چندی پیش سید حسین شیرازی فرزند و رئیس دفتر آیت الله سید صادق شیرازی سخنانی توهین آمیزی را نسبت به ولایت فقیه بیان داشت که از شبکه مرجعیت پخش شد


به گزارش جهان نيوز،‌ چندی پیش سید حسین شیرازی فرزند و رئیس دفتر آیت الله سید صادق شیرازی سخنانی توهین‌آمیزی را نسبت به ولایت فقیه بیان داشت که از شبکه مرجعیت پخش شد. وی که در دفتر آیت الله سیدصادق شیرازی در قم سخن می‌گفت پس از توهین به دفاع مقدس و بی‌ارزش نامیدن آن، ولایت فقیه را با ادعای خدایی فرعون مقایسه نموده و آن همان ندای «انا ربکم الاعلی» دانست.وی برای اثبات این دعا با حربه مغالطه به گونه‌ای جلوه‌گر نمود که گویا ولی فقیه همچون فرعون خداوند را کنار گذاشته و خود را در جایگاه خداوندی قرار داده است. در این مسیر او عنوان نیابت فقیه از امام معصوم را تفسیری جدید از ولایت فقیه نامید که فقهای گذشته به آن اعتقادی نداشته‌اند.
اما طرح چنین سخنانی از ناحیه کسانی خود را پیرو اندیشه‌های آیت الله سید محمد شیرازی می‌دانند بسیار عجیب است و نشان از آن دارد که این افراد نه تنها کتاب‌های فقهای شیعه را مطالعه نکرده‌اند بلکه از اندیشه‌های رهبران فکری خویش نیز آگاهی ندارند و کتاب‌های‌ کسی که او را امامِ مجدد می‌نامند، مطالعه نکرده‌اند.

در ادامه نکاتی در این باره تقدیم می‌شود:

۱. حقیقت‌این‌که آیت الله سید محمد شیرازی یکی از طرفداران نیابت فقیه از امام معصوم(ع) در حکمرانی بر مردم و ولایت فقیه بوده است،‌ آن‌گونه که حتی طرفداران ایشان طرح ولایت مطلقه فقیه توسط وی را مقدم بر مباحث ولایت فقیه امام خمینی می‌دانند.

آیت سید محمد شیرازی در کتاب‌های خویش تأکیدات فراوانی درباره ولایت فقیه دارد،‌ چنانچه در کتاب «عدالة الإمام أمیر المؤمنین (ع)» می‌گوید:

«همانا ولایت فقیه در زمان غیبت امام زمان(ع) همانند ولایتِ حاکمانی است که ائمه (ع) در زمان حضورشان آنها را نصب می‌کردند، مثلاً امام علی(ع) مالک اشتر را والی مصر ساخت پس همان ولایتی که مالک داشت فقهای عادل نیز دارند و همانگونه که بر امت لازم بود از مالک در مصر اطاعت کنند، چون او در هنگام غیبت و عدم حضور امام، از ناحیه ایشان ولایت داشت و نماینده ایشان بود، در زمان ما نیز باید از فقها اطلاعت شود، زیرا نفس همان ولایت به فقیه جامع شرایط اعطا شده است، یعنی فقیه نماینده امام معصوم(ع) است و با تعدد فقها ولایت متعلق به شورای مراجع است با تفصیلی که آن را در فقه بیان کردیم.»( سید محمد حسینی شیرازی، عدالة الإمام أمیر المؤمنین (ع)، بیروت: موسسه المجتبی، ۱۴۲۶ق، ص۲۳-۲۵)
وی در جایی دیگر نیز می‌گوید:

«إقامة حکم الإسلام فی زمن الغیبة بواسطة نواب الإمام المهدی (عجل الله تعالی فرجه) الجامعین لشرائط الفتوی، من أوجب الواجبات؛‌ 

یعنی: اقامه حکم اسلام در زمان غیبت به واسطه نواب امام مهدی که دارای شرایط فتوی دادن هستند از واجب‌ترین واجبات است.»(سید محمد شیرازی، موسوعة الفقه، کتاب الدولة الاسلامیة، ج۱۰۱، بیروت: دارالعلوم،۱۹۸۹م، ص۲۴)

همچنین وی هر حکومتی غیر از ولایت فقیه را نامشروع می‌داند:

«فإن الحکومة فی المسلمین للرسول (صلی الله علیه وآله)، ثم الإمام (علیه السلام)، فإذا کان غائباً کان لنوابه، لا حکومة الفرد، المنتخب من سائر الناس مطلقاً، أو مقیداً بالمجلس، کحکومة المشروطة، ولا حکومة وراثیة، ولا حکومة جماعة من الأشراف أو من النخبة أو ما أشبه مما ذکروه فی کتب السیاسة، بل کما ذکرناه؛‌(سید محمد شیرازی، موسوعة الفقه، کتاب الدولة الاسلامیة، ج۱۰۱، بیروت: دارالعلوم،۱۹۸۹م، ص۵۷)

یعنی: حکومت در میان مسلمانان متعلق به رسول خدا (ص) است، سپس متعلق به امام (ع) است و هنگامی که امام غائب باشد متعلق به نواب ایشان است و حکومت به فرد منتخب از میان مردم یا برگزیده توسط مجلس تعلق ندارد، پس حکومت مشروطه، حکومت پادشاهی، حکومت برگزیدگان از اشراف و نخبگان و مشابه آنها صحیح نیست، همان‌گونه که آنها را ذکر کردیم.»

۲. در سخنرانی سید حسین شیرازی،‌ وی شیخ انصاری را ضدولایت فقیه می‌نامد و از جایگاه علمی‌ عالم بزرگ برای تخریب ولایت فقیه استفاده می‌کند. این ادعا نشان از اطلاعات ناقص این فرد دارد، زیرا شیخ انصاری در کتاب‌های خویش هیچ‌گاه به‌صورت کلی ولایت فقیه را رد نکرده است و فقط در محدوده ولایت فقیه نظری متفاوت دارد که این نظر را نیز نمی‌توان ضدیت با ولایت فقیه نامید، زیرا ضدیت دربردارنده بارِ مخالفت و دشمنی است، و این معنا را هرگز نمی‌توان به شیخ انصاری منتسب کرد. 

از این گذشته این گونه بهره‌برداری از نام شیخ انصاری برای تخریب ولایت فقیه نشان از آن دارد که وی حواشی آیت الله سید محمد شیرازی را بر مباحث ولایت فقیه شیخ انصاری نیز مطالعه نکرده است. آیت الله سید محمد شیرازی در حاشیه خویش بر مکاسب شیخ انصاری با نام «ایصال الطالب الی المکاسب»، نظر شیخ انصاری را در محدود کردن اختیارات ولایت فقیه رد نموده و می‌نویسد:
«و مقابل هذا القول احتمال ان یکون للفقیه التصدی لکل امر یراه صلاحا مما لم یکن خارجا عن حوزة الشریعة، حتی جعل ضرائب اضافیة اذا رای ذلک صلاحا، و لکن بدون ان یکون ذلک قانونا، بل امر وقتیا حسب المصلحة بنظر الفقیه. و الی هذا ذهب جمع من الفقهاء، کالشیخ الاکبر فی اجازته لملک ایران حیث جوز له اخذ المال من الناس لحفظ دمائهم، و اموالهم‏ من الاعداء کما فی کشف الغطاء، و کالسید محمد سعید الحبوبی حیث اجازفیما ینقل عنه‏سحرة السفن بدون رضا اصحابها فی حالة حرب وقعت بین المؤمنین و غیرهم فی العراق، الی غیرهما....و الحاصل: ان مقتضی القاعدة ان یکون للفقیه ما کان للامام الا ما خرج بالدلیل، لانه مقتضی الخلافة لرسول اللّه، و انهم حجة الامام، کما ان الامام حجة اللّه، و غیرهما من الادلة. (ایصال الطالب الی المکاسب،‌ج‏، ص۱۸۸)

یعنی: و مقابل این نظر شیخ انصاری، این احتمال است که فقیه متصدی هر امری باشد که آن را صلاح دیده و از دایره قوانین شرعی خارج نیست، حتی قرار دادن مالیات‌های اضافی هنگامی که آنها را صلاح بداند، ولی نه به صورت این‌که یک قانون باشد بلکه امری موقتی و بر اساس مصلحت سنجی فقیه باشد. و جمعی از فقها بر این نظر هستند همچون شیخ اکبر کاشف الغطاء در اجازه‌ای به پادشاه ایران داد تا در مال مردم را برای حفظ جان و اموال آنها تصرف کند و همچنین سید محمد حبوبی که اجازه داد هنگام جنگ در عراق از قایق‌های مردم بدون رضایت آنها استفاده کنند و همچنین فقهایی دیگر.... حاصل سخن این که: مقتضای قاعده فقهی آن است که برای فقیه تمام اختیاراتی که برای امام است وجود داشته باشد، مگر اختیاراتی که با دلیل خاص نفی شده باشند، زیرا اقتضای جانشینی رسول خدا(ص) چنین است و این که فقها حجت امام هستند، همان‌گونه که امام، حجت خدا است و غیر از این دو روایت از ادله‌ای که بر ولایت فقیه وجود دارد. 

۳. آیت الله سید محمد شیرازی در تعیین ولایت فقیه نظریه شورای مراجع را مطرح می‌کند، این نظر نفی کننده ولایت فقیه نیست بلکه فقط نحوه تعیین آن را به صورتی دیگر بیان می‌کند. البته در نظریه شورای مراجعِ آیت الله سید محمد شیرازی، رأی و نظر مردم هیچ‌گاه به صورت مستقیم لحاظ نمی‌شود و درباره آن انتخابات عمومی وجود ندارد. بلکه در این نظریه فقهایی که اقبال مردم به سوی آنها بوده است و عنوان مرجع تقلید را کسب کرده‌اند، مجلسی شورایی را تشکیل داده و فردی را به عنوان رهبر جامعه اسلامی بر می گزینند. (سید محمد شیرازی، موسوعة الفقه، کتاب الدولة الاسلامیة، ج۱۰۱، بیروت: دارالعلوم،۱۹۸۹م، ص۵۷)

حقیقت این‌که در اندیشه سیاسی آیت الله سید محمد شیرازی تمام شئون سیاسی بر محور مراجع تقلید تعریف می‌شود و حتی احزاب سیاسی هنگامی مشروعیت می‌یابند که بر محور آنها مراجع دینی تشکیل باشند. 

به هر حال سخن درباره نظریه شورای مراجع فراوان است ولی فی‌الجمله باید گفت: تعیین ولایت فقیه در اندیشه سیاسی آیت الله سید محمد شیرازی را نمی‌توان دموکراتیک‌تر از تعیین ولایت فقیه در جمهوری اسلامی دانست.

منبع:مهر

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

احتمال کناره‌گیری آیت الله جزایری از امامت جمعه اهواز‎

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در خطبه‌های نماز جمعه از خداحافظی با منصب ولی فقیه در این استان حرف زد.

به گزارش مهر، آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز با اشاره به حضور باشکوه مردم ایران در راهیپمایی ۲۲ بهمن افزود: آمریکا و همدستان وی از مدت ها قبل رجزخوانی کرده بودند که در ورشوی لهستان اجلاسیه ای بر ضد ایران برگزار کنند که بعد متوجه شدند کسی دعوت آنها را اجابت نمی کند؛ بعد نام و هدف اجلاسیه را تغییر دادند و با این حال به هیچ یک از اهداف منحوس خود در جلسه دست پیدا نکردند.

امام جمعه اهواز تصریح کرد: در جلسه فوق اروپاییان نیز در این جلسه جانب آمریکایی را نگرفتند و کشورهای دوست مانند عراق، لبنان، ترکیه و سوریه مواضع بسیار خوبی در حمایت از ایران داشتند؛ در نهایت نگذاشتند که ترامپ رئیس جمهور آمریکا به اهداف شوم خود در راستای تضعیف ایران نائل شود.

آیت الله جزایری عنوان کرد: حادثه سربریدن کودک ۶ ساله ای که بر محمد و آل محمد صلوات فرستاده از سوی وهابی ها در مدینه را محکوم و از مجامع بین المللی می خواهیم که جلوی این حوادث را بگیرند؛ این موارد برای وجدان بشری قابل تحمل نیست و هیچ کسی جنایات آل سعود را متحمل نمی شود.

وی با اشاره به اینکه چنین جنایاتی بدون پاسخ نمی ماند، ادامه داد: همچنین جنایت عملیات انتحاری برخی از دشمنان اسلام در مرز زاهدان برای به شهادت رساندن جمعی از مجاهدان اسلام، طلایه داران مرزهای میهن و از پاسداران سپاه که پاک، معصوم و خدمتگزار برای انجام مأموریت راهی منطقه هدف به منظور تحکیم امنیت برای مردم ایران بودند، محکوم است.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: در این عملیات تروریستی حدود ۳۰ نفر از سرنشینان به شهادت می رسند و برخی نیز مصدوم می شوند؛ آنها به ارباب خود سیدالشهدا (ع) پیوستند و ما هم هرگز قدمی عقب نشینی نمی کنیم.

امام جمعه اهواز در خصوص سفر خود به خارج از کشور گفت: هدف از این سفر تبلیغ اسلام به مناسبت ایام فاطمیه و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که در کشور انگلستان انجام شد؛ در لندن و شهرهای اطراف آن مثل منچستر و بیرمنگام سخنرانی داشتیم و اصلا شب و روز نداشتیم.

آیت الله جزایری با اشاره به وجود طرفداران بسیار امام راحل در انگلستان اضافه کرد: به صورت مستمر جلسات برگزار و ایرانیان و عراقی های مقیم انگلستان یا عرب های لبنان و مصر استقبال باشکوهی داشتند. همچنین برخی سخنرانی های نیز برای مردم با زبان اردو و یا انگلیسی زبان ها بود.

وی اظهار کرد: استقبال مردم برای سخنرانی ها قابل قیاس با سال های گذشته نبود و اجتماعات باشکوه تری حضور داشتند تا مشت محکمی به دهان جان بولتون و آنهایی بزنند که گفته بودند نمی گذاریم ایران چهل سالگی انقلاب را به چشمان خود ببینند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به نتایج خوب جلسات و اجتماعات برگزار شده در طی سفر به انگلستان گفت: بیش از چهار میلیون نفر مسلمان در این کشور وجود دارد؛ در بعضی از خیابان ها تعداد افراد باحجاب بسیار بیشتر از افراد بی حجاب بود و در هر خیابان یک مسجد وجود داشت.

وی تصریح کرد: آنجا مدارس بسیاری برای دانش آموزان پسر و دختر به شیوه اسلامی تأسیس شده و بر وفق مذهب اهل بیت نیز کالج هایی راه اندازی شد که دانشجویان مسلمانان می توانند در آن تحصیل کنند؛ همچنین به ما بشارت کردند که حوزه علمیه هر مدرکی بدهد، دولت انگلستان آن را تأیید و امضا می کند که این نشان دهنده به رسمیت شناختن حوزه علمیه است.

آیت‌الله جزایری با رد شایعات فضای مجازی مبنی بر مراجعه خود به بیمارستان یا درمانگاه عنوان کرد: تنها یک پزشک نظرات پزشکان در خصوص ضعف و بی حسی که در پای من ایجاد شده بود را مورد بررسی قرار داد؛ وی نیز مانند دکترهای ایرانی اعلام کردند که این بیماری علاجی ندارد.

نماینده ولی فقیه در خوزستان در ادامه گفت: اگر نتوانیم به عنوان امام جمعه از عهده بربیاییم به عنوان تکلیف شرعی محل شبهه است؛ بنابراین با این بی حسی توان این کار را نداریم، هرچند تا آنجایی که بتوانیم می کوشیم برای ادای تکلیف شرعی که در حال خواندن نماز نباید حرکت کرد و من خیلی خودم را کنترل می کنم که وقت نماز، پاهایم تکان نخورد و زمین نخورم.

آیت الله جزایری با اشاره به اینکه نمی توان این بیماری را از همه پنهان کرد: تقویت رهبری، تقویت اسلام است؛ خدمتگزاری به ولایت فقیه نیز خدمتگزاری به اسلام خواهد بود؛ با خدای خود عهد کردم که تا زمان زنده بودن به شرط حیات در خدمت مردم و ولی فقیه آیت الله سید علی خامنه ای به کار و راه خود را ادامه دهم.

وی ادامه داد: اگر در کسوت نمایندگی ولی فقیه یا امام جمعه موقت نتوانم ادامه دهم اما نوکر و خدمتگزار مردم هستم؛ خدمت به شما مردم عبادت خداست و همیشه در خانه روحانیت باز بوده است.

نماینده ولی فقیه در خوزستان در پایان تأکید کرد: مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در استان خوزستان مسئولیت سختی هست و استان خوزستان هم استان پهناوری است که اگر جوانی کنار ما این کار را انجام دهد، خیلی هم خوشحال می شویم؛ چه بهتر اینکه از اهالی خوزستان هم باشد.

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

فشار برای عدم تصویب پالرمو با طومار و تحصن در مساجد، یک روز قبل از جلسه مجمع

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۰۷۳۹۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیدار معاون رئیس جمهور با نماینده ولی فقیه در گیلان
 • توضیحات آیت‌الله موسوی جزایری درباره سفر به انگلیس
 • آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه‌های نماز جمعه: در انگلیس، شب و روز نداشتم، برنامه های مختلفی برگزار می شد / هدف از سفر بنده، تبلیغ اسلام بود؛ منطقه مأموریتی ما، لندن، منچستر و بیرمنگام بود
 • آیت الله جزایری ازخداحافظی با نمایندگی ولی فقیه در خوزستان حرف زد
 • سیدمحمد صدر: FATF و SPV هیچ ارتباطی با هم ندارند و اروپا اشتباه کرد
 • حمایت مردم از کلیت نظام اسلامی و ولایت فقیه با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن
 • آیت الله جزایری حرف ازخداحافظی با نمایندگی ولی فقیه در خوزستان زد
 • آیت‌الله علم‌الهدی: در ورشو یک مشت روسپی سیاسی را به صحنه آوردند/ باید آماده دیدن امام زمان شویم
 • (ویدئو) استقبال به همراه دست‌بوسی از امام‌جمعه اهواز
 • سیدمحمد صدر: اف ای تی اف و اس پی وی هیچ ارتباطی با هم ندارند و اروپا اشتباه کرد/ پیامک‌های تهدیدآمیز تاثیری در رای اعضای مجمع ندارد
 • آیت الله مکارم شیرازی: باید جلوی معماری غربی گرفته شود
 • پیام آیت ا.مکارم درپی‌شهادت پاسداران
 • سادات، نقش محوری وحدت در جامعه
 • آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان جلوی ساخت و سازهای اضافه را بگیرند
 • آیت الله مکارم شیرازی: جلوی معماری غربی گرفته شود
 • وزیر راه و شهرسازی با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کرد
 • دیدار وزیر راه با آیت‌الله مکارم شیرازی
 • پیام تسلیت آیت الله سید حسن خمینی در پی حادثه تروریستی زاهدان
 • دیدار معاون رئیس جمهور با آیت الله مکارم شیرازی