نارنگی پفکی سیاهو که به دلیل مرغوبیت بی نظیرش ثبت جهانی شده این روز ها حال خوشی ندارند و باغات نارنگی کاران هرمزگانی در خطر نابودی قرار دارد


نارنگی پفکی سیاهو که به دلیل مرغوبیت بی نظیرش ثبت جهانی شده این روز‌ها حال خوشی ندارند و باغات نارنگی کاران هرمزگانی در خطر نابودی قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فرهنگ کده؛ در دل ارتفاعات شهرستان بندرعباس و در دامنه زیبا و تفریحی کوه هماگ و گنو باغ‌های مرکبات با عمری بیش از  ۴۰۰ ساله خود نمایی می کنند که به گفته اهالی اولین نهال نارنگی را ملوانان از کشور هندوستان به بندرعباس آوردند.

استان هرمزگان با تولید ۶۲ هزار تن رتبه سوم تولید کننده نارنگی در کشور را دارا است که مرغوب ترین نارنگی در دهستان سیاهو و شهر فارغان حاجی آباد تولید می شود.

یکی از دلایل مرغوبیت نارنگی سیاهو و فارغان حاجی آباد خصوصیات ژنتیکی گیاه ،ویژگی‌های اقلیمی مثل شرایط آب و هوایی ، کوهستانی بودن منطقه،آب و خاک استفاده از کود غیر شیمیایی و...است.

نارنگی پفکی سیاهو با دلیل مرغوبیت آن در جهان ثبت ملی شد و در حال حاضر شهره ملی و جهانی دارد و سالانه یک سوم محصول برداشت شده به کشور‌های اروپایی ، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌شود.

مرغوب ترین نارنگی جهان در خطر نابودی

سطح زیر کشت باغ‌های نارنگی پفکی سیاهو ۲ هزار هکتار است که سالانه ۲۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود اما این روز‌ها نارنگی کاران سیاهو حال خوشی ندارند و باغات آن در خطر نابودی قرار دارد.

حمیدرضا مرادی، نائب شورای روستای زاکین در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: مرغوب ترین نارنگی جهان در منطقه سیاهو به عمل می آید که به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

تنها دلالان از کشاورزی سود می‌برند

نائب شورای روستای زاکین با اشاره به مشکلات باغداران منطقه سیاهو، افزود: نارنگی سیاهو به علت عدم حمایت و عدم خرید تضمینی یا نرخ گذاری توسط مسئولان متولی جهاد کشاورزی، امورصنفی کشاورزی و ...فقط برای واسطه ها و دلالان سودآور است باغداران فقط اندکی از بهره بیشترین زحمت را می برند.

مرادی بیان کرد: مشکلات صندوق بیمه محصولات کشاورزی که بیمه ای وابسته به دولت است و عدم رغبت بیمه های خصوصی به بیمه نارنگی مشکل دیگر است که خسارت را اندک تعیین و دیر پرداخت می کند که نارضایتی باغداران را در پی دارد.

عدم دسترسی راه سبب خرابی محصولات نارنگی در فصل برداشت می شود

وی با بیان اینکه جاده باغات باغداران متولی ندارد، تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان در پیگیری از جاده باغات سیاهو می گوید دستگاه راهسازی ندارد و همیشه محصولات در فصل برداشت به علت عدم راه دسترسی خراب می شود و باغداران هزینه راهسازی از جیب خودشان متحمل می شوند.

نائب شورای روستای زاکین با انتقاد بر اینکه کارشناسان ترویج جهاد کشاورزی باید حضور پررنگ تر و میدانی داشته باشند، خاطر نشان کرد: مدیران باید در باغات باشند نه پشت میز برای باغداران برنامه بنویسند.

ناتوانی باغداران ورشکسته در بازپرداخت تسهیلات بانکی

مرادی، قیمت زیاد سم و کود و نهال نارنگی را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: تسهیلات دریافتی باغداران نیز به علت عدم درآمد در چند سال گذشته انباشته شده و با دستورالعمل پرداخت اصل تسهیلات دریافتی حتی توان پرداخت آن را هم ندارند.

وی با بیان اینکه تعاونی کشاورزی فعالی برای ساماندهی امورات باغداران و قدرت چانه زنی با اربابان میادین تهران وجود ندارد، گفت: همیشه دلالان مانع شکل گیری یک تشکیلات منسجم کشاورزی در منطقه بوده اند.

دلالان باغداران را وابسته و نیازمند نگه می دارند

مرادی نائب شورای روستای زاکین در ادامه اظهار کرد: دلالان با روش سلفی خری و پرداخت اندکی پول پیش باغدار را وابسته خود می کنند تا همیشه در چنگال آنان بماند و همچنین اکنون به جای نارنگی کامیون های پر از چوب نارنگی از منطقه برای تولید زغال خارج می شود.

دولت اراده ای برای حمایت از باغداران ندارد/نارنگی سیاهو مظلوم است

نائب شورای روستای زاکین با اشاره به اینکه دولت ها اراده کافی برای حمایت از این محصول منحصر به فرد با برند جهانی را ندارند و فقط به شعار بسنده کرده و باغداران را تنها گذاشته اند، تصریح کرد: نارنگی سیاهو مثل باغداران مظلوم واقع شده و نارنگی سیاهو به نام ما اما به کام دلالان است.

مرادی به دلایل مرغوبیت نارنگی سیاهو بندرعباس اشاره کرد و گفت: وجود آب و هوای مناسب، کوهستانی بودن منطقه، آب شیرین چشمه، دمای مناسب منطقه و وجود کشاورزان ماهر از دلایل مرغوبیت نارنگی سیاهو است.

وی بیان کرد: نارنگی سیاهو به دلیل بیماری پوسیدگی ریشه نارنگی در خطر نابودی قرار گرفته است و خشکسالی کاهش نزولات آسمانی در کاهش تولید نارنگی بی تاثیر نبوده است.

نائب شورای روستای زاکین اظهار کرد: چندین سال روی بیماری کار شده سموم مختلفی امتحان شده راه حل قطعی پیدا نشده و لذا باید خاک آن به کلی عوض شود و نارنگی بیمار سوزانده شود.

 وارد کردن کودهای بی کیفیت و غیر استاندارد نارنگی سیاهو را نابود کرد

منوچهر عامری، مدیر عامل شرکت تعاونی دهیاران قائم سیاهو در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به دلایل بیماری نارنگی مرغوب سیاهو، اظهار کرد: وارد کردن کودهای بی کیفیت و غیر استاندارد،عدم آزمایش آب و خاک توسط سازمان کشاورزی ، گزارش و اعلام کمبودهای مواد معدنی باغات و معرفی کود و سموم با کیفیت و تاثیر گذار برای کشاورزان از دلایل نابودی نارنگی سیاهو است.

مدیر عامل شرکت تعاونی دهیاران قائم سیاهو بیان کرد: روستای سغ به علت کوهپایه ای هر چند سال یک بار تگرگ می آید که علاوه بر خسارت ثمر تا چند سال بعد خود درخت نارنگی ضعیف و نابود می شود راهکار آن دستگاه ضد تگرگ است.

 25 سال در کنار پدرم مشغول به کشاورزی بودم

جواد کاشانی، یکی از کشاورزان منطقه سیاهو در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: بنده به مدت 25 سال در کنار پدرم مشغول به کشاورزی از نوع مرکبات به خصوص نارنگی بوده ام و مردم روستای کاشان سیاهو به مدت بیش از چهل سال این محصول را کاشت و برداشت کرده اند.

دهیار روستای کاشان بیان کرد: با تجاربی که پدرم داشت شرایط جوی منطقه، اقلیم مناسب و استفاده از کود حیوانی باغی به وسعت شش هکتار با بهترین کیفیت داشتیم که در آن زمان مردم از روستای سغ و درگز می آمدند محصول ما رو خریداری می کردند، محصول این باغ به مدت هفت روز به کمک اهالی روستا برداشت می شد اما متاسفانه در حال حاضر اثری از آن باغ نیست.

کاشانی با اشاره مشکلات کشاورزان سیاهو ، گفت: به دلایل کمبود بارش باران و نزولات آسمانی که در پی آن تغییرات شرایط جوی و گرمای زیاد باعث نابودی محصولات نارنگی شد.

ورود آفت به باغات نارنگی سیاهو مانع رشد شد

وی ادامه داد: ورود یک آفت به باغات کشور باعث جمع شدن برگ و جوانه های این درخت می شد و مانع از رشد و قوی شدن درخت در فصل شکوفایی می شد و همچنین استفاده از کود شیمیایی به جای کود حیوانی با توجه به تبلیغات گسترده و غیر علمی درخصوص کودهای شیمیایی باعث خشک شدن درختان نارنگی شد.

عدم تشخیص نوع آفت توسط کارشناسان جهاد کشاورزی!

این کشاورز منطقه سیاهو، عدم تشخیص نوع آفت توسط باغداران و حتی کارشناسان جهاد کشاورزی که گاهی به پاسخ های سطحی به جای تحقیق گسترده اکتفا کردند علل نابودی باغ های نارنگی سیاهو دانست.

کاشانی اظهار کرد: جایگزین کردن نهال جدید در همان خاک و جای درخت قبلی که باعث می شد هم درخت جدید خشک شود و هم کشاورزان نسبت به کاشت درخت نارنگی دلسرد شوند که این مورد ضربه اساسی به نارنگی منطقه زد.

وی تصریح کرد: استفاده نکرده از روش های گلخانه ای و آبیاری نوین در مورد این محصول بومی و با کیفیت یکی دیگر از مشکلات و علل شکست باغداران دارای محصول نارنگی بوده است.

کشاورز منطقه سیاهو خاطر نشان کرد: همه کسانی که دغدغه این محصول جهانی و با برند منطقه رو دارند باهم اندیشی و مشورت با باغداران و کارشناسان با تجربه روستایی و پیوند با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی جان تازه ای به باغات مرکبات منطقه ببخشند.

نبود یک مرکز تحقیقات کشاورزی فعال در منطقه سیاهو

اسماعیل عامری، شورای درگز سیاهو در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به مشکلات باغداران سیاهو، اظهار کرد: مهم ترین ایراد نبود یک مرکز تحقیقات کشاورزی فعال در منطقه سیاهو بوده که خلاء آن به شدت احساس می شود.

شورای درگز سیاهو در ادامه اضافه کرد: برای هر نوع کشت امراضی وجود دارد اما باید به سرعت تشخیص و از تکثیر آن جلوگیری شود و می توان گفت از ۱۰۰ درصد برداشت ۲۰ سال قبل طی سنوات گذشته به ۳۰ درصد تولید محصول رسیده که البته این خسارات بیشتر از امراض بوده است.

لزوم نظارت بیشتر بر فروش و توزیع نهال

عامری تصریح کرد: مبارزه با امراض و اصلاح و ترویج نوع کشت با محوریت جهاد کشاورزی بوده که متاسفانه هیچ عملکردی طی این سالها شاهد نبوده ایم و منطقه سیاهو تبدیل به مرکز فروش نهال های جهرم و جیرفت و کسب درآمد آنان شده است.

وی افزود: در بین مردم حرف حدیث های هم دیده می شود که این آفت سوغات نهال فروشان است که بتوانند هر سه سال نهایتا ۵ سال نهال جدید بفروشند.

باغداران درگز رغبتی به کاشت مجدد ندارند

شورای درگز سیاهو یادآور شد: طی این سالها خسارات جبران ناپذیر ی به باغداران وارد شده و چنان کاهش درآمد داشتند که در بعضی موارد از بس کاشتن و خشک شد دیگه رغبتی به کاشت مجدد ندارند و تعداد زیادی از اراضی باغی رها شده است.

فشار بانک از حمایتش بیشتر است

عامری بیان کرد: بانک کشاورزی متاسفانه به جای حمایت با فشارهای خود بر مشکلات باغداران منطقه سیاهو افزوده و دریغا که رسالت آنها حمایت باشد و در اغلب جلسات با مردم منطقه به هر ترفندی دنبال وصول مطالبات خود از باغداران ورشکسته بوده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

چند درصد از ماشین آلات کشاورزی در کشور تولید می‌شود؟

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عرصه کشاورزی از نمونه حوزه‌هایی به شمار می‌رود که توسعه و پیشرفت در آن، نقش بسزایی در حصول توسعه اقتصادی ایفا می‌کند و در صورت خلل و نارسایی در این عرصه، فرآیند تحقق این امر خطیر (توسعه اقتصادی) ناقص و ابتر خواهد ماند.

در این میان، هر عرصه تولید و صنعتی که با دانش و فناوری روز عجین شود به مراتب از بازدهی و سودآوری افزون تری برخوردار خواهد بود و در نقطه مقابل با تولید سنتی نمی‌توان به اهداف مورد نظر در خصوص شکوفایی اقتصادی و ارتقای کمی و کیفی سطح تولیدات نایل شد.

پیشرفت در بخش مکانیزاسیون کشاورزی یکی از الزامات و مولفه‌هایی است که با تکیه بر آن می‌توان ضریب سرعت توسعه و شکوفایی بخش زراعت، کشاورزی و باغداری را با شتاب هر چه بیشتری همراه ساخت.

در تعریف مکانیزاسیون کشاورزی، می‌توان این‌چنین بیان کرد که با کاربرد ماشین آلات پیشرفته در حوزه تولید محصولات کشاورزی، برای کاهش هزینه تمام شده (اعم از هزینه‌های تولید، هزینه‌های مرتبط با دستمزد کارگری)، مدیریت اصولی مصرف نهاده‌ها و ارتقای بهره وری و انجام به هنگام عملیات کشاورزی، موفقیت‌های فزآینده‌ای حاصل می‌شود و به تبع آن، حوزه زراعت مکانیزه خواهد شد و ثمره و نتیجه چنین موفقیتی، به افزایش کمی و کیفی تولید منتهی خواهد شد.

پیشرفت چشمگیر ایران در عرصه تولید ماشین آلات کشاورزی

کشاورزی مکانیزه با فاصله گرفتن از زراعت سنتی قابل حصول خواهد بود و به تبع، لازمه این امر، تأمین و تجهیز عرصه زراعت و باغداری به ادوات و دستگاه‌های مربوطه است در غیر این‌صورت در فقدان و خلأ ادوات و دستگاه‌های پیشرفته برای مکانیزه کردن کشاورزی، امکان تحقق این اصل حائز اهمیت ناممکن خواهد بود.

در این میان و با برنامه ریزی‌های تعریف شده و تدابیر اتخاذ شده، در دهه‌ها و سالیان اخیر، کشور ایران به یکی از قطب‌ها و مراکز تولید ماشین‌آلات کشاورزی مبدل شده است.

در سایه این امر، عرصه زراعی ایران از حیث تأمین ادوات کشاورزی، تا حدود بسیاری خودکفا شده و علاوه بر این، تجهیزات تولیدی ایران، به بسیاری از کشور‌های پیشرفته جهان صادر می‌شود.

این امر، معادله‌ای دو سر بُرد است که علاوه بر تأمین نیاز‌های مرتبط با کشاورزی و باغداری مکانیزه، به ارتقای آورده‌های اقتصادی از محل ساخت و صادرات چنین دستگاه‌هایی می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: ماشین آلات ساختمانی و کشاورزی باید به روز شود 

۹۵ درصد از ماشین آلات مکانیزه کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود

چندی پیش، کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در یک برنامه رادیویی، در تشریح موفقیت ایران در این حوزه اظهار کرد: با توجه به سرمایه گذاری ۵۵۰۰ میلیارد تومانی حوزه توسعه ماشین آلات کشاورزی تا پایان سال ۱۳۹۶، در حال حاضر ۹۵ درصد از این صنعت در داخل کشور توسعه یافته است.

وی در ادامه افزود: از حیث کمی و کیفی تولید و ساخت تجهیزات و ادوات کشاورزی از جایگاه بسیار مناسبی برخوردار هستیم و با توجه به ارتباط شرکت‌های تولید کننده ماشین آلات زراعی در حوزه داخلی و مناسبات و مراودات این شرکت‌ها با مراکز تولیدی خارجی، فرصتی ارزنده ایجاد شده که می‌توان در سایه آن، اقتصاد کشور را با موفقیت‌های هر چه افزون تری همراه کرد.

عباسی گفت: باید با اقتصاد درون‌گرا نیاز‌های داخلی خود را تأمین کنیم و خوشبختانه با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در عرصه تولید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، ظرفیت‌های ارزنده‌ای در صادرات تولیدات داخلی و ایرانی به وجود آمده که می‌توان با بهره گیری مناسب و شایسته از قابلیت صادراتی موجود (به کشور‌های اروپایی، آفریقایی، اوراسیا و غیره)، روند توسعه اقتصادی کشور را با شتاب هر چه بیشتری همراه کنیم.

ایران به عنوان قطب صنعتی در تولید ماشین آلات کشاورزی نیاز‌های غرب آسیا را تأمین می‌کند

ضریب و دامنه پیشرفت ایران در بخش تولید تجهیزات، ادوات و ماشین آلات مکانیزاسیون زراعی و کشاورزی به میزانی قابل توجه و برجسته است که امروزه از ایران به عنوان قطب اصلی غرب آسیا در تولید و عرضه ادوات کشاورزی یاد می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در تشریح این امر در برنامه رادیویی بدون خط خوردگی می‌گوید: در حال حاضر موفق شده‌ایم نیاز‌های کشور‌های غرب آسیا را در این حوزه پاسخ دهیم و مازاد تولیدات مرتبط با این بخش (ماشین آلات کشاورزی) به کشور‌های متقاضی و هدف صادر می‌شود و حتی موفق شده‌ایم خدمات فنی و مهندسی را به این کشور‌ها منتقل کنیم.

پیشرفت و توسعه در ماشین آلات مکانیزه کشاورزی، مصداق و نمودی از اقتصاد دانش بنیان است

مجید نور محمدی، یکی از فعالان عرصه زارعت و باغداری در غرب استان تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به پیشرفت‌ها و موفقیت‌های ایران اسلامی در عرصه  توسعه ماشین آلات کشاورزی اظهار کرد: این موفقیت، موید افتخار و سرافرازی ایران در این حوزه است و به واقع، کارخانه‌های تولیدی کشور در این بخش، نه تنها در سطح آسیا، بلکه در تمامی دنیا، می‌درخشند که این موضوع، دستاورد کم و ناچیزی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: موفقیت‌های این عرصه، مصداق و نمودی بارز از اقتصاد دانش بنیان است که با لحاظ کردن دانش و فناوری روز، پله‌های ترقی را به نحو شایسته‌ای پیموده است.

این فعال در حوزه زراعت و باغداری گفت: پیشرفت در عرصه زراعت و باغداری مکانیزه، از پیری و فرسودگی زودرس نیروی انسانی جلوگیری می‌کند و در واقع امر بخش قابل توجهی از فشار و سختی کار به واسطه استفاده از این تجهیزات پوشش داده می‌شود.

وی افزود: طبق برآورد‌های صورت گرفته از سوی نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط نشان می‌دهد، استفاده از تجهیزات پیشرفته کشاورزی و باغداری، حداقل نیمی از هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد که این موضوع در بازار تجاری، مولفه‌ای حائز اهمیت به شمار می‌رود.

نورمحمدی گفت: تجهیزات نشاکاری، کمباین، دستگاه‌های بذر کار و غیره نمونه‌هایی از ادوات مکانیزه کشاورزی به شمار می‌روند که به فراخور شرایط و عرصه‌های مرتبط با زراعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در سایه استفاده از این تجهیزات، دامنه و وسعت هر چه بیشتری از اراضی، زیر کشت و برداشت می‌روند.

لزوم الگوبرداری دیگر بخش‌های صنعتی کشور از عرصه تولید تجهیزات و ماشین آلات مکانیزاسیون کشاورزی

یکی از ضروریاتی که باید دستگاه‌های ذی‌ربط و عوامل فعال در حوزه‌های صنعتی و تولیدی نسبت به آن توجهات لازم را لحاظ کنند به این امر معطوف می‌شود که روند پیشرفت و توسعه صنعت تولید ادوات و تجهیزات کشاورزی می‌تواند به الگویی مناسب برای شکوفایی دیگر بخش‌های تولیدی و صنعتی در این مرز و بوم مبدل شود.

اگرچه، مسیر و کانال تولید تجهیزات و ادوات زراعی مکانیزه، با بسیاری از حوزه‌های صنعتی و فنی فعال در کشور یکسان و مشابه نیست، اما یقینا برای حصول موفقیت در این حوزه، یک برنامه ریزی هدفمند و استراتژی اصولی، تعریف و طراحی شده که باید با الگوسازی از این استراتژی و پیاده سازی آن در عرصه‌های دیگر فنی، اقتصادی، تولیدی و صنعتی، زمینه پیشرفت و توسعه در دیگر حوزه‌ها تسریع و تسهیل شود.

در صورت حصول و تحقق این امر، در بسیاری از عرصه‌های صنعتی دیگر همچون تولید خودرو و غیره همچون تولید ماشین آلات پیشرفته کشاورزی، توانمندتر از گذشته ظاهر خواهیم شد و یقینا در چنین شرایطی، بسیاری از مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی کشور مرتفع و ایران اسلامی به یکی از قطب‌های صنعتی و اقتصادی جهان مبدل خواهد شد، امری که باید به آن باور داشت و برای حصول و دستیابی به آن تلاش مقتضی و حداکثری را لحاظ کرد.

گزارش از ناصر رمضانی

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۳۹۸۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 500 هزار اصله نهال یارانه دار در اردبیل توزیع می شود
 • اروپا رغبتی به انجام تعهداتش در برجام ندارد/ برخی غربگرایان داخلی عامدانه خیانت می‌کنند
 • آخرین تصمیم‌ها برای جابه‌جایی دو روستای در معرض خطر رانش و فرسایش در خوزستان
 • حبیبی: اروپا رغبتی به انجام تعهداتش در برجام ندارد
 • اروپا رغبتی به انجام تعهداتش در برجام ندارد
 • ۲.۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی کشور اضافه می‌شود
 • افزایش ۲ و نیم میلیون تنی محصولات کشاورزی
 • تاکیداتی درباره رایزنی برای تغییر بودجه/ادعای جدید ترامپ درباره نابودی داعش/کشف باند قاچاق نقره
 • در فضای مجازی جنس مرغوب با بسته بندی زیبا تر عرضه کنید
 • ​رغبتی: جایگاه البرز در المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور، گویای رشد و توسعه چمشگیر ورزش این استان است / از ورزش البرز انتظار درخشان ترین عملکرد در المپیک 2020 توکیو را داریم
 • 1468خانوار هرمزگانی از پرداخت انشعاب معاف شدند
 • کمبود سیب درختی برای شب عید تکذیب شد
 • پل های عابر ، تامین یا سلب آرامش مساله این است ؟
 • نیازی به واردات سیب نداریم/ افزایش ۳۰ درصدی تولید مرکبات
 • جهان در سال 2019 در معرض چه تهدیداتی است؟
 • ذخیره‎‌سازی سیب در استان فارس کامل شد؛ شروع خرید پرتقال شب عید
 • کمک 7.5 میلیارد تومانی خیران هرمزگانی به مراکز نیکوکاری
 • افزایش تولید آهن و محصولات کشاورزی در سوریه
 • کمک ۷ و نیم میلیارد تومانی خیران هرمزگانی به مراکز نیکوکاری