در حالی که مدت های از آبرسانی به روستای "عدل آباد" شهرستان سلسله می گذرد هنوز اهالی این روستا با مشکلات کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و با مشکلات زیادی مواجه هستند


در حالی که مدت‌های از آبرسانی به روستای "عدل آباد" شهرستان سلسله می‌گذرد هنوز اهالی این روستا با مشکلات کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند و با مشکلات زیادی مواجه هستند. ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱ استانها لرستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، شهرستان سلسله با 75 هزار نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و فیروزآباد تشکیل شده است، دهستان قلایی در بخش فیروزآباد با مرکزیت "عدل آباد" از جمله هفت منطقه محروم کشور محسوب می‌شود که در بسیاری از زیر ساخت‌ها هنوز به سطح مطلوبی همچون سایر دهستان‌ها نرسیده و دارای محرومیت‌های بسیاری در اغلب بخش ها است.

آب آشامیدنی سالم امروزه یکی از نیازهای اساسی و اولیه برای ماندن در هر روستایی محسوب می‌شود اما در روستای "عدل آباد" مرکز دهستان قلایی در شهرستان سلسله  وضع به گونه‌ای دیگر است، گرچه مدت‌های مدیدی از آبرسانی به این روستا می گذرد اما مهمترین گلایه اهالی این روستا هنوز کمبود آب آشامیدنی است.

 متاسفانه بنا به گفته اهالی از ابتدای تابستان امسال، روستا با کمبود آب شرب مواجه شد که همین امر مشکلاتی را برای اهالی ایجاد کرد که گرچه در آن زمان مسئولان مربوطه اقدام به برطرف شدن مشکلات پیش روی ساکنان این روستا نمودند اما متاسفانه باخبر شدیم که هنوز کمبود آب شرب یکی از مشکلات مهم ساکنان روستای "عدل آباد" است.

image

همین امر خبرنگار تسنیم را بر آن داشت تا در یک بازدید میدانی از منطقه واقعیت امر را جویا شود.

انبار آب روستای عدل آباد جوابگوی جمعیت موجود نیست

یکی از اهالی این روستا در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: آغاز قطعی آب این روستا  به اوایل تیرماه بر می گردد که مدام روستا با قطعی برق روبه رو بود و سبب از کار افتادن پمپ آب روستا شده و در پی آن آب قطع می‌شد.

جمشیدی با اشاره به اینکه پس از سپری شدن بحران برق یکی از پمپ‌هایی که آب روستا را تامین می‌کرد خراب شد عنوان کرد: جالب است که برای نصب پمپ جدید حدود دو ماه وقت صرف شد و در این مدت مدام مردم روستا بی آب بودند و پس از گذشت چند ماه که پمپ نصب شد هنوزهم قطعی آب ادامه دارد و مردم عدل آباد باز هم باید بی آب باشند.

image

این مرد ساکن روستای عدل آباد با اشاره به اینکه این بار مسئولان مدعی شده‌اند که کم آبی عامل قطع مکرر آب در این روستا است، خاطرنشان کرد: خود مسولان ذی ربط می‌دانند که انبار آب روستا که 80 متر مکعب است جوابگوی روستای  150 خانواری  عدل آباد  نیست.

جمشیدی افزود: چند سال پیش وعده افزایش انبار آب داده شد ولی هنوز خبری نیست و اکنون در فصل زمستان هم مردم با بی آبی مواجه هستند.

یکی از دیگر از اهالی روستا وقتی متوجه صحبت‌های ما می‌شود به جمع می پیوندد و می‌گوید: متاسفانه بس که به مشکلات اهالی این روستا توجه نمی‌شود در روستا این حرف در زبان‌ها می‌چرخد که ما مردم چون دور از شهریم و اینترنت نداریم  جزء محروم ترین  دهستان شهرستان هستیم و کماکان باید با بی آبی بسازیم و چاره‌ای جز این نداریم.

image

ظرفیت انبار آب روستا افزایش یابد

پیرحیاتی عنوان کرد: آیا واقعا باید بین مردم روستاهایی که از شهر دور هستند با روستاهایی  که به شهر نزدیک هستند تفاوتی قائل بود؟ غیر این است که همه مردم در انقلاب و بهره مندی از منافع آن شریک هستند؟

وی افزود: در این که بحران خشکسالی است شکی نیست، اما آیا نمی‌شود این مشکل اهالی روستا را که نقش مهمی در اقتصاد و تولید دارند رفع کرد؟

پیرحیاتی با اشاره به کوچک بودن انبار آب روستا، تصریح کرد: ما که سواد نداریم می‌دانیم که یک انبار آب 80 متر مکعبی جوابگوی نیاز آبی یک روستای 150 خانواری با جمعیت حدود 800 نفر نیست و اگر مسئولان واقعا پیگیر برطرف شدن مشکل آب اهالی این روستا هستند باید ظرفیت انبار آب روستا را افزایش دهند.

image

وی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات این روستا و نقش آن در کمبود آب شرب، عنوان کرد: روستای عدل آباد به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم شده و متاسفانه نحوه توزیع آب در این روستا به گونه ای است که به خانه‌های پایین روستا آب بیشتری می‌رسد و خانه‌های بالایی عملا از آب محروم هستند.

این ساکن روستای عدل آباد، با تاکید بر اینکه چرا باید بعضی از مناطق ما اینگونه در محرومیت باشند خاطرنشان کرد: چرا مسئولان مربوطه نحوه توزیع آب روستا را به گونه ای تغییر نمی‌دهند که هم ساکنان پایین دست و هم ساکنان بالادست به صورت یکسان از آب آشامیدنی برخوردار باشند؟

image

منطقه قلایی جزء مناطق خشک

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلسله نیز درباره مشکلات کم آبی روستای عدل آباد به خبرنگار تسنیم گفت: مناطق قلایی و بستام در شهرستان سلسله جزو مناطق خشک محسوب شهرستان می‌شوند که چاه آبرفتی ندارند.

image

حسن صیفوری با اشاره به تامین آب شرب اهالی عدل آباد، مرکز بخش دهستان قلایی به وسیله آب چاه دستی و چشمه، عنوان کرد: معمولا آب چشمه و چاه منطقه در آخرین زمان‌های سال کمترین میزان آبدهی را دارند و چون امسال هم با کاهش نزولات جوی مواجه شده‌ایم لذا چشمه خشک شده و چاه روستای عدل آباد نیز چون سفره‌اش سطحی است به پایین ترین سطح خود رسیده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلسله خاطرنشان کرد: اگر در ماه‌های پایانی سال بارش نزولات جوی بیشتر شود قطعا آب چشمه روستا جوشش بهتری پیدا می‌کند و سطح آب چاه هم افزایش پیدا خواهد کرد که امیدواریم اینگونه شود.

image

اتصال روستا به مجتمع آبرسانی نیازمند اعتبار

صیفوری با اشاره به وصل بودن آب روستای عدل آباد، افزود: فاصله روستا تا مجتمع آبرسانی حدود 30 کیلومتر است و برای اتصال این روستا به مجتمع اعتبار زیادی نیاز است و انجام آن هم نیاز به کار مطالعاتی دارد که در صورت تامین این هزینه می توان به حل مشکل اهالی منطقه امیدوار بود.

فرماندار سلسله نیز با اشاره به اینکه منطقه قلایی جزء هفت منطقه محروم کشور است، اظهار داشت: بخش فیروزآباد شهرستان سلسله دارای دو دهستان قلایی و مرکزی است که این بخش در مجموع 66 روستا دارد که 23 روستا از این تعداد در بخش فیروزآباد واقع شده‌اند و 650 خانوار معادل 2 هزار و 600 تن از جمعیت شهرستان سلسله ساکن این دهستان با مرکزیت عدل آباد هستند.

image

قدرت الله فلاح نژاد با اشاره به سخت گذر بودن دهستان قلایی، عنوان کرد: این دهستان دارای محرومیت‌های بسیاری در اغلب بخش‌ها است اما در بخش آب، برای آبرسانی به 422 خانوار ساکن در 13 روستای سخت گذر این دهستان در مجموع اعتباری بیش از 13 میلیارد و 600 میلیون ریال صرف شده است.

فرماندار سلسله با بیان اینکه در حال حاضر آب روستای عدل آباد وصل است و مشکلی در خصوص قطعی آب اهالی این روستا وجود ندارد اظهار داشت: منبع تامین آب آشامیدنی اهالی روستای عدل آباد از طریق یک چشمه طبیعی و چاه دستی نیمه عمیق است.

کاهش نزولات آسمانی بر سطح آب چشمه و چاه روستا تاثیر می گذارد

فلاح نژاد با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال جاری عنوان کرد: کاهش نزولات آسمانی بر کاهش یافتن سطح آب چشمه و چاه تاثیر می‌گذارد و این عامل سبب کم فشار شدن آب دریافتی اهالی می‌شود.

image

وی با اشاره به اینکه پیگیر حل شدن مشکل قطعی آب اهالی روستای عدل آباد و جذب اعتبار برای ارائه خدمت رسانی بهتر هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم روستاییان عزیز نیز با پرداخت به موقع  آب بها و عدم استفاده از آب شرب روستاها در بخش کشاورزی، مسئولان مربوطه را در ارائه خدمات بهتر به تمامی روستاها یاری دهند.

گرچه بحران خشکسالی یکی از مشکلات امروز کشور است اما این امر مانع از گره گشایی از مشکل تامین آب شرب اهالی روستای عدل آباد نمی‌شود و به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه باید نسبت به افزایش ظرفیت منبع انبار آب روستا اقدامات لازم را صورت دهند چرا که روستاییان نقش مهمی در اقتصاد و تولید کشور دارند و نگاه ویژه به کمبودها و مشکلات آنان می‌تواند مانع بسیاری معضلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این بی‌توجهی باشد.

image

انتهای پیام/م

R41450/P1486/S6,72/CT7

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۹۹۹۷۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صنعت گردشگری در سلسله متولی ندارد
 • لرستان| اعتبارات لازم برای زیرساخت های گردشگری شهرستان سلسله فراهم می شود
 • چشمه ها پر آب شدند/افزایش دبی ۴۵۰ حلقه چشمه در مناطق عشایری استان
 • چهار تن گوشت قرمز منجمد در سلسله توزیع می شود
 • فعالیت های مسجد محوری کانون فرهنگی هنری نور الرضا با رویکرد اشتغالزایی
 • راه اندازی کارگاه تولید پوشاک در روستای یکن آباد همدان
 • مرثیه‌ای بر مرگ درختان کاخ مروارید/ مقصر خشک شدن فضای سبز کیست
 • عدل الهی در آئینه قرآن
 • اولین جلسه «میز خدمت» در بخش قلعه نو برگزار شد
 • ۱۰ میوه‌ خشک که بیشترین پروتئین را دارند/فواید میوه‌های خشک شده را بشناسید
 • رئیس حفاظت محیط زیست سلسله معرفی شد
 • انتظار ۳۰ ساله اهالی روستای کرنق به پایان رسید
 • جاری شده آب ۷۰ درصد از چشمه‌های خشکیده عشایر استان
 • راه روستایی برندق به کرنق بازگشایی شد/ انتظار ۳۰ ساله اهالی روستای کرنق به پایان رسید
 • سیل‌زده‌هایی که هنوز خون دل می‌خورند!+ تصاویر
 • چشم انتظاری اهالی روستا برای آسفالت جاده + فیلم
 • بهسازی ۳۰۰ چشمه در مناطق عشایری
 • سیل‌زده‌هایی که خون دل می‌خورند!+ تصاویر
 • امدادرسانی به چهار روستای الیگودرز
 • آیا امیدی به احیای دریاچه ارومیه وجود دارد؟/ پیامدهای خشک شدن بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه چیست؟