لاهیجان - داستان سیاه گالش نشانی از دامداری مردمانی است که شغل نیاکان خود را در دل جنگل ها حفظ کرده و همواره به دنبال یک لقمه نان حلال در سخت ترین شرایط در گرما و سرما در کوره راههای جنگلی و کوهستانی هستند


خبرگزاري آريا - لاهيجان-ايرنا-داستان سياه گالش نشاني از دامداري مردماني است که شغل نياکان خود را در دل جنگل ها حفظ کرده و همواره به دنبال يک لقمه نان حلال در سخت ترين شرايط در گرما و سرما در کوره راههاي جنگلي و کوهستاني هستند .
image
دامداري در اين خطه از گيلان قدمتي نزديک به هشت هزار سال دارد و تقريبا مي شود گفت از 5 هزارسال قبل از ميلاد مسيح در استان گيلان و خصوصا در منطقه ديلمان بعد از اينکه انسان اولين حيوانات را رام کرده و پرورش دادند آغاز شده است و از آن پس برخي به صورت عشايري و برخي به صورت يکجا نشيني در روستاها مشغول پرورش دام و دامداري شدند .

مردمان منطقه ي شرق گيلان و کوهستان هاي ديلمان و سياهکل به سياه گالش اعتقاد فروان دارند و معتقدند در جنگل از دام ها محافظت مي کند و آنان نيز به احترام او در شير آب نمي ريزند به دام ها فحاشي نمي کنند .
حتي در روايتي است که نام شهرستان سياهکل به خاطر نام سياه کل يا همان گاو نر سياه رنگي که در داستان سياه گالش غيب شد نام گذاري شده است .
**داستان سياه گالش و دامدار
دامداري در دل جنگل زندگي مي کرد زمستان مي آيد در اين برف آهويي به دامدار پناه مي آورد ، او تا بهار از آهو حفاظت کرده و در بهار آن را رها مي کند تا به طبيعت بازگردد.
و اما زمستان سال بعد برف فراواني مي آيد و دامدار وقتي مي بيند علوفه کافي براي دام هايش ندارد و از طرفي هم نمي تواند آنان را به يک آبادي بهتر ببرد تصميم مي گيرد جان خود را نجات داده و دام ها را رها کرده و به يک منطقه قابل زندگي مي رود تا اينکه برف ها آب شده و فصل بهار از راه مي رسد دامدار با کور سوي اميدي به طرف جنگل و محل چراي دامهايش حرکت مي کند با اين فکر که اثري از آنها نخواهد يافت اما در کمال تعجب مي بيند تمام دام هايش در جنگل در حال چرا هستند و مردي با شولاي پشمين بر دوش همراه آن دام هاست مرد خطاب به دامدار مي گويد تو يک سال از آهوي جنگل من محافظت کردي و من نيز در نبود تو از دامهاي تو مراقبت نمودم . دامدار به مرد که همان سياه گالش مي باشد مي گويد در عوض خدمتت من نصف دام هايم را به تو مي بخشم و از تو تشکر مي کنم اما سياه گالش به مرد مي گويد فقط آن سياه کل (گاو نر سياه رنگ ) را به من بده و دامدار با کمال رضايت قبول مي کند اما در يک چشم پلک خوردن آن مرد با آن گاو نر غيب مي شوند .اين داستان مربوط به منطقه ي شاه سره در بخش ديلمان است و روايتي از داستان سياه گالش و دامدار جنگلي است .
**زندگي روستايي و دامداري در سياهکل
در بيشتر روستاهاي ناحيه کوهستاني و کوهپايه اي شهرستان سياهکل شغل اصلي مردم دامداري است به طوري که افرادي هستند که به صورت تک نفره و يا دو سه خانوار در يک روستا در دل جنگل مشغول دامداري مي باشند و از محصولات دام هاي خود چه به صورت مصرف خانگي و چه براي فروش در بازارهاي هفتگي امرار معاش مي کنند.
در روستاهاي محور جاده سياهکل به ديلمان يعني همان روستاهاي ناحيه جنگلي و پاي کوه شهرستان سياهکل ، روستائيان دام هاي خود را ييلاق به قشلاق مي کنند و در فصل بهار به مناطق خوش آب و هوا و ييلاقات بخش ديلمان دام هاي خود را کوچ مي دهند و در فصل پاييز به مناطق پايين دشت و کلهط برمي گردند.
رئيس جهاد کشاورزي شهرستان سياهکل در مورد وضعيت دامداري در اين شهرستان گفت دامداري در سياهکل 40 درصد به صورت صنعتي و 60 درصد به صورت سنتي مي باشد که در مناطق جنگل نشين دامداري سنتي رواج دارد .
بهزاد کوهستاني ادامه داد: در بخش دام و دامداري بيش از 3 هزار و خرده اي شغل وجود دارد که البته کم و زياد مي شوند با توجه به کمي مراتع و خروج جنگل نشينان که گفته مي شود به دام ها به جنگل آسيب مي زنند .
وي تعداد دام هاي سنگين يعني گاو و گوساله در شهرستان سياهکل را 29 هزار راس اعلام و اضافه کرد: 23 هزار راس از اين دام ها در مراتع و چراگاه هاي اطراف و 6 هزار راس ديگر هم از ييلاق به قشلاق و برعکس کوچ داده مي شوند ضمن اين که از کل اين دام هاي اعلام شده 14 هزار راس شيرده مي باشند.
وي تعداد دامهاي سبک يعني بز و گوسفند را در شهرستان سياهکل 62 هزار راس اعلام و خاطرنشان کرد: از اين تعداد 40 هزار راس قابل کوچ هستند و 22 هزار راس ديگر در چراگاه هاي اطراف روستاها نگه داري مي شوند.
رئيس جهاد کشاورزي شهرستان سياهکل ، تعداد دامداران موجود در شهرستان سياهکل را 5 هزار و 250 نفر اعلام کرد .
*خارج کردن 321 خانوار دامدار از جنگل
طرح خروج جنگلنشينان از جنگلهاي شهرستان سياهکل از چند سال پيش شروع شده بود و باعث شد خيلي از جنگلنشينان دامهاي خود را فروخته و به مناطق شهري يا روستاهاي داراي امکانات اوليه زندگي کوچ کنند .
رئيس جنگلباني شهرستان سياهکل گفت: تا اکنون 321 خانوار که صد درصد دامدار بوده اند و به صورت سنتي هم دامداري مي کردند از مناطق جنگلي شهرستان سياهکل کوچ داده شده اند و تقريبا 274 خانوار هم اکنون در دل جنگل مشغول دامداري مي باشند که براي خروج آنان از جنگل اعتباري بالغ بر 3 ميليارد و 140 ميليون تومان لازم است .
علي شفيعي با بيان اينکه خروج جنگلنشينان از مناطق جنگلي امري ضروري است افزود :دام هاي دامداران به درختان جنگلي آسيب مي زند و از طرفي هم از چوب درختان براي سوخت استفاده مي کنند و لازم است آنان به يک منطقه مناسب تر و داراي امکانات اوليه زندگي کوچ داده شوند تا هم به جنگل آسيب نرسد و هم آنان بتوانند شغل آبا و اجدادي خود را داشته باشند .
وي ادامه داد :دامداران براي نگه داري و تغذيه دامهايشان مجبور به شاخه زني و تاج بري درختان جنگلي هستند که در نهايت از زادآوري درختان جلوگيري مي کند.
به گفته ي شفيعي رئيس جنگلباني شهرستان سياهکل از کل 82 روستا و آبادي جنگل نشين اين شهرستان که مردم در آن دامداري مي کردند و طرح خروج جنگلنشينان در آن اجرا شده است تا اکنون 50 روستا و آبادي کوچ يا به اصطلاح سامان دهي شده اند و در مناطق ليشک و خرارود و سلش و چالشم از توابع سياهکل استقرار يافته که مساحت کل آن 300 هکتار است البته متاسفانه بيشتر آنان اين مناطق را فروخته و به شهر آمده اند .
دامداري که روزي به واسطه داشتن دام هاي خود حداقل ديگر نيازمند نان شب خود نبود و مي توانست زندگي خود را بگذراند الان در شهر محتاج يارانه هر ماه است و يا مستمري بگير کميته امداد مي باشد .
علاوه بر همه سختي ها و مشکلات يکي از مشکلات اصلي دامداران مناطق روستاهاي محور جاده ، خصوصا جاده سياهکل به ديلمان دزدي دام ها ي شان مي باشد که متاسفانه بعضا با ماشين سواري اقدام به دزدي دام ها در جنگل هاي کنار جاده مي کنند که نيازمند نظارت بيشتر مسئولان امر است .
دامداري براي روستائيان اين ناحيه شغلي باقي مانده از نياکان شان است ، افسانه سياه گالش نيز مبين اين مساله در سرزمين گيل و ديلم است.
حامد زال نژاد ، کارشناس ارشد منابع طبيعي و جنگلداري در اين باره گفت: جنگل نشينان قبلا هم در جنگل مي زيستند ولي به نحو صحيح از جنگل براي نيازهاي خود بهره مي بردند.
وي خاطرنشان کرد: گرچه دام به جنگل ضربه مي زند، به نهالهاي کف جنگل آسيب مي رساند ، دامدار از شاخ و برگ درختان براي تهيه علوفه دام استفاده مي کند ولي طرح خروج دام از جنگل براي جنگلهاي شمال بدون برنامه مدون اجرا شده و متاسفانه آسيبهايش بالطبع بيشتر بوده است.
زال نژاد تصريح کرد : بسياري از افرادي که دامدار واقعي نبودند از اين طرح استفاده کردند ، افرادي که پروانه چرا داشتند جهت خروج دام از جنگل پروانه را واگذار کرده و به جاي آن مزاياي ما به ازا نظير گرفتن زمين و مبلغ براي دام سبک و سنگين دريافت کردند.
به اعتقاد اين محقق و کارشناس ارشد منابع طبيعي و جنگلداري بهترين راهکار اين است که دامدارو جنگل نشين مانند قبل در جنگل مي ماندند ولي امکانات رفاهي براي روستاييان بيشتر فراهم ميشد تا به جاي تامين هيزم از جنگل براي سوخت گرمايش و پخت و پز نفت و مواد سوختي توزيع ميشد يا امکان استفاده از انرژي خورشيدي برايشان فراهم مي شد.
روستايي جنگل نشين که در دل جنگل زندگي مي کند و تنها راه درآمد او نيز همين دامداري و پرورش چند راس دام است نيازمند حمايت و کمک و چاره انديشي براي گذران زندگي مناسب است تا دامداري سنتي در سياهکل به افسانه ها نپيوندد .
در صورت برنامه ريزي مناسب و هدايت و حمايت دامداران جنگل نشين علاوه بر پرورش دام خود حافظان جنگل و طبيعت منطقه خواهند بود.
گزارشگر: ليدا حاجي پور **انتشار دهنده: بابايي
7297 /6030
انتهاي پيام /*

عکس/ پسران احمدی نژاد در حال پخش نذری

حمله‌ اسرائیل‌ به‌ دمشق| رایزنی پوتین و اردوغان درباره بحران سوریه بدون حضور روحانی| ترکیه و روسیه ایران را دور زدند؟

گردنبند همسر رضا شاه بر گردن بازیگر هالیوودی +عکس

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۷۲۹۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سالاد لاغری با نان تست +دستور تهیه
 • نگاهي به ديدني‌هاي باستاني و طبيعي استان مازندران سفر به سرزمین دریا و جنگل
 • شهرستان سلسله پایلوت اصلاح نژاد دام در کشور شد
 • مفیدترین میان وعده برای زنگ تفریح دانش آموزان
 • راههاي افزايش اشتها براي چاق شدن
 • نتیجه دربی قابل پیش‌بینی نیست/ نمی‌خواستم در سیاه‌جامگان مقصر ناکامی نام بگیرم
 • یادش بخیر؛ بخاری های دودی و نان خشک های ننه *محمدحسین فلاح*
 • مردمان «کجی»
 • بر اسیران زندان"دولتو" چه گذشت؟
 • پاسداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس/۶ روایتی از آنچه بر زندانیان «دولتو» گذشت
 • چگونه جوش سر سیاه روی بینی را از بین ببرم؟
 • روستاهای کاکاونددلفان محروم از امکانات اولیه زندگی
 • جنگل های شیمبار خوزستان در آتش می سوزد
 • آتش به جان جنگل های شیمبار افتاد/ تمامی نیروها درحال اطفای آتش سوزی هستند
 • خوزستان| آتش به جان جنگل‌های شیمبار افتاد
 • جنگل رویایی الیمستان در آمل
 • تست تخم مرغ و پنیر بهترین صبحانه+دستور تهیه خانگی
 • عکس/ لقمه بزرگتر از دهان نیسان آبی!
 • مردم در برابر برخی واژه‌ها مانند کوپن یا اقتصاد کوپنی جبهه‌گیری می‌کنند/ با کسانی رو به رو می‌شویم که پول خرید نان ندارند/برخی اقتصاد کوپنی را بازگشت به عقب می دانند
 • انگيزه بالاي سیاه پوستان آمریکایی برای شرکت در انتخابات نوامبر