بوی بد دهان به هنگام صبح از جمله مشکلات شایعی است که اکثر افراد با آن درگیرند


بوی بد دهان به هنگام صبح از جمله مشکلات شایعی است که اکثر افراد با آن درگیرند. ناطقان: در حالی که تعداد اندکی از افراد پذیرفته اند( یا متوجه شده اند) که دهنشان صبح ها بوی بدی می دهد، تقریبا همه ی ما مواقعی از آن رنج برده ایم.
به این دلیل درحالی که بوی بد دهان ممکن است بر اثر عوامل مختلفی از جمله بیماری لثه، مصرف تنباکو وحتی مشکلات مربوط به دستگاه گوارش باشد، اغلب نتیجه ی فرایند بسیار طبیعی کم کاری غدد بزاق دهان در هنگام خواب است.

بزاق راه طبیعی برای محافظت از ما در برابر بوی بد دهان است، بزاق سالم حاوی غلظت بالای اکسیژن است که دشمن طبیعی باکتری های ناشی از بوی بد دهان می باشد. کاهش بزاق در طول شب، با عادت خوابیدن با دهان باز ترکیب شده که بسیاری از ما مستعد آن هستیم و شرایط مطلوب خشکی را ایجاد می کند که به باکتری اجازه ی تکثیر می دهد. بعلاوه بیش از ۲۰۰ دارو که معمولا تجویز می شوند، مانند داروهای ضد افسردگی، قرص های قلب و مسکن ها، عوارض جانبی شان خشکی دهان است. بنابراین به جای استفاده از دهان شویه ای که یک دقیقه آن را در دهان خود می چرخانید، جهت مبارزه با بوی بد دهان پس از برخاستن از خواب چه کنیم؟
دندان ها را بیشتر مسواک زده ونخ دندان بکشید
ذرات غذایی که در طول شب بین فواصل دندان قرار می گیرند، جذب کننده های اصلی باکتری می باشند. زمانی که باکتری به این ذرات جذب شود، گاز مضری آزاد می کند که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. بنابراین قبل از اینکه چاره ای برای آن بیاندیشید، به مدت پنج دقیقه دندان ها را مسواک زده و نخ دندان بکشید و با این کار هرگونه ماده ی غذایی که در طول روز در دهانتان انباشته شده را از بین ببرید. پس از استفاده از نخ دندان از خوردن و آشامیدن هر چیزی بهجز آب خودداری کنید.
زبان خود را تمیز کنید
زبان شما بزرگترین منبع برای تجمع باکتری های بد بو می باشد و به همین دلیل باید مرتب تمیز شود. حتی با مسواکتان نیز می توانید آن را تمیز کنید یا درصورتی که تمیز کردن زبان با مسواک برایتان مشکل ایجاد می کند، از زبان شوی استفاده کنید. زبان شوی را ته زبان خود قرار دهید و دو یا سه بار آن را به زبان خود بکشید. جهت حفظ دهان از باکتری هایی که سبب بد بو شدن آن می شوند، حداقل یکبار در روز این کار را بلافاصله پس از مسواک زدن انجام دهید.
از ضد عفونی کننده ها پرهیز نمائید
کافئین، الکل و دیگرضد عفونی کننده ها مانند تنباکو خشکی دهان را تشدید می کنند، بنابراین مراقب عادات خوراکی خود باشید. این مورد درخصوص دهانشویی که مصرف می کنید نیز صدق می کند. از آنجا که بسیاری از فورمول ها حاوی الکل هستند، به دقت برچسب محصول را بخوانید تا اطمینان حاصل نمائید که دهان شوی بدون الکل مصرف می کنید. مگر اینکه حاوی زایلیتول باشد، یک الکل قندی که باعث تولید بزاق می شود.
آدامس
جریان بزاق را در طول روز با جویدن آدامس افزایش دهید، یا اگر خیلی احساس خستگی می کنید، آب نبات نعنایی بمکید. فقط از آنجایی که مصرف بیش از حد مواد شیرین، ممکن است تولید باکتری بد را تحریک نماید، اطمینان حاصل کنید که انواع بدون قند آن را انتخاب می کنید.
با بینی تنفس کنید
ممکن است عجیب به نظر برسد اما کاری است که بسیاری افراد هر شب انجام می دهند. برای بسیاری از ما که از را دهان تنفس می کنیم، فکر کردن به اینکه خود را منحصرا مجبور به تنفس از راه بینی نمائیم کار دشواری است اما با این کار رطوبت دهان در هنگام بیدار شدن از خواب حفظ می شود و علاوه برحفظ رطوبت می توانید باکتری های بد بوی دهان را از بین ببرید. دهانی که خشک شده باشد، بوی بدی می دهد به همین دلیل صبح بعد از خواب بوی بد دهانتان بدتر می شود.موز بخورید
احتمالا از خاصیت بد بو بودن برخی مواد غذایی مانند پیاز، سیر، پنیر و قهوه آگاهی دارید، اما آیا می دانستید رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، باعث بوی بد دهان می شوند. اساسا هنگامی که بدن شما برای تولید انرژی بجای تبدیل کربوهیدرات به انرژی از تبدیل چربی استفاده می کنید، سعی کنید کربوهیدرات های مفید مانند سیب و موز را به عنوان تنقلات در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین می توانید از موز جهت سفید کردن دندان نیز استفاده کنید.
منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: از بین بردن بوی بد دهان ، صبح ، دستگاه گوارش

منبع: ناطقان

خبر بعدی:

راهکارهای تحقق چشم‌انداز رسانه ملی بررسی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، چهارمین همایش رشد و تعالی مراکز استان‌ها سه‌شنبه دوم بهمن‌ماه با حضور علی دارابی معاون امور استان ها و مدیران کل صدا و سیمای مراکز استان ها برگزار شد.

در سلسله نشست‌های نوبت صبح، مجید علیزاده دبیر همایش به ارائه گزارشی از دوره‌های گذشته این همایش پرداخت و با بیان اینکه نقاط قوت و ضعف سه همایش قبلی احصا شده است اظهار کرد: با توجه به نتایج و ثمراتی که همایش رشد و تعالی مراکز استانی صدا و سیما داشته‌ است، چهارمین همایش با تکیه بر تجارب گذشته و با نگاه به افق‌های آینده برنامه‌ریزی شده است.

در ادامه تقی سهرابی مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس در خصوص انتظارات مراکز از شبکه شما و راهکارهای تعامل با مراکز به سخنانی پرداخت و گفت: شبکه شما، رنگین کمان فرهنگ ها و آداب و رسوم اقوام ایرانی است و با پخش بهترین برنامه های مراکز جایگاه ویژه ای میان مخاطبان استان‌های کشور دارد. راهبرد اصلی شبکه شما پخش برنامه های برند پرمخاطب مراکز و همچنین برنامه‌های فاخر شبکه های استانی است.

محمدمهدی قاسمی مدیر شبکه شما نیز اضافه کرد: امروز ۷۷ درصد از برنامه‌های شبکه شما از صدا و سیمای مراکز استان ها تامین می‌شود و تنها ۲۳ درصد از برنامه‌های شبکه، تولید خود شبکه است.

احمد پهلوانیان مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد طی سخنانی با موضوع «بایسته‌های نظارت و ارزیابی موثر، کارآمد و حرفه‌ای» خاطرنشان کرد: مولفه‌های فراوانی را می‌توان برای نظارت و ارزیابی موثر و کارآمد برشمرد که هر یک نقش مهمی در تحقق اهداف چشم‌انداز پنج ساله رسانه ملی دارند.

«طرح‌های نوآورانه با محورهای امیدآفرینی، ایجاد نشاط، انقلابی‌گری، برنامه‌سازی در مناسبت‌ها و نهضت مستندسازی در مراکز» موضوع سخنرانی مرهان جلایی مدیرکل صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در این همایش بود که وی با اشاره به این محورها گفت: برنامه‌سازی پژوهش‌محور و بهره‌مندی از کانون‌های اندیشه‌ورزی با حضور نخبگان فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای هر استان، می‌تواند نقش به سزایی در این حوزه‌ها داشته باشند.

پس از آن مهدی دهقان نیری مدیرکل صدا و سیمای مرکز همدان هم به سخنرانی پیرامون «اولویت‌های جشنواره آتی پویانمایی» پرداخت و عنوان کرد: برگزاری نخستین دوره این جشنواره، تجربه‌ای ارزشمند برای رسانه ملی و معاونت امور استان‌های صدا و سیما بود. لازم است از این تجربه گران‌سنگ در کنار نظرات و پیشنهادات فعالان حوزه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در برگزاری هرچه بهتر و باکیفیت‌تر جشنواره دوم استفاده کرد.

مسلم رحیمی مدیرکل صدا و سیمای خوزستان هم نیز، تولیدات مشترک صدا و سیمای مراکز با کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: این اقدام در راستای تعاملات فرهنگی و رسانه‌ای، گام مهمی به شمار می‌رود.

این همایش در نوبت عصر هم با برگزاری نشست پرسش و پاسخ ادامه یافت.

در بخش نخست، احمد شهریاری معاون منابع مالی و سرمایه‌ انسانی سازمان صدا و سیما با اشاره به موضوعاتی پیرامون نیروی انسانی کارآمد و مباحث اداری و مالی اظهار کرد: در سند چشم‌انداز پنج ساله رسانه ملی، این محورها به صورت هماهنگ با دیگر مسائل مد نظر قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تامین تجهیزات و هزینه‌های تولید در مراکز از دیگر موضوعاتی است که برای آن برنامه‌ریزی شده و علاوه بر این بحث تکریم بازنشستگان و توجه به نیازهای آنها در ابعاد مختلف هم در دستور کار قرار دارد.

مصطفی محمدی رییس طرح و برنامه‌ریزی رسانه ملی هم در بخش دوم پرسش و پاسخ حضور یافت و ضمن پاسخگویی به سوالات مطرح شده به بیان برخی دیدگاه‌ها و سیاست‌های صدا و سیما در حوزه برنامه‌ریزی پرداخت.

وی گفت: در حوزه بودجه و برنامه‌ریزی، نگاه ویژه‌ای به استان‌ها در سطح مدیریت کلان صدا و سیما وجود دارد.

محمدی در پایان تاکید کرد: توسعه و پرورش نیروهای مستعد در حوزه‌های گوناگون برنامه‌سازی، یکی از اولویت‌های صدا و سیما در مراکز استانی است.

کد خبر 4521703 آروین موذن زاده

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۰۸۳۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ‭ ‬چرا‭ ‬دندان‭ ‬جرم‭ ‬می‌گیرد؟
 • تأمین اعتبار مقابله با انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره)
 • تعیین اعتبار مقابله با انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره)
 • بررسی راهکارهای تحقق چشم‌انداز رسانه ملی
 • تاثیر نوعی افزودنی غذایی رایج بر الگوهای رفتاری
 • تمجید مدیر فنی اتحادیه بین‌المللی فوتبال از به کار بردن VAR در جام ملت‌های آسیا
 • بوی بد دهان نشانه چیست و چگونه می‌توان از شر این بوی بد خلاص شد؟
 • رعایت نکردن استانداردهای نصب لمینت باعث تجمع باکتری ها و بوی بد دهان می شود
 • کشف دندان‌های کوسه ۶۷ میلیون ساله +تصاویر
 • دندان درنده‌ترین آبزی باستانی دنیا کشف شد
 • درمان لکه‌های سفید دندانی با یک ماده ارزان قیمت
 • جهانگیری: مسئولین باید حتی نزدیک‌ترین افراد به خود که رانتجو هستند را کنار بگذارند/ مهمترین رسالت امروز بالا بردن و تقویت امید مردم به آینده کشور است
 • آنتی بیوتیک های طبیعی را بشناسید/ اینفوگرافی
 • وحشت از کشف دندان های کوسه ۶۷ میلیون ساله در رودخانه
 • ۱۱ آنتی بیوتیک‌ طبیعی را بشناسید+ اینفوگرافی
 • سلامت دندان های تان را با باورهای اشتباه خراب نکنید
 • آیت‌الله نوری همدانی: رفاه اقتصادی مردم در گرو از بین بردن احتکار و جلوگیری از اسراف است
 • لوئیس: مسی بیشتر از مودریچ شایسته بردن توپ طلای 2018 بود
 • دندان های کوسه ۶۷ میلیون ساله کشف شد