برترین ها-ترجمه از الهام مظفری: پدران نه تنها در دنیای انسان ها اهمیت دارند بلکه در قلمرو حیوانات نیز ارزشمند هستند


خبرگزاري آريا - برترين‌ها-ترجمه از الهام مظفري: پدران نه تنها در دنياي انسان‌ها اهميت دارند بلکه در قلمرو حيوانات نيز ارزشمند هستند. بهترين پدر‌ها به امنيت، سلامت و رشد فرزندانشان اهميت مي‌دهند. بدترين پدر‌ها هم فرزندانشان را ترک مي‌کنند، آن‌ها را ناديده مي‌گيرند و حتي مي‌خورند. بهترين و بدترين پدرهاي دنياي حيوانات را در اين مطلب مشاهده مي‌کنيد.

بهترين پدرها در دنياي حيوانات:
پنگوئن‌هااسب‌هاي درياييقورباغه‌ها و وزغ‌هاحشره آبي
بدترين پدرها در دنياي حيوانات:
خرس گريزليشير‌هاحشرات قاتلماهي گوبي
پنگوئن‌ها
پنگوئن‌هاي امپراتور نر يکي از بهترين پدر‌ها در دنياي حيوانات هستند. وقتي پنگوئن ماده تخم مي‌گذارد، آن‌ها را به پنگوئن پدر مي‌سپارد و خودش به دنبال غذا مي‌رود. پنگوئن‌ نر تخم‌ها را بين پاهايشان نگه مي‌دارند و آن‌ها را با پرهايش پوشانده و از سرماي شديد قطب جنوب محافظت مي‌کنند. گاهي نر‌ها بدون اينکه خودشان چيزي بخورند از تخم‌ها مراقبت مي‌کنند، که گاهي تا دو ماه هم طول مي‌کشد. اگر جوجه‌ها قبل از برگشت مادرشان از تخم دربيايند، پنگوئن پدر به آن‌ها غذا داده و به مراقبت از آن‌ها ادامه مي‌دهد تا پنگوئن ماده بازگردد.
image
اسب‌هاي دريايي
اسب‌هاي دريايي نر به معناي واقعي کلمه براي بچه‌هاي خود هم پدر هستند و هم مادر. در واقع آن‌ها هستند که بچه هايشان را به دنيا مي‌آورند. نر‌ها کيسه‌اي در بدنشان دارند که اسب دريايي ماده در آن تخم گذاشته شده و اسب دريايي نر آن‌ها را بارور مي‌کنند؛ بنابراين بارداري در بدن اسب دريايي نر صورت مي‌گيرد. اسب دريايي ماده هزاران تخم وارد کيسه اسب دريايي نر مي‌کند. پدر از بچه‌ها مراقبت مي‌کنند تا زماني که کاملا شکل بگيرند که تا 45 روز طول مي‌کشد. سپس کيسه باز مي‌شود و بچه اسب دريايي‌هاي کوچک به محيط آبي اطرافش ر‌ها مي‌شوند.
image
قورباغه‌ها و وزغ‌ها
بيشتر قورباغه‌هاي نر نقش حياتي در رشد فرزندانشان بازي مي‌کنند. قورباغه‌هاي دارت سمي از تخم هايي که بعد از جفت گيري توسط ماده‌ها گذاشته شده مراقبت مي‌کنند. وقتي بچه قورباغه‌ها از تخم در آمدند با کمک دهانشان از پدر بالا رفته و پشت او مي‌نشينند و قورباغه پدر آن‌ها را به برکه‌اي که در آن نزديکي است مي‌برد تا به رشد خود ادامه دهند. در برخي ديگر از قورباغه ها، قورباغه نر بچه قورباغه‌ها را در دهانش نگه داشته و از آن‌ها مراقبت مي‌کنند. قورباغه‌هاي پدر به مدت يک ماه يا بيشتر از فرزندانشان مراقبت مي‌کنند.
image
حشرات آبي غول پيکر
حشرات آبي نر با حمل فرزانشان بر پشت خود، امنيت آن‌ها را تضمين مي‌کنند. حشرات ماده بعد از جفت گيري، پشت حشرات نر تخم مي‌گذارند که تعداد آن‌ها به 150 عدد هم مي‌رسد. تخم‌ها محکم به حشره نر مي‌چسبند تا زماني که آماده شکستن شوند. حتي بعد از اينکه بچه‌ها از تخم درآمدند، پدر به مدت دو سال به مراقبت از آن‌ها ادامه مي‌دهد.
image
خرس گريزلي
خرس‌هاي گريزلي نر يکي از بدترين پدر‌ها در دنياي حيوانات به حساب مي‌آيند. آن‌ها بيشتر عمر خود را به جز زمان جفت گيري، در جنگل تنها مي‌گذارند. خرس‌هاي گريزلي ماده در فصل جفت گيري با بيش از يک خرس نر رابطه دارند و توله هايي که در يک زايمان به دنيا مي‌آيند گاهي پدرهاي مختلفي دارند. بعد از فصل جفت گيري، نر‌ها به زندگي انفرادي خود ادامه مي‌دهند و خرس ماده را با مسئوليت بزرگ کردن توله‌هاي آينده تنها مي‌گذارند. گريزلي‌هاي نر علاوه بر اينکه حضور ندارند، گاهي توله‌ها را مي‌کشند و مي‌خورند؛ بنابراين وقتي پدر‌ها نزديک مي‌شوند، گريزلي‌هاي ماده به شدت مراقب توله هايشان هستند و سعي مي‌کنند آن‌ها را دور کنند.
image
حشرات قاتل
حشره قاتل نر در واقع بعد از جفت گيري از فرزندانش محافظت مي‌کند. آن‌ها تا زماني که بچه‌ها از تخم دربيايند از آن‌ها مراقبت مي‌کنند. با اين حال در فرآيند نگهباني تخم ها، حشره نر برخي از تخم‌ها را که در اطراف تخم‌هاي ديگر هستند مي‌خورد. اين عمل به عنوان يک مکانيزم دفاعي براي حفاظت از تخم‌هاي مياني به حساب مي‌آيد. هم چنين موادمغذي مورد نياز حشره نر را که هنگام نگهباني از تخم‌ها نمي‌تواند براي پيدا کردن غذا، آن جا را ترک کند فراهم مي‌کند. وقتي بچه‌ها از تخم درآمدند پدر آن‌ها را ترک مي‌کند. حشرات قاتل جوان بايد از خودشان مراقبت کنند، چون مادرشان بعد از تخمگذاري خيلي زود مي‌ميرد.
image
ماهي گوبي
ماهي گوبي نر براي جذب جفت در بستر دريا لانه مي‌سازد. آن‌ها بعد از جفت گيري وقتي ماده‌ها در آن نزديکي هستند، از تخم‌ها به دقت مراقبت مي‌کنند. لانه را تميز نگه مي‌دارند و با باله هايشان تخم‌ها را باد مي‌زنند تا مطمئن شوند شانس بهتري براي زنده ماندن دارند. اما اين پدر‌هاي مهربان برخي از تخم‌ها را هم مي‌خورند. آن‌ها با خوردن تخم‌هاي بزرگتر، مدت زماني که بايد مراقب بچه هايشان باشند را کم مي‌کنند، چون ماهي‌ها از تخم‌هاي بزرگ ديرتر از تخم‌هاي کوچک بيرون مي‌آيند. حتي برخي نر‌ها وقتي ماده‌ها نزديک نيستند رفتار بدتري دارند. آن‌ها بي توجه لانه را ر‌ها مي‌کنند و حتي برخي از آن‌ها همه تخم‌ها را مي‌خورند.
image
شير‌ها
شيرهاي نر به شدت از گروهشان در مقابل خطرات محافظت مي‌کنند. با اين حال آن‌ها در بزرگ کردن توله‌هاي خود مشارکت چنداني ندارند. شيرهاي نر بيشتر عمر خود را صرف خوابيدن مي‌کنند در حالي که شيرهاي ماده شکار مي‌کنند و به فرزندان خود مهارت‌هاي مورد نياز براي بقا را مي‌آموزند. شيرهاي نر معمولا غذا را به زور مي‌گيرند و شيرهاي ماده و توله‌ها گرسنه مي‌مانند. هرچند شيرهاي نر معمولا توله‌هاي خودشان را نمي‌کشند، اما توله‌هاي شيرهاي نر ديگر را مي‌کشند.
image

واکنش‌ها به اظهارات ضرغامی درباره حقوق 10میلیونی و جریمه 3 میلیونی‎اش: با ده میلیون کم میارید؟؟ پس 90درصد مردم با 1 میلیون چه می‌کننند؟؟ کارگران چه کنند؟ آقای ضرغامی ما ملت شرمنده‌ایم

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

عکس/ مراسم ترحیم پدر صفدر حسینی

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۱۴۹۰۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هشدار درباره نگهداری حیوانات خانگی غیربومی در کشور
 • توله یا پنیرک
 • مُد جدید ؛ ‍واردات حیوانات خانگی از روسیه
 • هشدار درباره نگهداری حیوانات غیربومی/ واردات حیوان از روسیه و اوکراین
 • مضرات زیاده‌روی در خوردن گوشت گاو و حیوانات وحشی
 • جنگ شدید مثلث صدرنشینی برای بهترین شدن/ یکه تازی شاگردان کریمی در بدترین بودن
 • حیوانات خانگی از کدام کشورها وارد می‌شوند؟
 • پرسپولیس و استقلال صاحب بهترین خط دفاع/ بدترین‌ها برای سپیدرود +جدول
 • واردات حیوانات خانگی از روسیه و اوکراین
 • بهترین و بدترین‌های نیم‌فصل اول لیگ برتر؛ پرسپولیس و استقلال صاحب بهترین خط دفاع+ جدول
 • هشدار درباره نگهداری حیوانات غیربومی
 • واردات حیوان از روسیه و اوکراین/ حیوانات خانگی محکوم به مرگ هستند
 • دانستنی‌های پیرامون خرس قطبی/به جز قطب در کجا می‌توانیم خرس‌های قطبی را ببینیم؟
 • بررسی دلایل مهاجرت جانوران/ حیوانات چطور مسیرشان را در زمان مهاجرت پیدا می‌کنند؟
 • دونالد در لیست بدترین رمز‌های عبور ۲۰۱۸
 • بدترین پسورد‌های سال اعلام شدند
 • بدترین پسوردهای سال اعلام شدند
 • دونالد در ميان بدترين‌ پسوردهاي سال 2018!
 • اضافه شدن «دونالد» به لیست بدترین پسوردهای امسال!
 • بدترین پسورد‌های سال اعلام شدند/ «دونالد» در میان بدترین‌ها!