کشیدن لپ کودک تپلی برای بسیاری از افراد خوشایند است، اما باید دانست چاقی عوارض خطرناکی برای کودکان به همراه خواهد آورد


کشیدن لپ کودک تپلی برای بسیاری از افراد خوشایند است، اما باید دانست چاقی عوارض خطرناکی برای کودکان به همراه خواهد آورد. چندی پیش معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره شیوع دو برابری چاقی کودکان و آمار 20 درصدی آن هشدار داد. بررسی‌ها نشان می‌دهند چاقی در کودکان استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی بیش از استان‌های دیگر است.

تحقیقات نشان داده است، به طور کلی چاقی در پسر بچه‌ها بیشتر است و دختر خانم‌ها در دهه دوم زندگی ( بین ده تا 19 سال) یعنی در سن بلوغ بیشتر


به گزارش شریان نیوز،به نقل از جام جم، دکتر علی ناصح، متخصص کودکان و نوجوانان و فوق تخصص نوزادان درباره اضافه وزن در دو گروه شیرخوار و کودکتان توضیحاتی کاربردی دارد که به طور حتم خواندن آن می‌تواند مفید باشد.

ریشه چاقی را بخشکانید

در حال حاضر در کشور آمریکا بین 21 تا 25 درصد کودکان اضافه وزن دارند و از این تعداد 16 تا 18 درصد آنان چاق هستند. بی‌شک در کشور ما نیز چاقی یکی از مشکلات کنونی بیشتر کودکان و نوجوانان ده تا 18 ساله است. گویی با افزایش تک‌فرزندی، والدین تمایل بیشتری برای تغذیه بیش ‌از اندازه فرزندشان دارند. هنوز هم بسیاری از والدین تپل بودن را مساوی با زیبایی و سلامت کودکان می‌دانند که باید به آنان گفت: مادر و پدرهای عزیز کودکان تپل! حتی اگر فرزندتان در بزرگسالی به ضرب و زور انواع رژیم‌های مختلف و ورزش‌های سنگین از شر چاقی و اضافه وزن رها شود، اما همه سلول‌های چربی آماده و مستعد در بدن جاخوش کرده‌اند و با کوچک‌ترین ناپرهیزی درست مثل بادکنکی بزرگ می‌شوند و به همان حالت اولیه باز می‌گردند. از طرفی افرادی که در سنین طفولیت و شیرخوارگی چاق هستند آمادگی بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع دو (غیروابسته با انسولین)، بیماری فشار و افزایش چربی خون در سنین بالاتر دارند. اختلالات کبدی و کلیوی نیز به میزان قابل توجه‌ بیشتری در آنان بروز می‌کند و حتی ممکن است با مشکلاتی در تولید مثل نیز مواجه شوند.

به همین دلایل، سنجش وزن کودکان و تلاش برای متعادل کردن وزن آنها بسیار مهم است. چاقی یا اضافه‌وزن را می‌توان ‌بسادگی با سنجش توده بدنی (B.M.I) سنجید. در کودکان زیر دو سال نمودار کارت‌های سلامت، خط و مشی را تعیین کرده ‌است، اما این معیار تنها در صورت تایید تیم پزشک معالج و با در نظر گرفتن شرایط ارثی و استخوان‌بندی کودک بررسی می‌شود. مثلا کودک هشت ماهه‌ای که 12 کیلوگرم وزن دارد، از روی اعداد و ارقام چاق به حساب آید، اما با در نظر گرفتن نژاد ارثی، توده قدی و استخوانی ممکن است به عنوان کودک سالم درشت در نظر گرفته شود.

چرا کودکم چاق شده؟

کودکانی که اضافه وزن دارند، سنگین‌ترند و تحرک کمتری نسبت به هم‌سن و سالانشان دارند. دوستان‌شان ‌بسادگی اجازه همکاری در بازی‌های گروهی را به آنها نمی‌دهند. در واقع چاقی روی چهره و ظاهر اثر می‌گذارد، آنها را متفاوت از بقیه می‌کند و حس سرخوردگی به آنان می‌دهد. رانده شدن از برنامه‌های گروهی، تفریحات و فعالیت‌های دوستانه می‌تواند مشکلاتی در اعتماد به نفس و ارتباطات کودکان پیش آورد. محدود کردن تحرک هم بیماری‌هایی برای سلامت در پی خواهد داشت. اگر کودکتان چاق است، علاوه بر نگرش به شیوه زندگی، به دنبال علت آن نیز باشید و آزمایش‌هایی مانند تیروئید و مشکلات متابولیسمی را با نظر پزشک انجام دهید. والدین نقش مهمی در میزان وزن کودک دارند. گاه آنان اندازه معده کودک را در نظر نمی‌گیرند و به زور به او غذای بیش از نیاز می‌خورانند.

در نظر داشته باشید معده کودک کوچک و متناسب با سن و جثه اوست و نیازی نیست با خوراندن اجباری غذا به او آن را بزرگ کنید! غذا باید با اصول دقیق به کودک خورانیده شود، تغذیه در مقابل تلویزیون و در حین بازی رایانه‌ای آگاهی کودک را نسبت به میزان غذای مصرفی‌اش کاهش می‌هد و باعث می‌شود بدون توجه به پیام حس سیری مدام با توجه به هیجانش غذا بخورد. با کمی افزایش فعالیت می‌توان به میزان زیادی مشکل چاقی را حل کرد، اگر کودک دبستانی دارید، بهتر است شرایطی فراهم کنید تا پیاده به مدرسه برود و بتواند تحرک مناسبی داشته باشد. اگر فرزندتان تقاضای غذای زیادی دارد، داد و قال نکنید و تنها نیم ساعت قبل از آماده کردن غذای اصلی به او میوه بدهید تا پیام سیری زودتر به مغز برسد و غذای کمتری میل کند.

سالادهای حجیم متنوع با سس‌های مناسب مانند آبلیمو، سرکه ولع او را برای مصرف غذای زیاد کاهش می‌دهد. غذاهای چرب و سرخ‌کردنی را کاهش دهید. دانه‌ها و آجیل با وجود فواید بسیار خطرناکند و نباید زیاد مصرف شوند، این نوع خوراکی‌ها کودک را سیر نمی‌کنند، اما کالری زیادی دارند.

شیرخوار‌ها هم رژیم دارند؟


در مورد کودکان شیرخوار باید هرگاه کودک طلب کرد، مادر به او شیر بدهد و به هیچ عنوان نباید شیر را از کودک دریغ کرد. در مورد کودکانی که تغذیه کمکی را شروع کرده و چاق هستند، نباید بعد از سیر شدن غذای اضافی به او داد تا از افزایش وزن او پیشگیری شود. گاه والدین برای کاهش وزن شیرخوار خود به دنبال شیرخشک‌های کم‌چرب هستند که باید بگوییم، ما شیر خشک کم‌چرب نداریم و کودک باید با توجه به رشد‌ش به درستی تغذیه شود. گاه نیز خانواده‌هایی برای افزایش وزن کودک یا رشد بهتر او از شیرخشک‌های مخصوص کودکان نارس استفاده می‌کنند. این شیرخشک‌ها املاح و کالری بالاتر از نیاز دارند که برای کودکان طبیعی به هیچ عنوان مناسب نیست. این شیرها برای کودکان تا رسیدن به وزن حدود دو و نیم یا سه کیلوگرم و نه بیشتر توصیه می‌شود. شیرخشک‌هایی با عنوان پلاس نیز در میزان کالری فرق زیادی با شیرخشک‌های دیگر ندارد و مواد معدنی آنها بیشتر است.

شیرهای پلاس و شیرخشک‌های مخصوص کودکان نارس ممکن است عوارضی مانند یبوست داشته باشد. سن شروع غذای کمکی نیز در سلامت و تعیین میزان چاقی بسیار مهم است، تحقیقات نشان داده کودکانی که در چهارماهگی یا زودتر غذای کمکی شروع می‌کنند، بیشتر مستعد چاقی هستند. در کل شروع زود هنگام غذای کمکی معمولا توصیه نمی‌شود و خطر آلرژی را نیز بسیار افزایش می‌دهد.

دارو لازم است؟

حتی اگر کودک چاق بود با در نظر گرفتن سن تکامل و رشد سیستم عصبی و مغزی او نباید رژیم‌های سنگین بگیرد و بیشتر باید تلاش کرد با تغییر شیوه زندگی و افزایش تحرک، وزن را کاهش داد، اما در مواردی که سطح چربی بالاست باید آزمایش‌های دقیق پایه‌ای انجام داد. گاهی لازم است کودک تحت نظر پزشک و با تشخیص او داروهای کاهنده چربی یا استاتین مصرف کند تا بتواند سلامتش را به دست بیاورد. حتی در این شرایط و همزمان با مصرف دارو نیز آموزش درست تغذیه و اصلاح آن بسیار مهم است.

دسته بندیاجتماعي

منبع: شریان

خبر بعدی:

کودکان امروز اشباع شده اند/ کار رسانه دشوار شده است

این مجری باسابقه برنامه های کودک در تلویزیون گفت: بچه های امروزی از دیدنی ها و شنیدنی ها اشباع شده اند، بنابراین کار رسانه خیلی دشوارتر از قبل است، ‌چون رقبای قدری دارد.

به گزارش خبرنگار تلویزیون خبرگزاری شبستان،‌ از سال ۱۳۵۸ تا اواسط دهه ۷۰  مجری برنامه کودک بود،‌ یعنی درست در روزهای کودکی دهه شصتی ها که پدران و مادران جوان امروز هستند، «گیتی خامنه» ۱۵ سال در صدا و سیما کار  کرد. او یکی از مجریان محبوب برنامه های کودک بوده و هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. او که مدت ها در کالیفرنیای شمالی به کودکان هنر و زبان فارسی می آموخته است ، در گفت و گو  با  خبرگزاری شبستان در پاسخ به این پرسش که تصور می کنید امروز تلویزیون چقدر در ساخت برنامه های کودک به ویژه در شبکه تخصصی کودک چقدر موفق عمل کرده است؟ گفت: جنس برنامه ها در گذشته متفاوت بود چون جنس نیازمندی ها هم آن زمان متفاوت بود، جنس زندگی بچه ها و دیدگاه ها هم متفاوت بود. بنابراین آنچه که امروز ارائه می شود  هم قاعدتا اگر در راستای نیازمندی های واقعی بچه ها باشد موفق خواهد بود.

 

 

وی افزود:اگر احتمالا بر اساس فرضیه های از پیش تعریف شده بدون اینکه امتحان کنند و بدون اینکه کاملا به این نتیجه برسند که نیازمندی های کودکان چیست قاعدتا پاسخی که می گیرند پاسخ مطلوبی نخواهد بود. به طور کلی راجع به برنامه ها صحبت می کنم. در مجموع  هیچ حرکتی را نمی شود کاملا موفق  یا کاملا غیر موفق نامید ، در زمان قدیم هم همینطور بود، برنامه هائی بودند که موفق تر عمل می کردند و مخاطبان بیشتری داشتند ،‌ اما آنچه که مشخص است این است که  اگر برنامه سازان طبق نیازمندی های کودکان ،‌همراه با آگاهی و تجربه برنامه سازی کنند قطعا نتیجه خوبی خواهند گرفت.

 

خامنه همچنین در پاسخ به این پرسش که تصور می کنید کودکان امروزی چقدر با کودکان قدیم به ویژه کودکان دهه شصت متفاوت هستند، گفت: نمی توان منکر تفاوت کودکان امروز و کودکان دیروز شد،‌ کودکان امروزی دنیایشان متفاوت است و دنیای دیگری دارند، دنیای بچه های امروز پر از تنوع و دیدنی و شنیدنی است،‌ بچه های امروزی از دیدنی ها و شنیدنی ها اشباع شده اند، بنابراین کار رسانه خیلی دشوارتر است، ‌چون رقبای قدری دارد. ‌اگر احتمالا آن زمان بچه ها تنها یک وسیله برای سرگرمی و البته کسب آگاهی داشتند، ‌امروز انتخاب های فراوانی دارند، اگر بخواهیم در این عرصه موفق عمل کنیم  می بایستی خیلی آگاهانه و خیلی تخصصی عمل کنیم، وگرنه رقبا موفق خواهند شد.

پایان پیام/298

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت shariyan.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۵۸۶۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کودکان را از شیر مادر محروم نکنید
 • دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟
 • عامل اصلی چاقی کودکان زیر2سال؟
 • خداوند به حرمت چه کسانی ما را عذاب نمی‌کند؟
 • طرح توزیع یک وعده غذای گرم در مناطق محروم و حاشین نشین به روایت تصویر
 • بیشتر کودکان کار کرمان، افغانی هستند
 • مهد‌های کودک بر رشد کودکان چه تاثیری می گذارند؟
 • رژیم صهیونیستی در ۲۰۱۸، ۵۷ کودک فلسطینی را به شهادت رساند
 • عامل اصلی چاقی در کودکان زیر دو سال چیست؟
 • برگزاری جشنواره غذای سالم در بشاگرد
 • دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟/ کم شدن وزن نوزاد چه زمانی نگران کننده است؟
 • تاثیر مهد‌های کودک بر رشد همه جانبه کودکان
 • ناکامی‌همیشگی سازمان‌ملل در حمایت از مردم مظلوم‌غزه/ سابقه خطرناک رژیم‌کودک‌کش در نقض قوانین بین‌المللی
 • چگونه جلوی بازگشت وزن کم شده را بگیریم ؟
 • تعطیلی دولت آمریکا یک ماهه شد/کارمندان دولت در صف غذای خیریه !+تصاویر
 • تعطیلی دولت آمریکا در آستانه یک ماهگی؛ کارمندان دولت در صف غذای خیریه
 • کارمندان دولت فدرال آمریکا در صف غذای خیریه
 • کارمندان دولت آمریکا در صف غذای خیریه +عکس
 • استفاده از داروهای چاقی و لاغری شیوع یافته است