خبرگزاری : حشیش از نظر کارشناسان ذیربط در دسته مواد مخدر قرار نمی گیرد بلکه در دسته مواد توهم زا است که از گیاه شاه دانه به دست می آید


خبرگزاري آريا - خبرگزاري ايرنا: حشيش از نظر کارشناسان ذيربط در دسته مواد مخدر قرار نمي گيرد بلکه در دسته مواد توهم زا است که از گياه شاه دانه به دست مي آيد.حشيش را در اشکال مختلفي مانند گلوله اي ، تخم مرغي يا ورقه هاي کلوچه اي فشرده کرده و براي مصرف اين قالب را خرد کرده و در پيپ، چپق يا سيگار ريخته و مي کشند و به تازگي نيز متاسفانه برخي جوانان اين ماده توهم زاي پرعارضه را در تنباکوي قليان و حتي مواد خوراکي و نوشيدني خود نيز مي ريزند و برخي شنيده ها حاکي از افزايش مصرف حشيش به نام علف در بين جوانان است.


در اين بين مانند همه مواد مخدر و محرک در کشور، انواع تقلبي حشيش نيز وجود دارد که عارضه هاي زيادتري ايجاد مي کند.ماتيو آلدريچ در کتاب خودآموز ترک سيگار مي گويد: اگر شرکت هاي توليد سيگار، فضولات شتر را که حاوي نيکوتين است به زور به خورد کسي بدهند، او باز هم فکر مي کند از اين فضولات خوشش مي آيد.و حال در نوع ناخالص حشيش، فضولات حيواني نيز با آن مخلوط مي شود که مصرف آن منجر به مسموميت خطرناکي مي شود.ماده موثر همه مواد معروف به حشيش ، ماري جوانا، علف هرز (ويد) ، مري جين، جام، بنگ گانجا، شاهدانه و دلتا است.با توجه به تاثير فيزيولوژيک حشيش در مغز ، مصرف آن موجب ترغيب و تشويق فرد براي مصرف ساير مواد از جمله ترياک، هروئين و الکل مي شود.
هم محرک و هم توهم زا
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره حشيش مي گويد: علف، حشيش، ويد يا گل ، همه از شربت گياه شاهدانه به دست مي آيند که هم ماده محرکي بوده و هم مي تواند توهم زا باشد، يعني هر دو عارضه را با هم دارد.اميتيس توکلي مي افزايد: با اين وجود حشيش در دسته جداگانه اي از مواد مخدر و محرک قرار مي گيرد.
حشيش اعتياد مي آورد
برغم تصور بسياري از مصرف کنندگان حشيش که آن را بمب خنده و سرخوشي مي دانند و آن را جزو مواد اعتياد آور محسوب نمي کنند اما حشيش ، اعتياد مي آورد.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: حشيش ، خاصيت اعتيادآور و وابستگي هم دارد.توکلي مي افزايد: تعاريف مختلفي براي حشيش مانند سندروم ترک و سندروم وابستگي وجود دارد.
عوارض حشيش
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: سوءمصرف حشيش ، عوارض مختلفي دارد ؛ زماني که فرد حشيش مصرف مي کند، چشمانش قرمز مي شود.توکلي مي افزايد: ولع فرد به غذا بعد از مصرف حشيش ، خيلي زياد مي شود و پرخوري مي کند.وي ادامه مي دهد: گذر زمان براي مصرف کننده حشيش ،کند مي شود.

توهم در پي توهم
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: فرد بعد از مصرف حشيش ، رنگ ها و صداها را طور ديگري مي شنود.توکلي مي افزايد: مصرف کنندگان حشيش در بسياري از مواقع، پس مصرف آن به موسيقي گوش مي دهند يا فيلم مي بينند چون فيلم را با کيفيت ديگر و متفاوتي احساس مي کنند.
وقتي طناب، مار مي شود
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: گاهي ممکن است براي مصرف کنندگان حشيش، حالت هاي توهمي پيش بيايد به آن معنا که شيء يا کسي يا صحنه اي را مي بينند که در واقع وجود ندارد.توکلي مي افزايد: آنها گاهي صدايي را مي شوند که در واقعيت وجود ندارد يا ممکن است دچار اختلالات ادراکي شوند و چيزي را به شکل ديگري ببينند و بطور مثال طناب را مار مي بينند.
خنده هاي جنون آميز بر فراز ابرها
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: مصرف کنندگان حشيش ممکن است حالت هاي خنده هاي زيادي داشته باشند و گاهي انرژي آنان زياد مي شود.توکلي مي افزايد: افراد پس از مصرف حشيش اصطلاحا احساس «هاي بودن» (بالا بودن) را پيدا کرده و احساس مي کنند بالا و روي ابرها هستند.
سقوط از روي ابرها
روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: هنگامي که مصرف حشيش فرد تمام مي شود، خلق آنان نيز کم شده و ممکن است يک جا بنشينند و فعاليتشان کم شود.توکلي مي افزايد: آنها پس از تمام شدن مصرف ، حالت هايي مانند افسردگي پيدا مي کنند، دوست دارند بخوابند و انرژي آنان کم مي شود.
وي ادامه مي دهد: اين از ويژگي هاي حشيش است که پس از مصرف طولاني مدت، فرد انگيزه خود را از دست داده و آپاتتيک (apathetic يا رفتار بي تفاوت) مي شود يعني حال و حوصله اينکه کار بکند، درس بخواند، فعاليت اجتماعي و شغلي و ارتباط با مردم داشته باشد را ندارد.وي خاطرنشان مي کند: فرد مصرف کننده علاوه بر ابتلا به اين عوارض ممکن است تمام معيارهاي اختلالات سندروم وابستگي را نيز داشته باشد.
از خودکشي تا جنون ماندگار
مصرف حشيش با احتمال ايجاد بيماري رواني شديد در حد جنون ماندگار، همراه بوده است و اين خطر در کساني که وابستگان و خويشان آنان دچار اختلالات رواني هستند، بيشتر است.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: افراد بعد از مصرف طولاني مدت حشيش يا حتي بعد از ترک آن ، ممکن است دچار افسردگي شديد شده و حتي به خودکشي هم فکر کنند.

توکلي مي افزايد: مصرف طولاني مدت و به دفعات بالا مي تواند همراه با ايجاد اختلال اسکيزوفرني يا جنون شود و افرادي که استعداد ابتلا به سايکوز يا جنون را داشته باشند ، اين حالت را در آنان شعله ور مي کند که چنين مواردي را داشتيم البته اين خصلت در شيشه بيشتر است.
وي اضافه مي کند: افرادي که در اثر اعتياد مبتلا به جنون مي شوند را تمام عمر بستري نمي کنيم و تلاش مي کنيم با درمان هاي دارويي آنان را کنترل کنيم.وي خاطرنشان مي کند: ممکن است حافظه و ادراک مصرف کنندگان حشيش دچار مشکل شود ؛ اگر حشيش طولاني مدت و در دفعات زياد مصرف شود، عوارض آن جبران ناپذير خواهد بود.
بارقه هاي اميد براي رهايي از حشيش
حشيش ماده خطرناکي است که وابستگي رواني به آن موجب استفاده مداوم فرد از آن و ابتلا به انواع بيماري هاي جسمي و رواني مانند حس ترس و وحشت و اضطراب مي شود اما بارقه هاي اميدي براي رهايي از اين ماده خطرناک نيز وجود دارد.روانپزشک مرکز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي گويد: ميزان اعتيادزايي يا وابستگي حشيش نسبت به مواد ديگر مانند آمفتامين (شيشه) و ترياک کمتر است.
توکلي مي افزايد: با اين وجود ترک حشيش بستگي به فرد دارد که اختلال زمينه اي او چه بوده و چقدر مصرف داشته باشد.وي با اشاره به روند رو به افزايش مصرف حشيش در نقاط مختلف جهان مي گويد: متاسفانه مصرف حشيش در کشور ، بيشتر بين دانشجويان مشاهده مي شود که علت آن مي تواند سن ويژه آنان و نيز تبليغات نادرست درباره احساسات سرخوشي حشيش باشد.
از بيماري تا خاطرات کشنده
خطر ابتلا به انواع بيماري هاي رواني مانند جنون و بيماري هاي جسمي مانند برونشيت مزمن، سرطان ريه و بيماري هاي دستگاه تنفسي در افرادي که بطور منظ حشيش مصرف مي کنند، بيشتر از ديگران است.اداره اجتماعي پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي در يکي از ويژه نامه هاي مواد مخدر خود اعلام کرده که حتي بعد از قطع مصرف حشيش در برخي از مصرف کنندگان خاطرات لحظات مسموميت (توهمات و خطاهاي حسي) به صورت حملات خاطره (Flash back) تا سال ها ادامه مي يابد که موجب رنج و عذاب شديد و ايجاد رفتارهاي پرخاشگرانه، خطرناک و اقدام هاي مخاطره آميز حين رانندگي مي شود که گاهي به مرگ منتهي شده است.
علائم شناسايي فرد وابسته به حشيش
فردي که حشيش مصرف مي کند را مي توان از روي سه علامت شناخت؛ نخست آنکه سفيدي چشم اين افراد در اثر مصرف حشيش قرمز مي شود.دوم اينکه اين افراد معمولا مدت ها به يک محل يا يک شي ء خيره مي مانند و آخرين علامت نيز اين است که اين افراد در زمان نشئگي ، خنده هاي بي مورد و بي دليل سر مي دهند .
افراد به ويژه والدين با مشاهده اين علائم مي توانند مصرف کنندگان را به مراکز ترک اعتياد راهنمايي کنند اما آنچه بيش از درمان و ترک اين افراد مهم بوده، اين است که کاري کنيم که جوانان از همان ابتدا به سراغ مواد مخدر، محرک ، روانگردان و توهم زا نروند.
سيدمحمدحسن ابوترابي فرد نائب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي ايران دراين باره به خبرنگار مامي گويد: براي کنترل انواع مواد مخدر و محرک از جمله مواد توهم زا ، تنها راه اين است که سبک زندگي و مهارت نه گفتن به اين مواد را از سنين دانش آموزي به آنان آموزش دهيم.

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

رسانه ها از ایجاد موج خودکشی در جامعه پرهیز کنند

قزوین - ایرنا - کارشناس سلامت روان،اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت قزوین گفت: انتشار نادرست اخبار مربوط به خودکشی توسط رسانه ها موجب ایجاد موجی از اقدام به این کار در جامعه می شود.

به گزارش ایرنا لادن محمدزاده روز چهارشنبه در کارگاه آموزشی نحوه انعکاس اخبار خودکشی در رسانه ها افزود: رسانه ها به دلیل فراگیر بودن و نیز اعتماد جامعه، می توانند اثرات متعدد و گاه متناقضی بر سلامت روانی و اجتماعی مردم داشته باشند.
وی اضافه کرد: موارد متعددی از بروز همه گیری خودکشی به دنبال انتشار نامتناسب اخبار مربوط به خودکشی افراد خاص و شناخته شده در سطح جهان و ایران وجود دارد از این رو رسانه ها باید با درج و انتشار صحیح اخبار در پیشگیری از خودکشی نقش فعالی داشته باشند.
محمد زاده ادامه داد: اغلب افرادی که به خودکشی فکر می کنند، برای اقدام به آن مردد هستند و مطمئن نیستند که می خواهند بمیرند.
وی گفت: یکی از عواملی که ممکن است افراد مستعد را به سمت خودکشی سوق دهد، انتشار خودکشی در رسانه ها است.
این کارشناس با بیان اینکه خودکشی هیچگاه در نتیجه یک عامل یا حادثه اتفاق نمی افتد، افزود: معمولا تعامل پیچیده ای از عوامل روانشناختی، بیماری جسمی، سوء مصرف مواد، مشکلات خانوادگی، تعارضات بین فردی و استرس های زندگی منجر به خودکشی در فرد می شود.
—وی با بیان اینکه میان میزان تبلیغات و بروز خودکشی در جامعه ارتباط وجود دارد، اظهار داشت: پخش گزارش در شبکه های متعدد و برنامه های مختلف تلویزیونی تاثیر بیشتری در میزان خودکشی خواهد داشت.
این کارشناس ادامه داد: این تاثیر رسانه ای به حدی است که انتشار مکرر و مداوم اخبار مرتبط با آن، اشتغال فکری جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان را در مورد خودکشی افزایش می دهد بنابراین، پرهیز از انعکاس اخبار خودکشی می تواند در پیشگیری از رفتارهای تقلیدگرایانه خودکشی کمک کند.
محمد زاده در ادامه به چند موضوع مهم در خصوص انتشار اخبار مربوط به خودکشی اشاره کرد و گفت: خبرنگاران در بین آمار خودکشی نباید صرفا به ارائه اعداد و ارقام اتکا کنند بلکه آمارهای خودکشی را با دقت و وسواس مطابق نظر یک متخصص با مقایسه نسبت به آمار سایر نقاط دنیا تفسیر نمایند.
وی با تاکید بر اینکه منابع اطلاعاتی که مورد استفاده قرار می گیرند باید معتبر باشند، خاطرنشان کرد: از تعمیم موارد معدود خودکشی در یک منطقه با اعلام عباراتی مانند همه گیری خودکشی یا منطقه با بالاترین شیوع خودکشی در دنیا باید پرهیز شود.
این کارشناس یادآور شد: از گزارش رفتار خودکشی به عنوان پاسخی قابل درک به تغییرات اجتماعی، فرهنگی یا تنزل رتبه اجتماعی باید ممانعت شود.
محمدزاده گفت: به منظور خنثی سازی خودکشی های تقلیدی باید از مواردی چون پوشش خبری هیجان انگیز در مورد خودکشی به ویژه در مورد افراد مشهور و مورد وثوق مردم، چاپ عکس افراد اقدام کننده، روش اقدام و صحنه خودکشی، چاپ واژه خودکشی در تیتر، گزارش جزئیات روش آن، توصیف خودکشی به عنوان مسئله ای ساده انگارانه و معرفی آن به عنوان عملی تحسین برانگیز و قهرمانانه باید پرهیز شود.
به گفته این کارشناس انتشار خبر با تیترهایی مانند علیرغم اینکه همه چیز برای او فراهم بود اقدام به خودکشی کرد و دختری به خاطر اینکه اجازه رفتن به میهمانی دوستش را نداشت خودکشی کرد کاری حرفه ای نیست.
محمد زاده با بیان اینکه خودکشی هیچ گاه در نتیجه یک عامل یا حادثه اتفاق نمی افتد گفت: معمولا تعامل پیچیده ای از عوامل روانی، بیماری جسمی، سوء مصرف مواد، مشکلات خانوادگی، تعارضات بین فردی و استرس های زندگی منجر به خودکشی در فرد می شود.
کارشناس سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت قزوین اضافه کرد: تولید و پخش فیلم هایی که براساس داستانهای واقعی از خودکشی افراد ساخته شده باشند می تواند خطر خودکشی را در افراد مستعد افزایش دهد بنابراین باید از ذکر عبارت هایی چون این داستان واقعی است پرهیز شود.
محمد زاده یادآور شد: تاثیرات منفی درج اخبار مربوط به خودکشی در رسانه هایی چون روزنامه ها و مجلات به دلیل ماندگاری، بازخوانی و تکرار مجدد در مقایسه با اخبار کوتاه شفاهی رادیو و تلویزیون بیشتر است.
وی تاکید کرد: خبرنگاران باید هنگام انتشار خبر خودکشی به تاثیرات آن بر خانواده و بازماندگان فرد اقدام کننده و رنج و انگ وارد شده بر خانواده در اثر انتشار خبر خودکشی توجه کنند.
محمد زاده افزود: همچنین از واژه خودکشی موفق برای خودکشی های کامل منجر به مرگ استفاده نشود و رسانه ها اطلاعات مرتبط را فقط در صفحات داخلی جراید منتشر کنند.
—وی ادامه داد: رسانه ها تا آنجا که امکان دارد مثال هایی از کسانی که بحران های زندگی و حوادث ناگوار را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و همچنین عواقب جسمی اقدام به خودکشی که منجر به مرگ نشده از جمله آسیب مغزی در اثر خفگی و فلج شدن را برای مردم تشریح کنند.
—این کارشناس افزود: رسانه ها همچنین به منظور کاهش و جلوگیری از روند رو به گسترش اقدام به خودکشی، مراکز کمک رسانی مرتبط با آن را نیز هنگام پخش اخبار خودکشی معرفی کنند.
7388* 6101

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۳۶۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلینیک‌های ترک‌اعتیاد لرستان به مرکز فروش متادون تبدیل شده‌اند
 • کشف و ضبط ۵۵ کیلو گرم حشیش در استان کردستان
 • کلاس های آموزش پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر برگزار شود
 • سرمایه گذاری فرهنگی برای پیشگیری اعتیاد هزینه را کاهش می دهد
 • مصرف گل بین دانش آموزان بیشتر شده است/ زمان دسترسی به مواد مخدر ۳۰ دقیقه
 • هشدار وزارت آموزش و پرورش به والدین: مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است
 • نخستین آیین تجلیل از چهره های ماندگار لرستان برگزار می شود
 • افزایش مصرف گل بین دانش‌آموزان
 • عرفان با طعم مواد مخدر و اعتیاد / کافی شاپ‌هایی که معنویت روان‌گردان را ترویج می‌کنند
 • تغییر آرایش مغزی نوجوانان با مصرف مواد مخدر
 • مصرف گل بین دانش آموزان بیشتر شده است
 • بهزیستی تنها متولی آسیب‌های اجتماعی نیست
 • کشف 8 کیلوگرم حشیش از سه مسافر
 • ۴۰ درصد زندانیان استان قزوین را مجرمان مواد مخدر تشکیل می دهند
 • 40 درصد زندانیان قزوین مربوط به جرائم مواد مخدر هستند
 • 8 کیلو حشیش از ساک سه مسافر پیدا شد
 • 8 کیلوگرم حشیش از سه مسافر پروازی کشف شد
 • دومین شماره «مفاخر ماندگار» روی گیشه رفت
 • مردم تشنه پیام‌های مثبت هستند/ قبح‌زدایی و پمپاژ احساس پوچی و ناامیدی در سینمای ایران/ پیام اقدام به خودکشی در ملاءعام + فیلم