خبرگزاري آريا - نوشهر – ايرنا – کارخانه خزرخز شهرستان تنکابن که تا روزگاي نه چندان دور به عنوان يکي از برند هاي معروف در ايران و جهان مطرح و در سال هاي اخير به دليل برخي مشکلات تعطيل شده بود سرانجام به دليل عدم رغبت سرمايه گذاران براي بازسازي ناچار به تغيير کاربري شد و با اين کار خود را براي هميشه به تاريخ سپرد.


کارخانه خزرخز در سال 1354 در زميني به مساحت 93 هزار متر مربع واقع در منطقه خشکه داران بخش نشتا از توابع شهرستان تنکابن احداث شد و در سال 1360 با 200 کارگر کار خود را آغاز نمود.
اين کارخانه که در خاورميانه کم نظير بود به توليد منسوجات چرمي اعم از مانتو چرم، کاپشن و کيف چرم پرداخت و به دليل کيفيت بالاي محصولات آن خيلي زوددر بازار هاي داخلي و خارجي مطرح گرديد به طوري که از بسياري از کشورهاي اروپايي از قبيل ايتاليا ، اسپانيا و فرانسه ثبت سفارش داشت.
کارخانه خزرخز در بخش توليد شامل واحد توليد پوشاک، چرم و کراست ، جير ، خز و نابالان و در بخش خدمات شامل واحدهايي همچون اداري ، فروش، تاسيسات و برق ، نجاري و تراشکاري ، تعمير ماشين آلات صنعتي، تعمير خودرو ، مخابرات ، انتظامات ، تصفيه فاضلاب ، شيرخوارگاه بود که توليد همگي در چهار سالن خيس ، خشک ، پرداخت ، فينيش و دوخت انجام مي گرفت.
اين کارخانه در سال 1373 با يک هزار و 200 نيروي کار به اوج فروش خود رسيده بود تا اينکه در سال 1376 به دليل برخي سوء مديريت ها 400 نفر از نيروي کار خود را بازخريد کرد و پس از آن ديگر نتوانست به فعاليت خود همچون گذشته ادامه دهد سرانجام در سال 1378 کارخانه تعطيل شد و تمامي نيروي کار آن بيکار شدند.
در طول اين سال ها پيگيري هاي زيادي از سوي مديران اجرايي در شهرستان و استان صورت گرفت تا بار ديگر کارخانه خزرخز کار خود را از سر بگيرد و اين برند ملي به فراموشي سپرده نشود اما به دليل مشکلات فراواني که اين کارخانه داشت تمامي تلاش ها بي نتيجه بود.
يکي از سرمايه گذاراني که در سال 94 براي بازديد به خزرخز آمده بود اين کارخانه را الماسي نتراشيده توصيف کرد و معتقد بود که اگر اين الماس تراشيده شود بسيار ارزشمند و گرانبها خواهد شد.
مسعود بنابيان معتقد بود که بيشتر دستگاههاي اين کارخانه قديمي شده و ديگر توجيه اقتصادي ندارد که با بازسازي بعضي از آنها و جايگزين کردن بعضي ديگر با دستگاه هاي جديد مي توانيم اين کارخانه را دوباره احيا نماييم.
وي اين مسئله را عنوان کرده بود که اگر همه دستگاههاي اجرايي همکاري کنند در مدت 30 ماه مي توانيم اين کارخانه را به حالت اوليه برگردانيم.
پس از اين سخنان بود که نماينده مردم شهرستان هاي تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شوراي اسلامي از رفع توقيف کارخانه خزرخز و راه اندازي مجدد آن در آينده نزديک خبر داد و گفت که با پرداخت نيمي از مطالبات 4 ميليارد ريالي شرکت بيمه البرز، مشکلات اين کارخانه برطرف شد و به زودي فعاليت خود را از سر مي گيرد.
شمس اله شريعت نژاد افزود : تعطيلي اين کارخانه که به دليل سوء مديريت بود ضربه سنگيني از نظر اشتغال به غرب مازندران وارد کرد اما با راه اندازي فاز نخست اين کارخانه براي 400 نفر شغل ايجاد مي شود.
فرماندار ويژه شهرستان تنکابن هم در مصاحبه هاي مختلف از راه اندازي مجدد اين کارخانه خبر مي داد و معتقد بود که بايد از سرمايه گذاراني که براي راه اندازي اين کارخانه اعلام آمادگي کرده اند حمايت شود.
لازم به ذکر است که نخستين کارخانه چرم سازي ايران در سال 1308 شمسي در شهر تبريز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نيز کارخانه‌هايي تأسيس گرديد.
يکي از شهروندان تنکابني که چند سالي را در کارخانه خزر خز مشغول به فعاليت بود با ابراز تاسف از عدم راه اندازي مجدد اين کارخانه گفت : خزر خز در زمان فعاليتش آبروي استان بود و بسياري از آن به عنوان نگين درخشان کارخانه هاي شمال کشور ياد مي کردند.
حميد اسماعيلي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : يادم هست درست در زماني که اين کارخانه تعطيل شد ، از کشور ايتاليا ثبت سفارش داشتيم اما چه فايده که نتوانستيم اين اعتبار را حفظ کنيم.
وي اظهار داشت : به جرات مي توانم بگويم که سوء مديريت و عدم استفاده از نيروهاي متخصص باعث شد تا اين کارخانه دچار ورشکستگي شود و کسي هم براي نجات آن تلاش نکرد.
به گفته اسماعيلي ، اگر در همان زمان مديران کارآمد وارد عرصه مي شدند و دولت نقدينگي به اين کارخانه تزريق مي کرد شايد اين کارخانه جان دوباره اي مي گرفت و به فعاليتش ادامه مي داد.
وي يادآور شد : اکنون ديگر از خزرخز براي ما تنها خاطراتش باقي مانده و يک آلبوم عکس يادگاري که بايد آن را به فراموشي سپرد.
يک کارشناس اقتصادي درباره علت عدم رغبت سرمايه گذاران به توليد محصولات چرمي گفت : در سالهاي اخير با رونق گرفتن واردات محصولات توليدي از چرم طبيعي به کشور و گران شدن هزينه توليد محصولات چرمي در ايران ، توليد اين محصول ديگر رونق سابق را ندارد.
حبيب رمضان زاده در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : با کم شدن قدرت خريد مردم تقاضا براي بسياري از محصولات کاهش يافته که اين موضوع در بازار عرضه محصولات چرمي هم نمود پيدا کرده است.
وي اظهار داشت : براي بسياري از کساني که توليد چرم خام دارند عرضه چرم به واحدهاي توليدي مقرون به صرفه نيست چرا که با ارائه محصول خود به اين واحدها مي بايست چک هاي طولاني مدت دريافت کنند اما با صادرات چرم هاي نيمه فراوري شده به کشور ترکيه مي توانند پول خود را به دلار دريافت کنند و به همين دليل بسياري ترجيح مي دهند صادرات چرم را به اين شکل انجام دهند و در اين ميان واحدهاي توليدي چرم يکي پس از ديگري مجبور به تعطيلي مي شوند.
رمضان زاده خاطرنشان کرد : بايد پذيرفت چرم توليدي کشور در واحدهايي استحصال مي شود که ماشين آلات قديمي و ناکارآمدي دارند و در اين زمينه مي توان با حضور سرمايه گذارن خارجي و واردات تکنولوژي روز به گونه اي عمل کرد که توليد بومي چرم قدرت بدست گرفتن بازارهاي منطقه اي و جهاني را بدست آورد.
وي تعطيلي کارخانه خزرخز را نوعي برند سوزي دانست و يادآور شد : هدف از راه اندازي اين کارخانه يا کارخانه هاي ديگر ايجاد اشتغال و رفع بيکاري در جامعه است و اکنون که اين کارخانه تغيير کاربري داده و به يک کارخانه ديگر تبديل شده بايد به فال نيک گرفت چرا که بسياري از جوانان اين منطقه در آن مشغول به کار خواهند شد.
سرانجام زماني که همگان منتظر جذب سرمايه گذار و راه اندازي مجدد کارخانه خزرخز بودند ، نماينده مردم شهرستان هاي تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شوراي اسلامي در روز پنجشنبه 27 دي ماه 1396 در جلسه شوراي اداري شهرستان تنکابن خبر از تغيير کاربري اين کارخانه داد .
شمس اله شريعت نژاد افزود : در طول اين سال ها يکي از دغدغه هاي کاري بنده راه اندازي مجدد کارخانه خزر خز بود و براي اين منظور جلسات متعددي برگزار شد و رايزني هاي فراواني صورت گرفت تا اينکه سرانجام تصميم گرفته شد با تغيير کاربري اين کارخانه ، بار ديگر زمينه اشتغال را براي مردم منطقه فراهم آوريم.
وي اظهار داشت : 2 سرمايه گذار که در استان گيلان کارخانه ذوب فلزات دارند پس از بازديد از کارخانه خزر خز تصميم به خريد آن گرفتند تا لوله فولادي مانيسمان (بدون درز) توليد کنند.
به گفته اين نماينده مجلس ، ايران يکي از کشور هاي واردکننده لوله مانيسمان است و با راه اندازي اين کارخانه بخش قابل توجهي از نياز داخلي تامين خواهد شد.
شريعت نژاد با بيان اينکه هم اکنون 27 نفر از نيروهاي منطقه در اين کارخانه مشغول به فعاليت هستند ، خاطرنشان کرد : با نصب دستگاه هاي جديد تعداد کارگران اين کارخانه تا 300 نفر افزايش خواهد يافت.
وي از دستگاه هاي اجرايي که خدمات چهارگانه ارائه مي دهند خواست تا نهايت همکاري را با مديريت اين کارخانه داشته باشند.
هادي منصور کيا رييس اداره حفاظت از محيط زيست شهرستان تنکابن هم به ايرنا گفت : تاکنون هيچ درخواستي براي استعلام محيط زيستي از اين زمين دريافت نشده است.
رييس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان تنکابن در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : هر واحد صنعتي که فعاليت نداشته باشد خود به خود پروانه فعاليتش باطل مي شود .
علي رحيمي اظهار داشت: از آنجا که نزديک به 20سال از تعطيلي کارخانه خزر خز مي گذرد پروانه فعاليتش ابطال شده و هيچ مشکلي براي راه اندازي کارخانه ديگر وجود ندارد.
وي خاطرنشان کرد : سرمايه گذاران اين مجموعه درخواستي براي صدور پروانه فعاليت لوله فولادي مانيسمان داده اند که در دست بررسي قرار دارد.
شهرستان 166 هزار نفري تنکابن در غرب مازندران واقع است.
گزارش : عليرضا پورعلم **انتشار دهنده: محسن حسن نيا
/1602/7513/1899
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

آتش‌سوزی مهیب در پایتخت بنگلادش

به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، نیروهای امدادی بنگلادش بامداد پنج‌شنبه از آتش‌سوزی عظیمی در بخش قدیمی شهر «داکا» پایتخت این کشور خبر داده و گفته‌اند در این حادثه تعداد زیادی کشته و زخمی شده‌اند.

به نوشته پایگاه «مورنینگ بل» بنگلادش، این آتش‌سوزی ابتدا در یک مجموعه آپارتمانی پرجمعیت که محل نگهداری مواد شیمیایی هم بوده رخ داده و بعد به سرعت به ساختمان‌های مجاور سرایت کرده است.
 
امدادگران تاکنون دستکم ۵۳ جنازه از محل آتش‌سوزی بیرون آورده‌اند. با توجه به گستره آتش‌سوزی و جمعیت زیاد ساکنان این ساختمان، احتمال افزایش تلفات این حادثه وجود دارد. دستکم ۴۶ نفر هم در این حادثه زخمی شده‌اند.

مقام‌های محلی می‌گویند این آتش‌سوزی پس از آن رخ داده که در انبار شیمیایی واقع در یکی از طبقات این ساختمان پنج طبقه، انفجاری اتفاق افتاده است. 

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۶۹۹۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جان باختگان آتش‌سوزی بنگلادش به 80 نفر رسید
 • ورزشکاران معروف و برند ورزشی آن‌ها را بشناسید!
 • آتش سوزی مهیب در پایتخت بنگلادش جان 70 نفر را گرفت+تصاویر
 • 70 کشته در آتش‌سوزی بنگلادش (+عکس)
 • شمار تلفات آتش‌سوزی بنگلادش به ۷۰ تن رسید
 • آتش‌سوزی مرگبار در پایتخت بنگلادش
 • تدوین برنامه هایی برای برند شهری اصفهان
 • 70 کشته بر اثر آتش سوزی در داکا
 • وقوع آتش‌سوزی در بنگلادش جان دست‌کم ۷۰ نفر را گرفت+تصاویر
 • 56 کشته در آتش سوزی بنگلادش
 • ۵۶ کشته در پی آتش‌سوزی ساختمانی در پایتخت بنگلادش
 • آتش‌سوزی مهیب در پایتخت بنگلادش با بیش از ۵۰ کشته +تصاویر
 • آتش‌سوزی مهیب در پایتخت بنگلادش؛ بیش از ۵۰ نفر کشته شدند
 • آتش‌سوزي در بنگلادش؛ بيش از 50نفر کشته شدند
 • تولید شکر در کارخانه نیشکر هفت تپه آغاز شد
 • اما واگرهای طرح ایجاد کریدور قزوین، گیلان و مازندران
 • اما و اگرهای طرح ایجاد کریدور قزوین، گیلان و مازندران
 • صنایع دستی با برند ملی نمادی از خلاقیت هنرمندان خراسان رضوی
 • عذرخواهی برند معروف به خاطر پلیور پشمی خاص +عکس