دمشق - دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که ارتش ترکیه از ابتدای تجاوز به خاک این کشور تاکنون، تنها بر هفت درصد منطقه عفرین مسلط شده است


دمشق- ایرنا- دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که ارتش ترکیه از ابتدای تجاوز به خاک این کشور تاکنون، تنها بر هفت درصد منطقه عفرین مسلط شده است.

به گزارش ایرنا، نهاد دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان چهارشنبه شب در گزارش جدید خود، افزود: ارتش ترکیه و تروریست های همراه آن از ابتدای عملیات 'شاخه زیتون' تاکنون فقط بر 24 شهرک و روستای منطقه عفرین سوریه مسلط شده است.


براساس این گزارش، مناطق اشغال شده تنها هفت درصد شهرها و روستاهای منطقه عفرین در شمال غرب حلب است که نظامیان ترکیه و تروریست های همراه آن ها از کنترل نیروهای دمکراتیک سوریه خارج کرده اند.
ارتش ترکیه 26 روز پیش (30 دی ماه)، عملیات غیر قانونی موسوم به 'شاخه زیتون' را در عفرین در شمال سوریه آغاز کرد.
بر اساس اعلام رسانه های ترکیه در جریان این عملیات بیش از 6 هزار نیروی نظامی ترکیه مشارکت دارند.
دولت آنکارا هدف از این عملیات اشغالگرانه را نابودی عناصر 'حزب کارگران کردستان ترکیه' (پ.ک.ک)، 'حزب اتحاد دمکراتیک سوریه' (پ.ی.د) و 'یگان‌های مدافع خلق سوریه' (ی.پ.گ) در عفرین عنوان کرده است.
مقام های آنکارا، شاخه نظامی حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (ی.پ.گ) را متهم می کنند که با حزب کارگران کردستان ترکیه همکاری دارد و آن را شاخه سوری این گروه می نامند.
شبد**8005*9122*انتشار دهنده: مهدی نعمتی

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

گل نرگس بهترین بهانه نان آوری در زمستان/ مورد صادرات فراهم شد

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، قدش، چون الف می‌ماند و رنگی سبز مانند درخت صنوبر دارد، گلبرگ هایش، چون برف، سفید و زمستان را یادآور می‌شود و رنگ طلایی در میانه این گلبرگ‌ها علاوه بر نمایش گرما و زیبایی خورشید، یادآور طلا و سکه و البته اقتصاد است.

آنچه در موردش می‌گویم گلی خوشبو، معطر و زیبا با نام «نرگس» است و در فصلی که پایان زندگی درختان و گیاهان است زیباییش را به رخ می‌کشد و چشم نوازی می‌کند.

گل نرگس بومی غرب آسیا، اروپا و شمال آفریقا است

کل سطح زیرکشت گل نرگس در جهان ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۲۹ میلیارد شاخه در سال است. کشور‌های انگلیس، هلند، ایران، امریکا، کانادا، اسپانیا و پرتقال از جمله تولیدکنندگان گل نرگس در جهان هستند. کل سطح زیرکشت گل نرگس در ایران ۹۶۹ هکتار است و پس از انگلستان و هلند رتبه سوم را در جهان دارد.

همچنین ایران با تولید ۶۷۰ میلیون شاخه گل پس از کشور‌های انگلستان، هلند و آمریکا رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
فارس، خوزستان، گلستان، مازندران، لرستان، سمنان، البرز، ایلام، کرمان، تهران و بخش‌هایی از همدان و مرکزی از جمله استان‌هایی هستند که گل نرگس در آن ها کشت می‌شود.

یکی از استان‌های اصلی و عمده تولید گل نرگس ایران، استان فارس با ۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت و تولید ۳۰۰ میلیون شاخه در سال است که رتبه نخست را در کشور دارد.

استان فارس با نرگس زار‌های روستا‌های جره و بالاده شهرستان کازرون و بخش خفر شهرستان جهرم شهرت یافته است. ارقام گل نرگس در کشور و همچنین استان فارس شامل شهلا، مسکین، پُرپر و هزار پر است که رقم شهلا از نظر درشتی، زیبایی و عطر شهرت بیشتر و البته بیشترین بازار پسندی را دارد.

فارس رتبه نخست تولید گل نرگس در کشور

مجیدرضا پاکاری مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اظهار کرد: استان فارس با ۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت و تولید ۳۰۰ میلیون شاخه در سال، رتبه نخست را در کشور دارد.

وی ادامه داد: شهرستان‌های جهرم، کازرون، رستم، فراشبند و مهر از جمله عمده‌ترین تولیدکنندگان گل نرگس در استان فارس هستند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس اضافه کرد: جهرم با ۳۰۰ هکتار و کازرون با ۱۷۰ هکتار از عمده‌ترین نرگس زار‌های استان هستند.

مجیدرضا پاکاری تصریح کرد: ارقام گل نرگس کشور و همچنین استان فارس شامل شهلا، مسکین، پُرپَر و هزارپر است که رقم شهلا بهترین رقم از نظر درشتی، زیبایی و عطر است.

وی با بیان اینکه گل نرگس در استان فارس به شکل دیم و آبی کشت می‌شود، افزود: بیشتر نرگس زار‌های کازرون دیم است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: در شهرستان جهرم کشت گل نرگس در فواصل درختان در سطح باغ‌ها صورت می‌گیرد و از آب و کود مورد استفاده برای درختان بهره‌مند شده و با کمترین هزینه، درآمدی حتی بیشتر از درختان اصلی را عاید باغداران می‌کند.

مجیدرضا پاکاری افزود: قیمت گل نرگس، در ابتدای فصل برداشت کیلویی ۱۵۰ هزار تومان، ولی با برداشت عمده هم اکنون کیلویی ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان است.

وی درخصوص اشتغالزایی این گل گفت: گل نرگس اشتغال ۳۳۰ تا ۳۵۰ نفر را به صورت مستقیم و دائم در اراضی آبی فراهم می کند و موجب اشتغالزایی یک هزار و ۹۰۰ نفر به صورت فصلی در طول دوره برداشت می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه عمده گل نرگس استان فارس در بازار‌های داخلی به فروش می‌رسد، اضافه کرد: به تازگی صادرات گل نرگس استان به بازار کشور‌های حوزه خلیج فارس آغاز شده است.

مجیدرضا پاکاری بیان کرد: از جمله اقداماتی که این سازمان برای گسترش و توسعه کشت گل نرگس انجام داده است، تشکیل انجمن نرگس در کشور به مدیرعاملی نماینده فارس در این انجمن، برنامه ریزی برای تشکیل و راه اندازی زنجیره تولید گل نرگس، توسعه سطح زیرکشت و برگزاری دوره‌های آموزشی، برنامه ریزی برای صادرات محصول و ساخت کارخانه استخراج اسانس و ترکیبات باارزش گل و پیاز، برقراری تسهیلات گل نرگس برای متقاضیان توسعه کشت این گل و احداث مزارع و برنامه ریزی توسعه کشت آن تا سطح یک هزار و ۶۰۰ هکتار تا افق سال یک هزار و ۴۰۰ است.

وی با بیان اینکه کل سطح زیرکشت گل نرگس در جهان ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۲۹ میلیارد شاخه در سال است، افزود: کل سطح زیرکشت گل نرگس در ایران ۹۶۹ هکتار است و پس از انگلستان و هلند رتبه سوم را در جهان دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: ایران با تولید ۶۷۰ میلیون شاخه گل پس از کشور‌های انگلستان، هلند و امریکا رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

مجیدرضا پاکاری گفت: کشور‌های انگلیس، هلند، ایران، امریکا، کانادا، اسپانیا و پرتقال از جمله تولیدکنندگان گل نرگس در دنیا هستند.

وی تصریح کرد: شهلا، مسکین، پُرپر و هزار پر از ارقام گل نرگس در کشور و همچنین استان فارس است که رقم شهلا از نظر درشتی، زیبایی و عطر شهرت بیشتر و البته بیشترین بازار پسندی را دارد.

ایران محبوب رئیس منابع طبیعی شهرستان کازرون نیز در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اظهار کرد:کشت و تولید گل نرگس کمک قابل توجهی به اقتصاد منطقه، استان و اشتغالزایی خوبی بخصوص در فصل زمستان می‌کند.

وی تصریح کرد: گل نرگس کازرون علاوه فروش در استان به دیگر استان‌های کشور مانند تهران، اصفهان و بوشهر ارسال می‌شود.

رئیس منابع طبیعی شهرستان کازرون درخصوص صادرات گل این شهرستان، اضافه کرد: گل‌های نرگس این شهرستان به صورت مستقیم به دیگر کشور‌ها صادر نمی‌شود بلکه گل‌ها به دیگر استان‌ها همچون تهران ارسال و از آنجا به دیگر کشور‌ها صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه نرگس زار‌های کازرون به افراد بومی منطقه اجاره داده می‌شود، اضافه کرد: در این خصوص با افرادی قرارداد منعقد می‌شود که در مزایده شرایط لازم را داشته و برنده شده باشند.

ایران محبوب، از جمله شرایط قرارداد را آسیب نرساندن به نرگس زار و نگهداری از آن دانست.

وی درخصوص بازدید گردشگران از نرگس زار‌های کازرون، گفت: زمان بازدید از نرگس زار حدود یک ماه است که در طول این یک ماه بیش از ۵۰ هزار گردشگر از آن دیدن می‌کنند.

رئیس منابع طبیعی شهرستان کازرون با اشاره به برگزاری جشنواره گل نرگس در شهرستان، ادامه داد: در این جشنواره به معرفی پتانسیل‌های شهرستان کازرون شامل ورزش‌های محلی، غذا‌های محلی شهرستان، صنایع دستی و معرفی مناطق گردشگری پرداخته می‌شود.

ایران محبوب افزود: کشت، برداشت و صادرات گل نرگس و همچنین توجه به جنبه گردشگری این گل معطر می‌تواند ارزآوری خوبی را برای استان و کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه نرگس زار‌های کازرون هم به صورت خودرو و هم کشت صورت می‌گیرد، تصریح کرد: این نرگس زار‌ها به صورت دیم آبیاری می‌شوند البته نیاز به آب تکمیلی هم دارند که ۲ تا ۳ مرتبه این کار صورت می‌گیرد.

ارزش و خواص گل نرگس

علاوه بر بازار فروش گل نرگس به صورت گل شاخه بریده، اسانس آن نیز دارای کاربرد‌های زیادی در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی در دنیا است.

مهمترین ویژگی گل نرگس نیاز آبی بسیار کم و امکان کشت به صورت دیم و تحمل شرایط نامساعد خاک است که آن را گزینه‌ای مناسب برای کشت در استان فارس می‌دانند.

در برخی کشور‌ها از جمله کشور فرانسه از اسانس استخراج شده از گلبرگ گل نرگس در تهیه عطر‌های بسیار گران قیمت استفاده می‌شود.از گلبرگ و پیاز گل حاوی گلیکوزید‌هایی است که موارد استفاده در صنایع دارویی و غذایی دارد.

روغن گل نرگس برای سردرد‌های میگرنی، بهبود فراموشی، تقویت بینایی و تنگی نفس مفید بوده و نقش درمانی دارد. الکالولید‌های موجود در گلبرگ‌ها و پیاز گل نرگس خواص ضد ویروسی و ضد توموری دارد.

با بهره بردن از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های انسانی، کشاورزی و طبیعی موجود در کشور می‌توان شکوفایی اقتصاد را رقم زد.

گل نرگس از جمله ظرفیت‌های موجود در کشور است که علاوه بر فروش گل، در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی کاربرد‌های زیادی دارد و از طرفی مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته و موجب جذب گردشگر می‌شود و رونق اقتصادی و اشتغال را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/چ

 

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۰۸۰۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر عفرین سوریه
 • اظهارات رييس جمهوري ترکيه درباره ايجاد «منطقه امن» در سوريه
 • عملیات گسترده ارتش سوریه علیه تکفیریها در حومه «حماه»
 • عملیات گسترده ارتش سوریه در استان حماة
 • انفجاری دیگر در عفرین سوریه
 • انفجار دیگر در عفرین سوریه
 • آیا ترکیه و روسیه درباره شرایط جدید در سوریه به توافق می‌رسند؟
 • وقوع انفجار در نزدیکی مقر گروههای وابسته به ترکیه در عفرین
 • وقوع انفجار در نزدیکی مقر گروههای وابسته به ترکیه در عفرین سوریه
 • پایگاه‎های تروریست‌های جیش العزه در حماه زیر آتش سنگین ارتش سوریه
 • شرط ترکیه ایجاد منطقه امن سوریه
 • کشته شدن 59 تروريست در عمليات ارتش مصر در منطقه سينا
 • کردهای سوریه: منطقه تحت کنترل ترکیه امن نخواهد بود
 • کشته شدن ۵۹ تروریست در عملیات ارتش مصر در سیناء
 • کردهای سوریه: دمشق گفته‌های خود را عملی کند/ منطقه تحت کنترل ترکیه امن نخواهد بود
 • حمله ارتش سوريه به مواضع تروريست ها در ادلب و حماه/ حمله داعش به کاروان نيروهاي آمريکايي
 • ترکیه نسبت به ایجاد افغانستان دوم در سوریه هشدار داد
 • هشدار ترکیه نسبت به ایجاد افغانستان دوم در سوریه
 • ارتش سوریه مواضع تکفیری‌ها در «حماه» و «ادلب» را درهم کوبید