به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تا به حال باستان شناسان فکر می کردند که انسان های اولیه حدود ۵۰ هزار سال قبل طی یک مهاجرت گسترده از قاره آفریقا به دیگر قاره ها و به آسیا مهاجرت کردند اما با پیدا شدن فسیل فک و دندان یک انسان اولیه در منطقه خاورمیانه و شناسایی قدمت آن مشخص شده که آن ها زودتر از چیزی که همه فکر می کردند به بیرون قاره آفریقا رفته اند. 

قدیمی ترین فسیل بیرون آفریقا

بخش هایی از استخوان های فک بالا که در جایی خارج از آفریقا کشف شده این واقعیت را برایمان آشکار می کند که انسان های اولیه هزاران سال زودتر از آن چیزی که ما فکر می کردیم به بیرون آفریقا رفته اند. بررسی استخوان هایفک به همراه دندان کافی بود تا دانشمندان به این کشف بزرگ برسند که انسان های مدرن خیلی زودتر از آن چیزی که ما تصور می کردیم ماجراجویی به خارج از آفریقا را شروع کرده بودند. این شواهد نشان می دهد که این گونه های انسانی در جنوب غربی آسیا خیلی زودتر از این حرف ها با انسان های «نئاندرتال» تعامل داشته اند.

با بررسی فسیل ها مشخص است که «هومو ساپینس» ها اولین بار در حدود ۲۰۰ هزار سال قبل در شرق آفریقا ظاهر شدند. آن ها مدت های زیادی را در این قاره زندگی کردند و موج بزرگ مهاجرتشان به دیگر قاره ها تا قبل از ۳۰ تا ۵۰ هزار سال قبل شروع نشده بود اما آنطور که فسیل های جدید نشان می دهند تعداد کمی از این انسان های مدرن در حوالی ۱۲۰ هزار سال قبل سفرهایی به بیرون آفریقا داشته اند.

در ماه ژوئن، تحقیقات روی فسیلی که در سایت باستان شناسی «جبل ایرهود» در مراکش کشف شد نشان می داد که آن انسان های مدرن بیش از ۳۵۰ هزار سال سن داشتند و ریشه های اولیه گونه های انسانی به چندین سال زودتر برمی گردد.

کشفات در سایت باستان شناسی

این کشف جدید خاورمیانه کشفیات قبلی در مراکش را کامل می کند و نشان می دهد که «هومو ساپینس» ها سال ها زودتر و حدود ۱۸۰ هزار سال قبل پا به اوراسیا گذاشته اند. به گفته یکی از متخصصان انسان های اولیه که در یکی از دانشگاه های سیدنی استاد است؛ این کشف هیجان انگیز زمان بندی خروج انسان های اولیه از آفریقا را با تغییرات زیادی روبرو کرده است. این کشف به همراه کشف دیگری که در مورد انسان های مدرن اولیه در آفریقا در سال گذشته به دست آمده دیدگاه دانشمندان درباره ریشه های انسان های اولیه را بعد از دهه ها سکون علمی تغییر داده است.
تاریخ دقیق
فسیل فک بالا در سال ۲۰۰۲ در طول حفاری هایی در سایت باستان شناسی خاورمیانه کشف شد، این سایت باستان شناسی در گذشته یک پناهگاه سنگی بود که انسان های ماقبل تاریخ در طول صدها هزار سال به آنجا می رفتند. انسان های اولیه، زندگی در پناهگاه های باز سنگی را دوست داشتند چون از آنجا می توانستند هم شکارها را به راحتی ببینند و هم خطرات احتمالی را زود تشخیص دهند از طرفی در این پناهگاه ها در مقابل برف و باران هم در امان بودند و خیس نمی شدند. این سایت باستان شناسی در واقع یکی از همان تراس ها بوده که انسان های اولیه بر روی آن چشم انداز روبرو را تماشا می کردند.

سایت باستان شناسی
باستان شناسان تحقیقات زیادی انجام دادند تا مطمئن شوند که این فک و دندان کشف شده برای انسان های مدرن بوده نه برای انسان های نئاندرتال. با اینکه این فسیل ها چندین سال قبل کشف شد اما تا سال ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ معرفی نشدند. نتایج اولیه آنقدر غافلگیرانه بود که تیمی تصمیم گرفت که تحقیقات زیادی روی آن ها انجام دهد تا بتواند آن را به اثبات برسانند. تحقیقات پیشرفته زیادی بر روی مین های دندان، جنس دندان، رسوبات فک و استخوان هایی که در کنار فسیل بود انجام شد تا نتیجه ای قطعی گرفته شود.

 

ابزارهایی به همراه فسیل ها
یک سری پرسش هایی است که جواب آن ها هنوز به درستی مشخص نیست؛ پرسش هایی مثل اینکه: آیا این اولین سفر «هومو ساپینس» ها به اوراسیا بوده؟، آن ها چه مقدار به شرق رفته اند؟، چرا هیچ کدام از این مهاجرت های انفرادی قبل از ۵۰ هزار سال قبل، تبدیل به موج بزرگ مهاجرت از آفریقا نشده اند؟ یکی دیگر از جنبه های جالب این کشف ابزارهایی است که به همراه این فسیل ها پیدا شده، ابزارهایی تخصصی که از سنگ ساخته شده اند و برای درست شدن آن ها از طرح های اولیه استفاده شده است. با دیدن این ابزارها در کنار این فسیل ها دانشمندان احتمال دیگری را هم مطرح می کنند و آن اینکه شاید بین رشد این نوع تکنولوژی در آفریقا و غرب آسیا با آمدن «هومو ساپینس» ها به این ناحیه ارتباطی وجود داشته باشد.

دندان های فک بالا
با تحقیقات باستان شناسی بیشتر در جنوب غربی آسیا فسیل های جدیدی کشف می شوند که احتمالا می توانند پاسخ مناسبی به زمان دقیق مهاجرت انسان ها به آسیا بدهند. آخرین آنالیزهای ژنتیکی نشان می دهد که این انسان ها حتی زودتر از این ها هم سفرهایی به خارج از آفریقا داشته اند. چند سال پیش استخوان های نئاندرتال۱۲۴ هزار ساله در آلمان کشف شد که تحقیقات DNA روی آن نشان می داد که احتمالا ژن نئاندرتال ها حدود ۲۲۰ هزار سال پیش با ژن انسان های مدرن پیوند داشته است.

منبع : الی گشت

انتهای پیام/

قدیمی ترین فسیل انسان در بیرون آفریقا کشف شد!

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

منبت ملایر؛ پیشگام در تولید، تشنه صادرات

همدان- ایرنا- هنر صنعت مبل و منبت ملایر را به دلیل رشد و توسعه قابل قبول کمی و کیفی، می توان حوزه ای موفق در شرایط سخت اقتصادی و در مقابل تحریم های غرب ارزیابی کرد؛ حوزه ای که در تولید و اشتغال پایدار پیشگام بوده و اینک تنشه حمایت برای صادرات و جهانی شدن است.

به گزارش ایرنا، اگرچه به گفته برخی هنرمندان صنایع دستی سال 97 به دلیل مشکلات اقتصادی که به تولیدکنندگان تحمیل شد سالی متفاوت بود، اما منبت به عنوان یک هنر صنعت صد درصد داخلی، توانست دستاوردهای خوبی در حوزه های مهم اقتصادی از جمله اشتغال داشته باشد.
برخی فعالان و صنعتگران این هنر صنعت معتقدند با حمایت دولت تدبیر و امید به منظور جلوگیری از واردات بی رویه مبلمان، هم اکنون 90 درصد مبلمان مورد نیاز هموطنانمان در کشور تولید می شود؛ پشتوانه ای محکم که بدون شک برای تولیدکنندگان این رشته یک ضرورت است.
صنعت مبلمان امروز یکی از مهمترین شاخه های صنایع کوچک با قدرت اشتغالزایی بالا، ایجاد ارزش افزوده و سرعت بازدهی اقتصادی مناسب است که می توان با یک برنامه ریزی بلندمدت، درآمد پایداری در این حوزه ایجاد کرد.
نائب رییس انجمن تولید و صادرکنندگان مبل و منبت همدان معتقد است که فعالان و هنرمندان این هنر صنعت سرمایه های نهانی هستند که با یک برنامه ریزی بلندمدت می توان به اشتغال پایدار در منطقه رسید.
مهدی محمودی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به وجود 15 هزار واحد تولیدی مبلمان ثبت شده در سطح کشور گفت: از این تعداد پنج هزار و 700 واحد ثبت شده در استان همدان فعال و بیش از چهار هزار واحد آن متعلق به ملایر، شهر ملی منبت است.
وی با بیان اینکه بیش از 65 درصد مبل و منبت کشور در این شهرستان تولید می شود، از تدبیر دولت در کاهش واردات مبلمان تقدیر کرد و آن در راستای حمایت از تولیدکنندگان و فعالان این هنر دانست.
در حالیکه گرانی مواد اولیه تاثیر خود را روی صنایع دستی بویژه مبل و منبت گذاشته است، عضو هیات مدیره بازار مبل ملایر با تایید این مطلب، معتقد است: با وجود اینکه امسال افزایش نرخ ارز و کمبود مواد اولیه در تولید و فروش این هنر صنعت اثرگذار بود، اما با یک برنامه ریزی منسجم و حمایت مسئولان این مشکل قابل حل است.
تامین ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه، کارشناسی دقیق در طرح تفحص جنگل های شمال و استخراج درختان کهنسال، تخصیص یارانه های دولتی به بخش صنایع کوچک و متوسط بویژه صنعت مبلمان منبت از جمله راهبردهایی بود که محمودی برای برون رفت از این مشکلات بیان کرد.
وی با بیان ترکیه تنها رقیب مبلمان ایران است، اما در حوزه مبلمان منبت توان رقابت با ما را ندارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه برای توسعه بازاریابی سفرهایی را به کشورهای ارمنستان، گرجستان و عراق داشتیم و سفر به کشور غنا نیز در دستور کار این انجمن است.
محمودی اضافه کرد: درصدد راه اندازی نمایشگاه مبل و منبت در کشور ارمنستان در اردیبهشت ماه سال 98 هستیم و در این رابطه نیاز به یارانه صادراتی داریم.
وی ساخت نمایشگاه دائمی، انتخاب افرادی کارآزموده در صنعت مبلمان منبت و تشکیل کارگروه مشخصی در این صنعت را در استان ضروری ارزیابی کرد.
به گفته برخی تولیدکنندگان و فعالان این صنعت، مبل و منبت ملایر تازه راه خود را در عرصه جهانی پیدا کرده است و بازارهای جهانی بویژه حوزه خلیج فارس تشنه صنعت مبلمان منبت این شهرستان هستند و به طور قطع با حل مشکل تامین مواد اولیه می توان گوی سبقت را از کشورهای تولید و صادرکننده این هنر صنعت ربود.
با وجود اینکه صنعت مبلمان درآمد ارزی بالایی دارد، اما ایران هنوز نتوانسته سهم خود را از این بازار بگیرد و بر اساس برخی آمارهای منتشر شده، سهم ایران از بازار 460 میلیارد دلاری صنعت مبل جهان، کمتر از یک درصد است؛ سهمی که بی تردید با حمایت صنعت مبل و منبت ملایر می تواند بهبود یابد.
این در حالیست که رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: با وجود تمامی مشکلات، فعالان و صنعتگران این صنعت مصمم به افزایش، تولید، اشتغال و حفظ این برند ملی و ورود به بازارهای جهانی هستند.
یدالله کریمی با اشاره به اعزام تعدادی از صنعتگران مبلمان منبت ملایر به کشور ازمنستان در ماه گذشته، برپایی نمایشگاه در این کشور را یکی از اهداف مهم هنرمندان مبل و منبت این شهرستان در سال 98 برشمرد و ارمنستان را دروازه ورود به ارواسیا و اروپا برای صادرات محصولاتشان دانست.
وی اضافه کرد: از استاندار همدان می خواهیم برای هموار کردن این مسیر و آسان سازی این راه با همراهی مسئولان مربوطه، به تولیدکنندگان و فعالان این صنعت کمک کند.
در عین حال فعالیت بیش از 20 هزار هنرمند در حوزه مبل و منبت ظرفیتی عظیم در حوزه اشتغال است که کریمی آن را یک فرصت دانست و گفت: این ظرفیت می تواند بخش عمده ای از اشتغال استان و شهرستان را مرتفع سازد؛ موضوعی که با ملی شدن این صنعت شاهد رونق بیشتر اشتغال در این منطقه بودیم.
رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر برگزاری سه جشنواره مهم ملی، تبلیغات گسترده و فراگیر در چهار مقطع جشنواره سال 96، فجر 96، نوروز 97 و جشنواره تابستانی 97 از طریق رسانه ملی را موقعیتی دانست که از طریق آن ظرفیت های ملایر در حوزه های مختلف معرفی شد.
کریمی یادآور شد: در جریان برگزاری جشنواره نخست، بیش از 70 هزار مسافر و در نوروز 97 بیش از 32 هزار مسافر از شهر ملی منبت بازدید کردند و افزایش ساخت نمایشگاه های مبل و منبت و ثبت رکود فروش، نوید موفقیت را در این هنر صنعت می دهد.
وی همچنین کمبود مواد اولیه و افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه را تهدیدی جدی برای این هنر صنعت قلمداد کرد و علاوه بر راهکار عملی برای حل این مشکل، نیاز مبرم به آموزش روز، وجود استادکاران ماهر در زمینه رویه کوبی و رنگ، استانداردسازی و برندسازی را از مطالبات مهم صنعتگران این حوزه برشمرد.
به گفته وی برای حل این مشکل قرار است 40 تن از فعالان این صنعت برای کسب دوره های آموزشی به کشور ایتالیا اعزام شوند.
رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر همچنین با اشاره به اینکه اکثر نمایشگاه ها و کارگاه های مبل و منبت در بازار مبل ملایر واقع در 32 متری، وقفی است تاکید کرد: اوقاف و امور خیریه شهرستان مشکل جدی و ترمز توسعه این هنر صنعت شده است و نیازمند همراهی بیشتر این نهاد هستیم.
کریمی همچنین ساخت و نصب نماد مبل و منبت در ورودی ها و میادین شهر، ایجاد یک هتل چند ستاره برای اسکان مسافران و گردشگران و تشکیل کارگروه استانی مبل و منبت را از ضرورت های شهر ملی منبت برشمرد.
لازم به یادآوری است که شهر ملی منبت با داشتن تنها شهرک صنعتی مبل و منبت کشور، صاحب مزیتی است که این هنر را تقویت کرده و فعالان این صنعت در صدد ایجاد نمایشگاه دائمی مبل و منبت هستند.
هرچند در همین چارچوب هنرمندان و فعالان این عرصه پا را فراتر گذاشته اند و برای تکمیل چرخه این هنر صنعت و البته حل مشکل تامین مواد اولیه، در تلاش برای احداث کارخانه نئوپان سازی هستند؛ طرحی عظیم که به گفته اجرا کنندگان آن 145 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.
مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان مبل و منبت ملایر در این باره گفت: با توجه به وجود حدود 50 تا 60 تن ضایعات در صنعت مبل و منبت، نیازمند احداث کارخانه صنایع نئوپان سازی هستیم که به راحتی می تواند مواد اولیه را با قیمت مناسب در اختیار قرار دهد.
محمد قهری صارمی با بیان اینکه احداث این کارخانه به حدود 145 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد، خواستار کمک و همراهی جدی نهادهای مربوطه شد.
در این زمینه پیشتر رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان اعلام کرد: هر اندازه نیاز باشد تسهیلات در اختیار این صنعتگران برای ایجاد این واحد بزرگ صنعتی قرار می دهیم.
البته با توجه به اینکه قانون تعهد ارزی فعالیت بسیاری از صادرکنندگان از جمله صنایع دستی را با مشکل مواجه کرده است، محمدرضا متین در این باره یادآوری کرد: برای واردات چوب و مواد اولیه با ارز نیمایی هیچ مشکلی نداریم و تا سقف یک میلیون دلار نیاز به پیمان سپاری نیست.
کارآفرینان این هنر صنعت همچنین خواستار طرحی با عنوان «خانه مبلمان» برای توسعه زیرساخت صنعت مبل و منبت هستند که از آموزش آغاز و تمامی موارد همچون برندسازی، کنترل کیفیت، بازاریابی، تحقیق و توسعه و طراحی را شامل می شود.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برای فعالان این هنر صنعت که قصد احداث نمایشگاه دائمی صنایع دستی دارند، از محل کمک های فنی و اعتباری تسهیلاتی با 9 درصد یارانه سود ارایه می شود و اقدامات خوبی تاکنون برای آموزش، برندسازی و بیمه صنعتگران مبل و منبت انجام شده است.
در این میان هنر صنعت مبل و منبت ملایر در راه جهانی شدن از حمایت استاندار همدان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان کشور، استان و شهرستان برخوردار شده است و به تازگی با اعلام این حمایت ها، صنعتگران مبل و منبت با دلگرمی مسیر پر پیچ و خم فراملی شدن را طی و افق روشنی پیش روی خود ترسیم می کنند و امیدوارند که امسال با افتخار برند جهانی منبت را بر بلندای این کهن شهر حک کنند.
آنچه با عنوان اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصاد غیرنفتی از آن نام برده می شود، حال تبلورش را می توان در هنر صنعت مبل و منبت ملایر مشاهده کرد؛ صنعتی که با هنر دست هنرمندان این خطه آفریده می شود و امید است برای دستیابی اهداف شهر ملی منبت که در آشفته بازار امروز در بین صنایع دستی محکم ایستاده است و برنده این کارزار اقتصادی است، مسیر روشنی پیش پای فعالانش قرار دهد.
7528/2090

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فروشگاه رفاه کرمان در آتش سوخت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۹۴۷۰۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتباط معنوی انسان با پروردگار از اهداف رسالتی اهل بیت (ع) است
 • داستان تاسیس موزه دانشگاه زنجان/ به دلیل بالا بودن نمونه‌های فسیلی مشکل کمبود فضا داریم
 • همه چیز درباره رشد و تکامل ذهنی در کودکان صفر الی شش ساله(+اینفوگرافی)
 • قم| حضرت زینب (س) نماد واقعی صبر و استقامت و الگوی کامل برای همه انسان‌ها است
 • چرا دریچه سدها قبل از وقوع سیل باز نشد
 • بایکوت بوتفلیقه در الجزایر/ شورش سودان علیه عمرالبشیر/ مادام‌العمری السیسی در قاهره
 • بهار ظرف بازسازی وجودی استعلایی انسان است/ لزوم شکوهمند بودن جشن‌های نوروز
 • این 6 مواد غذایی را قبل از خواب نخورید
 • حقوق مسافر در سفر با قطار، اتوبوس و هواپیما
 • خوردن این ۶ ماده غذایی قبل از خواب ممنوع!
 • مسافران در زمان سفر چه حق و حقوقی دارند؟
 • اعتکاف سبب آزادی انسان از مادیات می شود
 • امکان تأثیر افعال انسان در برخی رخدادهای جهان/ با تحویل سال، روح انسان باید دچار تحول اساسی شود
 • آشنایی با حقوق مسافر در سفر با قطار، اتوبوس و هواپیما
 • طوفان و سیل درجنوب شرق آفریقا‎
 • خبرهای متناقض درباره پاکسازی کامل منطقه الباغوز در مرز سوریه و عراق
 • آشنایی با مهمترین حقوق مسافران
 • شهردار سنندج لحظاتی قبل از تحویل سال نو در جمع پاکبان‌ها
 • آمادگی کامل پلیس فرودگاه برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی