام راحل دین و اخلاق را به سیاست وارد کرد. اینگونه بود که ایران با سیاست دینی اداره شد.

وی یادآور شد: در طول چهل سال گذشته انقلاب اسلامی ایران به مرور تنومند شد. این انقلاب یک نهال کوچکی بود که ریشه دواند و رشد کرد تا جایی که امروز به درختی تنومند تبدیل شده است.

 

بودجه بخش فرهنگ در حوزه دینی و سایر حوزه‌ها باید تعدیل شود

«علی لاریجانی» صبح امروز (چهارشنبه 3 بهمن) با حضور در کمیسیون تلفیق و در جمع اعضای این کمیسیون گفت: جمع خوبی برای بررسی کار بودجه تشکیل شده است، امسال به قدری شرایط سختی را از لحاظ بودجه ای داریم که قطعا تنظیم این بودجه وقت زیادی را از شما خواهد برد و امیدواریم در این زمینه دقت نظر لازم لحاظ شود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقدام کمیسیون در بحث در نظر گرفتن سقف صادرات نفت با یک و نیم میلیون بشکه را تحسین می کنم چرا که کار عاقلی بود ممکن است برخی اطلاعات که به شما می رسد و برخی اظهار نظرهای صاحب تریبون ها باعث شود که دشمنان از این مسئله سوء استفاده کنند و این با واقعیت جور نمی آید، آمریکایی ها در بحث تحریم نفتی ما شکست خوردند، ما در حال فروش نفت مان هستیم و خوشبختانه مراودات اقتصادی خوبی با همسایه ها در این زمینه داریم.

 

هدف آمریکا از برگزاری اجلاس لهستان ایران هراسی است

«علاءالدین بروجردی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به اجلاس لهستان گفت: برگزاری این اجلاس تلاش مذبوحانه دیگری است که آمریکا سردمدار آن است و با هدف ایران هراسی و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این اجلاس به نتیجه نخواهد رسید، اظهار داشت: همان گونه که بقیه اقدامات آمریکایی ها نظیر انتقال منافقین به آلبانی و ایجاد فضای سیاسی منفی علیه جمهوری اسلامی ایران و فشار روانی به نتیجه نرسیده است به نظر می رسد که این اجلاس هم شکست بخورد.

 

مصوبه کمیسیون تلفیق برای تقویت زیرساخت های اربعین در سال ۹۸

 

«محمود نگهبان کلامی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به مصوبه صبح امروز کمیسیون تلفیق گفت: طبق مصوبه امروز که با پیشنهاد جمعی از نمایندگان انجام شد 100 میلیارد تومان از محل فروش فرآورده های نفتی در بازارچه های مرزی در سال 98 برای تکمیل زیرساخت های مورد نیاز اربعین هزینه می شود.

 

تاکید آیت‌الله جنتی بر لزوم مهار گرانی‌های روزمره     آیت‌الله «احمد جنتی» در جلسه امروز (چهارشنبه ۳ بهمن ماه) با عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) گفت: سرتاسر زندگی کوتاه حضرت صدیقه طاهره برای همه الگو است که ما باید به آن تمسک بجوییم.

دبیر شورای نگهبان در ادامه با بیان اینکه مدتی است گرانی‌های مکرر کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است، تصریح کرد: نباید عملکرد مسئولان به صورتی باشد که مردم احساس کنند که مسئولان نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند روند گرانی‌ها را مهار کنند.

آیت‌الله جنتی با انتقاد از بی‌توجهی به گرانی‌های مکرر از سوی مسئولان تاکید کرد: در همین زمینه قاچاق دام زنده از کشور وضع غیرقابل قبولی را از جهت تامین گوشت قرمز برای مردم ایجاد کرده است.

 

تاکید لاریجانی بر عدم ایجاد نگرانی در جامعه بابت سهمیه بندی بنزین

«محمدمهدی مفتح» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد بحث سهمیه بندی بنزین در لایحه بودجه 98 گفت: رییس مجلس امروز (چهارشنبه ۳ بهمن ماه) در جلسه کمیسیون تلفیق تاکید کردند که نباید نگرانی در این زمینه در جامعه ایجاد شود و توجه نمایندگان نیز این است که نگرانی از این بابت در جامعه ایجاد نشود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت: آقای لاریجانی همچنین توصیه کردند که اگر قرار است در مورد بحث سوخت تصمیم گیری ای انجام شود با هماهنگی دولت باشد.

 

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی، ظهر امروز (چهارشنبه۳ بهمن ) با حضرت آیت‌الله «سید علی خامنه‌ای»  رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

 

لایحه جامع انتخابات هفته آینده تقدیم مجلس می‌شود

 

«حسن روحانی» روز (چهارشنبه ۳ بهمن) در جلسه هیأت دولت با تبریک فرا رسیدن بهمن‌ماه؛ ماه پیروزی انقلاب اسلامی و ایام مبارک دهه فجر به ملت بزرگ ایران، گفت: همه می‌دانیم بهمن‌ماه، دهه فجر و بویژه روز ۲۲ بهمن امسال از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس جمهوری بار دیگر هدف تحریم ظالمانه و غیرقانونی آمریکا را تنها اعمال فشار به مردم ایران دانست و با تاکید بر اینکه با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم و آن‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند، ابراز امیدواری کرد که با تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی‌ها در موضوع مالی و بانکی نیز خنثی شود.

وی اظهار کرد: خوشحالیم علیرغم همه توطئه‌هایی که علیه انقلاب اسلامی بوده، تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نتوانسته به اهداف مد نظرشان برسد و خودشان اعتراف می‌کنند که این تحریم‌ها، آن‌ها را به اهدافشان نمی‌رساند هر چند که زحمت و سختی برای مردم ما بوجود می‌آورند، اما هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند.

روحانی با اشاره به اینکه دشمنان تلاش می‌کنند در دو موضوع نفت و صادرات و فروش آن و مسایل بانکی، ایران را در فشار قرار دهند، گفت: در ارتباط با مسایل نفتی خوشبختانه مسیر‌ها و راه‌های مختلفی را برای فروش نفت دنبال می‌کنیم و با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم.

 

تردید لهستان در دعوت از ایران برای نشست ورشو

نشست ورشو که در فوریه برگزار می شود ابعاد تازه ای به خود گرفته است. در حالیکه «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ آمریکا آن را یک نشست ضد ایرانی نامیده بود، روز گذشته نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «آقای رئیس! به منظور پرداختن به چالش‌‌های خاورمیانه، ایالات متحده همراه با همکارانمان در لهستان، روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه ریاست مشترک یک جلسه وزراتی برای پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه را در ورشو را بر عهده خواهند گرفت.»

براساس ترجمه فارس، «جاناتان کوهن» اضافه کرد: «این نشست وزراتی فرصتی برای مبادله تجربیات، بینش‌ها و ارزیابی‌های در راستای همکاری‌هایمان در جهت ایجاد خاورمیانه‌ای باثبات‌تر و آرام‌تر فراهم خواهد کرد. این نشست وزارتی، در حکم یک جلسه اندیشه‌باران در سطح جهانی خواهد بود که از خلال آن می‌توانیم به طرح کلی یک معماری امنیتی قوی‌تر در خاورمیانه دست پیدا کنیم.»/

 

 

 

 

پایان پیام/50

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۶۹۰۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۵.۷ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در گلستان پرداخت شد
 • چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است
 • کتاب «مراسم رزیف» عکاس هرمزگانی منتشر شد
 • ۵۰ هزار لباس عید برای نیازمندان در کشور تهیه شد
 • انواع محیط کاری و لباس‌هایی که مناسب آن‌هاست
 • زیباترین انواع مدل کفش کالج زنانه
 • بازی بومی محلی ریشه در فرهنگ قدیمی دارد
 • رنگهایی که زندگی می بخشند
 • رنگهایی که تجلی بخش زندگی هستند
 • ۲۵۰ تن ماهی در سیریک به روش سنتی صید می شود/ صید سنتی بهترین روش صیادی برای حفظ ذخائر آبزیان است
 • صید سنتی بهترین روش صیادی برای حفظ ذخائر آبزیان است
 • لاکچری بازی با لباس‌های پرزرق و برق محلی
 • مجتمع بندری شهید رجایی خاطره‌ای خوش هرمزگانی‌ها از سال۵۹/ قلبی که امروز محکم تر می تپد + قیلم
 • راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
 • 100 بازی بومی محلی در شهرستان نیر وجود دارد
 • ماسک کلاژن ساز خانگی برای جوانی پوست+ دستور تهیه
 • قبادی: منابع درسی علوم انسانی نسبت به چند سال گذشته بومی تر شده اند
 • کنفرانس «واقعیت، حقیقت، اصالت وجود» برگزار می شود
 • 500 زن سرپرست خانوار هرمزگانی وارد بازار کار می شوند