این روزها در هر برنامه تلویزیونی یا رادیویی که دعوت می‌شوم، یکی از سوالات ثابت این است: «به‌نظر شما فضای مجازی به کتاب و کتاب‌خواندن آسیب می‌زند یا نه؟» بعضی‌ها جواب را هم از قبل آماده دارند و فقط می‌پرسند: «به‌نظر شما فضای مجازی... چقدر آسیب می‌زند؟» فکر می‌کنم آن گروه اول هم منظورشان همین است و فقط می‌خواهند طرف گفت‌وگو، خودش این مطلب را بیان کند. اما راستش را بخواهید، جوابی که من می‌دهم هر بار ناامیدشان می‌کند. جواب من این است:

این یک بحث قدیمی است که هر ابزار تکنولوژیکی که به میدان می‌آمد، در مورد ابزارهای قبلی مطرح می‌شد. روزنامه که آمد، کسانی گفتند دوران کتاب به سر رسیده و تلویزیون که آمد، همین دغدغه در مورد سینما مطرح شد. امروز و بعد از گذشت چند دهه از هر کدام، واقعیت را می‌دانیم. نه تلویزیون، سینما را از رونق انداخت، نه ویدئو، تلویزیون را. نه روزنامه جای کتاب را گرفت و نه سایر ابزارهای ارتباطی و سرگرمی. در مورد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم همینطور. فضای مجازی، مثل هر وسیله دیگری فوایدی دارید و معایبی. در نسبت با کتاب، یکی از این معایب، البته که گرفتن بخشی از اوقات فراغت است و اینکه مردم حالا سرشان توی گوشی است اما ادبیات و کتاب هم از همین فرصت می‌توانند استفاده کنند که می‌کنند. در درجه اول، در این فضا سرعت جابه‌جایی اطلاعات و مطالب زیاد است و برای همین، نیاز به تولید مداوم هست. چنین سرعت تولیدی هم که ممکن نیست؛ بنابراین خیلی‌ها به کتاب‌ها مراجعه می‌کنند. برای همین، جملات قصار و تک‌بیت‌های ناب از دل کتاب‌ها بیرون آمده‌اند و به صفحه گوشی‌ها راه پیدا کرده‌اند. اینطوری بخشی از اشعار کلاسیک ما دوباره در شبکه‌های مجازی دست به‌دست می‌گردد و شعرایی که قبلا فقط خواص سراغشان را می‌گرفتند، مثل صائب و بیدل که به‌خاطر ویژگی سبک هندی، شعرشان قابلیت بیشتری برای تک‌بیت خوانده‌شدن دارد، دوباره در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار شده‌اند. به علاوه، در این فضاهای مجازی داستانک‌های کوتاه بسیار پرطرفدار است؛ قالبی که با سرعت زندگی در عصر جدید و سرعت انتقال پیام در شبکه‌های اجتماعی همخوانی دارد. این سرعت، یک جای مهم دیگر هم خودش را نشان می‌دهد: در دستیابی به اطلاعات. روی شبکه جهانی اینترنت مثل یک کتابخانه سیار، بسیاری از کتاب‌ها قابل دسترسی و دانلود هستند. حالا کاری نداریم که انتشار بدون مجوز کتاب‌ها، باعث لطمه به ناشر است، موضوع عرض ما چیز دیگری است. اینکه اینترنت و فضای مجازی واقعا جای کتاب را تنگ نکرده است و در بسیاری از موارد، باعث بازخوانی و بهتر دیده‌شدن کتاب هم هست. همین الان بسیاری از ناشران در شبکه‌های مجازی برای کتاب‌هایشان تبلیغ می‌کنند که اتفاقا هزینه تبلیغش خیلی هم پایین‌تر از تبلیغات محیطی یا در رسانه‌های دیگر است. علاوه بر توزیع و تبلیغ کتاب، فضای مجازی در تولید کتاب هم موثر است. اولا شبکه مجازی امکان مواجهه مستقیم مخاطبان با نویسندگان و مترجمان را فراهم کرده و دیگر لازم نیست برای دیدار یک چهره ادبی، تا نمایشگاه کتاب و برنامه‌های ادبی خاص صبر کرد. این امکان دیالوگ و گفت‌وگوی دوطرفه، نویسنده را در معرض نقد و قضاوت بیشتری قرار می‌دهد. او بازخوردهای آثارش را سریع‌تر می‌گیرد و در همین فضا هم می‌تواند به نگارش اثرش مشغول شود. در همین یکی،‌دو سال اخیر، 2 رمان داشتیم که ابتدا به‌صورت پاورقی اینترنتی منتشر شدند و بعد از استقبال مخاطبان، نویسنده آنها را چاپ کرد. یکی، دوبحث تحقیقاتی هم بود که در شبکه‌های مجازی مطرح شد و بعدا نویسنده آنها را کامل و کتاب کرد. چه بسا اگر این آثار از اول مورد توجه واقع نمی‌شدند، هیچ وقت کتاب هم نمی‌شدند. خوبی دیگر فضای مجازی برای کتاب هم همین است که بسیاری از کسانی را که عشق نوشتن داشتند به‌خود مشغول کرده و اینطوری می‌شود امید داشت که در آینده، درخت‌های کمتری قطع شوند و فقط آثار ارزشمند کتاب شوند.

 

*نویسنده و کارشناس کتاب

منبع: روزنامه همشهری/ سه‌شنبه 10 بهمن 1396

منبع: الف

خبر بعدی:

تکلیف پرونده بانک سرمایه در پایان سال مشخص شد

دستگاه قضا پس از بررسی گزارش تحقیق و تفحص مجلس از تخلفات بانک سرمایه رسیدگی به این پرونده را با جدیت دنبال کرده است و در انتهای سال قاضی این پرونده حکم متهمان این پرونده را صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، اواسط سال جاری بود که با انتشار مطالبی از سوی «محمود صادقی»، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ماجرای بانک سرمایه پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از این بانک و ارسال پرونده تخلفات آن به قوه‌قضاییه دوباره سر زبانها افتاد.

 

طبق اسناد منتشر شده صادقی، بانک سرمایه از چند شرکت که گویا به گروه امامی - هاشمی تعلق داشتند، چند صدمیلیاردتومان طلب داشته و در ازای این مطالبات، املاکی در لواسان، خیابان فرشته و خیابان زاگرس از آن‌ها گرفته که قیمت واقعی شان بسیار کم‌تر از قیمتی بوده که بانک سرمایه براساس آن‌ها بدهی امامی - هاشمی را صاف کرده است به طور مثال ارزش یک ملک در خیابان لواسان در حالی که ۲۶ میلیارد‌تومان قیمت داشته، ۹۶ میلیاردتومان محاسبه شده و ارزش ملک دیگری در همین منطقه در حالی که ۷۲ میلیاردتومان بوده، بیش‌از ۲۰۵ میلیاردتومان حساب شده است. از قرار معلوم این شرکت‌ها در ازای پولی که از بانک سرمایه گرفته‌اند پروژه‌هایی هم باید اجرا می‌کردند که گویا در انجام آن‌ها هم قصور جدی داشته‌اند.

 

به دنبال رسیدگی این پرونده در دستگاه قضا اولین دادگاه 25 دی ماه برگزار شد و در این جلسه، کیفرخواست صادره برای علی بخشایش فرزند روح الله به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی فرزند درویش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و محمدرضا توسلی فرزند غلامرضا به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت قرائت شد و علی بخشایش به دفاع از خود پرداخت.

 

دوشنبه اول بهمن ماه طبق اعلام قبلی دومین جلسه رسیدگی به اتهامات سه عضو سابق هیات مدیره بانک سرمایه در دادگاه انقلاب برگزار شد. در این جلسه بنا به گفته قاضی مسعودی، قاضی این پرونده «محمدرضا توسلی» که دچار عارضه قلبی شده و بنابر گواهی پزشکی در بیمارستان بستری است در جلسه حضور نداشت و به جای وی وکیل او در جلسه حاضر بود.

 

در این جلسه «پرویز کاظمی»، رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه و وزیر دولت نهم برای ارائه دفاعیات در جایگاه حاضر شد و به ارائه دفاعیات خود پرداخت. دوشنبه 8 بهمن ماه سومین جلسه رسیدگی به اتهامات سه عضو سابق هیات مدیره بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد و در آن به اتهامات ه اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه (علی بخشایش، مدیرعامل سابق بانک سرمایه، پرویز کاظمی، رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه و وزیر دولت نهم، محمدرضا توسلی، عضو سابق حقوقی بانک سرمایه) رسیدگی شد و متهمان دفاعیات خود را بیان کردند.

 

بنابراین گزارش، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات سه عضو سابق هیات مدیره بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام نیز سه شنبه 9 بهمن ماه برگزار و در آن آخرین دفاعیات متهمان استماع شد و امروز دوشنبه 27 اسفند ماه با رسیدن به انتهای سال قاضی مسعودی مقام در پنجمین جلسه رسیدگی رای پرونده مدیران بانک سرمایه را صادر کرد.

 

وی اعلام کرد که رای مدیران بانک سرمایه صادر شده و امشب اعلام می‌شود.

 

یادآور می شود: علی بخشایش فرزند روح الله به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 46 فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی فرزند درویش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 41 فقره خیانت در امانت، و محمدرضا توسلی فرزند غلامرضا به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در 40 فقره خیانت در امانت پای میز محاکمه قرار می‌گیرند./

پایان پیام/50

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۴۲۶۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برنامه شبکه‌های استانی برای ایام نوروز و استقبال از بهار
 • سرعت دانلود با نسخه 5G گلکسی S10 چقدر خواهد بود؟
 • حمله کاربران فضای مجازی به اینستاگرام علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما
 • حملۀ کاربران فضای مجازی به مدیر شبکه 3 در حمایت از فردوسی‌پور+عکس
 • گدایی مدرن، شغلی تازه در فضای مجازی/ از دست مردم کاری ساخته نیست مسئولان اقتصادی درایت به خرج دهند
 • رکورد سرعت ۳۴۶ کیلومتر در ساعت روی یخ توسط بی‌ام‌و قدیمی! +فیلم
 • فعالان فضای مجازی در تکاب از تفرقه انگیزی پرهیز کنند
 • یزد| امروزه نسل جوان در فضای مجازی با شبهات بسیاری روبه‌رو است
 • فروشندگان مواد محترقه در فضای مجازی خراسان‌رضوی رصد می‌شوند‌
 • حماس: عادی‌سازی روابط با اسرائیل خیانت به فلسطین است
 • ایجاد محدودیت و فیلتر کردن، راه حل منطقی در مقابله با فضای مجازی نیست
 • مجازات مدیران بانک سرمایه / از 20 سال حبس تا 74 ضربه شلاق
 • عدم رعایت سرعت مطمئنه دلایل عمده تصادفات برون‌شهری است
 • 20 سال حبس برای مدیران سابق بانک سرمایه
 • ۲۰ سال حبس برای مدیران سابق بانک سرمایه +اسامی
 • افزایش قیمت بلیط سینما منطقی است/ با تصمیم غیرکارشناسی، به بخش خصوصی خیانت نکنیم
 • کانون‌های مساجد پیش قراول بهره‌گیری درست از فضای مجازی
 • فضای مجازی بسيج عشایری اصلاندوز برتر استانی شد
 • سرعت باد در زابل به 76 کیلومتر بر ساعت رسید