حوادث : به جرأت می توان گفت که هیچ موجود زنده ای از مرگ استقبال نمی کند و بیشتر مرگ ومیرها به خاطر وقایع طبیعی پیش می آیند، اما طبیعت بی رحم است و هرازگاهی، وحشت انگیز هم می شود


حوادث رکنا: به جرأت می‌توان گفت که هیچ موجود زنده‌ای از مرگ استقبال نمی‌کند و بیشتر مرگ‌ومیرها به‌خاطر وقایع طبیعی پیش می‌آیند، اما طبیعت بی‌رحم است و هرازگاهی، وحشت‌انگیز هم می‌شود.

به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا،  دنیای علم تلاش کرده است با بررسی نشانه‌های برجامانده از این رویدادهای وحشتناک، جزئیات لحظه‌به‌لحظه این وقایع را واکاوی کند.1- آتش‌فشان
مرگ در اثر خفگی با گازهای آتش‌فشانی اصلا راه دل‌پذیری برای مردن نیست. با وجود آنکه ذهن بسیاری از مردم بلافاصله به ماجرای «پومپی» و «هرکولانیوم» در سال ۷۹ میلادی معطوف می‌شود، اما خطر این نوع مرگ، امروز هم وجود دارد.
جریان‌های مواد مذاب آتش‌فشانی می‌توانند تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت، سرعت داشته باشند. سرعت حرکت و انتشار گازهای سمی آتش‌فشانی هم به‌مراتب از این میزان بیشتر است. ترکیب گازهای داغ با جریان گدازه‌ای می‌تواند به حرارتی با دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد و تقریبا هر چیزی را سر راه خود نابود می‌کند.
زمانی که گدازه‌ها و خاکستر بر فراز خانه‌ها پرتاب می‌شوند، در برخورد با هر جانداری آن را تقریبا به‌صورت فوری کاملا می‌سوزانند. پوست بلافاصله و با شدت زیادی می‌سوزد و حتی برخی افراد، دچار گرمازدگی می‌شوند؛ درنتیجه، فرد دچار وضعیت انقباض شدید عضلانی می‌شود و حالتی شبیه به گارد بوکسورها به خود می‌گیرد. عده‌ی بدشانس‌تری که از گرمای شدید این مواد زنده مانده‌اند، به‌احتمال‌زیاد باز گازهای سمی و خاکستر آتش‌فشان، خفه خواهند شد.
در مورد این نوع مرگ، نکته‌ی ظریف اما ترسناکی هم وجود دارد که معمولا حرفی از آن زده نمی‌شود. جمجمه‌های بسیاری از قربانیان که در نزدیکی «هرکولانیوم» و «اوپلانتیس» یافت شده‌اند، ترک‌هایی در خود دارند یا متلاشی شده‌اند. دلیل آن هم این است که در اثر گرمای بسیار زیاد، مایعات داخل جمجمه به دمای جوش می‌رسند و در عرض چند ثانیه، منجر به ترکیدن سر افراد می‌شوند.

2- زنگ (ناقوس) غواصی
«دلفین بایفورد» یک دکل حفاری بود که روز ۵ نوامبر ۱۹۸۳ (۱۴ آبان ۱۳۶۲) مثل همیشه کار خود را آغاز کرد. غواصان بسیاری با کمک کلاهکی ناقوس‌مانند به نام «زنگ غواصی» در «میدان گازی فریگ» مشغول کار شدند.
زنگ غواصی، اتاقکی صلب و پر از هواست که برای کمک به غواصان و بردن آنان به اعماق خطرناک طراحی‌شده است. این زنگ‌ها با ورود به اعماق زیاد آب، با فشار بسیار زیادی روبه‌رو می‌شوند. به همین ترتیب، این فشار به درون آن‌ها هم منتقل می‌شود؛ به همین دلیل، دو غواص معمولا بیرون از زنگ حضور دارند تا در مورد اتصال آن به یک سری اتاقک‌های کم‌فشار اطمینان پیدا کنند و حاضران درون زنگ، بدون مشکل و شوک فشار، بتوانند از آن خارج شوند.
زنگ غواصی مجموعه دلفین بایفورد در آن روز، از اعماق آب به بالا کشیده شد و فرایندهای کاری به طور معمول در حال انجام بودند. غواصان از زنگ خارج شده بودند و به دالانی منتقل شده بودند که قرار بود آن‌ها را به اتاقک فشار پایین برساند. دو غواص دیگر هم در بخش دیگری از همان اتاقک رسیده بودند.
غواصان قصد داشتند تا دریچه بین دالان و اتاقک را ببندند که ناگهان اتفاق ناگواری افتاد. زنگ غواصی که فشار درونش تقریبا ۹ برابر فشار اتاقک بود، به دلیل یک نقص فنی جزئی، مانند بمبی عظیم منفجر شد و در اثر این انفجار، چهار غواص درون اتاقک بلافاصله جان سپردند.
محققان در مطالعه‌ای که سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) در مورد این حادثه Incidentانجام دادند، با جزئیات دقیقی نشان دادند که این غواصان چگونه در اثر اختلاف فشار بین مایعات و هوای درون بدنشان با محیط بیرون، از درون متلاشی شدند.
غواصی که به دریچه محل انفجار نزدیک‌تر بود، در زمان حادثه از درون شکافی ۶۰ سانتی‌متری بین دریچه زنگ و دالان به بیرون کشیده ‌شده و کاملا ازهم پاشیده بود. در گزارش آمده بود که بعضی تکه‌های بدن او در اطراف دکل پیدا شدند.
در یادداشت‌های این گزارش همچنین آمده است که بقایای غواص چهارم مانند مغز و ریه‌ها در ۴ کیسه پلاستیکی برای محققان فرستاده شدند. کبد او هم روی عرشه دکل پیدا شد؛ گویی جسد او به‌طور کامل کالبدشکافی شده و اعضایش از هم جداشده بودند. افت فشار ناگهانی در اطراف بدن غواصان باعث شده بود که خون در بدن غواصان به جوش بیاید؛ درنتیجه چربی‌های بدن آنان ذوب شد و از درون بدن به اطراف آن نشت پیدا کرد.

۳- رعد و برق در داخل ساختمان
احتمال مرگ در اثر برخورد صاعقه بسیار کم است. در ایالات‌متحده، این اتفاق هرسال برای یک نفر از ۱٬۰۸۳٬۰۰۰ نفر می‌افتد. جالب است بدانید که احتمال مرگ در اثر سقوط Fall از پله، بیشتر از احتمال مرگ با صاعقه است؛ پس اگر از صاعقه می‌ترسید، بهتر است بیشتر نگران جاذبه باشید، چون جاذبه خطرناک‌تر است.
حال خودتان تصور کنید که احتمال مرگ بر اثر صاعقه، آن هم در فضای داخلی ساختمان چقدر کمتر خواهد بود؛ اما نشریه‌ی «پاپیولار ساینس» در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶)، توضیح داد که یک نفر دقیقا به همین طریق کشته شده است.
این فرد در زمان طوفان، کنار ستونی فلزی و بین دو نیمکت فلزی قرار داشت. صاعقه از طریق ستون فلزی ابتدا به پای او اصابت کرد و سپس با گذشتن از قلب، از طریق انگشت شست دستش از بدنش او خارج‌شده بود. ۷۰ درصد از بدن این فرد دچار انواع سوختگی‌های مختلف درجه ۱، ۲ و ۳ شده بود. همچنین در گزارش کالبدشکافی می‌خوانیم که او دچار نوعش گرفتگی عضلات غیرعادی شده بود.

4- حل شدن در چشمه آب‌گرم آتش‌فشانی
«پارک ملی یلوستون» احتمالا روی یکی از مشهورترین ابرآتش‌فشان‌های جهان قرار گرفته است. این آتش‌فشان امروزه فعال نیست، اما در این منطقه، چشمه‌های آب‌گرم زیادی را می‌توانیم پیدا کنیم.
این استخرهای آب‌گرم معمولا یا قلیایی هستند یا به‌شدت اسیدی و همیشه هم داغند. دمای آن‌ها معمولا کمی از دمای جوش آب کمتر است؛ به همین دلیل، شنا کردن در آن‌ها هرگز به کسی پیشنهاد نمی‌شود. بااین‌حال، هرازگاهی، یک نفر این اشتباه را مرتکب می‌شود و در اثر یک شرط‌بندی یا حماقت‌هایی ازاین‌دست، به درون یکی از آن‌ها شیرجه می‌زند.
مدتی پیش، جوانی به درون یکی از این استخرها یعنی «حوضچه نوریس‌گیزر» افتاد. آب داغ این حوضچه که به‌شدت اسیدی است، در عرض مدت کوتاهی، پوست او را دچار سوختگی درجه ۳ کرد. هر سه لایه پوست او از بین رفت و به لایه‌ای سیاه، چرمی و تکه‌تکه تبدیل شد. چربی‌های زیر پوست او هم جوشید، حل‌شد و از بین رفت.
نکته عجیب این بود که او درد زیادی را متحمل نشد، زیرا اعصاب روی پوست او به‌سرعت از بین رفت و باعث شد او درد زیادی را حس نکند. سپس خون او به دمای جوش رسید و از بدنش خارج شد؛ سپس با گذشت زمان، دیگر اعضای بدنش دچار سوختگی شدند و در اسید حل شدند. بااین‌حال، مشخص نیست که دلیل اصلی مرگ این فرد بی‌احتیاط در آن لحظات، کدام مسئله بود.
جسد او (حتی اسکلتش) در عرض یک روز، به‌طور کامل در اسید حوضچه حل شد و ‌چیزی از او باقی نماند. به همین دلیل، باید به نشانه‌هایی که شما را از شنا کردن در برخی چشمه‌های آب‌گرم منع می‌کند، توجه کرد، وگرنه شما هم مانند یک حبه قند در چای، حل خواهید شد.

5- زهر مار بومسلنگ
برخی مارهای سمی ممکن است در ظاهر رفتار تهاجمی نداشته باشند، اما اگر احساس کنند شما خطری برایشان دارید، شما را می‌گزند. «بومسلنگ» یکی از این مارهاست که خوشبختانه فقط در جنوب صحرای بزرگ آفریقا پیدا می‌شود. اگر این مار کسی را بگزد و دندان‌های عقبی‌اش با پوست فرد تماس پیدا کنند، زهر مرگبارش به بدن شخص وارد می‌شود و سپس در تمام بدن او پخش خواهد شد.
خوشبختانه گوشه‌گیر بودن برخی از این نوع مارها و همین‌طور در دسترس بودن پادزهر، باعث شده مرگ‌ومیرهایی ازاین‌دست به‌شدت کاهش پیدا کنند؛ ولی متأسفانه مرگ با گزیدگی بومسلنگ، مرگ راحتی نیست.
نمونه‌ای از این مرگ به‌طور خاص مستند شده است. خزنده‌شناس مشهور «کارل پی اشمیت» در سپتامبر ۱۹۵۷ (شهریور ۱۳۳۶) نمونه‌ای از این مارها را برای آزمایش به «موزه تاریخ طبیعی شیکاگو» برد. در یکی از آزمایش‌ها، این مار انگشت شست دست چپ دکتر اشمیت را گزید. دکتر اشمیت هم به کمک دستیارش، اثرات و تجربه خود را تا روز بعد که از دنیا رفت، به‌طور کامل ثبت و مستند کرد.
بر اساس این گزارش، تجربه مرگ با این گزیدگی به‌هیچ‌وجه خوشایند نبود. ابتدا حالت تهوع شدیدی به او دست داد؛ سپس لرز و رعشه بسیار شدیدی بر بدن او مستولی شد و دمای بدنش هم به‌سرعت بالا رفت. در مرحله بعد، خونریزی از دهان او آغاز شد. همچنین در ادرار او، خون وجود داشت. تمام شامی هم که آن شب خورده شده بود، به طرز شدیدی، بالا آورده شد.
خونریزی از حفره‌های بدن او مانند بینی و چشم‌ها ادامه پیدا کرد تا اینکه عکس‌العمل‌های دکتر اشمیت به محرک‌های بیرونی، متوقف شد. او درنهایت در اثر ایست تنفسی و خونریزی مغزی، جان خود را از دست داد.
بر اساس یافته‌های علمی، زهر بومسلنگ باعث ایجاد تعداد زیادی ریزلخته‌های خون در بدن می‌شود و برای مدتی نه‌چندان کوتاه، مانع از عملکرد درست سیستم انعقاد خون می‌شود؛ به‌ این ترتیب خونریزی شدیدی در قربانی اتفاق می‌افتد و درنهایت، او را از پا درمی‌آورد.

منبع: رکنا

خبر بعدی:

نقشه وحشتناک برای تصاحب ثروت مالک مغازه! +عکس

روزنامه خراسان: صافکار ۳۷ ساله‌ای که با همدستی یک صافکار و شاگرد تعمیرگاه، به منظور تصاحب ثروت مالک مغازه، دست به جنایتی هولناک زده بودند، روز گذشته در اعترافاتی تکان دهنده، پرده از راز این قتل برداشتند.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی در تشریح ماجرای این پرونده جنایی گفت: بیست و یکم بهمن، جوان ۳۰ ساله‌ای با مراجعه به پلیس آگاهی اظهار کرد که پدر ۶۰ ساله اش که «ماشاء ا... - ش» نام دارد از هجدهم بهمن از منزل خارج شده و دیگر بازنگشته است. سرهنگ کارآگاه حسین بیات مختاری افزود: بررسی‌های پلیس با توجه به اظهارات فرزند مرد ۶۰ ساله مشخص کرد که این مرد مالک مغازه بزرگی در بولوار توس است که گاهی برای استراحت و سرکشی از املاک خود به اتاقی می‌رود که در طبقه بالای این مغازه قرار دارد بنابراین کارآگاهان در اولین مرحله از اقدامات پلیسی خود به اتاق محل استراحت این مرد گمشده رفتند، اما مستاجران آن مغازه که از آن به عنوان تعمیرگاه‌های صافکاری و مکانیکی استفاده می‌کردند، نیز در محل حضور نداشتند و این تعمیرگاه به طرز مشکوکی بسته بود!

 


 

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: در ادامه تحقیقات کارآگاهان دایره فقدانی که عملیات تخصصی خود را زیر نظر سرهنگ کارآگاه غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی) آغاز کرده بودند به سرنخ‌هایی رسیدند که نشان می‌داد جوان ۱۹ ساله دانشجویی نیز در این تعمیرگاه مشغول فعالیت است، اما از روز گم شدن مرد ۶۰ ساله، او نیز به تعمیرگاه نیامده است. سرهنگ بیات مختاری تصریح کرد: در نهایت کارآگاهان به ردیابی‌های اطلاعاتی پرداختند و پس از چند روز استفاده از شیوه‌های تخصصی، به اسنادی دست یافتندکه بیانگر خروج سه تعمیرکار در ساعت یک بامداد نوزدهم بهمن بود. آنان سوار بر یک دستگاه پژو ۴۰۵ درحالی از تعمیرگاه خارج شدند و حدود سه ساعت بعد دوباره به محل بازگشتند که اثری از خودروی ۴۰۵ متعلق به مرد گمشده هم نبود. وی اضافه کرد: با به دست آمدن این مدارک و صدور دستوری از سوی قاضی احمدی نژاد (قاضی ویژه قتل عمد) کارآگاهان که راز این پرونده پیچیده را در تعمیرگاه جست وجو می‌کردند این مکان را زیرنظر گرفتند و چند روز بعد در نیمه‌های شب با دستور قضایی وارد تعمیرگاه شدند و صافکار ۳۷ ساله را دستگیر کردند.
این مرد جوان که با همسرش اختلاف داشت، در تعمیرگاه مخفی شده بود. سرهنگ بیات مختاری گفت: وی در بازجویی‌ها مدعی بود که مرد ۶۰ ساله در ساعت ۲۳ شب پاتوق را ترک کرده و دیگر خبری از او ندارد، اما وقتی سعید (شاگرد تعمیرگاه) در یک قرار صوری به دام افتاد به ارتکاب جنایت توسط صافکار با نقشه مرد مکانیک اعتراف کرد. به دنبال اعترافات این متهمان، بلافاصله گروه ویژه‌ای از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ رضوی (جانشین اداره جنایی) وارد عمل شدند و مکانیک فراری را نیز در منزل پدرش به دام انداختند. این مقام انتظامی یادآور شد: متهمان در بازجویی‌های تخصصی کارآگاهان، به صراحت ارتکاب قتل را پذیرفتند و در این میان عبدا... متهم اصلی پرونده گفت: با طمع تصاحب اموال پیرمرد، چند بار نقشه قتل او را کشیدیم، اما هر بار بنا به دلایلی ترسیدیم و نتوانستیم نقشه خود را عملی کنیم تا این که شب حادثه، وقتی همه ما سه نفر در اتاق پیرمرد کنار او قرار گرفتیم مقداری قرص خواب آور را درون چای و عدسی به او خوراندیم سپس با بازکردن شیرگاز و درحالی که او خواب بود از اتاق طبقه بالا بیرون آمدیم، اما روز بعد که دوباره به محل بازگشتیم او زنده بود به همین دلیل و به بهانه ماساژ دادن پیرمرد گلوی او را با دست فشار دادم که خفه شد. پس از آن هم جسد را در صندوق عقب ۴۰۵ گذاشتیم و در جاده چناران- قوچان کنار یک پل با ریختن بنزین به آتش کشیدیم.
سرهنگ حسین بیات مختاری افزود: متهمان که بعد از ارتکاب جنایت، خودروی مقتول را فروخته بودند و قصد داشتند با سندسازی دیگر اموال او را هم بالا بکشند در چنگ قانون گرفتار شدند. رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: بررسی‌های بیشتر در این باره توسط سرهنگ سرایانی (افسر پرونده) همچنان ادامه دارد.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۰۷۶۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نجات راننده پس از تصادف وحشتناک
 • زنگ فلسفه؛ درس فردید
 • لحظه وحشتناک حمله کوسه غول پیکر به عکاس +تصاویر
 • زنگ خطر داعش برای مردم عراق/ تروریست‌ها فعالیت خود را در این کشور از سر خواهند گرفت؟
 • تصادف عجیبی که به چپ شدن خودرو منجر شد + فیلم
 • تصاویر نفسگیر از نجات راننده پس از تصادف وحشتناک
 • تعویض مرگبار لاستیک خودرو حادثه ای وحشتناک برای جوان یزدی رقم زد
 • عوارض وحشتناک خوردن قرص بدون آب
 • ماشینی قدرتمند برای حذف رنگ و زنگ زدگی از سطوح فلزی + فیلم
 • زنگ خطر توقف صادرات نفت کوره به صدا درآمده است
 • سوتی وحشتناک در سریال لحظه گرگ و میش
 • دستگیری یک قاضی بخاطر تجاوزهای وحشتناک+عکس
 • شجاعت تحسین برانگیز آتش نشان در حادثه وحشتناک! +فیلم
 • سوتی وحشتناک در سریال لحظه گرگ و میش/وقتی کارگردان و ناظر پخش خوابند!
 • لحظه وحشتناک حمله مرگبار پلنگ به سگ نگهبان! +فیلم
 • تصویر دلخراش از فرو رفتن میلگرد در بدن پسر جوان تهرانی+ عکس های وحشتناک
 • امیدوارم که «رئیسی» متوجه چرخ‌های زنگ زده دستگاه قضایی شده باشد
 • غرب تا هزینه ندهد فشار می‌آورد/ هیاهوی ترامپ از ضعف است/ تداوم مسیر فعلی سیاست خارجی، تهدید علیه امنیت ملی کشور است
 • هشدار نسبت به شیوع زنگ زرد گندم در مزارع/سال خوبی پیش روی زراعت کاران است