بجنورد - مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی گفت: در 10 ماه امسال بیش از 21 هزار سند مالکیت کاداستری با ضریب امنیت بالا در استان صادر و تحویل مالکان شده که این رقم در مدت مشابه سال 95، 20 هزار مورد بوده است


بجنورد- ایرنا- مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی گفت: در 10 ماه امسال بیش از 21 هزار سند مالکیت کاداستری با ضریب امنیت بالا در استان صادر و تحویل مالکان شده که این رقم در مدت مشابه سال 95، 20 هزار مورد بوده است.

به گزارش ایرنا علی اصغر اسدی سه شنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اهمیت طرح کاداستر و همچنین قانون جامع حدنگار اظهارکرد: تمام اسناد مالکیت دفترچه ای در اختیار مردم، طبق قانون جامع کاداستر کشور، ظرف مدت پنج سال باید به سند تک برگی تبدیل شود.


وی اضافه کرد: با توجه به اهداف توسعه پایدار و لزوم تامین امنیت اجتماعی در راستای تحقق این توسعه، صدور سندتک برگی اقدامی مهم و موثر در تامین امنیت فردی و اجتماعی جامعه است.
اسدی گفت: از مشخصات این سند غیر قابل جعل بودن آن به دلیل درج برچسب هولوگرام و همچنین تعویض سند پس از هر انتقال است.
وی از دیگر مزایای سند کاداستر ارتقای امنیت و آرامش روانی، کاهش اشتباهات حذف نوشتار های دستی،تحویل اسناد مالکیت به درب منازل مالکین، شفاف سازی امور و به روز رسانی اطلاعات مالکیت را برشمرد.
وی در ادامه اظهارکرد: در قانون ماده هفت و 17 آیین نامه قانون حدنگار آمده است که 100 درصد منابع از این محل برای زیرساخت ها در اختیار ثبت اسناد و املاک باشد اما در لایحه بودجه سال 96 و 97 این موارد دیده نشده که این نوعی ضعف است.
وی ادامه داد: براساس ماده 17 اساسنامه جمعیت هلال احمر باید 42 درصد از حق الثبت اسناد به حساب این نهاد(جمعیت هلال احمر) واریز شود اما در لایحه بودجه، حق الثبت املاک نیزدر بودجه هلال احمر لحاظ شده است.
وی ادامه داد: مقرر شده بود که اسناد دفترچه در مدت پنج سال به اسناد تک برگی تبدیل شوند اما با این تفاسیر، این روند غیرممکن خواهد بود.
اسدی با بیان اینکه در خراسان شمالی بیش از 2 میلیون و 400 هکتار از اراضی از محل کاداستر پیمایش استانی شده است گفت: جانمایی حریم رودخانه ها در بانک اطلاعاتی کاداستر در سال 95، 2 هزار و 150 هکتار بود اما در سال 96 این رقم به پنج هزار و 747 هکتار رسید.
وی عنوان کرد: اجرای طرح کاداستر، حریم امنیتی برای مالک ایجاد می کند و با توجه به اینکه بیشترین اختلافات در محاکم قضایی اختلافات ملکی است، اجرای این طرح از بروز این اختلافات جلوگیری می کند.
اسدی درباره حریم راه آهن هم گفت: اطلاعات 100درصد از این حریم ها را در بانک اطلاعاتی کاداستر قرار دادیم و در زمینه پیشگیری از ساخت وساز در اراضی زراعی نیز نسبت به سال 95 بیش از 128 درصد رشد داشتیم.
وی همچنین اظهارکرد: بیش از 2 هزار و 400 جلد دفاتر املاک در خراسان شمالی وجود دارد که باید اطلاعات آنها در دفاتر املاک ثبت شود که از زمان اجرای طرح کاداستر تاکنون اطلاعات 700 جلد دفتر اسکن شده است .
وی همچنین عنوان کرد: در مدت زمان مذکور 870 جلد اسناد دولتی صادر شده که نسبت به مدت زمان مذکور در سال گذشته 13 درصد رشد را نشان می دهد.
اسدی تعداد پرونده های ثبت شرکت ها را در 10 ماهه امسال بیش از 10 هزار مورد عنوان و اظهارکرد: در مدت زمان مذکور در سال جاری باید به 167 پرونده رسیدگی می شد که از این تعداد برای 157 مورد رای صادر شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی در پایان هم یادآوری کرد که همزمان با دهه فجر کانون سردفتران و دفتریاران خراسان شمالی با حضور مقامات کشوری و استانی افتتاح خواهد شد.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

راه اندازی چهل و ششمین سامانه خدمات الکترونیکی ثبتی کرمان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، رضا طالبی زاده  مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 85 درصد از خدمات ثبتی به صورت الکترونیکی ارائه می ‎شود گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چهل و ششمین سامانه الکترونیکی ثبتی با عنوان دفتر الکترونیک طلاق راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: در این سامانه سران دفاتر طلاق در هنگام ثبت واقعه طلاق علاوه بر ثبت اثر انگشت خود موظف به اخذ اثر انگشت طلاق دهنده، طلاق گیرنده و شهود هستند که این امر استحکام و اتقان اسناد تنظیمی را افزایش می دهد.

وی گفت: همچنین از اول دی ماه سال جاری اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی همزمان با اخذ انگشت متعاملین در ذیل سند تنظیمی درج می شود و بدین طریق نظارت بر حضور سردفتر در زمان تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی بیش از پیش افزایش یافته است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان ضمن بیان مزایای نقل و انتقال املاک و مستغلات به صورت رسمی، تصریح کرد: نصب سامانه اخذ اثر انگشت در تمامی دفاتر اسناد رسمی سطح استان گامی بزرگ در احراز هویت مراجعه کنندگان و مقابله با هرگونه کلاهبرداری است به طوری که اثر انگشت کلیه متعاملین و وکلای قانونی آنها اخذ می شود و از هرگونه سوء استفاده در جعل هویت و تنظیم اسناد جعلی جلوگیری به عمل می آید.

طالبی زاده یادآورشد: در حال حاضر پرونده های ثبتی 11 واحد ثبتی استان اسکن و این امر سبب افزایش حس امنیت اقتصادی مردم در زمینه املاک و مستغلات خود شده است.

این مقام قضایی ادامه داد: در سنوات گذشته دلالان و زمین خواران با سرقت اوراق و پرونده های ثبتی، مشکلات متعددی را برای مردم و دولت به وجود می آوردند، اما در حال حاضر با اسکن بیش از 22 میلیون برگ از پرونده های ثبتی، عملاً گردش فیزیک قریب 600 هزار پرونده در فرآیندهای ثبتی متوقف شده و این امر باعث جلوگیری از سرقت اوراق و پرونده های ثبتی شده است.

وی بیان داشت: جلوگیری از جعل اوراق ثبتی، محدود کردن دسترسی افراد غیر مرتبط به محتویات پرونده ها، جلوگیری از تهیه غیرقانونی رونوشت از مستندات ثبتی، کاهش ارتباط بین ارباب رجوع و کارکنان و کاهش میزان مراجعات حضوری شهروندان به ادارات ثبت، مهمترین مزایای سامانه اسکن و آرشیو الکترونیک اوراق و پرونده های ثبتی است که تمامی این موارد باعث شده فساد به نحو چشمگیری کاهش یابد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به نگهداری فیزیک پرونده در بایگانی های ادارات ثبت، از تهیه چندین نسخه پشتیبان فایل های الکترونیکی این پرونده ها خبر داد و افزود: این موارد موجب افزایش ضریب امنیت نگهداری از مستندات و سوابق ثبتی مردم شده و امنیت روانی ارباب رجوع به دلیل حصول اطمینان از شرایط نگهداری مستندات خود بالا رفته است.

طالبی زاده گفت: با توجه به قدمت حدود 90 ساله برخی پرونده های ثبتی و نگرانی در خصوص از بین رفتن سوابق ثبتی، ترمیم اوراق پرونده ها در هنگام اسکن نیز انجام شده است.

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر با راه اندازی سامانه آرشیو الکترونیک و حذف دست نویسی دفاتر املاک، نیروهای شاغل در بایگانی های ادارات ثبت و دفترنویسان دفاتر املاک آزاد و در سایر بخش ها مشغول به خدمت شده ‎اند که این امر باعث افزایش سرعت خدمت رسانی به شهروندان شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به رسالت خبرنگاران در تبیین و تشریح خدمات صورت گرفته در دوران چهل ساله انقلاب اسلامی گفت: در چند سال گذشته و در راستای حرکت از ثبت سنتی به سوی ثبت نوین اقدامات مثبت و موثری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت پذیرفته که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با بیان این اقدامات نقش موثری در ایجاد امید به آینده در بین مردم ایفا کرده است.

اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان دارای 22 واحد ثبتی، 211 دفترخانه اسناد رسمی، 121 دفترخانه ازدواج و 38 دفترخانه طلاق است که در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، سیاست های بلند مدت قوه قضائیه و برنامه های جامع سازمان در چهار بخش مهم ثبت املاک، ثبت اسناد در دفترخانه ها، ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری و نیز اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا برای تحقق ثبت نوین به مردم شریف استان کرمان خدمت رسانی می کند.

انتهای پیام/س

 

چهل و ششمین سامانه خدمات الکترونیکی ثبتی کرمان راه اندازی شد

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۹۰۷۹۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مزایده املاک بانک کارآفرین در تهران و شهرستان‌ها
 • رشد ۲۰ درصدی صدور اسناد کاداستری فارس در ۱۰ ماهه امسال
 • آقای سعیدی‌کیا؛ لیست اشخاصی که املاک بنیاد مستضعفان را تصرف کرده‌اند، منتشر کنید/ ویلای لواسان با فشار افکار عمومی تخلیه شد
 • ایجاد سامانه ثبت آنی و الکترونیکی شدن امور ثبت اسناد و املاک
 • اسناد مالکیت مردم قلعه گنج به اراضی ملی تبدیل شده است
 • دوره آموزشی مبتنی بر سند تحول سال 97 پایان یافت
 • اجرای سند توسعه، صدور مجوزهای بی نام سرمایه گذاری و پیگیری موضوع پتروشیمی
 • سرگردانی 80 خانوار در کردان با حکم بنیاد شهید
 • برف روبی بیش از ۳ هزار کیلومتر جاده در خراسان شمالی
 • شهرداری کرج صدور پروانه برای املاک قولنامه‌ای را متوقف کند
 • ثبت بیش از ۱۸۰ هزار ازدواج در استان سمنان در ۴۰ سال اخیر
 • بیش از ۳ هزار کیلومتر جاده خراسان شمالی برف روبی شد
 • سنددار شدن ۲میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی/ نیازمند ۲۳۰ قرق‌بان هستیم
 • صدور پروانه برای املاک قولنامه‌ای کرج متوقف شود
 • اخذ سند مالکیت برای بقاع متبرکه و موقوفات
 • املاک تهران در سامانه تخصصی کیلید
 • سنددار شدن ۲میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی
 • ارتباط مستقیم میان دسترسی به سلاح و خودکشی نوجوانان در آمریکا؛مالکیت سلاح منجر به افزایش خودکشی نوجوانان در آمریکا شده است
 • صدور بیش از هزار فقره سند مالکیت شهری و روستایی در استان زنجان در سال 97