دختر و پسر قبل از ازدواج باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج انجام دهند‎ برگه ای که از طرف محضر به عروس و داماد داده می شود تا بعد از آزمایش های اولیه برای عقد اقدام کنند را یک هزینه اضافی برای ازدواج می بینند، در حالی که اگر به این آزمایش ها توجه بیشتری شود، مشکلات بارداری و خطرات ناشی از ایدز را تا میزان قابل توجهی می تواند کاهش دهد
دختر و پسر قبل از ازدواج باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج انجام دهند‎

برگه ای که از طرف محضر به عروس و داماد داده می شود تا بعد از آزمایش های اولیه برای عقد اقدام کنند را یک هزینه اضافی برای ازدواج می بینند، در حالی که اگر به این آزمایش ها توجه بیشتری شود، مشکلات بارداری و خطرات ناشی از ایدز را تا میزان قابل توجهی می تواند کاهش دهد.

دختر و پسری که تصمیم آنها مبنی بر ازدواج می شود، قبل از آنکه به عنوان زن و شوهر رسمی همدیگر قرار بگیرند، باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج انجام دهند.

دو فردی که همدیگر ار برای ازدواج انتخاب می کنند، قبل از مراجعه به آزمایشگاه ها که یک اجبار قبل از عقد کردن می باشد، در ابتدا باید اگر دچار بیماری یا مشکلی در سلامت خود هستند، صادقانه آن را برای هم بازگو کنند، در غیر این صورت این آزمایش ها تا حدودی می تواند وضعیت جسمانی افراد را مشخص کند.

چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش HIV بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت فعالیت می کنند بروند. این مراکز به صورت رایگان، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش HIV و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.

وقتی زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در دفترخانه موجود است مراجعه کنند. این آزمایش ها شامل بررسی اعتیاد و تالاسمی می شود و در کنار آن تزریق واکسن کزاز برای خانم هم انجام می شود. چنانچه مسئولان آزمایشگاه تشخیص بدهند که فرد نیاز به انجام آزمایش های دیگری دارد، او را به مراکز دیگری ارجاع می دهند تا بررسی های تخصصی تر انجام شود.این آزمایش ها از زمان صدور تنها یک ماه اعتبار دارند و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.

گروه خونی عروس و داماد چه می گوید؟

گروه خونی هیچ ربطی به ازدواج ندارد اما ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که منظور از اینکه می گویند “گروه خون عروس و داماد به هم نخورده” چیست؟ باید گفت این اصطلاح، اشاره به برخی نتایج که در آزمایشات قبل از عقد مشخص می شود، دارد.

وقتی یکی از طرفین در سوابق خود و یا اقوام خود یکی از بیماری هایی که از طریق ژن منتقل می شود(مثل تالاسمی) وجود داشته باشد با انجام آزمایشات خونی بررسی می کنند که چقدر احتمال ابتلای فرزند آنها به آن بیماری ها وجود دارد چنانچه این احتمال بالا باشد به آنها توصیه می شود که عقد نکنند و به آنها درباره عواقب بچه دار شدنشان هشدار می دهند.

علاوه براین کسانی که دارای تالاسمی مینور هستند چنانچه با فرد دیگری که او هم مبتلا به تالاسمی مینور است عروسی کنند ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزندان آنها مبتلا به تالاسمی ماژور بشود. تالاسمی مینور دارای هیچ علامت خاصی نیست و نیاز به درمان ندارد فرد مبتلا به تالاسمی مینور نیز از نظر ظاهری کاملا سالم است و وصلت او با افراد سالم هیچ عواقبی ندارد اما تالاسمی ماژور یک بیماری حاد است و نیاز به درمان دارد و مشکلات و هزینه های زیادی را به دنبال خواهد داشت. لذا چنانچه در آزمایش خون قبل از عقد معلوم شود که هردو طرف تالاسمی مینور دارند، آزمایشات تکمیلی دیگر به همراه مشاوره ژنتیکی برای آنها انجام خواهد شد و به آنها درباره عواقب بچه دار شدنشان هشدار داده می شود.

آزمایش های دلهره آور

علاوه بر این آزمایش ها، دو آزمایشی که بسیاری از زوجین در اول مسیر از آن سر باز می زنند، آزمایش ژنتیک برای افرادی که دچار مشکل هستند و همچنین ازدواج های فامیلی و آن هم به علت هزینه ی بالایی که دارد و همچنین آزمایش ایدز در پیش از ازدواج که اگر صورت بگیرد یک توهین به دو طرف محسوب می شود.

صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت اظهار داشت:بیماری ایدز دارای یک دوره ای بوده که ممکن است افراد آزمایش دهند ولی نتیجه آزمایش آنها حکایتی از ابتلایشان نداشته باشد، بنابر این آزمایش اجباری ایدز هیچ تاثیری در کنترل ویروس اچ.آی.وی ندارد و افرادی که احساس میکنند به دلیل شرایط خاص یا انجام رفتارهای پر خطر احتمال ابتلا به ایدز را دارند، باید نسبت به آزمایش به صورت داوطلبانه اقدام کنند.

وی همچنین اشاره می کند که: تاكید ما در مورد ایدز، اطلاع‌رسانی و آموزش است ،بنابراین مشاوره قبل از ازدواج برای آگاهی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر بسیار موثر است.» رییس اداره ایدز با اشاره به توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره آزمایش ایدز، تصریح می‌كند: «بنابر دستور سازمان جهانی بهداشت، آزمایش ایدز باید داوطلبانه و محرمانه باشد و برای پیشگیری از این بیماری مهم‌ترین اقدام اطلاع‌رسانی است.»

گرچه انجام آزمایش HIV اگر چه کار خوبی به نظر می رسد ولی نمی تواند دلیلی برای تضمین 100 در صدی عدم ابتلای فرد باشد چرا که این ویروس وقتی وارد بدن می شود تا چندین ماه می تواند به حالت مخفی در بدن باقی بماند بدون اینکه چیزی در آزمایش مشخص شود به چنین حالتی دوره پنجره ای می گویند.

آزمایش های HIV می توانند تنها وضعیت حدود 3 تا 6 ماه قبل فرد را نشان بدهند و در صورت انجام رفتار پر خطر قبل از آزمایش، مثلا یک روز قبل از آزمایش معمولا هیچ چیزی در آزمایش مشخص نمی شود و نتیجه آزمایش منفی کاذب خواهد بود. به همین دلیل برای اینکه خیال تان راحت شود باید به شناخت کافی از فرد برسید و تحقیقات لازم را در رابطه با پیشینه فرد انجام بدهید.

چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش HIV بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت فعالیت می کنند بروند. این مراکز به صورت رایگان، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش HIV و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.

مانند تمام مشاوره های ازدواجی که توصیه می شود جوانان قبل از ازدواج استفاده کنند، آزمایش ایدز نیز پیشنهاد می شود که در کمال احترام و بدون توهین و ایجاد سوظن در طرف مقابل از او خواسته شود تا به صورت محرمانه این آزمایش را نیز انجام دهد. فرهنگ چنین این کار برای اچیدمی شدن در جامعه نیاز به زمان زیادی دارد که علاوه بر مردم، رسانه ها نقش بسیار مهمی در این امر خواند داشت. رسانه و سلبریتی ها به عنوان الگوهای فرهنگ ساز در کشور بسیار نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده اند و شاید جدای از فیلم هایی چون آخرین ستاره شب، قصه ها، پابرهنه ای در بهشت با محوریت ایدز که برای مخاطبان دور از ذهن و فراموش شده است، تنها دو سریال خط قرمز که به موضوع ایدز و جوانان، و پریا که در ارتباط با ایدز و ازدواج بوده است، می توان به عنوان یک الگوی فرهنگ ساز اشاره کرد.

علاوه بر آزمایش های پیش از ازدواج، یک کلاس آموزش های جنسی زناشویی برای همسران برگزار می شود، که در برخی از مراکز به صورت تفکیک شده و در مراکزی به صورت مختلط این آموزش ها را در نیم ساعت به زوجین آموزش می دهند. اما آیا دختر و پسری که تاکنون رابطه جنسی نداشته اند با صرف نیم ساعت زمان همه اطلاعات را کسب می کنند؟ و آیا در چنین فضاهایی می توانند سوالات نادانسته خود را بپرسند؟ بهتر است در ارتباط با این آموزش های پیش از ادواج کلاس های مفید تری برای زوجین برگزار شود تا آنها با آگاهی بیشتر وارد زندگی زناشویی خود شوند و در نتیجه اختلافات ناشی از مسائل جنسی در زندگی کاهش یابد.

منبع: سلامانهدانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

۴۵۰ زوج از طرح «آموزش و مشاوره ازدواج» در استان بهره‌مند می‌شوند

عرب نژاد با بیان اینکه تا پایان امسال ۴۵۰ زوج از طرح آموزش و مشاوره ازدواج در استان بهره‌مند می شوند، گفت: یکی از اصلی ترین دلایل پرونده های طلاق، عدم داشتن مهارت‌های سازگاری و نداشتن تناسب با فرد مقابل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، « علی عرب نژاد» امروز (27 دی) در جمع خبرنگاران به عملکرد این اداره کل از بدو تاسیس تاکنون در حوزه پشتیبانی و منابع انسانی اشاره و اظهار کرد: در ابتدای شکل گیری فعالیت اداره کل بهزیستی (به صورت استان مستقل از خراسان بزرگ) تعداد کارکنان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر بالغ بر، 208 نفر بوده که در حال حاضر این تعداد به 276 نفر افزایش یافته است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه بین سال های 1391 تا 1393 با پیگیری های مکرر و مداوم اداره کل، تعداد مجوز های استخدامی تخصیص یافته 93 مورد بوده که 49 مجوز آن به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی اختصاص داده شده است، گفت: این در حالیست که آمار جذب و استخدام نیروی انسانی جدید در ابتدای فعالیت 20 مورد و ابتدای سال 1390، تنها 18 مورد بوده است.

 

وی با اشاره به کاهش کارکنان قراردادی طی این سال ها ادامه داد: در ابتدای تفکیک استان، این اداره کل دارای 119 نفر نیروی قراردادی بوده که این آمار در حال حاضر 67 نفر است.

 

عرب نژاد ضمن افزود: تاکید بر رعایت قوانین و مقررات حاکم در حوزه جذب نیروی انسانی و همچنین سیاست‌های مرتبط با کاهش نیرو، باستناد قوانین مرتبط با واگذاری تصدی ها به بخش غیردولت، به تلاش استان در کسب رتبه های برتر در این بخش در سطح کشور است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به ساماندهی فعالیت های پشتیبانی در قالب شرکت های پیمانکاری، عنوان کرد: در اوایل فعالیت استان، 14 نفر، در سال 1390 این تعداد 52 نفر و در حال حاضر 14 نفر، شامل راننده، تاسیسات و آشپز است.

 

بنا به اظهارات عرب نژاد در سال های ابتدای فعالیت اداره کل بهزیستی، تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی دارای کارنامه آزمون ادواری صفر نفر بوده که به تعداد 11 نفر در سال 1396 افزایش یافته است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به طرح آموزش و مشاوره ازدواج اداره کل بهزیستی اشاره و گفت: این طرح با هدف آموزش مهارت های زندگی مشترک به افرادی که در حین ازدواج هستند، اجرا می شود.

 

 عرب نژاد با بیان این که تا پایان سال جاری 450 زوج از این طرح بهره مند خواهند شد، بیان کرد: 14 تا 16 ساعت آموزش، در بخش هایی همچون مهارت گفتگو، حل تعارض، تفاوت های روانشناختی، انتظارات، ایجاد صمیمیت بین زوجین، خودشناسی، بحران های سال اول زندگی مشترک و معنویت خانواده ارائه خواهد شد.

 

به گفته وی هم اکنون این طرح در بیرجند برگزار شده و زوجینی که به مراکز بهداشت مراجعه می کنند، ترغیب به شرکت در این کلاس ها می شوند.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با تاکید بر این که اگر سال آینده اعتباری برای این طرح در نظر گرفته شود، آمادگی توسعه آن در شهرستان ها را داریم، خاطر نشان کرد: بیرجند را به دلیل تعداد ازدواج ها و طلاق های بیشتر برای اجرای این طرح در سال جاری انتخاب شده است.

 

عرب نژاد همچنین به عدم تمایل بسیاری از زوجین برای فراگیری آموزش ها اشاره کرد و افزود: با این حال درصد بالایی از زوجینی که آموزش را فرا گرفتند از این کلاس ها راضی بودند و حتی تمایل به ادامه داشتن این آموزش ها نشان دادند.

 

وی در ادامه سخنانش توضیحی درباره دو فاز آموزش و مشاوره این طرح داد و گفت: فاز آموزش مختص افرادی است که در مراحل ازدواج هستند و به دفاتر ثبت و مراکز بهداشت مراجعه کرده اند اما فاز مشاوره که از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است، مختص پیش از ازدواج است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این که در فرآیند مشاوره، شخصیت شناسی فرد و تناسب داشتن با دیگری از نظر ظاهری، شخصیتی، تحصیلی و ... بررسی می شود، ادامه داد: این مرحله پایه ای ترین کار در فرآیند ازدواج است.

 

عرب نژاد با بیان این که به دلیل پایین بودن نگرش های مثبت نسبت به مشاوره در استان، بسیاری حاضر به داشتن این مرحله قبل از ازدواج نیستند، تصریح کرد: هرچند تجربه نشان داده هر سال استقبال بیشتری نسبت به سال قبل برای فراگیری مشاوره داشتیم اما به نسبت تعداد ازدواج های انجام شده در استان هنوز آمار پایین است.

 

وی فراگیری مشاوره قبل ازدواج را اصلی ترین هدف کار این نهاد دانست و افزود: این گونه تعداد ازدواج های نادرست کاهش می یابد زیرا یکی از اصلی ترین دلایل پرونده های طلاق، عدم داشتن مهارت های سازگاری و نداشتن تناسب با فرد مقابل است.

 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی به فرهنگ سازی و تبلیغاتی که تاکنون در این راستا انجام شده اشاره  و بیان کرد: بسیاری به دلیل هزینه مشاوره حاضر به انجام آن نیستند، در حالی که اگر بخش کوچکی از هزینه های برگزاری مراسم ازدواج را صرف این موضوع کنند قطعا تعارضات کاهش داشته و زندگی پایدارتری خواهند داشت.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی هم از برگزاری «طرح مشورت ضرورت ازدواج» برای یکهزار نفر در سال جاری خبر داد و افزود: این طرح ویژه دانش آموزان دختر متوسطه دوم، از آذرماه شروع شده است.

 

اعظم احمدی شادمهری با اشاره به علت انتخاب این جامعه هدف، بیان کرد: با توجه به این که انتظار می رود سن ازدواج پایین بیاید و نوجوانان نیز در مرحله ای هستند که روابط خطرناک آن ها را تهدید می کند، تصمیم به ارائه آموزش هایی برای آگاهی رسانی به آن ها کردیم.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی عنوان کرد: در حال حاضر طرح در بیرجند، نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان در حال انجام است.

 

 

پایان پیام/375

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۱۶۷۰۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ازدواج مخفیانه مرد جوان با 3 زن برایش دردسرساز شد! / او دستگیر شد + تصاویر
 • استماع گزارش کنترل و پیشگیری از ایدز در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس
 • محصولات تراریخته شامل آزمایش سلامت مواد غذایی نیستند؟
 • ده چالش مهم پیش روی سلامت بشری در سال 2019
 • ازدواج مخفیانه مرد جوان با سه زن برایش گران تمام شد! +تصاویر
 • عجیب ترین رسوم ملل برای مراسم ازدواج
 • چگونه فرد مورد علاقه مان را راضی به ازدواج کنیم؟
 • تنها ۶ درصد ازدواج‌های دانشجویی به طلاق می‌انجامد
 • ادامه سریال فجایای زیست‌محیطی در شهرستان ری؛ غفلت مسئولان تپه‌ها را سیاه کرد+فیلم
 • ازغدی: نباید از پرورش نواب صفوی‌های معاصر غفلت کرد
 • نباید از پرورش نواب صفوی‌های معاصر غفلت کرد
 • کتاب و کتابخوانی در کشور ما مورد غفلت واقع شده است
 • چگونه مرد مورد علاقه مان را راضی به ازدواج کنیم؟
 • فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد ازدواج دائم
 • غفلت از فرهنگ و هنر، غافل شدن از توسعه است
 • بهادری: غفلت از فرهنگ و هنر، غافل شدن از توسعه است
 • بهادری: غفلت از فرهنگ و هنر در واقع فافل شدن از توسعه است
 • آن کسی که در دوره جوانی من خیلی روی من اثر گذاشت، در درجه اوّل، مرحوم «نوّاب صفوی» بود
 • میراث هنری در تمنای درخشیدن/ غفلت در بسته‌بندی مناسب صنایع‌دستی