احمد بابایی معتقد است مخاطب هیئت اصولا از شعر انتظار ویژه ای دارد و دنبال مفهوم و موضوعی است که این انگیزه ای برای سرودن شعرهای نو می شود


احمد بابایی معتقد است مخاطب هیئت اصولا از شعر انتظار ویژه ای دارد و دنبال مفهوم و موضوعی است که این انگیزه ای برای سرودن شعرهای نو می شود. ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ فرهنگی ادبیات و نشر نظرات

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سیزدهمین جلسه  از محفل شعر «قرار» با حضور احمد بابایی، فضه سادات حسینی،پیمان طالبی،نفیسه سادات موسوی،محسن کاویانی  و حسین صیامی در محل باشگاه خبرنگاران تسنیم برگزار شد.

در ادامه گفتگوی فضه سادات حسینی با احمد بابایی را در این محفل باهم می خوانیم:

حسینی: آقای بابایی کمی از خودتان برایمان بگویید چه شد که سراغ شاعری آمدید؟

شعر برای بنده با فضای نوکری برای اهل بیت شروع شد و ماجرا این بود که شکر خدا در خانواده ای بودیم که مرتبط با فضای شعر مذهبی بودند به خصوص با شعر آذری زبانها. از کودکی با فضای شعر آیینی مواجه شدم.

حسینی: کدام شهر بودید؟

ما در تهران بودیم اصالتا آذری هستیم بد نیست گفتن این موضوع که پدربزرگم بی  سواد بود اما همیشه در جیبش خودکار و دفترچه بود و یکی از کار ویژه هایش این بود که هر کسی از شعرای آذری زبان که تهران می آمدند به منزل دعوت می کردند و جدیدترین شعرهایشان را می شنیدند. در این فضاها و فضای هیئت بود که اولین برخورد با شعر برایم اتفاق افتاد.

حسینی: برایمان از اولین روزهای شاعریتان بگویید.

برمی گردد به سال 83  به یک دیدار خیلی ساده با دوستی که بخاطر شاعر بودنم من را به  دیدار شیخ رضا جعفری برد. شیخ رضا جعفری آن روز تصادف کرده ودراز کشیده بود شعرم را که خواندم بلند شد ونشست .همین شد که شاعری ام جدی شد.زمانی که کسی که سخن شناس و در شعر آیینی جریان ساز است شما را تشویق می کندمطمئنا انگیزه ای قوی می شود.

حسینی: سروده هایتان همیشه آیینی بوده است؟

نمی توانیم بگوییم تنها آیینی بوده چرا که شعر ماهیتا زبان اندیشه است ابوالحسن ؟؟ یک تعبیری دارد که  می گوید دل مانند دیگی است و زبان مانند کفیگر است در کفگیر آن برآید که در دل است دغدغه های هنرمند و شاعر در شعرش بروز پیدا می کرد. انواع شعر می گویم اما سبک زندگی خاصی که من درآن بودم این نوع شعر را می طلبید .

حسینی:غیر شعر آیینی منتشر کرده اید؟

خیر البته بیشتر تعمدی این کار را کرده ام.

حسینی: یعنی نمی خواهید شما را به غیر از شاعر آیینی بشناسند؟

اگر از من بپرسید که دوست دارید شما را به چه عنوانی بشناسند قطعا می گویم شاعر هیئت، من شعر را ابزار می دانم و اعتقاد شخصی بنده همین است که اگر قرار باشد که کسی در عالم بنده را به عنوانی بشناسد قطعا شاعرهیئت یک ذره بالاتر شاعر آیینی است.

حسینی: شما به حضرت علی ارادت ویژه ای دارید؟

الحمدالله.

حسینی: ارادت در شعرهای علوی شما مشهود است هر کسی با یکی از ائمه ارتباط دلی و قلبی بیشتری دارد من فکر می کنم ارتباط شما با حضرت امیر (ع)یک ارتباط ویژه ای است و آن شعرهای علویتان ناب است.

اعتقاد شخصی ام – به دور از درست یا غلط بودن - این است که اصولا شعر را در عالم مدیحه و توصیف فضایل امیر می دانم یعنی دریای مضامین و موضوعاتی که در مورد امیرالمومنین هست بی نظیر است. اینقدر ابعاد وجودی شان بی کران است.

حسینی: کسب و کارتان شاعری است؟

نه،کارمند هستم کارمند بی ربط با شعر، شعر جزو تفریحات سالم من است.

حسینی: بیشتر چه زمانهایی شعر می گویید؟

هر زمانی که احساسات شاعرانه ام لبریز شود.ساحت شعر این طور نیست که زمان و مکان محدود و شخصی داشته باشد. برخی اوقات از محل کار مرخصی می گیرم چرا که شعر زمان و مکان نمی شناسد.

حسین منزوی یک غزلی دارد با این مضمون که :«می گذارم تا بیایی و دوباره غزلی بنویسم می گذارم قلم پر شود از شیدایی هر وقت قلم از شیدایی پر شود وقت زایمان است.

حسینی: چه زمانی بیشتر از همیشه شعر خواندن به دلتان چسبیده است و روی عمق جانتان نشسته و حس و حال خوبی داشتید؟

خودتان از همه بهتر می دانید که کجا بوده است . دیدار حضرت آقا واقعا ویژه است و این ویژگی به خاطر رسانه نیست یعنی اگر دوربین ها خاموش شود و خبری منتشر نشود ویژه است بعضی از دوستان از آن دیدار استقبال می کنند به این خاطر این که رسانه ای شدنش ویترین است دیدار با ایشان یعنی کسی که متوجه ادبیات است و جهت گیری را می شناسد و در عین حال هیچ تعارفی با آدم ندارد ایرادی اگر ببیند فوری تذکر می دهند. جذاب ترین مکان قطعا آنجا بوده است ولی اگر بگویم بهترین مخاطبینی که من دیده ام مخاطب هیئت است این را با تمام وجود لمس کردم مخاطب هیئت اصولا از شعر انتظار ویژه ای دارد دنبال مفهوم و موضوعی هستند. و اگر مخاطب بپسندد بهترین جاست. تعارف نداریم شما باید مخاطبی داشته باشید که تو را بفهمد و بپسندد گاهی اوقات آدم احساس خلا می کند یعنی منبع الهام کور شده یا پیدا نمی کند یا یک انگیزه ای می خواهد. هیئت هایی هست که این هیئت ها تو را سر ذوق می آورد که شعری جدید بگویی.

حسینی: بهترین صله ای که در این سالها گرفته اید چه بوده است؟

این را باور کنید هیچ صله ای به اندازه خود اثر هنری که خلق شده لذیذ نبوده یعنی هیچ صله ای هیچ پاداشی به همان اندازه شعری که گفته ام ارزشمند نبوده است .

حسینی: تا چه اندازه مطالعه در شاعری اثر دارد؟

یکی از ساحت های هنر ساحت شعر است که پاک تر از باقی ساحت ها مانده است.بله،مطالعه اثر دارد و بنیه علمی را بالا می برد شاعر موجود عجیب و غریبی است از این جهت باید در همه آبشخورهای فکری قدم گذاشته باشد دستی در هر آتشی برده باشد از فلسفه تا عرفان، از تاریخ تا جامع شناسی تا روانشناسی بعضی از شاعران یک نبوغ محضی را خدا بهشان عنایت کرده که من حداقل در این عصری که زندگی می کنیم ندیده ام قطعا باید بنیه شان را با مطالعه بالا ببرند.

حسینی: یکی از آسیب های شاعری در این دوران چیست؟

شاید سالها من به همین اعتقاد بودم که ساحت شعر از همه علوم بالاتر است ولی این  تنها تفکر من بود اما هر چه جلوتر می روم به این اعتقاد می رسم که من فلاسفه ای دیدم که با منطق و با قدرتمندی حرف می زنند اما جایی می رسد که برای اثبات موضوع که درذهن شان می گذرد هیچ ابزاری بهتر از شعر پیدا نمی کنند شعر ماهیتی بالاتر از تمام علوم دارد و شاعری که این پله ها را بالا نرفته باشد و دست به این آتش ها نبرده باشد متاسفانه شاعر خامی است .هر صنفی زبان حرفه ای دارد. زبان حرفه ای یعنی زبانی که گاهی اوقات بین خودشان صحبت می کنند و راحت متوجه می شوند اما یک اتفاق بدی بین شعرا افتاده و آن این است که زبان حرفه ای شعرا ایجاد شده. به طوری که اگر مردم شعرهای این ها را بشنوند باید با ترجمه و پاورقی بخوانند. یعنی شعرا به یک زبانی رسیده اند که شاید بین خودشان کاملا مفهوم باشد اما برای مردم اینقدر مفهوم نیست . در صورتی که ما به زبان مردم صحبت کردن را باید یاد بگیریم شعر را باید رسانه ببینیم. آنچه اتفاق افتاده جدایی شعرا از مردم است .به زبان مردم حرف زدن یعنی درد مردم را دانستن اگر زبان شعر زبان مردم فهم نباشد شعرت شبیه یک گلدان تزئینی که از زیر خاک در آورده باشند در کتابها و کتابخانه ها می ماند.

محفل شعر «قرار» هر ماه در با حضور شاعران و علاقه مندان ادبیات  به همت خبرگزاری تسنیم برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی gharaaar مراجعه کنند.

انتهای پیام/

محفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرار|شاعران باید با زبان مردم شعر بگویند/ هیئت انگیزه ای برای سرودن شعرهای نو استمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرارمحفل شعر قرار R1386/P1439/S4,35/CT13

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

«چلچراغ حسینی»، میزبان مادران شهدای زنجان

مسئول روابط‌عمومی حسینیه اعظم زنجان گفت: در راستای معرفی مادران شهدا که خانه خود را تبدیل به حسینیه شهدا کرده‌اند، برای نخستین‌بار حسینیه اعظم زنجان برنامه‌ای با عنوان «چلچراغ حسینی» را برگزار می‌کند.

مجتبی شهامی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مادران شهدا همواره نقش مهمی را در تاریخ انقلاب اسلامی با تقدیم فرزندان خود ایفا کرده‌اند و ملت ایران قدردان این ایثارگری هستند: مادران شهدا پس از تحمل داغ فرزندان‌شان و برای دفاع از انقلاب و پاسداشت از ارزش‌های دینی، خانه‌های خود را محلی برای برپایی محفل قرآنی و روضه اهل‌بیت (ع) کرده‌اند که این خانه‌ها در بین مردم به نام حسینیه شهدا مشهور است. در حال حاضر ۴۰ حسینیه شهدا در استان زنجان وجود دارد که بانی این حسینیه‌ها، والدین شهدا هستند. حسینیه اعظم زنجان در راستای معرفی مادران شهدا که خانه خود را تبدیل به حسینیه شهدا کرده‌اند، برای نخستین‌بار برنامه‌ای با عنوان چلچراغ حسینی را برگزار می‌کند.

شهامی گفت: برنامه چلچراغ حسینی همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) روز ۷ اسفندماه ساعت ۱۵.۳۰ به میزبانی حسینیه اعظم زنجان و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار خواهد شد.

مدیر روابط‌عمومی حسینیه اعظم زنجان خاطرنشان کرد: همچنین در این مراسم از سوی هیئات شاخص حسینیه اعظم زنجان، پرچم متبرک شده از کربلای معلی به مادران شهدای استان تقدیم خواهد شد.

انتهای پیام

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

مدارس کدام استان‌ها فردا شنبه ۲۷ بهمن ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۹۴۹۸۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هر چقدر موسيقي کودک پيشرفت کرده، شعر کودک با مشکل مواجه است
 • شعر شناسنامه سرزمین ما و هویت فرهنگی این مرز و بوم است
 • تمدن ایرانی مدیون شعر و ادب فارسی است
 • صد و پنجاه و یکمین محفل طنز «در حلقه رندان» برگزار می‌شود
 • ترک‌ها با ادبیات غنی ایران ارتباط قدیمی دارند
 • ویژگی‌های ادبیات انقلاب اسلامی به روایت محمدرضا سنگری
 • ویژگی‌های انقلاب اسلامی به روایت محمدرضا سنگری
 • ششمین کنگره شعر فاطمی برگزیدگانش را شناخت
 • همایش ملی «ادبیات معاصر ایران»/حضورچهره‌های ادبیات داستانی و شعر
 • ششمین کنگره شعر آئینی در کرمانشاه برگزار شد
 • ششمین کنگره شعر فاطمی هجده سال نوری برگزیدگانش را شناخت
 • تمدن ایرانی مدیون و مرهون عنصری به نام شعر و ادب فارسی است
 • طنین محفل قرآن بانوان فاطمی در شهر گل و گلاب
 • اعلام انزجار جامعه ذاکران و شاعران آیینی کردستان از حمله تروریستی به حافظان امنیت
 • دیداری از جنس شعر و شاعری
 • شاعران بزرگترین عامل گسترش فرهنگ فارسی هستند
 • شعرخوانی احمد بابایی در اختتامیه سوگواره حریر سوخته+ فیلم
 • درجه شعر منزوی تحت هیچ شرایطی پایین نیامده است
 • شب شعر انقلاب در میبد برگزار شد