آقای روحانی از رسانه ملی به مردم قول دادید اگر اطلاعات غلط دریافت کردید، حتما سود بازرگانی خودروهای هیبریدی را اصلاح می‌کنید.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ خودروهای هیبریدی وارداتی در کنار موتور بنزینی یک موتور برقی دارند که به اصطلاح دوگانه سوز (هیبریدی) خطاب می‌شوند. بدون مقدمه برای درک اینکه آیا کسی آدرس اشتباه به آقای روحانی داده یا خیر به سراغ امضای معاون اول رئیس جمهور پای برگه افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی می‌رویم.

معاون اول رئیس جمهور پس از یک دوره چند ماهه قطعی سامانه ثبت سفارش و در حالی که صدای اعتراضات نمایندگان مجلس هم به گوش می‌رسید از نظام جدید تعرفه‌ای رونمایی کرد که با توجه به گمانه زنی‌های رسانه‌ای فاصله قیمتی ایجاد شده بین نمایندگی‌ها و بازار آزاد را پوشش می‌داد. شگردی که در مردم ایران با آن غریبه نیستند.

 

 در این دستور، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی از 4 درصد به 45 درصد افزایش پیدا کرده است که رسانه‌ها از آن به افزایش 1100 درصدی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی یاد می‌کنند. ابتدا ترفندی برای وارد کردن شوک به بازار پیدا می‌کنیم و سپس با طرح این پرسش از مردم که چرا باید سوداگران ودلالان این عدد حاشیه بازار را در کیسه خود ببینند بساطی برای جمع کردن پول بیشتر پهن می‌کنیم؛ بگذریم این نامه نشان می‌دهد معاون اول رئیس جمهور کاملا به موضوع افزایش فضایی تعرفه واردات خوروهای هیبریدی آگاه بوده و آن را برای اجرا ابلاغ کرده است.

 

پارسایی عضو کمیسیون اصل نود مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: از دست های پشت پرده‌ای خبر می دهد که ورود و استفاده از خودروهای هیبریدی را سد کرده‌اند. بنده به یقین رسیدم که دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که مانع از واردات خودروهای هیبریدی و ایمن به کشور می‌شود و منافع اقلیتی به خطر می‌افتد. شما می‌بینید که واردات خودرو‌ها را هم انحصاری کردند، در چند ماه گذشته شاهد افزایش سرسام‌آور در قیمت خودروهای خارجی بودیم که جدیدا اثر خود را بر خودروهای داخلی هم گذاشت.

 

 

وی افزود: ما نه تنها در تولید خودرو انحصار داریم بلکه در واردات آن هم انحصاری به وجود آوردند. احساس می‌کنم در صنعت خودروسازی حق الناس می‌شود یعنی نه تنها حق مردم را از لحاظ گران فروشی تضییع می‌کنیم بلکه جان آن‌ها را نیز از نظر سلامتی تهدید می‌کنیم.

 

چرا اطلاعات غلط به رئیس جمهور داده‌اند؟

آقای رئیس جمهور، صنعت خودروسازی در داخل کشور نه تنها برنامه‌ای برای تولید خودرو و موتورسیکلت‌های برقی ندارد، بلکه از نظر مصرف بهینه سوخت به قولی فسیلی هم هنوز جا برای کار بسیار است. همچنان جاده مخصوصی‌ها در خطوط تولیدشان میزبان موتورهای پرمصرف و کم بازده هستند. آقای روحانی از رسانه ملی به مردم قول دادید اگر اطلاعات غلط دریافت کردید، حتما سود بازرگانی خودروهای هیبریدی را اصلاح می‌کنید. پشت دروازه‌های بسته و محدود شده گمرک، تکنولوژی روز دنیا برای واردات خودروهای هیبرید و برقی وجود دارد که می‌تواند سرآغاز کنار گذاشتن تولید خودروهای 30 سال پیش بنزینی با آلایندگی زیاد باشند. خودرو و خودروسازانی که نفس کلانشهرها را به شماره انداخته‌اند و با خیال راحت از انحصار بازار خودرو در ایران دود می‌کنند!

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

هیوندای سوناتا، تویوتا پریوس، تویوتا CH-R، تویوتا کمری و کیا اپتیما از جدیدترین تکنولوژی خودروهای هیبرید در دنیا بهره می‌برند که وارد ایران نیز شده‌اند. کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی، صدای کم پیشرانه و شارژ باتری به وسیله موتور بنزینی از مهم‌ترین ویژگی‌های خودروهای هیبریدی است. کمپانی‌های بزرگی مشغول ساخت خودروهای برقی و هیبریدی در دنیا هستند که در صورت حمایت، امکان ورود و حتی انتقال دانش به کشور را دارند.

 

در داخل کشور، هزینه تولید خودروهای برقی به دلیل قیمت و مدیریت باتری از هزینه تولید خودروهای احتراقی بیشتر است. در کنار ایجاد زیرساخت، توانمندی در تولید باتری‌های لیتیومی از پیش‌نیازهای مهم این عرصه است. نبود متولی واحد برای پیشبرد و پاسخگویی درباره ایجاد زیرساخت‌ها، یکی از عوامل بسیار مهم در موفق نبودن فناوری‌های نوینی چون تولید خودروهای برقی در ایران است. دولت به جای حمایت در زمان ورشکستگی می‌تواند کمک‌های مالی خود را به هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های خودروسازی برای طراحی و تولید این خودروها اختصاص دهد.

 

 

اما سوال اصلی اینجاست با چه هدفی جلوی واردات خودروهای هیبریدی گرفته شده؟ وقتی نگاهی به صحبت‌های خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در 19 دی می‌کنیم می‌بینیم کاملاً از اعمال تعرفه بر خودروهای هیبریدی آگاه است. وی اظهار می‌کند: «کار کارشناسی لازم درباره افزایش 1000 درصدی تعرفه خودروهای هیبریدی انجام شده و اهالی فن نسبت به آن نظر داده اند و پس از آن تعرفه ها مصوب شده است. آماده شنیدن انتقادات مرتبط با تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در کمیسیون ماده یک هستیم و درصورتی که دلایل کافی ارائه شود، در تعرفه تجدید نظر می‌کنیم.» بنابراین وزارت صنعت هم آگاهی کافی دارد و مسلماً موضوع شناخت خودروهای هیبریدی آنچنان پیچیده نیست و قابل پنهان کاری نبوده است.

 

وقتی راهنمایی و رانندگی ناجا در آبان 96 اعلام می‌کند برای ارتقاء توان ناوگان خودرویی خود و در جهت حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا، یک مدل از خودروهای هیبریدی مدرن را به خدمت گرفته چرا باید مردم بپذیرند کسی اطلاعات غلط به شما داده است؟

 

خودروهای هیبریدی و برقی به کشور وارد شوند و اتفاقا در گام نخست برای واردکنندگان تسهیلات قائل شویم. باید در یک چشم‌انداز خودروسازان داخلی را ملزم به تولید خودرو و موتورسیکلت برقی بکنیم. اگر قرار باشد با همین روند پیش برویم سیل آسا ترین باران هم برای نفس زدن تهران 3 روز بیشتر دوام نمی‌آورد و ترافیک کلانشهرها حسابی از پس خفه کردن تهران بر می‌آیند.

 

به نظر می‌رسد افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی برای انحصار هرچه بیشتر در واردات خودرو از سوی برخی مونتاژکاران داخلی است. هزینه خرید یک خودروی هیبریدی با تعرفه‌های سابق می‌تواند تهدید جدی برای بازار فروش خودروهای ارزان‌تر باشد. به عنوان نمونه هیوندای سوناتای هیبریدی می‌تواند بازار هیوندای النترا و کیا سراتو وارداتی را به هم بریزد. از طرفی برخی واردکننده‌ها که آمار فروش مطلوبی از هیبریدی‌ها داشتند با این حساب از بازار حذف خواهند شد. اخیراً چند واردکننده هم به دنبال واردات خودروهای هیبریدی جدید به بازار ایران هستند که با اوضاع بازار هیبریدی‌ها و اعمال تعرفه‌های جدید اوضاع خوبی ندارند.

 

مقدسی عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگو با تسنیم گفت: «در کلان‌شهرها به دلیل حجم زیاد آلاینده‌ها باید سیاست‌های تشویقی برای استفاده از خودروهای هیبریدی و برقی اعمال شود اما متأسفانه در تصمیم اخیر دولت تعرفه خودروهای هیبریدی از 5 درصد به 45 درصد رسیده که این موضوع رشد 9 برابری تعرفه‌ها را نشان می‌دهد.»

 

 

وی تصریح کرد: «رئیس جمهور در گفت‌وگوی خود با مردم نیز در مورد خودروهای هیبریدی صحبت‌هایی را مطرح کردند به این صورت که به اعتقاد رئیس جمهور اگر تعرفه خودروهای هیبریدی واقعی، افزایش پیدا کرده باید در این رابطه تصمیمات لازم صورت گیرد. نمایندگان مجلس نیز در همین ارتباط با تهیه یک نامه که به امضای بیش از 60 نماینده مجلس رسیده خواستار کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی از وزیر صنعت هستند.»

 

بی‌مهری بازار به تکنولوژی کمتر شناخته شده در ایران!

حقیقت امر استقبال پایین مردم از خودروهای هیبریدی است. وقتی زیرساخت کافی برای تعمیر و نگه‌داری خودروهای برقی در جامعه وجود ندارد، کمتر کسی ریسک می‌کند و خودروی هیبریدی می‌خرد. خرابی احتمالی باتری، تعمیر و نگه‌داری تجهیزات موتور برقی و بازار فروش ضعیف دست دوم به اندازه کافی بازار هیبریدی ها را خراب می‌کند. علی رغم اینکه خودروهای هیبریدی بازار از کمپانی‌های معتبر ژاپنی و کره‌ای با سابقه کیفی خوبی هم تأمین می‌شوند اما کماکان انتظار مردم برای ایجاد زیرساخت‌ خودروهای برقی نظیر برای سهولت تعمیر و نگه‌داری حرف اول را می‌زند.

 

دولت به جای تشویق مردم و خودروسازان به خرید و تولید تجهیزات برقی و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل برقی با اعمال سیاست‌های این چنینی که قیمت خودروهای هیبرید را به نسخه مشابه بنزینی نزدیک می‌کند، اندک مشتری خودروهای هیبریدی را هم می‌پراند و بازار را به انحصار طلبان و رانت‌خواران واردکننده می‌سپارد تا کماکان در ترافیک تهران جرات پایین کشیدن شیشه ماشین را هم به خاطر آلودگی هوا نداشته باشیم. همچنان خودروهایی در داخل تولید می‌کنیم که میزان آلایندگیشان حتی به اندازه 30 ثانیه در پارکینگ منازل قابل تحمل نیست و این یعنی فاصله ما با علم روز دنیا روز به روز بیشتر می‌شود. امیدواریم آقای روحانی با رویت پیشرانه خودروهای هیبریدی قولش را عملیاتی کند و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را به حالت قبل بازگرداند.

 

 

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

واکنش ۶۴۰۰ پزشک به اظهارات حسن روحانی

به گزارش فارس، در این نامه آمده است:

رئیس محترم جمهور

آقای حسن روحانی

شما در روز رای گیری برای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از پشت تریبون رسمی خانه ملت، سخنانی بر زبان راندید که چون تیرهایی زهرآلود بر پیکر جامعه پزشکی، فرود آمد.

جامعه ای که مدتهاست در تیررس انواع هجمه و اتهامات ناحق قرار گرفته است.

ما را تافته ی جدا بافته خواندید!

چطور می شود لباس روحانیت بر تن داشته و اینگونه غیرمنصفانه و نادرست به پزشکان تهمت  بزنید؟!

آقای روحانی!

آیا نمی دانید از شروع طرح تحول سلامت - که دولت شما به آن افتخار می کند! - چه کسانی بار اصلی آن را بر دوش کشیده اند؟!

میدانید در محروم ترین مناطق کشور که شاید شما حتی یک هفته هم نتوانید در چنان فشار کاری و شرایط زندگی کنید، چه کسانی در حال مداوای «درد مردم» هستند؟!

شما افتخارش را به رخ مردم می کشید!

ما زحمتش را متحمل می شویم

و

در نهایت  به جای «عذرخواهی» برای تاخیر بیش از یکسال کارانه ها آن هم با آن همه کسورات و پلکانی و ...، انواع برچسب های ناحق را از شما و بعضی نمایندگان دریافت می کنیم.

آقای روحانی!

ما تافته های جدا بافته ! پیشنهاد می کنیم به جای زدن مثال هایی نادرست از کشورهای غربی، با دقت بیشتر بنگرید، امکانات و شرایط بیمارستانی، وضعیت استخدام پرسنل، تعداد مراجعان، تعداد شیفت ها و نحوه ی پرداختی ها را نیز با همان کشورهای غربی مقایسه کنید.

آقای روحانی!

 از شما که حقوق دان! هستید، بعید است این چنین بی مطالعه، استدلال کنید!

بهتر است به جای درخواست برای «کمپین #زینتالنسخه»، «کمپین #شعاربس_است» راه بیندازید تا شاید خود دست به «عمل» زده و کمی از «فشار اقتصادی» کم کنید و «گناه بی برنامگی ها» را بر گردن پزشکان نیندازید.

آقای روحانی!

به جای سیاست تفرقه زایی و سخنانی غیر کارشناسانه و عوام پسندانه، به خود زحمت داده و یک شب را در بیمارستانی «وطنی» و «دولتی» سر کنید تا از نزدیک شاهد فعالیت «تیم سلامت» (پزشک و ماما و پرستار و بهیار و پیراپزشک و ...) باشید؛ باشد تا عیان شود آنچه نهان بوده بر شما!

آری، دانشکده های پزشکی نیاز به تغییر دارند اما نه برای آنچه جناب عالی فرمودید که ما مدتهاست بسیار فراتر از آن را بدون کسر شأن انجام می دهیم؛ بلکه تغییراتی که به «احیای آموزش اصولی و علمی» منجر شود، آموزشی که سالهاست قربانی «سیاست های درمان زده» شده و کسی به داد آن نمی رسد.

آقای روحانی!

 تاریخ ایران همواره گواه آن است که ما پزشکان با تمام توان خود بر سوگند مقدسی که یاد کرده ایم، پایبند بوده، شبانه روزی و خستگی ناپذیر، برای درمان هر دردمندی، فقیر و غنی و در جای جای ایران عزیزمان، دلسوزانه تلاش کرده ایم.

آیا تاکنون از خودگذشتگی های فراوان پزشکان را در بحران ها، حوادث ناگوار و ... به چشم خود ندیده اید؟!

نمی دانید بهبود وضعیت شاخص های بهداشتی و سلامت کشور مرهون تلاش های طاقت فرسای چه کسانیست؟

آقای رئیس جمهور! آیا وقت آن نرسیده است که شما خود به «سوگندی که خورده اید»، «متعهد» بوده و «عمل» کنید؟

آقای روحانی!

ما پزشکان  که مدتهاست نجابت به خرج داده و اعتراضی به پرداختی های نامناسب و عقب افتاده نکرده و خداپسندانه خدمت کرده ایم، خواستار پاسخگویی هرچه سریعتر شما در راستای التیام زخم وارد شده بر پیکر مقدس پزشکی کشور هستیم.

نزدیک است صدای فریاد ما را بشنوید.

      

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۷۷۹۲۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • غایبان معترضان تعرفه عوارض/با پول شورا نمی‌شودبرای مردم گوشت خرید
 • اتومبیل ون برقی شرکت اوپل معرفی شد +تصاویر
 • کنفرانس تجسم و نژاد برگزار می شود
 • هزینه ماهانه زندگی کارگران چند میلیون تومان است؟/ تکلیف خودروهای با ثبت سفارش جعلی روشن شد/ خروج ارز برای واردات ۱۲۸ تن چادر به کشور
 • دولت ترامپ واردات خودرو را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا می داند
 • وزارت نفت از برقی کردن موتورسیکلت ها و خودروها حمایت کند
 • پیام تسلیت روحانی به ابوطالبی
 • روحانی درگذشت پدر شهیدان ابوطالبی را تسلیت گفت
 • افزایش عجیب، باورنکردنی و بدون دلیل قیمت‌ خودروها/ خودرو‌های ترمز بریده
 • دور جدید مذاکرات تجاری آمریکا و چین؛ ضرب الاجل ۶۰ روزه ترامپ برای اعمال تعرفه بر کالاهای چینی
 • جالب ترین دستگاه شارژ خودروهای برقی + فیلم
 • تعرفه سال ۹۸ شهرداری اردبیل به تصویب شورای شهر رسید
 • انقلاب اسلامی در دهه پنجم تحکیم پیدا می‌کند تصویب تعرفه 98 در شورا
 • بخش زیادی از خودروهای دپو شده تعیین تکلیف نشده است
 • روند گران شدن خودرو نیاز به سرعت گیر دارد
 • قیمت خودرو بازهم بالا رفت؛ فرمان بازار در دست کیست؟
 • فاوره: پیروزی را دودستی تقدیم تاتنهام کردیم
 • ثبت سفارش برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده ممکن شد
 • ملت سنگ تمام گذاشت/ «حسن عباسی» مرز وقاحت را شکست/ بلندگوی قم علیه روحانی!