لاهیجان - داستان سیاه گالش نشانی از دامداری مردمانی است که شغل نیاکان خود را در دل جنگل ها حفظ کرده و همواره به دنبال یک لقمه نان حلال در سخت ترین شرایط در گرما و سرما در کوره راههای جنگلی و کوهستانی هستند


خبرگزاري آريا - لاهيجان-ايرنا-داستان سياه گالش نشاني از دامداري مردماني است که شغل نياکان خود را در دل جنگل ها حفظ کرده و همواره به دنبال يک لقمه نان حلال در سخت ترين شرايط در گرما و سرما در کوره راههاي جنگلي و کوهستاني هستند .

دامداري در اين خطه از گيلان قدمتي نزديک به هشت هزار سال دارد و تقريبا مي شود گفت از 5 هزارسال قبل از ميلاد مسيح در استان گيلان و خصوصا در منطقه ديلمان بعد از اينکه انسان اولين حيوانات را رام کرده و پرورش دادند آغاز شده است و از آن پس برخي به صورت عشايري و برخي به صورت يکجا نشيني در روستاها مشغول پرورش دام و دامداري شدند .

مردمان منطقه ي شرق گيلان و کوهستان هاي ديلمان و سياهکل به سياه گالش اعتقاد فروان دارند و معتقدند در جنگل از دام ها محافظت مي کند و آنان نيز به احترام او در شير آب نمي ريزند به دام ها فحاشي نمي کنند .
حتي در روايتي است که نام شهرستان سياهکل به خاطر نام سياه کل يا همان گاو نر سياه رنگي که در داستان سياه گالش غيب شد نام گذاري شده است .
**داستان سياه گالش و دامدار
دامداري در دل جنگل زندگي مي کرد زمستان مي آيد در اين برف آهويي به دامدار پناه مي آورد ، او تا بهار از آهو حفاظت کرده و در بهار آن را رها مي کند تا به طبيعت بازگردد.
و اما زمستان سال بعد برف فراواني مي آيد و دامدار وقتي مي بيند علوفه کافي براي دام هايش ندارد و از طرفي هم نمي تواند آنان را به يک آبادي بهتر ببرد تصميم مي گيرد جان خود را نجات داده و دام ها را رها کرده و به يک منطقه قابل زندگي مي رود تا اينکه برف ها آب شده و فصل بهار از راه مي رسد دامدار با کور سوي اميدي به طرف جنگل و محل چراي دامهايش حرکت مي کند با اين فکر که اثري از آنها نخواهد يافت اما در کمال تعجب مي بيند تمام دام هايش در جنگل در حال چرا هستند و مردي با شولاي پشمين بر دوش همراه آن دام هاست مرد خطاب به دامدار مي گويد تو يک سال از آهوي جنگل من محافظت کردي و من نيز در نبود تو از دامهاي تو مراقبت نمودم . دامدار به مرد که همان سياه گالش مي باشد مي گويد در عوض خدمتت من نصف دام هايم را به تو مي بخشم و از تو تشکر مي کنم اما سياه گالش به مرد مي گويد فقط آن سياه کل (گاو نر سياه رنگ ) را به من بده و دامدار با کمال رضايت قبول مي کند اما در يک چشم پلک خوردن آن مرد با آن گاو نر غيب مي شوند .اين داستان مربوط به منطقه ي شاه سره در بخش ديلمان است و روايتي از داستان سياه گالش و دامدار جنگلي است .
**زندگي روستايي و دامداري در سياهکل
در بيشتر روستاهاي ناحيه کوهستاني و کوهپايه اي شهرستان سياهکل شغل اصلي مردم دامداري است به طوري که افرادي هستند که به صورت تک نفره و يا دو سه خانوار در يک روستا در دل جنگل مشغول دامداري مي باشند و از محصولات دام هاي خود چه به صورت مصرف خانگي و چه براي فروش در بازارهاي هفتگي امرار معاش مي کنند.
در روستاهاي محور جاده سياهکل به ديلمان يعني همان روستاهاي ناحيه جنگلي و پاي کوه شهرستان سياهکل ، روستائيان دام هاي خود را ييلاق به قشلاق مي کنند و در فصل بهار به مناطق خوش آب و هوا و ييلاقات بخش ديلمان دام هاي خود را کوچ مي دهند و در فصل پاييز به مناطق پايين دشت و کلهط برمي گردند.
رئيس جهاد کشاورزي شهرستان سياهکل در مورد وضعيت دامداري در اين شهرستان گفت دامداري در سياهکل 40 درصد به صورت صنعتي و 60 درصد به صورت سنتي مي باشد که در مناطق جنگل نشين دامداري سنتي رواج دارد .
بهزاد کوهستاني ادامه داد: در بخش دام و دامداري بيش از 3 هزار و خرده اي شغل وجود دارد که البته کم و زياد مي شوند با توجه به کمي مراتع و خروج جنگل نشينان که گفته مي شود به دام ها به جنگل آسيب مي زنند .
وي تعداد دام هاي سنگين يعني گاو و گوساله در شهرستان سياهکل را 29 هزار راس اعلام و اضافه کرد: 23 هزار راس از اين دام ها در مراتع و چراگاه هاي اطراف و 6 هزار راس ديگر هم از ييلاق به قشلاق و برعکس کوچ داده مي شوند ضمن اين که از کل اين دام هاي اعلام شده 14 هزار راس شيرده مي باشند.
وي تعداد دامهاي سبک يعني بز و گوسفند را در شهرستان سياهکل 62 هزار راس اعلام و خاطرنشان کرد: از اين تعداد 40 هزار راس قابل کوچ هستند و 22 هزار راس ديگر در چراگاه هاي اطراف روستاها نگه داري مي شوند.
رئيس جهاد کشاورزي شهرستان سياهکل ، تعداد دامداران موجود در شهرستان سياهکل را 5 هزار و 250 نفر اعلام کرد .
*خارج کردن 321 خانوار دامدار از جنگل
طرح خروج جنگلنشينان از جنگلهاي شهرستان سياهکل از چند سال پيش شروع شده بود و باعث شد خيلي از جنگلنشينان دامهاي خود را فروخته و به مناطق شهري يا روستاهاي داراي امکانات اوليه زندگي کوچ کنند .
رئيس جنگلباني شهرستان سياهکل گفت: تا اکنون 321 خانوار که صد درصد دامدار بوده اند و به صورت سنتي هم دامداري مي کردند از مناطق جنگلي شهرستان سياهکل کوچ داده شده اند و تقريبا 274 خانوار هم اکنون در دل جنگل مشغول دامداري مي باشند که براي خروج آنان از جنگل اعتباري بالغ بر 3 ميليارد و 140 ميليون تومان لازم است .
علي شفيعي با بيان اينکه خروج جنگلنشينان از مناطق جنگلي امري ضروري است افزود :دام هاي دامداران به درختان جنگلي آسيب مي زند و از طرفي هم از چوب درختان براي سوخت استفاده مي کنند و لازم است آنان به يک منطقه مناسب تر و داراي امکانات اوليه زندگي کوچ داده شوند تا هم به جنگل آسيب نرسد و هم آنان بتوانند شغل آبا و اجدادي خود را داشته باشند .
وي ادامه داد :دامداران براي نگه داري و تغذيه دامهايشان مجبور به شاخه زني و تاج بري درختان جنگلي هستند که در نهايت از زادآوري درختان جلوگيري مي کند.
به گفته ي شفيعي رئيس جنگلباني شهرستان سياهکل از کل 82 روستا و آبادي جنگل نشين اين شهرستان که مردم در آن دامداري مي کردند و طرح خروج جنگلنشينان در آن اجرا شده است تا اکنون 50 روستا و آبادي کوچ يا به اصطلاح سامان دهي شده اند و در مناطق ليشک و خرارود و سلش و چالشم از توابع سياهکل استقرار يافته که مساحت کل آن 300 هکتار است البته متاسفانه بيشتر آنان اين مناطق را فروخته و به شهر آمده اند .
دامداري که روزي به واسطه داشتن دام هاي خود حداقل ديگر نيازمند نان شب خود نبود و مي توانست زندگي خود را بگذراند الان در شهر محتاج يارانه هر ماه است و يا مستمري بگير کميته امداد مي باشد .
علاوه بر همه سختي ها و مشکلات يکي از مشکلات اصلي دامداران مناطق روستاهاي محور جاده ، خصوصا جاده سياهکل به ديلمان دزدي دام ها ي شان مي باشد که متاسفانه بعضا با ماشين سواري اقدام به دزدي دام ها در جنگل هاي کنار جاده مي کنند که نيازمند نظارت بيشتر مسئولان امر است .
دامداري براي روستائيان اين ناحيه شغلي باقي مانده از نياکان شان است ، افسانه سياه گالش نيز مبين اين مساله در سرزمين گيل و ديلم است.
حامد زال نژاد ، کارشناس ارشد منابع طبيعي و جنگلداري در اين باره گفت: جنگل نشينان قبلا هم در جنگل مي زيستند ولي به نحو صحيح از جنگل براي نيازهاي خود بهره مي بردند.
وي خاطرنشان کرد: گرچه دام به جنگل ضربه مي زند، به نهالهاي کف جنگل آسيب مي رساند ، دامدار از شاخ و برگ درختان براي تهيه علوفه دام استفاده مي کند ولي طرح خروج دام از جنگل براي جنگلهاي شمال بدون برنامه مدون اجرا شده و متاسفانه آسيبهايش بالطبع بيشتر بوده است.
زال نژاد تصريح کرد : بسياري از افرادي که دامدار واقعي نبودند از اين طرح استفاده کردند ، افرادي که پروانه چرا داشتند جهت خروج دام از جنگل پروانه را واگذار کرده و به جاي آن مزاياي ما به ازا نظير گرفتن زمين و مبلغ براي دام سبک و سنگين دريافت کردند.
به اعتقاد اين محقق و کارشناس ارشد منابع طبيعي و جنگلداري بهترين راهکار اين است که دامدارو جنگل نشين مانند قبل در جنگل مي ماندند ولي امکانات رفاهي براي روستاييان بيشتر فراهم ميشد تا به جاي تامين هيزم از جنگل براي سوخت گرمايش و پخت و پز نفت و مواد سوختي توزيع ميشد يا امکان استفاده از انرژي خورشيدي برايشان فراهم مي شد.
روستايي جنگل نشين که در دل جنگل زندگي مي کند و تنها راه درآمد او نيز همين دامداري و پرورش چند راس دام است نيازمند حمايت و کمک و چاره انديشي براي گذران زندگي مناسب است تا دامداري سنتي در سياهکل به افسانه ها نپيوندد .
در صورت برنامه ريزي مناسب و هدايت و حمايت دامداران جنگل نشين علاوه بر پرورش دام خود حافظان جنگل و طبيعت منطقه خواهند بود.
گزارشگر: ليدا حاجي پور **انتشار دهنده: بابايي
7297 /6030
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

شکار تصویر پلنگ سیاه در کنیا بعد از ۱۰۰ سال

مشاهده و ردگیری پلنگ سیاه در حیات‌وحش آفریقا به رغم این که نامش این اواخر همه جا بوده (از جمله در فیلمی به همین نام) امر نادری است.ویل بررارد-لوکاس، عکاس حیات‌وحش توانسته چند عکس از این گونه پلنگ بگیرد. حتی ادعا شده که این نخستین بار است که عکس‌هایی از یک پلنگ با رنگدانه‌های پوستی یکدست سیاه (ملانیسم) در ۱۰۰ سال گذشته در آفریقا گرفته شده است.

تصاویر بسیار اندکی از این حیوانات نمادین و اسرارآمیز در دست است.ویل، شایعاتی از پلنگ سیاه در اردوگاه حیات‌وحش "لایکیپیا" شنید. به کار بردن عنوان پلنگ سیاه عنوان وسیعی است که لئوپارد سیاه یا جگوار سیاه را در برمی‌گیرد، بسته به آنکه از کجای جهان می‌آید.ویل همراه با استیو راهنمایش، در مسیرهایی تله‌های دوربین برای عکاسی از این حیوان کار گذاشت.

او می‌گوید: "من اساسا از تله‌های دوربینی استفاده می‌کنم و در عمل چیزی دست آدم را نمی‌گیرد زیرا کارنامطمئنی است. نمی‌دانی حیوانی که قرار است از آن عکاسی کنی، از همان مسیری که دوربین را کار گذاشته‌ای رد می‌شود یا نه."

آنها مطمئن نبودند آیا مسیرهایی که از آن عبور می‌کنند و دوربین می‌کارند همان مسیرهایی است که پلنگ سیاه رد می‌شود.ویل می‌افزاید: "اصلا روی این کار حساب نمی‌کردم. بعد از چند شبی که نتوانستم پلنگ را گیر بیندازم، فکر کردم اگر خوش شانس باشم عکسی از پلنگ خال‌دار می‌گرفتم، پلنگ سیاه پیش‌کش."

در شب چهارم اما اقبال به او رو کرد.پلنگ سیاهی که ویل گرفته بود، نر بود و برحسب اندازه‌اش به نظر دو ساله می‌آمد.نیکلاس پیلفورد پژوهشگر ارشد برنامه حفاظت از پلنگ در "کانتی لایکیپیا" گفت: "همیشه درباره پلنگ سیاه شنیده بودیم که در این ناحیه زندگی می‌کند اما این داستان‌ها در نبود تصاویر با کیفیت بالا نمی‌توانست وجودشان را تایید کند."

او افزود: "این عکس‌ها نخستین تصاویرتایید شده نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته در آفریقا هستند و این ناحیه تنها نقطه شناخته شده در کل آفریقاست که پلنگ سیاه دارد."منظوردکتر پیلفولد و گروه پژوهشی‌اش از "تایید شده" این است که این عکس‌ها آنقدر واضح و با جزئیات هستند که می‌توان مشخصات پلنگ را دید.

روزنامه "دیلی نشنال" کنیا در سال ۲۰۱۳ از حیوان مشابهی عکاسی کرد اما دکتر پیلفود مدعیست که آن پلنگ وحشی نبود و وقتی توله بود از آمریکا به کنیا آورده شده بود.

چه چیزی باعث می‌شود عنوان پلنگ سیاه به کار بریم؟

می‌توان پلنگ سیاه را به خودی خود گونه‌ای حیوان در نظر گرفت اما ویل می‌گوید مسئله این نیست: "این عنوان که ویژگی رنگ سیاه به پلنگ می‌دهد "ملانیسم" نامیده می‌شود و این همان چیزیست که به یک گربه سیاه خانگی یا هر نوع گربه‌سانی می‌دهد." ملانیسم در مورد گونه‌هایی به کار می‌رود که رنگدانه‌های پوستی آنها به حد زیادی تیره ویکدست هستند. درست نقطه مقابل زال یا آلبینو.

او اضافه می‌کند: "پلنگ سیاه نوعی زال است اما به شکل دیگری. پلنگ سیاه اساسا یک گربه بزرگ است با رنگدانه پوستی که به حد افراط تیره شده است. در آفریقا و آسیا منظور از این گونه، پلنگ با رنگدانه بسیار تیره است، پلنگ سیاه.ویل همچنین از پلنگ خالداری عکس گرفته که می‌تواند پدر پلنگ سیاه باشد. پلنگ سیاه، لزوما از دو پلنگ سیاه نیست بلکه والدینش باید دارای ژن نهفته ملانیسم باشند.

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۷۲۹۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پشت صحنه گرانی گوشت از زبان مدیر اسبق اتحادیه دامداران/افزایش قیمت گوشت طبیعی است ولی نه تا ۱۲۰ هزار تومان
 • پذیرش FATF تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست
 • FATF برجام دیگر است/ بودن یا نبودن در لیست سیاه اثری برای کشور ندارد
 • خسارت 10میلیونی به دامدار قاینی
 • دادستان جدید شهرستان سیاهکل معارفه شد
 • واکنش تراکتوری‌ها به حضور هواداران استقلال/ داغ شدن بازار سیاه بلیت‌فروشی/ انفجار ۲ نارنجک اطراف ورزشگاه + عکس
 • انقلاب را به بهانه تحول خدشه دار نکنید
 • پلمب واحدهای قالیشویی آلاینده در حاشیه شهر مشهد/ رفع مشکلات بهداشتی دامداری‌های مجاور آرامگاه خواجه اباصلت
 • لقمه حرام جهت گیری های انقلاب را خراب می کند/ مصلحت شناسی مردم
 • پلمب واحد‌های قالیشویی آلاینده در حاشیه شهر مشهد
 • پلمب واحد‌های قالیشویی آلاینده در حاشیه شهر مشهد/ رفع مشکلات بهداشتی دامداری‌های مجاور آرامگاه خواجه اباصلت
 • نابرابری نژادی در نظام عدالت کیفری آمریکا/از زندانی شدن ۶ برابری مردان سیاه‌پوست تا الگویی ثابت از نابرابری در رفتار پلیس
 • برنامه ملی نجات بخشی جنگل های بلوط خوزستان تدوین شود
 • ۲۰۰ هکتار در نوروزمحله دیلمان برای شهرک‌سازی به غیربومی‌ها واگذار شده است
 • طرز تهیه نان کدو سبز
 • افزایش قیمت نان در هرمزگان
 • قیمت نان در هرمزگان بین 10 تا 12 درصد افزایش یافت
 • قم به عنوان قطب دامداری صنعتی و سنتی در کشور، نیازمند حمایت است
 • نان بی کیفیت بر سفره شاهرودی ها