خبرگزاري آريا - خبرگزاري ايرنا: حشيش از نظر کارشناسان ذيربط در دسته مواد مخدر قرار نمي گيرد بلکه در دسته مواد توهم زا است که از گياه شاه دانه به دست مي آيد.حشيش را در اشکال مختلفي مانند گلوله اي ، تخم مرغي يا ورقه هاي کلوچه اي فشرده کرده و براي مصرف اين قالب را خرد کرده و در پيپ، چپق يا سيگار ريخته و مي کشند و به تازگي نيز متاسفانه برخي جوانان اين ماده توهم زاي پرعارضه را در تنباکوي قليان و حتي مواد خوراکي و نوشيدني خود نيز مي ريزند و برخي شنيده ها حاکي از افزايش مصرف حشيش به نام علف در بين جوانان است.

در اين بين مانند همه مواد مخدر و محرک در کشور، انواع تقلبي حشيش نيز وجود دارد که عارضه هاي زيادتري ايجاد مي کند.ماتيو آلدريچ در کتاب خودآموز ترک سيگار مي گويد: اگر شرکت هاي توليد سيگار، فضولات شتر را که حاوي نيکوتين است به زور به خورد کسي بدهند، او باز هم فکر مي کند از اين فضولات خوشش مي آيد.و حال در نوع ناخالص حشيش، فضولات حيواني نيز با آن مخلوط مي شود که مصرف آن منجر به مسموميت خطرناکي مي شود.ماده موثر همه مواد معروف به حشيش ، ماري جوانا، علف هرز (ويد) ، مري جين، جام، بنگ گانجا، شاهدانه و دلتا است.با توجه به تاثير فيزيولوژيک حشيش در مغز ، مصرف آن موجب ترغيب و تشويق فرد براي مصرف ساير مواد از جمله ترياک، هروئين و الکل مي شود.
هم محرک و هم توهم زا
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره حشيش مي گويد: علف، حشيش، ويد يا گل ، همه از شربت گياه شاهدانه به دست مي آيند که هم ماده محرکي بوده و هم مي تواند توهم زا باشد، يعني هر دو عارضه را با هم دارد.اميتيس توکلي مي افزايد: با اين وجود حشيش در دسته جداگانه اي از مواد مخدر و محرک قرار مي گيرد.
حشيش اعتياد مي آورد
برغم تصور بسياري از مصرف کنندگان حشيش که آن را بمب خنده و سرخوشي مي دانند و آن را جزو مواد اعتياد آور محسوب نمي کنند اما حشيش ، اعتياد مي آورد.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: حشيش ، خاصيت اعتيادآور و وابستگي هم دارد.توکلي مي افزايد: تعاريف مختلفي براي حشيش مانند سندروم ترک و سندروم وابستگي وجود دارد.
عوارض حشيش
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: سوءمصرف حشيش ، عوارض مختلفي دارد ؛ زماني که فرد حشيش مصرف مي کند، چشمانش قرمز مي شود.توکلي مي افزايد: ولع فرد به غذا بعد از مصرف حشيش ، خيلي زياد مي شود و پرخوري مي کند.وي ادامه مي دهد: گذر زمان براي مصرف کننده حشيش ،کند مي شود.

توهم در پي توهم
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: فرد بعد از مصرف حشيش ، رنگ ها و صداها را طور ديگري مي شنود.توکلي مي افزايد: مصرف کنندگان حشيش در بسياري از مواقع، پس مصرف آن به موسيقي گوش مي دهند يا فيلم مي بينند چون فيلم را با کيفيت ديگر و متفاوتي احساس مي کنند.
وقتي طناب، مار مي شود
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: گاهي ممکن است براي مصرف کنندگان حشيش، حالت هاي توهمي پيش بيايد به آن معنا که شيء يا کسي يا صحنه اي را مي بينند که در واقع وجود ندارد.توکلي مي افزايد: آنها گاهي صدايي را مي شوند که در واقعيت وجود ندارد يا ممکن است دچار اختلالات ادراکي شوند و چيزي را به شکل ديگري ببينند و بطور مثال طناب را مار مي بينند.
خنده هاي جنون آميز بر فراز ابرها
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: مصرف کنندگان حشيش ممکن است حالت هاي خنده هاي زيادي داشته باشند و گاهي انرژي آنان زياد مي شود.توکلي مي افزايد: افراد پس از مصرف حشيش اصطلاحا احساس «هاي بودن» (بالا بودن) را پيدا کرده و احساس مي کنند بالا و روي ابرها هستند.
سقوط از روي ابرها
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: هنگامي که مصرف حشيش فرد تمام مي شود، خلق آنان نيز کم شده و ممکن است يک جا بنشينند و فعاليتشان کم شود.توکلي مي افزايد: آنها پس از تمام شدن مصرف ، حالت هايي مانند افسردگي پيدا مي کنند، دوست دارند بخوابند و انرژي آنان کم مي شود.
وي ادامه مي دهد: اين از ويژگي هاي حشيش است که پس از مصرف طولاني مدت، فرد انگيزه خود را از دست داده و آپاتتيک (apathetic يا رفتار بي تفاوت) مي شود يعني حال و حوصله اينکه کار بکند، درس بخواند، فعاليت اجتماعي و شغلي و ارتباط با مردم داشته باشد را ندارد.وي خاطرنشان مي کند: فرد مصرف کننده علاوه بر ابتلا به اين عوارض ممکن است تمام معيارهاي اختلالات سندروم وابستگي را نيز داشته باشد.
از خودکشي تا جنون ماندگار
مصرف حشيش با احتمال ايجاد بيماري رواني شديد در حد جنون ماندگار، همراه بوده است و اين خطر در کساني که وابستگان و خويشان آنان دچار اختلالات رواني هستند، بيشتر است.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: افراد بعد از مصرف طولاني مدت حشيش يا حتي بعد از ترک آن ، ممکن است دچار افسردگي شديد شده و حتي به خودکشي هم فکر کنند.

توکلي مي افزايد: مصرف طولاني مدت و به دفعات بالا مي تواند همراه با ايجاد اختلال اسکيزوفرني يا جنون شود و افرادي که استعداد ابتلا به سايکوز يا جنون را داشته باشند ، اين حالت را در آنان شعله ور مي کند که چنين مواردي را داشتيم البته اين خصلت در شيشه بيشتر است.
وي اضافه مي کند: افرادي که در اثر اعتياد مبتلا به جنون مي شوند را تمام عمر بستري نمي کنيم و تلاش مي کنيم با درمان هاي دارويي آنان را کنترل کنيم.وي خاطرنشان مي کند: ممکن است حافظه و ادراک مصرف کنندگان حشيش دچار مشکل شود ؛ اگر حشيش طولاني مدت و در دفعات زياد مصرف شود، عوارض آن جبران ناپذير خواهد بود.
بارقه هاي اميد براي رهايي از حشيش
حشيش ماده خطرناکي است که وابستگي رواني به آن موجب استفاده مداوم فرد از آن و ابتلا به انواع بيماري هاي جسمي و رواني مانند حس ترس و وحشت و اضطراب مي شود اما بارقه هاي اميدي براي رهايي از اين ماده خطرناک نيز وجود دارد.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: ميزان اعتيادزايي يا وابستگي حشيش نسبت به مواد ديگر مانند آمفتامين (شيشه) و ترياک کمتر است.
توکلي مي افزايد: با اين وجود ترک حشيش بستگي به فرد دارد که اختلال زمينه اي او چه بوده و چقدر مصرف داشته باشد.وي با اشاره به روند رو به افزايش مصرف حشيش در نقاط مختلف جهان مي گويد: متاسفانه مصرف حشيش در کشور ، بيشتر بين دانشجويان مشاهده مي شود که علت آن مي تواند سن ويژه آنان و نيز تبليغات نادرست درباره احساسات سرخوشي حشيش باشد.
از بيماري تا خاطرات کشنده
خطر ابتلا به انواع بيماري هاي رواني مانند جنون و بيماري هاي جسمي مانند برونشيت مزمن، سرطان ريه و بيماري هاي دستگاه تنفسي در افرادي که بطور منظ حشيش مصرف مي کنند، بيشتر از ديگران است.اداره اجتماعي پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي در يکي از ويژه نامه هاي مواد مخدر خود اعلام کرده که حتي بعد از قطع مصرف حشيش در برخي از مصرف کنندگان خاطرات لحظات مسموميت (توهمات و خطاهاي حسي) به صورت حملات خاطره (Flash back) تا سال ها ادامه مي يابد که موجب رنج و عذاب شديد و ايجاد رفتارهاي پرخاشگرانه، خطرناک و اقدام هاي مخاطره آميز حين رانندگي مي شود که گاهي به مرگ منتهي شده است.
علائم شناسايي فرد وابسته به حشيش
فردي که حشيش مصرف مي کند را مي توان از روي سه علامت شناخت؛ نخست آنکه سفيدي چشم اين افراد در اثر مصرف حشيش قرمز مي شود.دوم اينکه اين افراد معمولا مدت ها به يک محل يا يک شي ء خيره مي مانند و آخرين علامت نيز اين است که اين افراد در زمان نشئگي ، خنده هاي بي مورد و بي دليل سر مي دهند .
افراد به ويژه والدين با مشاهده اين علائم مي توانند مصرف کنندگان را به مراکز ترک اعتياد راهنمايي کنند اما آنچه بيش از درمان و ترک اين افراد مهم بوده، اين است که کاري کنيم که جوانان از همان ابتدا به سراغ مواد مخدر، محرک ، روانگردان و توهم زا نروند.
سيدمحمدحسن ابوترابي فرد نائب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي ايران دراين باره به خبرنگار مامي گويد: براي کنترل انواع مواد مخدر و محرک از جمله مواد توهم زا ، تنها راه اين است که سبک زندگي و مهارت نه گفتن به اين مواد را از سنين دانش آموزي به آنان آموزش دهيم.

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ابهام در عوارض مالیات بر ارزش افزوده و درآمد شهرداری سنندج

مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهم‌ترین درآمدهای پایداری شهرداری محسوب می‌شود که باید صرف هزینه‌های عمران شهری شود اما به‌دلیل ناکافی بودن آن در مقابل مشکلات عدیده سطح شهر، این خدمات شهری نمود چندانی ندارد. ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بی‌تردید کیفیت زندگی و چگونگی خدمات‌رسانی در شهر، رابطه معناداری با پویایی اقتصادی آن داشته و در تعامل منابع مالی پایدار جریان می‌یابد؛ شهرداری‌ها به مثابه سازمان محلی و نهاد مسئول در اداره و مدیریت شهرها در فرایند مدیریت توسعه شهری و ارائه خدمات مورد نیاز شهروندان، با معضلات متعددی در زمینه‌های مختلف روبه‌رو است که یکی از مهم‌ترین آنها عدم پایداری منابع درآمدی‌ست. اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، مسیر شهرداری‌ها را برای کسب درآمدهای پایدار هموارتر و روزنه‌های امید برای این نهاد عمومی به‌منظور کسب درآمد پایدار به‌وجود آورد.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند؛ دولت‌ها مصارف ویژه‌ای را برای این مالیات در نظر گرفته‌اند. این مالیات از مهم‌ترین درآمدهای استانداری‌ها، شهرداری‌ها و دولت محسوب می‌شود و معمولاً به حساب خزانه دولت واریز و از آنجا طبق قانون و معمولاً به نسبت جمعیت بین استان‌ها و شهرها توزیع و به حساب شهرداری و دهیاری‌ها واریز می‌شود. حال سوال اینجاست که شهرداری به‌عنوان نهادی مردمی این هزینه‌ها را باعنوان «عوارض ارزش افزوده» کجا و چگونه مصرف می‌کند؟

خبرنگار تسنیم در این گزارش، پیگیری این مطالبه مردمی را در دستور کار خود قرار داده که مشروح گزارش از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد:

شهرداری سنندج عوارض مالیات بر ارزش افزوده را کجا هزینه می‌کند؟

امیر کریمی یکی از شهروندان سنندجی در خصوص عوارض ارزش افزوده شهرداری اظهار داشت: پرداخت مالیات از بدیهی‌ترین وظایف هر شهروندی بوده و تمام مردم موظف به پرداخت آن هستند.

وی افزود: مالیات به‌عنوان یکی از منابع درآمدی استان دریافت و برای توسعه شهری به حساب شهرداری واریز می‌شود بنابراین شهرداری برای شفاف‌سازی اذهان عمومی باید نحوه مصرف عوارض ارزش افزوده را مشخص کند چراکه بیت‌المال محسوب شده و اطلاع از آن حق طبیعی مردم است.

انتقاد از کم‌کاری شهرداری سنندج؛ مسئولان عوارض ارزش افزوده را صرف عمران شهری کنند

علی محمودی از دیگر شهروندان سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: عوارض ارزش افزوده که به حساب شهرداری واریز شده باید صرف توسعه و ارائه خدمات شهروندی شود این درحالیست که سنندج از کم‌ترین خدمات رفاهی و لازم برخوردار است.

وی از متولیان شهرداری سنندج انتقاد کرد و افزود: مسئولان موظفند عوارض ارزش افزوده دریافتی را صرف عمران شهری کنند در صورتیکه با گذر از خیابان‌های سطح شهر به راحتی متوجه کم‌کاری و بی‌توجهی مسئولان شهرداری هستیم

وقتی مردم کردستان از محل هزینه‌کرد مالیات پرداختی خود بی‌اطلاعندسردرگمی کردستانی‌ها در پرداخت «مالیات بر ارزش افزوده» طلا / پول مردم در جیب طلافروشان می‌رود یا اداره مالیات؟در جلسه بررسی لایحه بودجه سال 98 شهرداری سنندج چه گذشت؟

شهروند سنندجی تاکید کرد: باید مسئولان شهرداری سنندج در این زمینه شفاف‌سازی کرده و تمام عوارض را به پرداخت حقوق کارمندان خود اختصاص ندهند و به توسعه عمران شهری هم برسند.

سپس برای اطلاع از نحوه صرف عوارض ارزش افزوده و پاسخ سوالات شهروندان، سراغ معاون اداری مالی شهرداری سنندج رفته و در این‌باره با وی گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

پاسخ معاون شهرداری سنندج درباره عوارض دریافتی

کمال کاظمی، معاون اداری و مالی شهرداری سنندج پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه عوارضی که اداره مالیات به حساب شهرداری واریز می‌کند، کجا صرف می‌شود؟ اظهار داشت: طبق ماده 67 و 68 تدوین بودجه قانون شهرداری‌ها 60 وصولی منابع داخلی صرف هزینه‌های جاری شهرداری‌ها و 40 درصد دیگر آن در عمران شهری شهرداری در قالب بودجه مصوب صرف می‌شود.

وی در پاسخ به گله‌مندی شهروندان که نباید عوارض دریافتی تنها به پرداخت حقوق کارمندان اختصاص یابد، افزود: حقوق کارمندان یکی از زیرمجموعه‌های هزینه جاری است و چارچوب اساسی هزینه‌ها نیز تعیین و طبق ردیف مشخص و تفریغ بودجه در اختیار شورا قرار می‌گیرد.

معاون اداری و مالی شهرداری سنندج گفت: در ابتدای هر سال با توجه به وصولی سنوات گذشته و انتظارات پیش‌رو، برنامه‌ریزی بودجه انجام و نقشه راه در طول سال تعیین می‌شود.

وی تصریح کرد: در طول پنج سال گذشته معمولاً میانگین دریافتی در فروردین ماه 500 میلیون بوده در حالی‌که اسفند ماه سال گذشته 23 میلیارد تومان به حساب شهرداری واریز شد.

کاظمی دلیل این تناقض و پرداخت متغییر را عدم توزیع مناسب پول‌ها دانست و ادامه داد: مدیریت وجه نقد برای جلوگیری از تنش در سیستم یکی از راه‌حل‌های مناسب در این شرایط بوده بنابراین اولویت ما در ابتدا «حقوق کارمندان» است و در ماه‌هایی که میزان واریزی بالا بوده حق‌الزحمه پیمانکاران نیز پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: اداره مالیات بر اساس پرداختی مودیان ماهانه 3 درصد از ارزش افزوده را به شهرداری اختصاص داده و ماباقی به سلامت و ورزش و خزانه دولت واریز می‌شود.

معاون اداری و مالی شهرداری سنندج با بیان اینکه پرداخت مالیات می‌تواند نقش موثری در عمران شهری داشته باشد، خاطرنشان کرد: سال گذشته از محل عوارض ارزش افزوده 27 میلیارد تومان به حساب شهرداری سنندج واریزی شده است.

کاظمی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا خدمات عمران شهری مناسب نیست، افزود: هزینه‌های عمرانی و خدماتی سطح شهر بسیار بالاست به‌ط‌وری که برای تامین آن علاوه بر 40 درصد عوارض ارزش افزوده، از اعتبارات استانی نیز استفاده کرده‌ایم و به‌دلیل «کمبود منابع درآمدی شهرداری» ارائه خدمات مطلوب به شهروندان محدود شده و افزایش درآمدهای متغیر و پایدار می‌تواند به نمود خدمات شهری کمک کند.

انتهای پیام/ ت

R7848/P1336/S6,66/CT7

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۳۶۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وعده‌های غذایی نامنظم نیاز فرد معتاد به ماده مخدر را افزایش می‌دهد
 • معاون استاندار سمنان: کاهش سن اعتیاد در کشور نگران کننده است
 • افشای واگذاری غیرقانونی ملک به عضو جمعیت آبادگران/ طاق زدن عوارض با مجوز هولوگرام!
 • ارتباط آسیب‌های اجتماعی با اعتیاد
 • دستاوردهای ترکمنستان، برای مبارزه با مواد مخدر
 • احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران
 • لزوم راه‌اندازی اردوگاه ترک اعتیاد اهواز تا مرداد ماه
 • ۶۵ درصد سرقت‌های اردستان ارتباط مستقیم با مصرف مواد مخدر دارد
 • هشدار سازمان ملل نسبت به رشد فزاینده مصرف مواد مخدر در جهان
 • تصادف شاخ به شاخ، عاقبت رانندگی جنون آمیز در لاین مخالف + فیلم
 • آمار خودکشی در آسیای میانه بالاتر از میانگین جهانی
 • فروش آزاد مواد مخدر در پارک‌های کرج!
 • مواد مخدر در پارک‌های کرج به راحتی عرضه و مصرف می‌شود
 • هدف اظهارات جنون‌آميز ترامپ اختلاف انداختن در ملت آمريکاست
 • هدف اظهارات جنون آمیز ترامپ از دید پلوسی
 • پلوسی: هدف اظهارات جنون‌آمیز ترامپ اختلاف انداختن در ملت آمریکاست
 • نوروزی: روزانه حدود 2 تن مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود
 • کشف219 کیلو حشیش
 • کشف ۲۱۹ کیلو حشیش در عملیات پلیس رودبارجنوب