آخرین وضعیت راه های کشور را از زبان سردار رحیمی رییس پل راه کشور در فیلم زیر مشاهده می کنید


آخرین وضعیت راه های کشور را از زبان سردار رحیمی رییس پل راه کشور در فیلم زیر مشاهده می‌کنید.

.

منبع: اقتصاد آنلاین

خبر بعدی:

مسوولان کشوری برای حل چالش حاشیه نشینی در اهواز وارد عمل شوند

تهران-ایرنا-کلان شهر اهواز با رشد قارچ گونه سکونتگاه های غیر رسمی و مناطق حاشیه ای با مسایل و مشکلات بسیاری در حوزه های اجتماعی و فرهنگی مواجه شده که این معضل فرصت های بسیاری را در عرصه توسعه شهر و بالا بردن ظرفیت های مادی و معنوی مردمان این دیار هدر داده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا،بحران آلودگی هوا و ریزگردها و گرد و غبار، بحران آب، فاضلاب و روان آب ها، خشکسالی، گرمای شدید و طاقت فرسا و آسیب های اجتماعی از جمله مهمترین مسایلی است که اهواز در این سال ها با آنها دست به گریبان بوده به گونه ای که زندگانی و عرصه را بر مردمان شهر سخت و مشکل کرده است.
در این میان یکی از ابر چالش های اهواز که از آن به عنوان مادر آسیب های اجتماعی و چهره عریان فقر و نداری یاد می شود، پدیده «حاشیه نشینی» است که اکنون از مرز چالش گذر کرده و به نظر می رسد گام در وادی بحران گذاشته است، مقوله ای که مدیریت آن از توان امکانات و نیروی بومی استان خوزستان خارج است و با توجه به ابعاد پیچیده و زوایای مهم آن بر حوزه زندگی فردی و گروهی و امنیت شهروندان نیاز به رویکرد ملی و عزم جدی مسوولان رده بالای دولت و نظام دارد.
خبرنگار ایرنا برای آسیب شناسی و بررسی بیشتر موضوع حاشیه نشینی در اهواز در کنار تبیین مساله به سراغ رئیس سابق شورای شهر اهواز که اکنون رئیس کمیسیون عمران شورای این شهر می باشد، رفته که مشروح مصاحبه با وی در پی می آید:
** مسوولان کشوری وارد عمل شوند
عضو و رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز تاکید کرد: بی شک برای ساماندهی و حل چالش حاشیه نشینی در اهواز با توجه به اهمیت مساله نیاز است مسوولان کشوری وارد عمل شوند و تا مشکلات بیشتر و وضعیت حادتر نشده چاره اندیشی کنند و این می تواند نکته ای کلیدی برای حل مساله باشد.
«محمد جعفر فلسفی» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به اهواز گفت: مسوولان دولت و کارگزاران نظام باید باور کنند که مساله حاشیه نشینی در اهواز وخیم تر شده و بسیار خطرناک است، چند ماه پیش اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در سفر به اهواز از مناطق حاشیه نشینی دیدن کردند و سخت متاثر شدند ومعتقد بودند 'اهواز که روی دریایی از نفت خوابیده اکنون نباید چنین حال و روزی داشته باشد و برای حداقل ها درجا بزند'.
وی سپس ای سوال را مطرح می کند که 'چطور با آمدن یک کمیسیون این باورشکل می گیرد؟ اگر گروه های دیگر نیز می آمدند و از نزدیک وضعیت را می دیدند ، وضعیت به اینجا ممی رسید؟
** امکانات و توان استان پاسخگوی رفع حاشیه نشینی اهواز نیست
رئیس پیشین شورای شهر اهواز ادامه داد: مسوولان استان از مسایل مختلف و حتی چالش های مناطق حاشیه نشین اهواز اطلاع دارند اما به سبب اینکه امکانات و توان اقتصادی ومالی استان برای رفع مسایل حاشیه نشینی محدود است، با ظرفیت های محلی نمی توانیم مشکلات این مناطق را رفع کنیم.
فلسفی گفت: مناطق حاشیه نشین اهواز وضعیت خاص و شرایط ویژه خود را دارند، بنابراین از نظر ساختار اجتماعی و تنوع فرهنگی و قومی با مناطق حاشیه نشین شهرهای دیگر متفاوت اند، به همین دلیل وقتی خدمات رفاهی به آنها ارایه نشود، شرایط برای سوء استفاده و نفوذ دشمن فراهم می شود، مساله حاشیه نشینی و خدمات دهی به آنان به ویژه در مناطقی مانند 'ملاشیه' و 'عین 2 ' چون مشمول زمان شده برای برخی ساکنان ذهنیت ایجاد کرده است که 'مبادا نظام و دولت به آنان بی توجه است'.
او توضیح داد: این موضوع متاسفانه در برخی مناطق جهتگیری قومی به خود گرفته و تعدادی تحت تاثیر تبلیغات رسانه های بیگانه و معاند و جوسازی های که شد جذب گروه های معاند و افکار نادرست و تروریستی شدند که این امر نیاز به آسیب شناسی دارد، 'کسانی که بانی حادثه 31 شهریور اهواز شدند اهل همین مناطق حاشیه نشین بودند که از غفلت ما سوء استفاده کردند و با وجودی که چندین سال بود خطر جریان های مخالف و معاند از سوی نهادهای مختلف هشدار داده می شد اما آن گونه که باید و شاید جدی گرفته نشد'.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز افزود: حدود 25 محله شهر به نوعی در ردیف محله های کم برخوردار جای می گیرد، بخشی از آنها در شرق و بخش دیگری درغرب اهواز قرار دارند، در این محله ها ما مشکل زیر ساختی داریم، تامین آب، فاضلاب، سرانه پارک و بوستان، گاز، مدرسه، درمانگاه و بهداشت مناطق حاشیه نشین با چالش مواجه است.

** زمین خواران به جان اهواز افتاده اند
فلسفی گفت: هر یک از مناطق حاشیه نشین شهر با مشکلات و مسایل خاص خود مواجه است به طور مثال مشکلات «کوی علوی» با مسایل منطقه «منبع آب» متفاوت است، به تازگی و از سال گذشته جریانی به نام «زمین خواری» در مناطق حاشیه نشین آغاز شده و عده ای با قطعه بندی در حال تاراج زمین های این مناطق هستند.
وی اظهار کرد: زمین های حاشیه شهر اهواز متعلق به نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی است و جریانی که به نظر می رسد از جاهایی حمایت می شوند و پشتشان به جایی گرم است از چند وقت پیش زمین های محله حاشیه نشین ملاشیه را قطعه بندی کرده و آنها را می فروشند ، در این مناطق برق دزدی از شبکه نیز امری عادی تلقی می شود.
رئیس پیشین شورای شهر اهواز در توضیح بیشتر در خصوص زمین خواری ادامه داد: آدم های با نفوذی پشت قضیه زمین خواری پنهان شده اند، این افراد با توجه به بافت و توپوگرافی زمین های حاشیه شهر که بیشتر مسطح و بدون پستی و بلندی است برای مقاصد زمین خواری و توسعه مناطق حاشیه نشین ابتدا اقدام به کشیدن جاده می کنند و تا جایی که جاده امتداد دارد زمین های حاشیه آن را قطعه بندی می کنند و سپس آنها را می فروشند که در آنها بدون رعایت استانداردهای فنی، مهندسی و قانونی و نظارتی ساخت و ساز می شود.
فلسفی افزود: به طور قطع این اتفاق در اهواز اوضاع را وخیم تر خواهد کرد و در آینده مشکل ساز خواهد شد، چرا که ساخت و سازهای بی ضابطه بی تردید زمینه ساز بحران های اجتماعی حتی امنیتی خواهد شد؛ وقتی نشود به این مناطق که بشدت در حال گسترش بی قاعده است، خدمات رفاهی، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و زیرساختی داد، وضعیت به شدت خرابتر خواهد شد.

** کوی منبع آب در پهنه خطر قرار دارد
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز وخامت اوضاع برخی از این حاشیه ها را بیش از سایر محلات این شهر دانست و یاد آور شد: کوی منبع آب به عنوان یکی از مناطق حاشیه ای شهر «در پهنه خطر» قرار دارد و باید خانه های در معرض خطر ریزش کوه تخلیه و ساکنان آنها جا به جا شوند در واقع خطر ریزش کوه و فرونشست چالشی است که سراسر این منطقه را تهدید می کند.
وی گفت: «ستاد بازآفرینی» اکنون درگیر موضوع است که تاکنون چندین نشست برگزار کرده و کارهایی در دست اقدام دارد، به تازگی در نشستی با حضور وزیر راه و شهرسازی موضوع منبع آب اهواز به عنوان یکی از چالش های اساسی مناطق حاشیه نشین مطرح و بررسی شد.
او ادامه داد: یکی از مسایل مهم مناطق حاشیه نشین که با بهداشت مردم سروکار دارد موضوع آسفالت و رسیدگی به وضعیت تردد در معابر و ساماندهی فاضلاب است به همین دلیل در محله ملاشیه که فاضلاب آن مشمول زمان شده و دو سال درگیر مساله فاضلاب بود، شهرداری و شورای شهر اهواز آمدند و عزم خود را جزم کردند که این چالش برطرف شود تا ساکنان منطقه ذهنیت مثبت پیدا کنند و بدانند که مسئولان به آنها بی توجه نیستند.
او افزود: در چند منطقه حاشیه نشین مانند «علی آباد» (بوروال) هم این اتفاق افتاد و 30 هزار متر مربع از معابر این محل آسفالت شد و مردم خیلی خوشحال شدند و گفتند بالاخره بعد از 40 سال به ما توجه و یکی از چالش های اساسی ما برطرف شد.
فلسفی تاکید کرد: ما به این مساله و واقعیت واقف هستیم که مشکلات و چالش های مناطق حاشیه نشین اهواز بسیار زیاد و متنوع است، استانداری هم تا حدودی تلاش می کند مشکلات آنها را رفع کند که نمونه آن راه اندازی دفاتر تسهیل گری در پنج – شش منطقه حاشیه نشین شهر است.
عضو و رییس پیشین شورای شهر اهواز یاد آور شد: شهرداری از سال 96 و از دوره پنجم شورای شهر نگاه خود را متوجه و معطوف به مناطق حاشیه نشین کرده است.
وی افزود: اطلاع دارم که سپاه هم به موضوع مسایل حاشیه نشینی اهواز ورود پیدا کرده و با ساخت مساجد، مکان های ورزشی، مراکز فنی و حرفه ای و آموزش مشاغل به موضوع توانمندسازی شغلی ساکنان این مناطق پرداخته، اما گستردگی و حجم عقب ماندگی های این مناطق به حدی است که این اقدامات پاسخگو نیست و باید با کمک دیگر دستگاه ها و نهادها حمایت های بیشتری از حاشیه نشین ها شود.

** حق آلایندگی اهواز پرداخت شود
عضو و رییس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز در خصوص راهکارهای عملی تر برای حل مساله حاشیه نشینی، به تبیین گستردگی مشکلات به ویژه در کانون های حاشیه نشین و کمبود بودجه پرداخت و گفت: یکی از حقوق شهر که باید مطابق قانون پرداخت شود تا در راه رفاه مردم و حل مسایل و چالش های حاشیه نشینان هزینه شود، «حق آلایندگی» است.
فلسفی اظهار کرد: حق آلایندگی در قانون بودجه سال های 93 تا 96 لحاظ شده و آمده است، شهرداری با حمایت استانداری و دیگر مسوولان محلی موفق شد حق آلایندگی سال 93 که به رقم 1120 میلیارد تومان رسیده را از طریق مراجع قضایی و قانونی پیگیری کنند که به صدور اجراییه پرداخت نیز کشیده شده و امیدواریم با گرفتن آن بسیاری از مشکلات حاشیه نشینان اهواز را حل کنیم.
او تاکید کرد: در این شرایط و اوضاع احوال شهرداری و شورای شهر به تنهایی نمی توانند خدمات رفاهی و امکاناتی مانند آسفالت، فضای سبز، جاده و... ارایه دهند ما حدود هشت سال است که به شدت با کمبود منابع مالی مواجه ایم، شهرداری دو منبع دارد که می توانست بخش عمده ای از مشکلات مالی ما را حل کند یکی بودجه «سه درصد درآمدهای نفتی به مناطق نفت خیز» است که می پرسیم از این منبع چرا نباید چیزی به ما داده شود در صورتی که خدمات ما در ردیف «خدمات ضروری» است؟
رئیس پیشین شورای شهر اهواز ادامه داد: دومین منبع حق آلایندگی از محل مناطق نفت خیز است که تاکنون وزارت نفت از این محل چیزی به شهرداری اهواز نداده، در حالی که طبق قانون بودجه سال 93 ذیل عنوان حق آلایندگی رقم آن 340 میلیارد تومان است و اکنون که سال 97 است با جرایم و دیرکرد این رقم به 1120 میلیارد تومان افزایش یافته که 66 درصد از آن سهم شهرداری است.
فلسفی تاکید کرد: این یکی از راهکارهایی است که در صورت توجه دولت به ویژه وزارت نفت به چالش های اهواز همه مشکلات حاشیه نشینی حتی هسته مرکزی شهر راحت و مثل آب خوردن حل می شود.
او گفت: شهرداری و شورای شهر اکنون دستشان خالی و بسته است ما الان در حوزه خدمات به هسته مرکزی شهر هم مانده ایم چه رسد به کانون های حاشیه ای؛ به طور قطع حق آلایندگی و سه درصد درآمدهای نفتی در کنار پیشنهاد راه اندازی ستاد ویژه به ریاست معاون اول رییس جمهوری می تواند بخش عمده و اصلی چالش های شهر به ویژه بحران حاشیه نشینی را حل و فصل کنند.

** ضرورت تشکیل ستاد ویژه به ریاست معاون اول رییس جمهوری
عضو شورای شهر اهواز پیشنهاد داد برای حل و فصل بحران حاشیه نشینی در اهواز «ستاد ویژه ای با اختیارات تام» در تهران دایر و فعال شود. فلسفی گفت: ابعاد مساله به شکلی است که این ستاد باید در قد و قواره معاون اول رئیس جمهوری با اختیارات تام تشکیل شود تا با دست باز بتواند تصمیم های فوری بگیرد و تنها این راه حل می تواند بصورت فوری شرایط این مناطق را تغییر دهد.
فلسفی افزود: حل مساله حاشیه ای در اهواز نیازمند رویکرد ملی است و با امکانات استان و نیروهای محلی بدون کمک مرکز این موضوع نه تنها حل و فصل نمی شود بلکه روز به روز بر شدت چالش افزوده خواهد شد.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۵۴۹۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شاخص هوای تهران در یکم بهمن ماه/ وضعیت هوای پایتخت در نخستین روز بهمن ناسالم است
 • وضعیت جوی نسبتا پایدار بر منطقه حاکم است
 • وضعیت راه‌ها/ 1 بهمن
 • اعلام آخرین وضعیت جوی کشور/هوای شهرهای صنعتی ناسالم برای گروه‌های حساس است
 • آخرین وضعیت منابع آبی تهران
 • بهبود وضعیت منابع آبی تهران
 • جاده زنجان - طارم مه آلود است /رانندگان احتیاط کنند.
 • بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های راه‌ و شهرسازی استان مرکزی با حضور وزیر
 • آخرین وضعیت پرونده رییس سابق بانک مرکزی
 • وضعیت راه‌ها/ 30 دی
 • وضعیت شرکت های نفت و گاز با حضور زنگنه بررسی شد
 • کنگان بدون هوای پاک/ استان بوشهر مرکز دفن پسماند استاندارد ندارد
 • آخرین وضعیت متروی کرج/تخصیص زمین برای احداث ایستگاه جهانشهر
 • پیش بینی وضعیت جوی نسبتا پایدار برای زنجان
 • معادن ایران، سرمایه خفته
 • روزانه 40 تا 50 نفر در تصادفات رانندگی کشور کشته می شوند
 • فرمانده پلیس راه کشور: روزانه 40 تا 50 نفر در تصادف های رانندگی کشور کشته می شوند
 • روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ نفر در تصادفات رانندگی کشور کشته می‌شوند
 • جان‌باختن ۴۰ تا ۵۰ نفر در تصادفات رانندگی کشور در هر روز