آقای روحانی از رسانه ملی به مردم قول دادید اگر اطلاعات غلط دریافت کردید، حتما سود بازرگانی خودروهای هیبریدی را اصلاح می‌کنید.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ خودروهای هیبریدی وارداتی در کنار موتور بنزینی یک موتور برقی دارند که به اصطلاح دوگانه سوز (هیبریدی) خطاب می‌شوند. بدون مقدمه برای درک اینکه آیا کسی آدرس اشتباه به آقای روحانی داده یا خیر به سراغ امضای معاون اول رئیس جمهور پای برگه افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی می‌رویم.

معاون اول رئیس جمهور پس از یک دوره چند ماهه قطعی سامانه ثبت سفارش و در حالی که صدای اعتراضات نمایندگان مجلس هم به گوش می‌رسید از نظام جدید تعرفه‌ای رونمایی کرد که با توجه به گمانه زنی‌های رسانه‌ای فاصله قیمتی ایجاد شده بین نمایندگی‌ها و بازار آزاد را پوشش می‌داد. شگردی که در مردم ایران با آن غریبه نیستند. image image image image image image

 

 در این دستور، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی از 4 درصد به 45 درصد افزایش پیدا کرده است که رسانه‌ها از آن به افزایش 1100 درصدی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی یاد می‌کنند. ابتدا ترفندی برای وارد کردن شوک به بازار پیدا می‌کنیم و سپس با طرح این پرسش از مردم که چرا باید سوداگران ودلالان این عدد حاشیه بازار را در کیسه خود ببینند بساطی برای جمع کردن پول بیشتر پهن می‌کنیم؛ بگذریم این نامه نشان می‌دهد معاون اول رئیس جمهور کاملا به موضوع افزایش فضایی تعرفه واردات خوروهای هیبریدی آگاه بوده و آن را برای اجرا ابلاغ کرده است.

 

پارسایی عضو کمیسیون اصل نود مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: از دست های پشت پرده‌ای خبر می دهد که ورود و استفاده از خودروهای هیبریدی را سد کرده‌اند. بنده به یقین رسیدم که دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که مانع از واردات خودروهای هیبریدی و ایمن به کشور می‌شود و منافع اقلیتی به خطر می‌افتد. شما می‌بینید که واردات خودرو‌ها را هم انحصاری کردند، در چند ماه گذشته شاهد افزایش سرسام‌آور در قیمت خودروهای خارجی بودیم که جدیدا اثر خود را بر خودروهای داخلی هم گذاشت.

 

image

 

وی افزود: ما نه تنها در تولید خودرو انحصار داریم بلکه در واردات آن هم انحصاری به وجود آوردند. احساس می‌کنم در صنعت خودروسازی حق الناس می‌شود یعنی نه تنها حق مردم را از لحاظ گران فروشی تضییع می‌کنیم بلکه جان آن‌ها را نیز از نظر سلامتی تهدید می‌کنیم.

 

چرا اطلاعات غلط به رئیس جمهور داده‌اند؟

آقای رئیس جمهور، صنعت خودروسازی در داخل کشور نه تنها برنامه‌ای برای تولید خودرو و موتورسیکلت‌های برقی ندارد، بلکه از نظر مصرف بهینه سوخت به قولی فسیلی هم هنوز جا برای کار بسیار است. همچنان جاده مخصوصی‌ها در خطوط تولیدشان میزبان موتورهای پرمصرف و کم بازده هستند. آقای روحانی از رسانه ملی به مردم قول دادید اگر اطلاعات غلط دریافت کردید، حتما سود بازرگانی خودروهای هیبریدی را اصلاح می‌کنید. پشت دروازه‌های بسته و محدود شده گمرک، تکنولوژی روز دنیا برای واردات خودروهای هیبرید و برقی وجود دارد که می‌تواند سرآغاز کنار گذاشتن تولید خودروهای 30 سال پیش بنزینی با آلایندگی زیاد باشند. خودرو و خودروسازانی که نفس کلانشهرها را به شماره انداخته‌اند و با خیال راحت از انحصار بازار خودرو در ایران دود می‌کنند!

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

هیوندای سوناتا، تویوتا پریوس، تویوتا CH-R، تویوتا کمری و کیا اپتیما از جدیدترین تکنولوژی خودروهای هیبرید در دنیا بهره می‌برند که وارد ایران نیز شده‌اند. کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی، صدای کم پیشرانه و شارژ باتری به وسیله موتور بنزینی از مهم‌ترین ویژگی‌های خودروهای هیبریدی است. کمپانی‌های بزرگی مشغول ساخت خودروهای برقی و هیبریدی در دنیا هستند که در صورت حمایت، امکان ورود و حتی انتقال دانش به کشور را دارند.

 

در داخل کشور، هزینه تولید خودروهای برقی به دلیل قیمت و مدیریت باتری از هزینه تولید خودروهای احتراقی بیشتر است. در کنار ایجاد زیرساخت، توانمندی در تولید باتری‌های لیتیومی از پیش‌نیازهای مهم این عرصه است. نبود متولی واحد برای پیشبرد و پاسخگویی درباره ایجاد زیرساخت‌ها، یکی از عوامل بسیار مهم در موفق نبودن فناوری‌های نوینی چون تولید خودروهای برقی در ایران است. دولت به جای حمایت در زمان ورشکستگی می‌تواند کمک‌های مالی خود را به هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های خودروسازی برای طراحی و تولید این خودروها اختصاص دهد.

 

image image image image image image image

 

اما سوال اصلی اینجاست با چه هدفی جلوی واردات خودروهای هیبریدی گرفته شده؟ وقتی نگاهی به صحبت‌های خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در 19 دی می‌کنیم می‌بینیم کاملاً از اعمال تعرفه بر خودروهای هیبریدی آگاه است. وی اظهار می‌کند: «کار کارشناسی لازم درباره افزایش 1000 درصدی تعرفه خودروهای هیبریدی انجام شده و اهالی فن نسبت به آن نظر داده اند و پس از آن تعرفه ها مصوب شده است. آماده شنیدن انتقادات مرتبط با تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در کمیسیون ماده یک هستیم و درصورتی که دلایل کافی ارائه شود، در تعرفه تجدید نظر می‌کنیم.» بنابراین وزارت صنعت هم آگاهی کافی دارد و مسلماً موضوع شناخت خودروهای هیبریدی آنچنان پیچیده نیست و قابل پنهان کاری نبوده است.

 

وقتی راهنمایی و رانندگی ناجا در آبان 96 اعلام می‌کند برای ارتقاء توان ناوگان خودرویی خود و در جهت حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا، یک مدل از خودروهای هیبریدی مدرن را به خدمت گرفته چرا باید مردم بپذیرند کسی اطلاعات غلط به شما داده است؟

image  

خودروهای هیبریدی و برقی به کشور وارد شوند و اتفاقا در گام نخست برای واردکنندگان تسهیلات قائل شویم. باید در یک چشم‌انداز خودروسازان داخلی را ملزم به تولید خودرو و موتورسیکلت برقی بکنیم. اگر قرار باشد با همین روند پیش برویم سیل آسا ترین باران هم برای نفس زدن تهران 3 روز بیشتر دوام نمی‌آورد و ترافیک کلانشهرها حسابی از پس خفه کردن تهران بر می‌آیند.

 

به نظر می‌رسد افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی برای انحصار هرچه بیشتر در واردات خودرو از سوی برخی مونتاژکاران داخلی است. هزینه خرید یک خودروی هیبریدی با تعرفه‌های سابق می‌تواند تهدید جدی برای بازار فروش خودروهای ارزان‌تر باشد. به عنوان نمونه هیوندای سوناتای هیبریدی می‌تواند بازار هیوندای النترا و کیا سراتو وارداتی را به هم بریزد. از طرفی برخی واردکننده‌ها که آمار فروش مطلوبی از هیبریدی‌ها داشتند با این حساب از بازار حذف خواهند شد. اخیراً چند واردکننده هم به دنبال واردات خودروهای هیبریدی جدید به بازار ایران هستند که با اوضاع بازار هیبریدی‌ها و اعمال تعرفه‌های جدید اوضاع خوبی ندارند.

 

مقدسی عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگو با تسنیم گفت: «در کلان‌شهرها به دلیل حجم زیاد آلاینده‌ها باید سیاست‌های تشویقی برای استفاده از خودروهای هیبریدی و برقی اعمال شود اما متأسفانه در تصمیم اخیر دولت تعرفه خودروهای هیبریدی از 5 درصد به 45 درصد رسیده که این موضوع رشد 9 برابری تعرفه‌ها را نشان می‌دهد.»

 

image

 

وی تصریح کرد: «رئیس جمهور در گفت‌وگوی خود با مردم نیز در مورد خودروهای هیبریدی صحبت‌هایی را مطرح کردند به این صورت که به اعتقاد رئیس جمهور اگر تعرفه خودروهای هیبریدی واقعی، افزایش پیدا کرده باید در این رابطه تصمیمات لازم صورت گیرد. نمایندگان مجلس نیز در همین ارتباط با تهیه یک نامه که به امضای بیش از 60 نماینده مجلس رسیده خواستار کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی از وزیر صنعت هستند.»

 

بی‌مهری بازار به تکنولوژی کمتر شناخته شده در ایران!

حقیقت امر استقبال پایین مردم از خودروهای هیبریدی است. وقتی زیرساخت کافی برای تعمیر و نگه‌داری خودروهای برقی در جامعه وجود ندارد، کمتر کسی ریسک می‌کند و خودروی هیبریدی می‌خرد. خرابی احتمالی باتری، تعمیر و نگه‌داری تجهیزات موتور برقی و بازار فروش ضعیف دست دوم به اندازه کافی بازار هیبریدی ها را خراب می‌کند. علی رغم اینکه خودروهای هیبریدی بازار از کمپانی‌های معتبر ژاپنی و کره‌ای با سابقه کیفی خوبی هم تأمین می‌شوند اما کماکان انتظار مردم برای ایجاد زیرساخت‌ خودروهای برقی نظیر برای سهولت تعمیر و نگه‌داری حرف اول را می‌زند.

 

دولت به جای تشویق مردم و خودروسازان به خرید و تولید تجهیزات برقی و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل برقی با اعمال سیاست‌های این چنینی که قیمت خودروهای هیبرید را به نسخه مشابه بنزینی نزدیک می‌کند، اندک مشتری خودروهای هیبریدی را هم می‌پراند و بازار را به انحصار طلبان و رانت‌خواران واردکننده می‌سپارد تا کماکان در ترافیک تهران جرات پایین کشیدن شیشه ماشین را هم به خاطر آلودگی هوا نداشته باشیم. همچنان خودروهایی در داخل تولید می‌کنیم که میزان آلایندگیشان حتی به اندازه 30 ثانیه در پارکینگ منازل قابل تحمل نیست و این یعنی فاصله ما با علم روز دنیا روز به روز بیشتر می‌شود. امیدواریم آقای روحانی با رویت پیشرانه خودروهای هیبریدی قولش را عملیاتی کند و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را به حالت قبل بازگرداند.

 

 

عکس/ پسران احمدی نژاد در حال پخش نذری

حمله‌ اسرائیل‌ به‌ دمشق| رایزنی پوتین و اردوغان درباره بحران سوریه بدون حضور روحانی| ترکیه و روسیه ایران را دور زدند؟

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۷۹۲۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرر 600 میلیون دلاری روسیه از تعرفه آمریکا بر واردات آلومینیوم و فولاد
 • ۶۰ هتل و واحد اقامتی در استان قم احداث می‌شود
 • ترخیص خودروهای مانده در گمرک؛ پایانی بر سفته بازی در بازار؟
 • آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترور کنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند
 • ارسال خودروهای آماده تحویل به صاحبان خودرو 
 • آدرس غلط رسانه‎های سعودی درباره حادثه تروریستی اهواز!
 • آدرس غلط رسانه‎های سعودی درباره حادثه تروریستی اهواز/ به کاربردن عبارت «افراد مسلح» برای توصیف تروریست‌ها
 • آدرس‌های غلط/ سراب بهبود روابط بانکی با تصویب لوایح مرتبط با FATF
 • تأمین نوشت‌افزار 100 هزار دانش‌آموز نیازمند توسط اصناف و بازاریان سراسر کشور
 • کراس‌اوور برقی کیاموتورز ۴۸۰ کیلومتر را می‌پیماید
 • درباره FATF آدرس غلط ندهید!
 • آقای محمود صادقی! لطفا آدرس غلط ندهید
 • ◄ عملکرد عجیب جایگزینی موتور سیکلت‌های بنزینی با برقی
 • تمرکز پژو بر تولید خودروهای هیبریدی
 • آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترورکنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند
 • روحانی با یک شاخه زیتون به نیویورک برود/ سرازیر کردن مشکلات به سمت دولت آدرس غلط دادن است/ سهم دولت روحانی در مشکلات 30 درصد است
 • تویوتا کمری ۲۰۱۷ را بشناسید
 • مرکز پژوهش‌های مجلس از پشت‌پرده افزایش سهم خودروهای چینی در بازار ایران رونمایی کرد رانت‌های چینی در بازار خودرو
 • کدام استان‌ها درگیر تنش کم‌آبی هستند؟/ مدیریت غلط، بحران آبی را رقم زد
 • ده راهبرد استراتژیک سید حسن نصرالله از سیاست های ترامپ و هرج ومرج کنونی جهان عرب