اصفهان همچون دیگر شهرهای کشور خالی از پدیده تکدی گری نبوده و این روزها نیز شیوع این پدیده در اصفهان بیش از سایر ماه های سال قابل مشاهده است


اصفهان همچون دیگر شهرهای کشور خالی از پدیده تکدی‌گری نبوده و این روزها نیز شیوع این پدیده در اصفهان بیش از سایر ماه‌های سال قابل‌مشاهده است. ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۲ استانها اصفهان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، شهر اصفهان همچون دیگر شهرهای کشور خالی از پدیده تکدی‌گری نبوده، اما این روزها شاهد تعداد بیشتری از متکدیانی هستیم که در ماه منتهی به سال فعال‌تر از قبل شده‌اند و البته بسیاری از آن‌ها نه‌تنها تابعیت ایرانی نداشته بلکه ازجمله اقشار محروم و نیازمند محترم نیز نیستند.

اما در این بین نیز هستند افرادی که بنا به دلایلی برخاسته از آسیب‌های اجتماعی به این اقدام روی آورده‌اند.

شیوع پدیده تکدی‌گری در اصفهان سبب شده تا این بار برنامه دیگری در دستور کار قرار گیرد و آن الگوگیری از شهر بدون متکدی تبریز است. متولیان امر قصد الگوبرداری از تبریز شهر بدون تکدی را دارند تا نصف جهان چهره زیبای خود را از دست ندهد.

تلاش‌های زیادی در این راستا صورت گرفته و طرح‌های بسیاری در راستای طرح ضربتی جمع‌آوری متکدیان انجام‌شده اما تاکنون این طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به‌طور قطع نتیجه‌بخش نبوده است.

کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی معتقدند که آسیب‌های اجتماعی و رشد آن‌ها از یک مدل خاص تبعیت نمی‌کند و در اصل نمی‌توان یک عامل را سبب به وجود آمدن یک آسیب اجتماعی دانست، معمولاً چندین عامل سبب به وجود آمدن چندین آسیب می‌شوند و از رابطه علت و معلول پیچیده‌ای تبعیت می‌کنند.

کارشناسان به‌صورت کلی عوامل رشد آسیب‌ها را به دو دسته اقتصادی و اجتماعی تقسیم می‌کنند چون این دو عامل مانند دو لبه قیچی هستند که گلوی افراد جامعه را از دو طرف فشار می‌دهند.

تکدی‌گری نیز به‌عنوان آسیبی اجتماعی تلقی می‌شود که این روزها شهرداری و شورای شهر و سایر دستگاه‌های متولی ازجمله بهزیستی اصفهان به فکر هستند تا در این زمینه اقدامی صورت دهند.

رشد آسیب‌های اجتماعی در سطح استان اصفهان نگران کننده است

پیشتر نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اصفهان در جلسه علنی شورا از حضور یک تیم در شهر تبریز خبر داده بود و عنوان کرده بود این تیم مامور است تا از تجارب شهر تبریز در زمینه کنترل آسیب‌های اجتماعی استفاده کنند چراکه شهر تبریز خالی از هر متکدی است.

کوروش محمدی دراین‌باره اظهار داشت: شهرداری اصفهان مسئولیت انجام اقدامات لازم در زمینه ایجاد گرمخانه و مرکز آموزش توانمندی زنان و مردان آسیب‌دیده و معتاد را طی چهار ماه آینده پذیرفت که تحقق این امر جای خوشحالی فراوانی دارد.

وی گفت: آن چیزی که امروز در سطح جامعه شهری اصفهان و حتی سطح استان بسیار نگران‌کننده است رشد آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی و تکدی‌گری است.

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اصفهان افزود: علاوه بر حاشیه‌نشینی که یکی از معضلات جدی در اصفهان محسوب می‌شود، تکدی‌گری نیز یکی دیگر از معضلات کلان‌شهر اصفهان است.

وی بیان کرد: شهرداری 10 برابر دیگر سازمان‌های دولتی برای ارتقای سلامت شهر و شهروندان هزینه می‌کند و این نشان‌دهنده ظرفیت خوب این نهاد برای تأمین سلامت است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

کارشناسان حوزه مسائل آسیب‌های اجتماعی معتقدند باوجود تلاش سازمان‌های متولی پیشگیری اجتماعی، متأسفانه هنوز نتوانستیم تعریف دقیقی از آسیب‌ها و مسائل اجتماعی در کشور داشته باشیم.

برخی معتقدند به‌صورت کلی آسیب‌های اجتماعی که تکدی‌گری زیرمجموعه این آسیب‌ها بوده از چالش‌های مهم و تهدیدهای جدی است که کشور را از درون خالی می‌کند.

ازاین‌رو یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری مسئله آسیب‌های اجتماعی است و این مسئله در فرمایشات ایشان به‌شدت مورد تأکید قرار گرفته است که در این راستا ضرورت دارد تا تدبیر ویژه‌ای در این زمینه اندیشیده شود.

image

مبارزه با تکدی‌گری ازجمله اولویت‌های بهزیستی اصفهان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در پاسخ به این سئوال که مهم‌ترین اولویت‌هایی که در مسند مدیرکلی بهزیستی به آن توجه می‌کنید، چیست؟ اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی درواقع خروج از هنجارهای جامعه است براساس اتفاقاتی که رخ می‌دهد ممکن است تعاریف متفاوتی داشته باشیم ولی در حال حاضر آنچه براساس تقسیم‌کار ملی جزء اولویت‌های سازمانی شناخته شده 5 مورد است.

مرضیه فرشاد با اشاره به اولویت‌های سازمان بهزیستی در خصوص آسیب‌های اجتماعی افزود: اولویت‌ها نیز در دستور کار استان‌ها قرار گرفته است همچنین اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، مفاسد اخلاقی و نیز تکدی‌گری جزء اولویت‌هایی است که باید به آن توجه شود.

وی گفت: طبیعتاً با شیب آسیب‌ها نتوانستیم به سمت جلو حرکت کنیم به این دلیل که آسیب‌ها معمولاً نه‌تنها در ایران بلکه در همه دنیا حرکت سیل مانند را طی می‌کنند و این مشکل تنها مشکل کشور ما نیست بلکه همه دنیا را در برمی‌گیرد که باید راه‌های مقابله را به‌خوبی انجام داد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: شاید به‌قدری از کنترل آسیب‌های اجتماعی عقب‌افتاده باشیم اما این به این معنا نیست که نمی‌توانیم آسیب‌ها را کنترل کنیم ولی نمی‌توانیم هم بگوییم که در جای خوبی قرار داریم.

براساس پژوهش‌های صورت گرفته در این زمینه فقر مهم‌ترین عامل گرایش افراد به تکدی‌گری و نیز افزایش این معضل اجتماعی است، فرار از خانه، از کار افتادگی، تنبلی، مهاجرت برای یافتن شغل و بیکاری، طلاق، بی‌خانمانی، مشکلات جسمی و روحی و اعتیاد از دیگر دلایل گرایش متکدیان به این روش کسب درآمد است.

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان تکدی‌گری ریشه در اقتصاد دارد، هرچند که فقر نیز تنها دلیل بروز و ظهور این پدیده شوم اجتماعی نیست، اما آنچه مسلم است، وظیفه مدیریت شهری در مبارزه با این رخداد اجتماعی و شهری است.

حضور متکدیان در خیابان‌های اصفهان زیبنده این شهر فرهنگی و تاریخی نیست و در آستانه نوروز و حضور گردشگران داخلی و خارجی چهره زیبای نصف جهان در گرو پاک‌سازی شهر از این مشکل اجتماعی است.

 همان‌گونه که مدیرکل بهزیستی استان می‌گوید کنترل آسیب‌های اجتماعی باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد و در این راستا سهم و نقش هر دستگاه تعیین‌کننده است.

به جز برنامه‌های ذکر شده از سوی مدیرکل بهزیستی اصفهان اعضای شورای شهر اصفهان هم از مسئولیت شهرداری برای ایجاد گرمخانه و مرکز آموزش توانمندی زنان و مردان آسیب‌دیده و معتاد خبر می‌دهند، ارتباط توانمندسازی و اعتیاد با پدیده تکدی‌گری کاملاً مشخص است اما اکنون باید منتظر تحقق وعده برای پاک‌سازی این پدیده در 4 ماه باشیم.

می‌توان امیدوار بود تشکیل میز تجربه بین اصفهان و تبریز زمینه کاهش این معضل را در آستانه نوروز فراهم کند.

انتهای پیام/ش

R41346/P1361/S6,51/CT7

پولدارهای خانه‌نشین| درآمد هنگفت ۱۴۷۰۰۰ نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

حضور نفرات مطرح در فهرست پرسپولیس/ لیست خرید برانکو برای نیم فصل مشخص شد

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۱۷۹۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کوچ از روستاها به شهرها در پیش است؟
 • آیا موج سوم کوچ از روستاها به شهرها در پیش است؟
 • کاهش آسیب اجتماعی باعث افزایش سلامت جامعه می شود
 • روزگار سیاه اردوگاه چشمه سفید؛ قامت تنها اردوگاه متکدیان کرمانشاه زیر بار مشکلات خم شده است
 • طرح ضربتی جمع‌آوری متکدیان در استان قزوین اجرا می‌شود
 • گزارش فیگارو از کوچ تجار ایرانی از دبی
 • چرا طرح زوج و فرد ناکارآمد است؟
 • گزارش فیگارو از کوچ تجار ایرانی از دُبی
 • طرح زوج و فرد کمکی به تهران نکرده است
 • ۴ دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد
 • آسیب شناسی و مطالبه‌گری وظیفه رسانه‌ها است/ مسائل فرهنگی اولویت کاری رسانه‌ها باشد
 • نماینده رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه ایران: ارامنه هرگز خود را جدا از ملت ایران نمی‌دانند
 • موج سیاسی کاری و لابی گری یکی از نمایندگان مجلس در حوزه مدیریت درمان تامین اجتماعی/ بازگشت ۶۶۰ میلیارد تومان هزینه درمان تامین اجتماعی بوشهر به پایتخت
 • ۷۰ گروه خودیار برای مقابله با آسیب‌ای اجتماعی در ایلام فعالیت دارند
 • روحانیت باید ‌برای مقابله با ‌‌آسیب‌های اجتماعی‌ گام بردارند
 • آسیب های اجتماعی زخمی کارا بر پیکر توسعه
 • کاهش جرم و آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه مورد توجه است
 • مراتع دام عشایر درون کوچ لردگان بهبود یافت
 • فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات آخر هفته
 • آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما