ماهنامه دنیای زنان - دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو: شرکت در ورزش های مختلف قسمتی از زندگی سالم محسوب می شود ولی تعدادی از مشکلات پوستی ممکن است از این فعالیت های ورزشی ناشی شوند


خبرگزاري آريا - ماهنامه دنياي زنان - دکتر محمدعلي نيلفروش زاده، متخصص پوست و مو: شرکت در ورزش هاي مختلف قسمتي از زندگي سالم محسوب مي شود ولي تعدادي از مشکلات پوستي ممکن است از اين فعاليت هاي ورزشي ناشي شوند. ورزشکاران به علت افزايش رطوبت و تعريق يا مالش و کشش پوست و يا در معرض عوامل آسيب رسان واقع شدن مانند سرما، نور خورشيد و عفونت دچار مشکلات پوستي مي شوند.

مواردي که به علت مواجهه با آب و هوا ايجاد مي شوند عبارتند از: سرمازدگي، پوست خشک، آفتاب سوختگي و تاول زدگي. با خشک و تميز نگه داشتن پوست و محافظت از آن مي توان از ايجاد بسياري از اين موارد پيشگيري کرد. افزايش تعريق و رطوبت: که يکي از شايع ترين علل ايجاد مشکلات پوستي ناشي از ورزش است. پوست مرطوب محيط مناسبي براي رشد و افزايش ارگانيسم هاي نرمال پوست است.
بوي پا
براي مثال بوي پا تا حد زيادي به علت وجود باکتري هايي است که در محيط مرطوب رشد مي کنند. تينه آ کروريس (قارچ کشاله ران) يا jockitch و پاي ورزشکاران (تينه آپديس) در محيط هاي مرطوب بيشتر ايجاد مي شوند. براي جلوگيري از تجمع رطوبت بايد هنگام ورزش جوراب هاي ساخته شده از مواد مصنوعي جاذب رطوبت پوشيد و جوراب ها را مرتب عوض کرد تا پاها خشک تر باقي بمانند. پس از ورزش بايد پاها را شست و خشک کرد و در بين دفعات تمرين و ورزش بهتر است هم پاها و هم کفش ها را در معرض هواي آزاد قرار دارد. براي جلوگيري از jockitch بايد پوست قسمت ران ها را تا حد ممکن خشک نگه داشت و لباس زير و شلوار لطيف و سبک پوشيد و در اولين فرصت پس از تمرين ورزش بايد استحمام و لباس ها را عوض کرد.
image
عفونت هاي پوستي
پوشيدن مجدد لباس هاي مرطوب از تعريق خطر ايجاد فوليکوليت را افزايش مي دهد که يک عفونت باکتريال فوليکول هاي موست. اين عفونت در خيلي از ورزش ها ديده مي شود به خصوص ورزش هايي که در آنها تماس مستقيم با پوست وجود دارد. در اين ميان کشتي گيران به خصوص مستعد هرپس سيمپلکس و يک عفونت باکتريال شبيه آن به نام زرد زخم يا impetigo هستند. عفونت هاي شبيه زرد زخم و فوليکوليت باکتريال نيز مي تواند از طريق سطوحي مثل تشک و وزنه ها منتقل شوند. کورک يک عفونت پوستي است که معمولا از يک فوليکول مو و توسط باکتري هاي شايع ايجاد مي شوند.
کشتي گيران به خصوص در معرض ايجاد کورک هستند، زيرا تنشان عرق کرده و سپس در تماس با وسايل ورزشي قرار مي گيرد که ممکن است حامل باکتري باشند و به اين ترتيب عفونت ساير افراد را به ديگران منتقل مي کنند. در حالي که کمپرس گرم مي تواند در را از بين ببرد. ورزشکاران بايد در صورتي که کورک خود به خود تخليه نشود توسط درماتولوژيست معاينه شوند. افرادي که مستعد هستند بايد از يک کرم نرم کننده لب پيش از بيرون رفتن از منزل استفاده کنند و بعد آن را به دفعات تجديد نمايند. بعضي افراد که به شکل شايع دچار تب‌خال مي شوند ممکن است بخواهند با پزشکشان در مورد استفاده از آسيکلووير براي پيشگيري مشورت کنند.
آکنه مکانيکا
آکنه مکانيکا شکلي از آکنه است که در اثر گرما، فشار، بستگي و اصطکاک در ورزشکاران ايجاد مي شود. اين آکنه معمولا در مناطقي مانند شانه ها، پشت و سر که با پوشش هاي محافظ پوشانده مي شود ايجاد مي گردد. لباس هايي از جنس صناعي محکم يا تجهيزات و لوازمي مثل کلاه و پدهاي شانه سبب ايجاد آکنه مکانيکا در بازيکنان فوتبال و هاکي مي شوند. پيشگيري و درمان آکنه مکانيکا عبارت است از پوشيدن يک تي‌شرت تميز کتاني يا جنسي که رطوبت پوست را به شکل يکنواخت جذب کند، شستن مناطق مذکور بلافاصله پس از فعاليت ورزشي و استفاده از يک لوسيون کراتوليتيک مثل لوسيون اسيد ساليسيک و رزورسينول که مستقيما روي راش ها استفاده شود.
تاول ها
اغلب فعاليت هاي ورزشي با تحرک همراهند که سبب افزايش حرارت و اصطکاک پوست با لوازم ورزشي مي شود مثل راکت تنيس، کفش ها، پارو يا پدال و ساير وسايل ديگر. اين اصطکاک همراه با تعريق به ايجاد تاول هايي منجر مي شود که مي توانند کاملا دردناک بوده و توانايي ورزشکار را براي رقابت و فعاليت کاهش دهند. براي جلوگيري از ايجاد تاول، ورزشکار بايد پوست خود را نرم نگه دارد تا اصطکاک کاهش پيدا کند. بازيکنان تنيس اغلب از وازلين براي پاهاي خود استفاده مي کنند و يک مطالعه نشان داده است که استفاده از ضد عرق در پا قبل از ورزش مي تواند از ايجاد تاول جلوگيري کند.
استفاده از پودرها و اسپري هاي ضدعرق حاوي کلرهيدرات آلومينيوم يا کلرايد آلومينيوم راه هاي ارزاني براي کاهش رطوبت است. مصرف شبانه هگزا هيدرات کلرايد آلومينيم 20 درصد (Dry sol) خشکي بيشتري فراهم مي کند. روش ديگر براي جلوگيري از ايجاد تاول شامل پوشيدن جوراب هاي آکريليک بيش از جوراب هاي نخي است زيرا جوراب هاي آکريليک سبب حذف اصطکاک و پاک شدن تعريق از پوست مي شوند و به اين ترتيب پوست را تا حد ممکن خشک نگه مي دارند. پاشنه پوش ها نيز مي توانند به کاهش اصطکاک در منطقه پاشنه کمک کنند. لايه اي بودن جوراب ها يا جوراب هاي مخصوص دو لايه مي تواند تقسيم نيرو را به حداقل برساند.
براي ورزش، کفش هاي مخصوص بخريد و هنگام امتحان کردن کفش ها مطمئن شويد که جوراب مخصوص ورزش يا پاشنه پوش را پوشيده ايد. کفش هايتان را بعد از ظهر يا غروب امتحان کنيد، زيرا در طول روز پاها ورم کرده اند. پيش از خريد کفش ها دور مغازه قدم بزنيد و پس از خريد يک تا دو ساعت همان کفش ها را در منزل بپوشيد تا بفهميد در کدام قسمت ها پاهايتان احتمالا ناراحت است، در مورد دست ها هم همين موارد صادقند. در صورت امکان از دستکش استفاده کنيد، مناطق در معرض تاول را بپوشانيد و از پودر يا مواد ضدعرق براي کمک به خشک ماندن دست ها استفاده کنيد و فعاليت بدني خود را به تدريج افزايش دهيد.
اصطکاک
اصطکاک يک علت شايع ديگر مشکلات پوستي است. Chafling اغلب در مناطقي از پوست که در معرض اصطکاک لباس يا قسمت هاي ديگر پوست قرار مي گيرند، ديده مي شوند. تاول ها به شکل مشخصي در مناطق ضخيم تر تحت فشار مثل کف دست ها و پاشنه ديده مي شوند. اصطکاک لباس مي تواند سبب تحريک و حتي خونريزي از نوک سينه ها شود که به آن Joggers nipples گفته مي شود. لباس هاي نرم از آکريليک سبک را مي توان براي جلوگيري از اين حالت استفاده کرد. Bras اصطکاک را کاهش مي دهد. مردان مي توانند از بانداژ کشي دور سينه ها براي محافظت از آنها استفاده کنند.
آفتاب سوختگي
شايد يکي از آسيب رسان ترين اثرات ورزش در فضاي آزاد خطر مواجهه بيش از حد با اشعه ماوراء بنفش خورشيد است که مي تواند ايجاد سرطان و پيري زودرس کند. بازيکنان بيس بال، گلف و تنيس اغلب در وسط روز که اشعه خورشيد بيشترين شدت را دارد بازي مي کنند. چند بار آفتاب سوختگي بد در دوره طفوليت مي تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان پوست کند. اسکي بازان و کوهنوردان نيز بايد بدانند که هرچه ارتفاع بالاتر باشد آفتاب سوختگي سريعتر ايجاد مي شود. آکادمي درماتولوژي آمريکا استفاده از يک ضدآفتاب SPFمعادل 15 يا بالاتر را حتي در روزهاي ابري و امتناع از مواجهه با نور خورشيد بين ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر را تا جاي ممکن توصيه مي کند.

از "پول‎های کثیف" تا "FATF" و نام‎هایی که ظریف نگفته| فرمان آتش علیه ظریف را چه کسی صادر کرد؟

ظریف: عده‌ای منافعشان به خطر افتاده است| خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت

(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۵۸۰۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاثیر رابطه جنسی بر پوست
 • چین و چروک پوست را بدون پول ضربه فنی کنید
 • فرمولی ارزان برای رفع خشکی پوست
 • با این ماده سلامت موهایتان را تضمین کنید/ ۳ راهکار برای درمان گودی کمر/ نوع مزاجتان را از رنگ پوست تشخیص دهید/ درجه حرارت مناسب برای استحمام بانوان باردار
 • پوستی زیبا در سرما با عسل
 • خواص گواوا / خواص گواوا برای پوست / خواص ضد سرطان گواوا
 • سکته مغزی شایع‌ترین علت ناتوانی در جهان
 • با پوست تخم مرغ به داد دندانهایتان برسید+ روش
 • پوست تخم مرغ جادوی زیبایی دندان ها
 • شادابی پوست با خرمالو
 • معجزه تب و لرز هنگام سرماخوردگی/ صبحانه‌ای که باعث کالری سوزی در تمام روز می‌شود/ راز‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بیمار نشوید/ ادویه‌ای قوی برای مبارزه با گلودرد
 • اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
 • ساده ترین روش برای داشتن پوستی شفاف
 • وسایل حساسیت زا کدامند؟
 • مبارزه با پیری پوست با این روغن جادویی
 • انواع شایع سردرد؛ اگر این نشانه‌ها را دارید مشکوک به میگرن هستید
 • نام "محمد" شایع ترین نام در سرزمینهای اشغالی
 • چکاپ های مردانه را جدی بگیرید
 • تأثیر معجزه‌آسای این گیاه در درمان سرماخوردگی/ ۱۱ معجزه نمک که شما را حیرت زده می‌کند/ قوی‌ترین سلاح‌های گیاهی برای مبارزه با فشارخون
 • جراحی بینی پرطرفدارترین و شایع ترین عمل زیبایی