دانشگاه آمریکایی کردستان ،دانشگاهی آمریکایی است که در سال 2007 میلادی در شهر سلیمانیه کردستان عراق تاسیس شد


دانشگاه آمریکایی کردستان ،دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۷ میلادی در شهر سلیمانیه کردستان عراق تاسیس شد. دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی و کردی تدریس می‌شوند. اساتید آن کرد و آمریکایی هستند و تحصیل درآن مانند تحصیل در آمریکاست و مدرک صادر شده هم هیچ تفاوتی با مدارک صادر شده در دانشگاه های آمریکایی نمی کند.

پشت پرده تئوری جدایی اقلیم کردستان عراق
نکته جالبی که در تهیه این گزارش به آن برخورد کردیم این بود که رئیس و همه کاره دانشگاه آمریکایی کردستان، «مسرور بارزانی» پسر ارشد مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق است. بسیاری از محافل منطقه ای و حتی تحلیلگران کُرد، مسرور بارزانی را طراح ایده جدایی اقلیم کردستان عراق می دانند.

مسرور بارزانی علاوه بر ریاست دانشگاه آمریکایی کردستان، مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان نیز هست و بسیاری وی را به عنوان مشاور و دست راست مسعود بارزانی در اجرای سیاست هایش می دانند.

وی چند ماه پیش از اجرای همه پرسی اقلیم کردستان عراق گفته بود: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که همانند ملت های دیگر جهان با کردها رفتار شود زیرا آنها شایستگی مستقل شدن را دارند».

وی همچنین با ابراز نگرانی درباره مواضع بغداد در قبال همه‌پرسی جدایی کردستان، از واشنگتن درخواست کمک کرده بود.
مسرور بارزانی‌ که به عنوان رئیس سازمان اطلاعاتی اقلیم کردستان عراق شناخته می شود، پس از برگزاری همه پرسی و روند ناامید کننده آن که موجب لغو نتایج همه پرسی شد ،از موضع جامعه بین‌المللی در این زمینه انتقاد کرد.

این در شرایطی بود که رفراندوم برگزار شده بارزانی و اصرار بر اجرای نقشه‌های صهیونیستی در عراق، سرنوشت مردم مناطق کردنشین این کشور را به آینده‌ای مبهم هدایت کرد. در واقع همه پرسی که قرار بود آرزوهای مردم اقلیم کردستان را محقق کند به کابوسی تمام نشدنی برای آنها تبدیل شد. بعدها مشخص شد که یکی از اهداف مهم این همه پرسی جنگ تصاحب چاه‌های نفتی کرکوک بوده که بارزانی ها در پوشش همه پرسی در پی رسیدن به آن بودند.

رسانه‌های وابسته به اتحادیه میهنی در آن زمان گزارش دادند با برنامه شخص «مسرور بارزانی»، حزب دموکرات کردستان در پی آن است با کشاندن دامنه جنگ به داخل شهر کرکوک، اتحادیه میهنی کردستان را هدف قرار دهند.

این رسانه ها با افشای جزئیاتی از این برنامه اعلام کردند که دستگاه اطلاعاتی حزب دموکرات کردستان عراق از نیروهای موسوم به واحدهای 80 و زیره وانی خواسته‌اند نیروهای عراقی را به داخل شهر کرکوک بکشانند. پیش از این رخدادها نیز مقامات سوری از نقش فرزندان بارزانی به ویژه مسرور و منصور در قاچاق نفت این کشور خبر داده بودند.

رئیس دانشگاهی که پسر ارشد و مشاور اصلی بارزانی است
در اینجا پیوندهای میان محافل دانشگاهی و عرصه سیاسی به خوبی قابل مشاهده است. سوال اینجاست «رئیس دانشگاهی که طراح ایده و تئوری جدایی اقلیم کردستان است، در دانشگاه خود چه راهبردی را دنبال می کند؟»
پاسخ به این سوال زیاد سخت نیست؛ «در واقع نباید انتظار داشت از دانشگاهی که مسرور بارزانی به عنوان مغز متفکر تئوری جدایی اقلیم کردستان بر آن ریاست می کند چیزی جز فرآیند تجزیه عراق به عنوان خروجی ایجاد شود.»

دانشجویانی هم که از این دانشگاه در سال های آینده فارغ التحصیل می شوند به طور قطع مخالف ایده جدایی نخواهند بود و چیزی جز استقلال موهوم کردستان را در نظر نخواهند داشت.

سوالی که اکنون در ذهن نگارنده شکل گرفته این است که چه اتاق فکری پشت پرده انتخاب روسای دانشگاه های غربی در منطقه قرار دارد؟ آیا این مساله اتفاقی است که روسای اکثر این دانشگاه ها از مروجان تئوری های نظام سلطه هستند. در گزارش های پیشین درباره دانشگاه اسکندریه و رئیس آن که مجری پروژه های علمی آمریکا و انگلیس در مصر بود، سخن گفتیم. حال اگر این فرض را بپذیریم که در روند انتخاب روسای این دانشگاه ها یک اتاق فکر مشغول برنامه ریزی است ،پس به طور قطع در روند تولید علم و فارغ التحصیلان نیز برنامه ای مدون و هدفمند قرار دارد.

در اینجاست که باید نسبت به خطر محافل دانشگاهی وابسته به غرب در منطقه هوشیار بود. در جایی که تلاش می شود با طراحی سیستم های آموزشی، خروجی هایی خطرناک اما با پشتوانه آکادمیک نظیر مساله جدایی اقلیم کردستان عراق طراحی و ترویج شود.

دانشگاه آمریکایی کردستان ؛ پنجمین دانشگاه معتبر عراق

بر اساس جدیدترین رده بندی سازمان QSدر زمینه رتبه بندی دانشگاه های جهان، دانشگاه آمریکایی کردستان عراق در بین دانشگاه های اقلیم کردستان رتبه اول و در بین دانشگاه های عراق رتبه پنجم را داراست. همچنین در بین کشورهای عربی نیز رتبه 57 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در دو سال گذشته شمار قابل توجهی پژوهش علمی منتشر کرده است.

تعداد دانشجوها و رشته ها
تعداد دانشجویان این دانشگاه حدود 1600 دانشجو است و در حال حاضر در مقطع لیسانس رشته های مدیریت کسب و کار، فناوری اطلاعات، مطالعات بین المللی، مهندسی، زبان انگلیسی و روزنامه نگاری را ارائه می دهد. تمام دانشجویان این دانشگاه بدون در نظر گرفتن رشته ای که انتخاب می کنند باید دوره های اصلی علوم انسانی را بگذرانند در این دوره ها تلاش شده تا تفکر خلاقانه، آشنایی با ایده های بزرگ بشری و دانش بیشتر دانشجویان در مواردی خارج از رشته تحصیلی شان تقویت گردد.

فعالیت های ورزشی
این دانشگاه در زمینه فعالیت های ورزشی نیز فعال است، بسیاری از دانشجویان در زمینه های کارهای داوطلبانه، مشارکت های اجتماعی، کارآموزی، ورزش و هنرهای خلاقانه مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه دارای تیم های مردانه و زنانه در رشته بسکتبال و فوتبال است. همچنین باشگاه های دانشجویی نسبت به اولین باشگاه که در سال 2011 تاسیس شده بود، پیشرفت زیادی کرده اند و امروزه دارای 20 باشگاه متفاوت هستند که بر روی فعالیت هایی مختلف مانند شطرنج، مطالعه، موسیقی و... تمرکز کرده اند.

تمرکز برای تاسیس مراکز علمی تحقیقاتی
این دانشگاه توسط وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور عراق در سال 2011 به عنوان بالاترین دانشگاه خصوصی در کردستان به رسمیت شناخته شده است.
برنامه های این دانشگاه جذب دانش آموزان نخبه از سراسر این کشور است. این دانشگاه مقصد دانشجویانی خواهد بود که به دنبال استفاده از بورس و تخفیف های تحصیلی هستند.
موسسه های Twin Rivers، مطالعات باستانی بین النهرین، مرکز مطالعات منطقه ای و صلح و امنیت در سال 2010 در این دانشگاه تاسیس شده اند.
در اوایل سال 2013 مرکز تحقیقات جدیدی به نام موسسه مطالعات منطقه ای و بین المللی(IRIS) در این دانشگاه راه اندازی شد که اکنون به یک مرکز پیشرو در تحقیقات تبدیل شده است.
تمرکز این دانشگاه نیز به ایجاد یک مرکز عالی و تحقیقاتی برای آموزش دانشجویان بااستعداد در سراسر منطقه و عراق بوده است.

موقعیت مکانی و امکانات
این دانشگاه در حال حاضر بهترین امکانات را در بین دانشگاه های عراق داراست.این مجتمع دانشگاهی دارای 169 هکتار زمین است که شامل ساختمان اداری و دانشگاهی با بیش از 50 کلاس با پروژکتور، آزمایشگاه های کامپیوتر پیشرفته، کتابخانه ای با هزاران کتاب انگلیسی (علاوه بر بخش کردی و عربی) و امکانات غذای عالی با کیفیت می باشد.این دانشگاه دارای سالن های چند منظوره، یک سالن ورزشی، دو زمین بسکتبال در فضای باز و یک زمین فوتبال است. همچنین شامل یک ساختمان اضافی با امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت بالا از جمله چاپگر سه بعدی است.

شرایط ورود به دانشگاه
دانشجویان از هر جنس (دختر و پسر) و از هر مذهب و ملیتی می توانند برای تحصیل در دانشگاه کردستان، تقاضای پذیرش کنند. دانشجویان بر پایه توانائی، معلومات و علائق شخصی، برای تحصیلات آکادمیک در دانشگاه پذیرفته می شوند. آنها باید شرایط آکادمیک ورود به دانشگاه را داشته باشند که لزوما این شرایط نیاز های اساسی ورود به هر دانشگاهی است.

هزینه ها و شرایط تحصیل
هزینه های تحصیل برای یک دانشجوی ایرانی در این دانشگاه حدود 10 هزار دلار برای یک سال است که هزینه بالایی به نظر می رسد البته دانشجویان کرد از تخفیف برخوردار می شوند.
متقاضیان باید سه شرط پذیرش را برای دانشگاه کردستان دارا باشند. اولا؛ آنها باید دوره دبیرستان را بارتبه %75 در دیپلم متوسطه به پایان رسانده باشند. سپس باید یک امتحان کتبی به زبان انگلیسی را که توسط دانشگاه برادفورد بگذرانند. نهایتا اگر دانشجویان این امتحانات کتبی را با موفقیت پشت سر نهادند، برای تشخیص توانائی در یک مصاحبه شفاهی جهت سنجش و ارزیابی توان و استعداد و انگیزه علمی شان حضور خواهند یافت.

نقاط تمایز
- دانشجویان در صورت تحصیل در این دانشگاه مدرک معتبری دریافت می کنند که مانند این است که در آمریکا تحصیل و مدرک دریافت کرده باشند.
- این دانشگاه عضو انجمن کالج ها و دانشگاه های بین المللی آمریکا (AAICU) است.
- پیشرفت سریع و رشد بالای این دانشگاه نسبت به زمان تاسیس.
- وجود موسسه مطالعات منطقه ای و بین المللی(IRIS) که برای برنامه ریزی بلند مدت واستفاده از تجربیات آن ها در مسائلی مانند مطالعات ژئوپولتیک منطقه ای، امنیت و توسعه اقتصادی می تواند بسیار مفید باشد.

تهیه و تنظیم: مژگان الیکائی

دانشگاه آمریکایی کردستان مسعود بارزانی

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

پشت پرده نامزدی علی لاریجانی از تهران به جای قم چیست؟

خرداد: کرسی ریاست در مجلس یازدهم  به احتمال غریب به یقین سهم علی لاریجانی است؛ اگر بخواهد. اینطور که معلوم است اما عزم و اراده والاتری مبنی بر انتقال او به پاستور وجود دارد.
دست تقدیر انگار روزهای بهتری را برای علی لاریجانی رقم می زند. سال ها رئیس مجلس بوده و حالا توصیه ها برای او جهت فکر کردن به پاستور افزایش یافته است . برخی می گویند شرایط برای این فتح از هر زمان دیگری فراهم تر است.اما حامیان این نسخه سیاسی بر اساس کدام مولفه ها به این عقیده رسیده اند؟ انتصاب برادر بزرگتر او به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گمانه ریاست آقای ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه را از همیشه جدی تر کرده است و این یعنی حذف یکی از جدی ترین مدعیان ریاست پارلمان یا جمهوری در دو انتخابات آتی. ازنظر تحلیل آرایش سیاسی قرار گرفتن آقای رئیسی در راس یک نهاد انتصابی بیش از همه به نفع علی لاریجانی  است. به این ترتیب علی لاریجانی اگر مایل باشد که همچنان رئیس مجلس بماند هیچ مانع  جدی پیش رو نخواهد داشت .  پیشتاز در قوه مقننه سخنان این روزهای برخی چهره های اصلاح طلب موید این مطلب است که آن ها احساس  می کنند فیلترهای نظارتی موجود هیچ امیدی برای راهیابی ژنرال های اصلاح طلب به مجلس باقی نمی گذارد، کسب کرسی ریاست که جای خود دارد. محمد رضا عارف قبلا این کرسی را به لاریجانی باخته و شانسی ندارد. در مورد ورود اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی به مجلس نیز حرف و حدیث هایی وجود دارد که هنوز جدی نشده است. به فرض جدی شدن نیز معلوم نیست که هیچ کدام از این دو چهره شاخص قادر باشند از پس لابی طیف نزدیک به لاریجانی و ائتلافشان با اصولگرایان برآیند. به فرض اینکه پیاده شدگان از قطار کابینه همچون عباس آخوندی نیز عزم پارلماتاریستی کنند، شانس زیادی برای مقابله با رئیس کهنه کار مجلس ندارند.  وضع سایر اصولگرایان هم در برابر لاریجانی بهتر از جریان رقیب نیست. ژنرال های این جریان مشکل عبور از فیلتر شورای نگهبان ندارند اما با چالش جدی تری تحت عنوان محبوبیت و رای آوری مواجه هستند. به فرض اینکه فهرست اصولگرایان با حداقل اختلاف تنظیم شود و حاصل آن ورود افرادی مثل حداد عادل، علیرضا زاکانی و... باشد نیز باز به نظر نمی رسد لاریجانی در مجلس، پایین نشین نمی شود. اصلی ترین ویژگی او و فراکسیون نزدیک به او اثر گذاری بر تصمیمات درون پارلمانی است. سال ها است که حرف آخر را می زنند و ساده انگاری است که گمان کنیم در موضوعی مثل ریاست مجلس بازی  ببازند. نقطه قوت لاریجانی در این موضوع انعطاف و لابی گری است پس در ائتلاف با هر یک از دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا را باز نگاه می دارد و بر همین اساس همواره پیروز است. رئیس جمهور احتمالی کرسی ریاست در مجلس یازدهم  به احتمال قریب به یقین سهم علی لاریجانی است؛ اگر بخواهد. اینطور که معلوم است اما عزم و اراده بالاتری مبنی بر انتقال او به پاستور وجود دارد. شنیده های خبرنگار نامه نیوز حکایت از آن دارد که او در انتخابات آتی از قم کاندید نمی شود. گفته می شود که او این بار یا در فهرست تهران قرار می گیرد یا اصلا وارد کارزار نمی شود. این تغییر تاکتیک از سوی لاریجانی تنها یک معنی می تواند داشته باشد و آن این است که وی از خیر ریاست مجلس گذشته است. این گمانه نیز منطقی نیست، اگر هدف بزرگتری در کار نباشد. هدف بزرگتر برای او چیزی نیست غیر از تجربه ای دیگر از ریاست قوه. از قضا شانس اش نیز برای این کار کم نیست. او در صورت کاندیداتوری برای انتخابات 1400 راه دشورای پیش رو نخواهد داشت. هرچه باشد اصلاح طلبان اگرچه از معرفی کاندیدای مستقل سخن می گویند اما خود می دانند که این رویا تعبیر شدنی نیست. برای همین عملگرایان این جریان مدت ها است که گمانه حمایت از لاریجانی را مطرح کرده اند. کارگزارانی ها حتی در دوگانه لاریجانی و جهانگیری ، لاریجانی را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند روی کاندیدایی که بالقوه برنده است سرمایه گذاری کنند. فعالان سیاسی  و بدنه اجتماعی این جریان با حمایت از روحانی در انتخابات 92 و 96 آمادگی برداشتن یک گام بیشتر به پس را پیدا کرده و عجیب نیست اگر در 1400 پشت لاریجانی بایستند. فقط این نیست که لاریجانی را به یک رئیس جمهور احتمالی تبدیل می کند. او در عین حال پتانسیل جلب حمایت اصولگرایان را نیز دارد. علی لاریجانی در شرایط فعلی یکی از مرضی الطرفین  ترین گزینه ها است. حال که بر اساس برخی لخبار قرار شده آقای رئیسی رئیس دستگاه قضا باشد و طبعا از گردونه رقابت برای ریاست جمهوری کنار برود، اصولگرایان نیز کاندیدای جدی نخواهند داشت. از قالیباف و سعید جلیلی و امثال آنان که پیش تر قادر به کسب رای مردم نشده اند که بگذریم باز هم به علی لاریجانی خواهیم رسید. درست است که او نیز خاطره تلخی از این رقابت ها دارد اما به این مهم واقف است که ایران 1400 با ایران 1384 یکی نیست. هیچ یک از کاندیداهای احتمالی اصولگریان به اندازه علی لاریجانی در ساختار قدرت رسمی بانفوذ و موثر نیست. هیچ یک از مهره های اصولگرا همچون علی لاریجانی مورد حمایت جریان رقیب قرار نمی گیرد. همه این ویژگی ها به اضافه کارنامه لاریجانی در سال های گذشته و مواضع او در سیاست داخلی و خارجی سبب می شود که او را موثر ترین گزینه برای ریاست جمهوی به حساب آوریم. قرار گرفتن تکه های پازل سیاست در کنار هم و هموار شدن مسیر ریاست جمهوری او در ماه های گذشته نشان می دهد که دست تقدیر نیز با ما هم نظر است و آینده روشنی را برایش رقم می زند. 
منبع: نامه نیوز برچسب ها: علی لاریجانی ، تهران ، قم

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۲۰۸۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدل پرده سلطنتی
 • معاون استاندار کردستان با فرماندار پنجوین عراق دیدار کرد
 • بغداد و اربیل تحریمهای ضد ایرانی را نادیده می گیرند
 • هیأتی از کردستان عراق برای پرونده کرکوک به بغداد می‌رود
 • مسعود سلطانی فر: برد مقابل عمان نشان داد ایران شخصیت قهرمانی دارد؛ باید تمرکزمان روی آرامش تیم ملی باشد
 • مسعود سلطانی‌فر: حرکت ورزش روبه‌رشد است
 • مشاور امنیت ملی افغانستان سرپرست وزارت کشور شد
 • آشنایی با نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان
 • پیراهن مسعود شجاعی؛ تقدیم به حسون (عکس)
 • یک میلیارد و۲۵۴ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای کردستان ذخیره شده است
 • معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان + تصاویر
 • «نه» ظریف عراق به آمریکا؛ تحریم‌های پسا برجامی و همراهی بغداد با تهران!
 • بیایید همه مسعود شجاعی باشیم
 • انتقاد نماینده کردستان عراق از فشار آمریکا برای همراهی با تحریم‌های ضدایرانی
 • بالاخره مسعود به هفتمین تورنمنت خود رسید
 • اتحادیه میهنی و حزب دموکرات در پی یک توافق 4 ساله
 • انتصاب مشاور فرهنگی و ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان
 • «پارادایس» از ۳ بهمن روی پرده می رود/ رونمایی از تازه ترین پوستر
 • همایش مشترک بین المللی مطالعات زبان بین دانشگاه‌های کردستان ایران و عراق