رحمت الله صادقیان، معاون امور هماهنگی، مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط «سینا تریدر» گفت، بنیاد مستضعفان 11 هلدینگ در حوزه اقتصاد، یک شرکت در حوزه امور اجتماعی و یک شرکت هم در زمینه بنیاد فرهنگی دارد که در بخش اقتصادی 185 شرکت فعالیت دارند و از بین این شرکت ها، 28 شرکت در بورس حضور دارند و مهمترین مزیت حضورشرکت ها در بورس بحث شفافیت مالی است که اطلاعات در اختیار عموم مردم قرار می گیرد


به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) جهان اقتصاد نوشت: رحمت الله صادقیان، معاون امور هماهنگی، مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط «سینا تریدر» گفت: بنیاد مستضعفان ۱۱ هلدینگ در حوزه اقتصاد، یک شرکت در حوزه امور اجتماعی و یک شرکت هم در زمینه بنیاد فرهنگی دارد که در بخش اقتصادی ۱۸۵ شرکت فعالیت دارند و از بین این شرکت‌ها، ۲۸ شرکت در بورس حضور دارند و مهمترین مزیت حضورشرکت‌ها در بورس بحث شفافیت مالی است که اطلاعات در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: همچنین اخیرا صورت‌های مالی بنیاد مستضعفان بدون هیچ بند حسابرسی منتشر شد که برای تمام نهادهای مربوطه این صورت حساب‌ها و صورت‌های مالی قابل قبول بود. صادقیان با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت در شرکت‌ها گفت: معتقدیم بنیاد مستضعفان به عنوان مجموعه‌ای که فعالیت اقتصادی می‌کند باید از شفافیت، نظم مالی و به دنبال آن اعتماد اجتماعی برخوردار باشد و این سه عامل باعث پاسخگویی مناسب به مخاطبان و مردم می‌شود.

به گفته او، سال گذشته شش شرکت از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان (هتل پارسیان کوثر اصفهان، پاکدیس، دامداری تلیسه نمونه، شیر و گوشت زاگرس شهرکرد، فولاد کاوه جنوب کیش) وارد بورس شده‌اند که عرضه‌های خوبی بودند و روند قیمتی مناسبی داشته‌اند. او همچنین با اشاره به وضعیت خوب بازار، خبر از برنامه ورود ۱۴ شرکت دیگر به بورس داد و ابراز امیدواری کرد که سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ شرکت از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان وارد بورس شود. برخی از شرکت‌های آماده عرضه عبارتند از شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا، جنرال مکانیک، بینالود نیشابور، ملی ساختمان، آیتو، شرکت هتل بین‌المللی پارسیان آزادی، صنایع برق و انرژی صبا، برق و انرژی پیوند گستر پارس و عمران و مسکن اصفهان.

او با بیان اینکه بنیاد مستضعفان ۱۸۵ شرکت در حوزه اقتصادی دارد، اظهار داشت که یکی از شرکت‌های فعال در حوزه اقتصادی، شرکت مالی و سرمایه‌گذاری بنیاد است که این مجموعه در شرکت سینا سامان‌دهی شده است و بنیاد در نظر دارد که این شرکت را نیز وارد بورس کند. او همچنین اظهار امیدواری کرد که در آینده سهام شرکت‌های کارگزاری نیز بتواند در بورس عرضه شود. صادقیان درخصوص ورود بنیاد مستضعفان به بورس با بیان اینکه امکان آن وجود دارد اما شرایط در حال حاضر مهیا نیست، توضیح داد که استراتژی بنیاد مستضعفان این است که ابتدا زیرمجموعه‌های هلدینگ‌ها و سپس خود هلدینگ‌ها وارد بورس شوند. احتمالا اولین هلدینگی که وارد بورس می‌شود، هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری سینا خواهد بود.

او ادامه داد: در برنامه میان‌مدت بنیاد مستضعفان تاکید ویژه‌ای بر روی توسعه بازار‌ها به ویژه تامین منابع با ابزارهای نوین شده است و برنامه‌های ویژه‌ای در این راستا داریم. از این رو علاقه‌مندیم در بحث فناوری‌های نوین مالی که جزو استراتژی‌های بنیاد محسوب می‌شود گام برداریم.

معاون امور هماهنگی، مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان از تاسیس صندوق تامین سرمایه داخلی خبر داد و گفت: به زودی این صندوق ایجاد می‌شود و در حال حاضر شرکای این صندوق را انتخاب کرده‌ایم. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری خارجی را در لندن ایجاد خواهیم کرد که این هم اقدام مثبتی در بازار سرمایه محسوب می‌شود. او همچنین با اشاره به حمایت‌ شرکت‌های بنیاد مستضعفان از استارتاپ‌ها بیان کرد که پشتیبانی مالی خوبی برای حمایت از شرکت‌های استارتاپی پیش‌بینی کرده‌ایم.

مزایای سینا تریدر

در ادامه این نشست مهرداد رجبی، مدیرعامل شرکت داده‌پردازی سینا با اشاره به سابقه شش ساله انجام معاملات برخط در بورس گفت: معاملات برخط در بورس روندی صعودی داشته است. حجم معاملات الکترونیک در بورس تا سال ۹۶، حدود ۲۹۰ هزار میلیارد ریال بود که هر سال رشد ۱۰ درصدی در حجم معاملات پیش‌بینی می‌شود. با این روند پیش‌بینی می‌کنیم که حجم معاملات الکترونیکی تا سال ۱۴۰۰ به ۴۲۳ هزار میلیارد ریال برسد.

او سپس به ارائه توضیحاتی درخصوص سامانه معاملات برخط سینا تریدر پرداخت که مورد استفاده حقیقی‌ها و حقوقی‌ها خواهد بود. به گفته او، تنوع در ابزارهای معاملاتی (نسخه ویندوز، وب، اندروید، آیفون و آیپد)، امکان ارسال معاملات شرطی، ارائه جامع اطلاعات تکنیکی و بنیادی با کمک وب‌سایت ره‌آورد ۳۶۵، API (زیرساخت پلتفرم که مشتریان حقیقی و حقوقی می‌توانند با مدل‌های مختلف به ارسال سفارش بپردازند)، باشگاه مشتریان و فرآیند افتتاح حساب آنلاین از مهمترین مزیت‌های این سامانه معاملات برخط است. رجبی برنامه‌های آتی را معاملات الگوریتمی، ارائه SDK برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و فرآیند احراز هویت در دفاتر پیشخوان دولت و شعب بانک سینا عنوان کرد.

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

ارزش سرمایه گذاری خارجی در بورس از ۱۳ هزار میلیارد ریال گذشت

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ، عصر دیروز در دیدار اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تشریح عملکرد ۳۰ ماهه بازارسرمایه گفت: شاخص کل بورس تهران در بازه زمانی پنجم مردادماه ۱۳۹۵ تا ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، حدود ۸۹ هزار و ۹۴۵ واحد معادل ۱۱۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در این مدت، شاخص کل فرابورس ایران با یک هزار و ۱۸۱ واحد افزایش به عدد یک هزار و ۹۷۸ واحد در ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷ رسید که رشد ۱۴۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته محمدی، شاخص صنعت و شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر در این مدت به ترتیب ۱۳۶ و ۱۳۷ درصد بازدهی داشته اند.

وی با بیان اینکه شاخص هم وزن در این مدت ۱۰۹ درصد رشد داشته است، اضافه کرد: رشد همزمان شاخص کل و شاخص هم وزن نشان از آن دارد که بازار سرمایه به طور یکسان رشد کرده و رشد بازار سرمایه مختص به شرکت‌های خاصی نبوده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه یکی از دلایل رشد قیمت‌ها در بازار سرمایه، رشد نرخ برابری ارز‌ها بود، افزود: البته در این مدت، رشد سکه و دلار در مقایسه با بازار سرمایه بیشتر بوده، اما باید بدانیم که رشد قیمت‌ها در آن بازار‌ها سوداگرانه بوده است.

وی با بیان اینکه بورس و فرابورس همپای هم رشد کرده اند، تصریح کرد: ارزش بازار سهام از چهار هزار و ۳۷۶ هزار میلیارد ریال در پنچم مردادماه ۹۵، به هشت هزار و ۵۶۰ هزار میلیارد ریال در ۲۵ دی سال ۹۷ رسیده که بیانگر ۹۶ درصد رشد است.

محمد اضافه کرد: ارزش بازار صکوک (اوراق بهادار اسلامی) نیز از ۲۱۲ هزار میلیارد ریال در پنجم مردادماه ۹۵، به ۹۲۸ هزار میلیارد ریال در ۲۵ دی سال ۹۷ رسیده است که حکایت از ۳۳۸ درصد رشد دارد. در مجموع ارزش کل بازار سرمایه (سهام و صکوک) در دوره زمانی مورد بررسی با ۱۰۷ درصد رشد همراه بوده است.

یک چهارم بازار سرمایه در اختیار شرکت‌های شیمیایی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هم اکنون محصولات شیمیایی ۲۵.۴۷ درصد از کل ارزش بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: پس از گروه محصولات شیمیایی، به ترتیب گروه‌های فلزات اساسی با سهم ۱۶.۲۴ درصد، استخراج کانه‌های فلزی با سهم ۸.۹۷ درصد و گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با سهم ۸.۶ درصدی در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

وی ادامه داد: مجموع تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران از ۴۰۰ شرکت در پنجم مردادماه ۹۵، به ۴۲۹ شرکت در ۲۵ دی سال ۹۷ افزایش یافته که بیانگر رشد ۷.۳ درصدی است. همچنین تعداد شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و پذیرش نشده در فرابورس ایران از ۱۵۴ شرکت در پنجم مردادماه ۹۵ با رشد ۸.۴ درصدی به ۱۶۷ شرکت در ۲۵ دی ماه ۹۷ رسیده است.

 رشد ۶۵ درصدی ارزش معاملات

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: ارزش معاملات در کل بازار اوراق بهادار در دوره ۳۰ ماهه یاد شده، ۶۵ درصد نسبت به دوره ۳۰ ماهه مشابه قبل رشد داشته است.

محمدی اظهار داشت: در بورس‌های کالایی نیز ارزش معاملات در این مدت به سه هزار و ۴۵۴ هزار میلیارد ریال رسید که نشان دهنده ۱۶۷ درصد رشد است. ارزش معاملات همه بازار‌ها در دوره ۳۰ ماهه یادشده، ۱۰۸ درصد افزایش داشته است.

 رشد ۹۷ درصدی تامین مایل از طریق انتشار و عرضه اولیه اوراق

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ارزش مجموع تامین مالی صورت گرفته از محل انتشار و عرضه اولیه اوراق بهادار در ۳۰ ماه اخیر، یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال است، گفت: این رقم در مقایسه با ابتدای دوره ۹۷ درصد رشد داشته است.

محمدی به عملکرد مثبت صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و اظهار داشت: در دوره مورد بررسی، تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ۳۳ درصد رشد از ۱۶۰ به ۲۱۴ صندوق افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در این دوره، ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ۷۲ درصد رشد به یک هزار و ۴۷۶ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین تعداد دارندگان واحد‌های سرمایه‌گذاری در پایان دوره زمانی ۳۰ ماهه منتهی به پایان دی‌ماه ۹۷ با بیش از ۱۰۲ درصد رشد همراه بوده است.

کاهش زمان رسیدگی به شکایات

محمدی گفت: کاهش هزینه‌های معاملاتی، کاهش زمان رسیدگی به شکایات از ۴۶ روز در سال ۹۴ به ۱۰ روز در سال جاری و بازنگری دستورالعمل مرتبط با توقف و بازگشایی نماد در راستای کاهش تعداد و زمان توقف نماد‌ها از جمله اقدامات صورت گرفته در این مدت بوده است.

وی ادامه داد: راه اندازی و توسعه ابزار‌های مشتقه و ابزار‌های تامین مالی اسلامی، عضویت دائم در کمیسیون بین المللی اوراق بهادار (IOSCO)، عملیاتی کردن «حد اعتباری کارگزاران» در راستای کاهش ریسک در تسویه وجوه معاملات با اتاق پایاپای، پیگیری عرضه کالا‌های جدید در بورس‌های کالایی، تدوین دستورالعمل و اعطای مجوز تاسیس شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری از دیگر اقداماتی بود که در ۳۰ ماه گذشته در بازار سرمایه اجرایی شد.

بر اساس این گزارش، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پس از تمدید مدت ریاست شاپور محمدی در سازمان بورس و اوارق بهادار برای ۳۰ ماه دیگر، عصر دیروز (یکشنبه) در محل بورس کالای ایران با وی درباره وضعیت بازار سرمایه دیدار و گفت: وگو کردند.

محمدی پس از آنکه در پنجم مرداد ۱۳۹۵ «محمد فطانت فرد» دومین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد، جای او را گرفت.

شورای عالی بورس و اوراق بهادار در ۱۸ دی امسال با اتفاق آرا «شاپور محمدی» را برای یک دوره ۳۰ ماه دیگر به عنوان سکاندار بازار سرمایه برگزید.

انتهای پیام /

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۵۳۷۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روایت هیجان‌ساز در بورس تهران
 • عقب‌گرد ۳۶۵۲ واحدی شاخص کل بورس
 • راه‌­اندازی و توسعه ابزارهای مشتقه و تأمین مالی اسلامی در بازار سرمایه
 • عقب‌گرد3652واحدی شاخص کل بورس
 • سقوط 3652 واحدی شاخص کل بورس
 • آقای سعیدی‌کیا؛ لیست اشخاصی که املاک بنیاد مستضعفان را تصرف کرده‌اند، منتشر کنید/ ویلای لواسان با فشار افکار عمومی تخلیه شد
 • ۱۳ هزار میلیارد ریال سرمایه‌ خارجی جذب بورس شد
 • خدمات‌رسانی «سامانه سینا» به فرهنگیان و اولیا / اجرای طرح یک ریال هزینه برای آموزش و پرورش نداشت
 • آغاز گرم زمستان بورس
 • در پی غیبت غیرموجه در اردوی کیش؛ احضار سینا مریدی به کمیته انضباطی باشگاه فولاد خوزستان
 • سینا مریدی به کمیته انضباطی باشگاه فولاد احضار شد
 • گشایش باجه بانک سینا در یاسوج
 • شش محافظ بورس برای مقابله با شرایط نامتعارف
 • موج چهارم در بورس ۹۷؟
 • باجه بانک سینا در یاسوج به بهره برداری رسید
 • بیمارستان سینا به قطب گردشگری درمانی در ایران تبدیل می شود
 • آقای سعیدی‌کیا؛ چرا در مقابل چشمان یتیمان لاف حقوق چند میلیونی می‌زنید؟!/ بنیاد مستضعفان در کام مستکبران!
 • کشاورزان در معاملات بورس فعال هستند/ زعفران ایران در بورس کالای بلژیک
 • ارزش ۲۰۷ میلیارد ریالی معاملات در بورس خوزستان