منبع: ایرنا

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

ایران و کره جنوبی در سالی که گذشت

پکن - ایرنا - ایران و کره جنوبی دو کشور با روابط بسیار قوی و مناسباتی دوستانه هستند دو کشور در سال 1397 خورشیدی نیز توانستند بر مبنای این روابط قوی، همکاری های بیشتری انجام دهند و زمینه ساز مشارکت های وسیعتر برای سال های آینده شوند.

به گزارش ایرنا در این سال دو کشور موافقت کردند که همکاری های سیاسی قویتری داشته باشند شرکت های کره ای همچنان به بازار ایران دسترسی وسیعتری پیدا کنند و همکاری های نفتی و انرژی با قدرت ادامه یابد.
کره جنوبی به عنوان یکی از خریداران نفت ایران، در سال جاری هم توانست از آمریکا معافیت اخذ کند و خریدهای خود را از ایران ادامه دهد.
جمهوری اسلامی ایران در سال 97 هجری شمسی نیز توانست روابط و مناسبات خاصی با کره شمالی داشته باشد.

**دیدارها و مراسم
در این سال بود که الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به کره جنوبی سفر کرد و در ملاقات با مقام های این کشور درباره ثبت استانداردهای بین المللی، مالکیت معنوی اختراعات و امور پارلمانی بحث و تبادل نظر کرد.
در یکی از ضیافت هایی که به مناسبت ماه مبارک رمضان در این سال در کره برگزار شد، کانگ کیونگ وا وزیر خارجه کره جنوبی ضمن حضور در آن، بر تقویت مناسبات با تهران و تقویت روابط با جهان اسلام تاکید کرد و گفت که هیات هایی میان دو کشور مبادله شده و راه را برای تقویت روابط هموار کرده است.
در سال 1397 خورشیدی ایران و کره جنوبی یک تمبر مشترک در راستای نامگذاری سال فرهنگی ایران و کره با نام شیلا و پرشیا و با نماد شیر منتشر و رونمایی کردند.

**کره جنوبی و تحریم ها
کره جنوبی از جمله کشورهایی است که هرگز با تحریم های یکجانبه آمریکا علیرغم روابط خوب با این کشور، موافقت نکرده و بارها در این باره با آمریکا وارد رایزنی شده و خواستار آن شده است که توافقات بین المللی مورد احترام قرار گیرد.
مقام های وزارت تجارت و انرژی کره جنوبی در سالی که گذشت بارها با مقام های آمریکایی نشست هایی برای گرفتن معافیت از تحریم های نفتی ایران برگزار کردند و نهایتا جزو هشت کشوری بودند که چنین موافقتی را کسب کردند.
به دنبال اخذ معافیت، کره جنوبی خیلی زود هیاتی را روانه ایران کرد تا برای امضای قراردادهای جدید نفتی با مقام های کشورمان رایزنی کند و دو طرف در نشست های مختلف درباره توسعه همکاری های نفتی و انرژی با یکدیگر ملاقات و گفت و گو کردند.
با کسب همین موافقت و رایزنی هایی که با ایران صورت گرفت، کره جنوبی کار خرید نفت از ایران را پس از چند ماه در ژانویه سال 2019 از سرگرفت و بخشی از این محموله ها را دریافت کرده است.
کره جنوبی از جمله کشورهایی است که وابستگی زیادی به 'نفتا' ماده نفتی فوق سبک ایران و نفت سبک ایران دارد و یکی از خریداران بزرگ آن در دنیا است و پالایشگاه های این کشور از این ماده بی نیاز نیستند و برای همین اتکای زیادی به منابع ایران دارند.

**انتصاب سفیر جدید
ایران سفیر جدید خود در کره جنوبی را در همین سال معرفی کرد سعید بادامچی شبستری سفیر ایران در کره در طول این سال رایزنی های گسترده ای با مسئولان ارشد کره جنوبی انجام داد و با ‌آنها درباره روابط دو کشور، مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری رایزنی کرد و قرار شد پس از این رایزنی ه،ا پاره ای از مشکلات بانکی که برای ایرانیان در کره به وجود آمده است، رفع شود.
سفیر ایران همچنین در دیدار سونگ بو چو رئیس خبرگزاری یونهاب کره جنوبی در محل این خبرگزاری با اشاره به سابقه همکاری های رسانه ای میان یونهاپ و ایرنا، تقویت این همکاری ها را در راستای توسعه روابط و نزدیکی دو ملت ارزیابی کرد و مراتب حمایت سفارت کشورمان از همکاری های رسانه ای میان دو کشور را اعلام کرد.
شبستری همچنین به نقش مثبت استقرار دفتر خبرگزاری یونهاپ در ایران در انعکاس اخبار صحیح و واقعی از تحولات کشورمان اشاره کرد و از سونگ جهت سفر به ایران به منظور آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن ایران و توسعه همکاری های دوجانبه با خبرگزاری های کشورمان و تبادل تجربه، دعوت کرد.

** دیدار وزرای خارجه
از جمله تبادلات رسمی دیگر دو کشور هم می توان به دیدار کانگ کیونگ وا وزیر خارجه کره جنوبی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس مونیخ سال اشاره کرد که در جریان آن نفر اول دیپلماسی کره با ابراز همدردی نسبت به حادثه تروریستی زاهدان، تمایل کشورش را برای تداوم دهه ها روابط خوب دو کشور ایران و کره جنوبی به رغم فشارها و تحریم ها اعلام کرد.
روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله شرایط شبه جزیره کره و برجام از محورهای گفت و گو و تبادل نظر وزیران خارجه ایران و کره جنوبی بود.

**ادامه همکاری شرکت های کره ای با ایران
سفارت کره جنوبی در ایران می گوید که شرکت‌های کره‌ای علاقه مند به کار در ایران هستند و می‌خواهند به روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران ادامه دهند، البته مشکل تحریم‌های یکجانبه آمریکا وجود دارد اما اخباری که اخیرا مبنی بر قطع روابط تجاری شرکت‌های کره‌ای با ایران در رسانه‌ها به چشم می‌خورد بی‌اساس و جعلی است، زیرا شرکت‌های کره‌ای همچنان به همکاری تجاری خود ادامه می‌دهند.
ایران و کره جنوبی در طول چهار دهه گذشته و حتی پس از پنج دهه مناسبات رسمی، روابط عاری از خصومت را پشت سر گذاشته اند و ایران یک بازار بزرگ برای شرکت های کره ای بوده است.
آنچه مهمتر به حساب می آید اینکه ایران به کره جنوبی اعلام کرده است نگاه طرفین صرفا نباید به یک بازار باشد بلکه شرکت های کره ای پس از ورود به بازار ایران به بازارهای دیگر در اطراف با 400 میلیون نفر جمعیت نیز دستیابی خواهند داشت و این برای هر دو کشور منافع زیادی به همراه دارد.

**ایران و کره شمالی
ایران و کره شمالی طبق معمول سال های قبل مناسبات خود را در سال 1397 شمسی به صورت سالم و پایدار تقویت کردند و همچنان حامی مواضع یکدیگر در امور منطقه ای و بین المللی هستند.
در این سال هیات هایی از نهادهای مختلف میان دو کشور مبادله شد و ایران و کره شمالی موافقت کردند که مناسبات سیاسی و اقتصادی قوی تری در آینده داشته باشند.
از جمله این دیدارها و مبادلات، سفر محمود فرازنده دستیار وزیر خارجه و مدیر کل آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان به کره شمالی و دیدار وی با مقام های این کشور و آشنایی دو طرف با مواضع متقابل بود.
هیات دوستی پارلمانی ایران متشکل از علاالدین بروجردی رییس گروه دوستی ایران و کره شمالی و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این سال در پیونگ یانگ با معاون رهبر کره شمالی دیدار و گفت و کردند.
در این سفر علاالدین بروجردی با ری سو یونگ رئیس کمیسون سیاست خارجی مجمع عالی خلق کره، معاون بین المللی حزب کارگران (معاون رهبر)، (وزیر امور خارجه سابق کره شمالی) دیدار و گفتگو کرد.
طرفین در این دیدار بر توسعه همکاری های دو کشور در همه زمینه ها خصوصا سیاسی و اقتصادی و مبارزه همه جانبه با تحریم ها و اقدامات یک جانبه آمریکا تاکید کردند.
در این دیدار علاوه بر بروجردی، حسینی کیا، شرفی و میرزایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند. گروه دوستی پارلمانی ایران با رئیس مجمع عالی خلق کره، وزیر آموزش عالی و رئیس گروه دوستی پارلمانی کره شمالی نیز دیدار کردند.

**موضع رسمی کره شمالی درباره ایران
«کانگ سام هیون» سفیر کره شمالی درایران در سال 1397 خورشیدی در تهران مواضع این کشور را درباره روابط با تهران تشریح کرد و با تاکید بر وجود ظرفیت های فراوان همکاری بین دو کشور گفت: با توجه به اعمال تحریم های بی سابقه آمریکا نسبت به دو کشور ایران و کره شمالی، استفاده از این ظرفیت ها می تواند برای دو کشور بسیار مفید و به نفع طرفین باشد.
سفیر کره شمالی ضمن محکوم کردن حوادث تروریستی این سال در ایران افزود: منبع تروریسم در جهان و منطقه آمریکا، کشورهای غربی و اسرائیل هستند ما از مواضع محکم ایران در مبارزه با تروریسم حمایت می کنیم و خوشحالیم که جایگاه ایران در خلیج فارس روز به روز تحکیم یابد.
آساق**231**1904**

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۱۹۸۸۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش کمیته داوران به درخواست سرخابی‌ها برای انتخاب داور خارجی
 • 2018 میلادی؛ سال گسترش روابط "ایران و پاکستان"
 • مخالفت انگلیسی ها با خروج از اتحادیه اروپا
 • سرقت ٢٠ خودروی نمایندگان مجلس تکذیب شد/ چکش‌کاری تقاضای استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس/ قولی که بوی نفت می‌دهد/ هشدار به اقدام متقابل/ آب به خرمشهر رسید
 • پارلمان عراق استاندار نینوی را عزل کرد
 • برکناری استاندار نینوا با رای پارلمان عراق
 • نمایندگان پارلمان عراق رأی به برکناری استاندار نینوا دادند
 • مهمترین رخدادهای خاورمیانه در سالی که گذشت+ تصاویر
 • پارلمان عراق امروز درباره برکناری استاندارنینوا تصمیم‌گیری می‌کند
 • راهپیمایی بزرگ مخالفان جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا
 • شکلات خوردن نخست وزیر در جلسه پارلمان
 • نماینده ارزگان در پارلمان افغانستان کشته شد
 • آماده باش ارتش اسرائیل در بلندی های جولان/حمله بی سابقه ماهاتیر محمد به اسرائیل/ دیدار سه‌جانبه سران عراق، مصر و اردن/ انهدام یک فروند پهپاد آمریکایی بر فراز «صنعاء» یمن
 • کنایه نماینده اصلاح طلب به غیبت استاندار گلستان در زمان بحران/کنار کشیدن احتمالی برخی نمایندگان از انتخابات آینده/ذوالنور: مردم می گویند دولت نداشتیم کشور بهتر اداره می شد!
 • مشکل قطعی گاز 95 درصد از ساکنین منطقه بالا تجن قائم شهر برطرف شد
 • واریز معوقات فرهنگیان از 5فروردین
 • واریزبخشی ازمعوقات فرهنگیان از5فروردین
 • پارلمان عربی تصمیم ترامپ درباره جولان را باطل و بی‌ارزش دانست
 • حمله وزیر خارجه آمریکا به حزب‌الله در دیدار با رهبران لبنان