معاونان وزیر امور خارجه ایران و روسیه، آخرین تحولات مربوط به برجام و مسائل بین المللی را مورد بررسی قرار دادند


معاونان وزیر امور خارجه ایران و روسیه، آخرین تحولات مربوط به برجام و مسائل بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه رایزنی‌های دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران و روسیه پیرامون برجام و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین، معاونان وزیر امور خارجه ایران و روسیه طی دیداری صبح چهارشنبه شنبه در تهران درباره آخرین تحولات مربوط به برجام و مسائل بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار دکتر عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح مواضع کشورمان پیرامون تحولات منطقه‌ای و بین المللی، بر اهمیت تداوم رایزنی‌های مستمر بین طرفین تاکید کرد. عراقچی همچنین با تشریح مواضع کشورمان در خصوص برجام، اقدامات مخرب و غیر مسئولانه هیات حاکمه آمریکا در بی اعتنایی به چندجانبه گرایی و تعهدات بین المللی این کشور را مردود دانسته و بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای حراست از حقوق حقه خود تاکید کرد.

آقای ریابکوف معاون وزیرخارجه روسیه نیز در این دیدار با پراهمیت توصیف کردن مشورت‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، رویکرد مسئولانه کشورمان در ایفای تعهدات برجامی خود را مورد تمجید قرار داده و تاکید کرد که هیچ کشوری نباید به خود اجازه بدهد که با تفاسیر و مطالبات یکجانبه، مبانی پذیرفته شده حقوقی بین المللی و دیپلماسی را مخدوش نماید.

 

منبع: افکارنيوز

خبر بعدی:

معاون وزیر خارجه لهستان : حل مشکلات خاورمیانه بدون ایران ممکن نیست

خرداد:  فرستاده دولت لهستان به تهران برای گفت و گو با 'سید عباس عراقچی' راه رسیدن به دستگاه دیپلماسی را از رسانه شروع کرده است. او را در سابقه کاری ' سیاستمدار، روزنامه نگار و دیپلمات' معرفی کرده اند. دکترای علوم انسانی است و در مصاحبه با خبرنگار ایرنا نیاز به مترجم ندارد.
فارسی را روان و سلیس صحبت می کند.لهجه او هنگام گفت و گو ، فارسی دری است ، احتمالا زمانی که سفیر لهستان در افغانستان بوده، فارسی را آموخته است.ماچی پرز میسلاو لانگ می گوید ' ازنظر ما هیچ تردیدی نیست که پیدا کردن راه حل تمام مشکلات خاورمیانه بدون ایران ممکن نیست'.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اعلام برگزاری نشست موسوم به صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو که قرار است24 و 25 بهمن ماه جاری با مشارکت آمریکا و لهستان برگزار شود، با واکنش جدی دستگاه دیپلماسی مواجه شد. به طوری که وزیر امور خارجه از این نشست به یک سیرک تعبیر کرد و عراقچی میزبانی ایران از آوارگان لهستانی در جریان جنگ جهانی دوم را متذکر شد. با این حال ماچی میسلاو لانگ معاون وزیر خارجه لهستان روز دوشنبه وارد تهران شد تا در گفت و گو با سید عباس عراقچی همتای خود سوء تفاهماتی که بین دو کشور ایجاد شد را حل کند.معاون وزیر خارجه لهستان در پاسخ به این سوال که آیا گفت و گوهایش با همتای ایرانی خود تونست کمکی به رفع سوء تفاهم ایجاد شده بین دو کشور کند گفت: «فرصت خوبی بود که سوء تفاهمات حل شود و از نظر من این گفت و گو یک دیدار ثمر بخش و موثر بود».
متن کامل گفت و گو را بخوانید:
ایرنا: روابط روابط ایران و لهستان چقدر برای شما حائز اهمیت است وچه مشکلات و احیاناً موانعی پیش روی روابط دو کشور می بینید؟ لانگ:روابط دوستانه بین لهستان و ایران 545 سال پیش برقرار شده است. چیزی که برای ما بسیار مهم است و خواستم بابت آن تشکر کنم این است که در زمان جنگ جهانی دوم 120 هزار مهاجر لهستانی مورد استقبال قرن در ایران قرار گرفتند و ما از این بابت از ایران خیلی سپاسگزاریم و این برای ما بسیار مهم است. ما با ایران گفت وگوهای ثمربخشی داریم. سال گذشته جناب آقای عباس عراقچی در ورشو مهمان من بود و امسال هم در تهران با ایشان دیدار می‌کنم و شما می بینید که گفت وگوها بین لهستان و ایران ادامه دارد. 
ایرنا: درباره گفت وگوهایتان با آقای عراقچی بفرمایید.چه مسائلی در این دیدار مطرح شد؟ لانگ: مسائل مختلفی در چهارچوب روابط دوجانبه بین دو کشور مطرح شد.همچنین سوء تفاهماتی که در روزهای اخیر به وجود آمده مطرح شد. نکته ای که باید به آن تاکید کنم مهم کیفیت روابط دوستانه بین دو کشور است و اینکه این روابط چگونه سنجیده می شود.روابط دوستانه معنی آن نیست که هیچ سوء تفاهمی وجود نداشته باشد. مهم این است که دو طرف می خواهند راه حل و فصل چنین سوء تفاهماتی را پیدا کنند و فکر می کنم مسائل اخیر نمونه خوبی در این زمینه است. 
ایرنا: فکر می‌کنید گفت وگوهای شما در تهران کمکی به حل سوءتفاهمات کرد؟ لانگ: بله من فکر می کنم این فرصت خوبی بود که سوءتفاهمات مطرح شود و هر دو طرف مسائلی که برایشان مهم است را مطرح کنند. ما نظرات مان را مطرح کردیم و همچنین به نظرات گوش دادیم. از نظر من یک ملاقات و گفتگوی ثمربخش بود. 
ایرنا: عنوان کنفرانس ورشو صلح و ثبات در خاورمیانه است و خودتان می‌دانید که خاورمیانه مسائل گسترده ای مثل قضیه فلسطین، تروریسم، داعش دارد. سرفصل های کنفرانس چه خواهد بود؟ لانگ: در این کنفرانس که در ورشو برگزار خواهد شد درباره مشکلاتی که جامعه جهانی در خاورمیانه وجود دارد و همچنین درباره راه حل و فصل این مشکلات بحث خواهد شد. باید تاکید کنم که این کنفرانس بر علیه هیچ کشوری نیست. حدود 80 کشور به این کنفرانس دعوت شده‌اند که هرکدام نظرات مختلفی دارند و ما می خواهیم مشکلاتی که وجود دارد مورد بحث قرار گیرد و هرکس نظری دارد آن را بیان کند و اینکه چگونه این مشکلات را می بیند و راه حل و فصل این مشکلات را ارائه کند در واقع ما می‌خواهیم یک تبادل نظر در چارچوب این کنفرانس صورت گیرد. 
ایرنا: علت عدم دعوت از ایران چه بود؟ لانگ: می دانید که این کنفرانس از طرف لهستان و آمریکا برگزار می‌شود به خاطر عدم روابط بین ایران و آمریکا دعوت از ایران امکان‌پذیر نبود. ولی این را هم بگویم که از نظر ما هیچ شک و تردیدی نیست که پیدا کردن راه حل و فصل تمام مشکلات خاورمیانه بدون ایران ممکن نیست. از نظر ما این کنفرانس آغاز یک پروسه تبادل نظر، بحث و گفت وگو درباره مشکلات منطقه است و ما امیدواریم این کنفرانس بستری برای ترویج ثبات و صلح و شکوفایی در خاورمیانه ایجاد کند و این هم یک پروسه و یک روند است ما همیشه باور داریم که بهترین راه حل و فصل مشکلات گفت وگو و تبادل نظر هست ولی این را هم می فهمیم که محدودیت‌هایی وجود دارد؛ اما می خواهیم با وجود این مشکلات و محدودیت ها راه حل ها را پیدا کنیم. 
ایرنا:در سال های اخیر بزرگترین پروژه روابط ایران و جامعه بین المللی برجام بود و می دانید با وجود اینکه آژانس 13 بار تایید کرد که ایران به تعهدات خود عمل کرده، اما طرف مقابل تعهداتش را اجرا نکرده است وایران از منافع برجام منتفع نشده است. آیا در این کنفرانس در این باره هم بحث می‌شود که جامعه بین الملل هم در قبال ایران تعهداتی دارد؟ لانگ: قبل از هر چیز باید بگویم که لهستان بعنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا از برجام حمایت و پشتیبانی می کند. ولی ما باید واقع بین باشیم ایالات متحده از برجام دست کشیده است و ما نباید این موضوع را نادیده بگیریم که این اتفاق افتاده است.اگر ما می‌خواهیم راه حل مشکلات را پیدا کنیم باید این را در نظر داشته باشیم. در عین حال امیدواریم که راه خروج از این وضعیت پیدا شود که به نفع همه کشورهای منطقه و کشورهایی که در این پروسه مشارکت داشتند،باشد. 
ایرنا: آیا این موضوع در کنفرانس ورشو مطرح می‌شود؟ لانگ:مباحث باز است. حدود 80 کشور دعوت شدند و اگر کسی بخواهد درباره برجام اظهار نظر کند می تواند این کار را انجام دهد. 
ایرنا: آیا فکر نمی‌کنید خروجی این کنفرانس در روابط ایران و لهستان تاثیر منفی بگذارد؟ لانگ: هدف ما ایجاد یک بستر و شروع یک پروسه است و می خواهیم این گفت وگو ادامه داشته باشد. اگر مشکلاتی وجود دارد، باید ببینیم اگر صحبت نکنیم آیا وضعیت بهتر می شود یا بدتر. من باور دارم که در هر صورت ما باید صحبت کنیم و ببینیم و آگاه باشیم که نقطه نظر طرف دیگر چیست و تنها از این راه می توانیم راه برون رفت از این شرایط را پیدا کنیم. مشکلاتی در خاورمیانه وجود دارد و بعنوان یک عضو فعال جامعه جهانی و عضو موقت شورای امنیت می خواهیم تا حدی که ممکن است و تا جایی که ظرفیت داریم، کمک کنیم و نقش مثبت ایفا کنیم. 
ایرنا: ایران و لهستان روابط سنتی در حوزه های فرهنگی، سیاسی و مشخصا اقتصادی دارند.درباره حجم روابط ایران و لهستان اگر آماری دارید بفرمایید و اینکه که با توجه تحریم های یکجانبه سطح همکاری‌ها و روابط تجاری ایران و لهستان چه سرنوشتی پیدا می کند؟ لانگ: روابط اقتصادی و تجارت ما با ایران خوب بوده است در ماه های اخیر یک کاهشی در اثر وضعیت بین المللی رخ داده است و می بینیم که شرکت های لهستانی که در ایران فعال بودند مثل شرکت های دیگر تحریم ها را در برنامه ریزی خود مد نظر قرار می‌دهند اما امیدواریم مشکلات حل شود.  برچسب ها: لهستان ، ایران ، تهران

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۰۷۶۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم
 • تاکید سفیر کشورمان در ایروان بر توانایی رقابت و عرضه کالای ایرانی در بازار اوراسیا
 • ریابکوف: آمریکا اعلام کرده تصمیمش برای خروج از معاهده آی ان اف نهایی است
 • ریابکوف: آمریکا اعلام کرده تصمیمش برای خروج از معاهده ANF نهایی است
 • رایزنی‌ها برای توسعه اقتصادی سمنان و روسیه در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن
 • ریابکوف: واشنگتن تصمیم خود برای خروج از پیمان هسته‌ای ۱۹۸۷ را غیر قابل مذاکره می‌داند
 • ۲۶۰ روز گذشت؛ خبری از کانال مالی نیست!
 • تردید اروپا در حفظ برجام/۲۶۰ روز گذشت
 • رایزنی وزرای خارجه بحرین و عربستان درباره ایران و منطقه
 • تردید اروپا در حفظ برجام/۲۶۰ روز گذشت؛ خبری از کانال مالی نیست!
 • نگاهی به ساز و کار هیأتی که نظارت بر برجام را بر عهده دارد
 • رایزنی ابوالغیط با لاوروف درباره نشست آتی روسیه و اتحادیه عرب
 • ریابکوف: آمریکایی‌ها همیشه به دنبال بهانه برای ممانعت از دیدار پوتین و ترامپ هستند
 • آمریکا فقط به‌دنبال بهانه برای خروج از پیمان موشکی است
 • ریابکوف: آمریکا فقط به‌دنبال بهانه برای خروج از پیمان موشکی است
 • رایزنی وزرای خارجه روسیه و مصر درباره خاورمیانه
 • رایزنی تلفنی وزرای خارجه روسیه و مصر درباره اوضاع منطقه
 • رایزنی های روسیه با سران عربی درباره سوریه
 • واکنش ریابکوف با ادعای ضد روسی آمریکا