«نماینده» / «محمدحسین رنجبران» بیش از ده سال خبرنگار حوزه های سیاسی سازمان صداوسیما بوده است


«نماینده» / «محمدحسین رنجبران» بیش از ده سال خبرنگار حوزه‌های سیاسی سازمان صداوسیما بوده است. وی همچنین سمت‌هایی چون مدیرکل روابط‌عمومی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، مدیر روابط‌عمومی معاونت آموزش‌وپژوهش سازمان صداوسیما و... داشته است. همچنین برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما و مجری و سردبیر برنامه «شناسنامه» شبکه سه سیما را که در آن با بیش از ۸۵ شخصیت سیاسی کشور گفت‌وگو کرده است در کارنامه خود دارد.

درکافه گپ این شماره از ماهنامه «نماینده»، میزبان او شدیم تا بیشتر با او و زندگی شخصی‌اش آشنا شویم.

*گفت‌وگوی خود را با یک بیوگرافی شروع کنیم و بفرمایید که در چه خانواده‌ای بزرگ شده و پرورش پیدا کردید؟

متولد ۱۷ خرداد ۱۳۵۸ هستم و در محله قدیمی هفت‌چنار تهران، محله‌ای که مساجد و هیئت‌های آن معروف هستند، در خانواده‌ای مذهبی و سنتی بزرگ شدم. پدرم بازنشسته قبل از انقلاب(تکنسین راه‌آهن) و مادرم نیز خانه‌دار بودند. دو همشیره دارم و من هم تک پسر(و آخرین بچه) خانواده هستم. از زمانی که به‌خاطر دارم چون دوران بعد از انقلاب و شور هیجانات بعد از آن بود، در همان محله، مسجد و هیئت پاتوق ما بود و تقریباً دوران بچگی در این هیئت‌ها با زنجیرزنی و بلند کردن پرچم و... سپری شد و البته در همان کوچه خورشید سابق که اکنون کوچه‌ شهید قنبری‌ها شده، بالای چهل شهید عزیز دادیم که با تک‌تک آنها ارتباط حسی دارم.

*دوران مدرسه چطور گذشت؟

در این فضا رشد کردم تا زمان مدرسه که خدا لطف کرد، علاقه و صدایی به من داد که البته هر دو خواهرم که معلم بودند، در حرکت من در مسیر قرآن نقش ویژه‌ای داشتند. «الحمدالله» در مدرسه قرائت قرآن را شروع کردم. در برنامه‌های سر صف قرآن می‌خواندم و در هیئت‌مان نیز همین اتفاق افتاد و بعد از کارهای طبل و زنجیرزنی، در مسیر قرائت قرآن حرکت کردم که هنوز هم برکات آن با من است. در کنار قرآن هم از سن یازده سالگی در هیئت مداحی را شروع کردم و هنوز هم با اینکه کم توفیق شده‌ام، اما محرم و تاسوعا و عاشورا در آنجا هستم. اینکه می‌گویم با شهدا علقه خاصی دارم، به‌خاطر این است که ما در محرم‌ها در هر کوچه‌ای که به نام شهداست، به خانواده آن شهید سر می‌زنیم و مدح آن شهید می‌خوانیم. برای شهدا مداحی‌های قدیمی داشتیم که خود، آنها را به روز می‌کردم و هنوز هم به لطف خدا کوچه‌های شهدا را خودم می‌روم و می‌خوانم، البته وقت کم می‌آورم و نمی‌توانم همه را بروم اما شب‌های تاسوعا و عاشورا حتماً آنجا هستم.

*و دانشگاه؟

لیسانسم را در رشته ریاضی محض از دانشگاه آزاد و فوق لیسانس هم رشته ارتباطات و ژورنالیسم رادیو و تلویزیون از دانشگاه صداوسیما گرفتم. قبل از آن در کارهای فرهنگی بودم و در آموزش‌وپرورش هم فعالیت داشتم.

*چطور به تلویزیون وارد شدید؟

سال ۸۰  صداوسیما آزمون استخدامی برگزار کرد و من تهیه‌کنندگی تلویزیون قبول شدم. در آنجا آقای «سبقتی» که هنوز هم قائم مقام معاونت سیاسی هستند در آن زمان رئیس مرکز خبر بود و به من اصرار کرد که وارد خبرنگاری شوم. زیرا به خبرنگاری علاقه داشتم، با آنکه مایل بودم به حوزه‌های اجتماعی بروم اما ایشان من را در حوزه مجلس(آن هم مجلس ششم) فرستادند. از فضای سیاسی خیلی دور نبودم اما به آن صورت هم نزدیک نبودم و از سال ۸۰ کارمان جدی شد.

* چه سالی ازدواج کردید؟

خدا به من کمک کرد و من از امام رضا(علیه‌السلام) خواستم و ایشان هم به من لطف کردند و در سال ۸۶ خواستگاری انجام شد و سال ۸۷ هم ازدواج کردیم.

*همسرتان همچنان خبرنگار هستند؟

ما در مجلس ششم با همدیگر خبرنگار بودیم، ایشان خبرنگار شبکه خبر بودند و من خبرنگار واحد مرکزی خبر. ایشان در کار خود بسیار تبحر داشتند و ما به‌نوعی در حوزه کاری با هم رقیب بودیم. همیشه به ایشان می‌گویم که شما خبرها را از من می‌گرفتید. (با خنده) اما واقعیت این است که بعضی اوقات خبرها را از هم می‌گرفتیم. البته ایشان به تنهایی کار می‌کرد و باید هم حاشیه صحن را پوشش می‌داد و هم خودِ صحن. اما از واحد مرکزی خبر چند خبرنگار بودیم و هر کدام یک کار انجام می‌دادیم. بعداً ایشان سردبیر زنان شبکه خبر و مشاور امور بانوان و سردبیر وب‌سایت شدند و آخرین سمت‌شان هم مشاور امور بانوان معاونت سیما در زمان آقای دکتر «دارابی» بود. اما بعد ایشان تصمیم گرفت که زودهنگام بازنشسته شوند. هرچه اصرار کردم که منصرف شوند ایشان این کار را انجام دادند. شاید به دلیل فشار کاری من بوده است. همسرم به‌خاطر من فداکاری کردند و هنوز هم از ایشان مشاوره می‌گیرم.

*حاصل ازدواجتان چند فرزند است؟

 دو دختر به نام‌های بهار خانم و حلما خانم.

*مهریه همسرتان چقدر است؟

چهارده سکه بهار آزادی. اتفاقاً یکی از چیزهایی که خود ایشان تأکید داشت، همین مهریه با چهارده سکه بود.

*اگر اختلاف‌نظر یا اختلاف سلیقه داشته باشید، آنها را چطور برطرف می‌کنید و راه‌کارتان در زندگی مشترک چیست؟

بیشتر گفت‌وگو می‌کنیم. قطعاً در هر زندگی اختلاف سلیقه و بحث پیش می‌آید اما چیزی که وجود دارد این است که اول عاشق شوید، بعد ازدواج کنید. این عشق واقعی مانند کوره تمام مشکلات دیگر را ذوب می‌کند و این دوست داشتن واقعی باعث می‌شود که این اختلاف‌نظرها به‌راحتی حل شود. بعضی وقت‌ها خیلی آزرده خاطر می‌شوید اما با گفت‌وگو و گذشت زمان کوتاه و فکر کردن، حل می‌شود. اصل آن دوست داشتن، عشق و احترام بین دو نفر است.

*آیا در منزل هم آن‌قدر آرام هستید؟

بله؛ البته به‌ندرت عصبانی هم می‌شوم، مگر اینکه از اذیت و سروصدای بچه‌ها کمی کل کل کنم که آن موقع تن صدایم بالا می‌رود.

*جامعه امروز ما را چگونه ارزیابی می‌کنید و چقدر فضای مجازی در مشکلاتی که در خانواده‌ها به‌وجود آمده، تأثیر گذاشته است؟

فضای مجازی که واقعاً تأثیر گذاشته و باید یک فکر عاجلی برای آن کرد. وضعیت فرهنگی را از صحبت حضرت حضرت آقا وام می‌گیرم که می‌فرمایند: «بعضی موقع‌ها خواب را از چشمان من می‌گیرد»، آقا به‌عنوان رهبر جامعه این را می‌گویند. من واقعاً برای فرزندانم نگران هستم. اینکه چگونه می‌خواهیم در این جامعه آنها را بزرگ کنیم. همیشه از خدا خواسته‌ام کمک کند تا اهل بیتی شوند و در مسیر حضرت زهرا(سلام‌الله) باشند و بتوانیم آنها را درست تربیت کنیم به‌گونه‌ای که اهل نماز و دیانت باشند. آن‌قدر تناقض‌ می‌بینند که کار را سخت می‌کند. دخترم به مدرسه مذهبی می‌رود من به این قائل هستم که خیالم راحت نیست، به‌خاطر اینکه اکثراً از مدارس دولتی اطراف منزلمان، خیالم راحت نیست. شاید هم خوب باشند اما من خیالم راحت نیست، لذا مجبور هستیم مدرسه مذهبی ثبت‌نام کنیم. در آنجا هم باز هزار و یک مشکلات، معضلات و سؤالات در ذهن بچه ایجاد می‌شود، در جامعه هم که دیگر الی ماشاءالله. در جامعه فضای دلهره آوری حاکم است. اما دیگر باید توکل کنیم. به نظرم باید چند چیز را در خانواده جمع کنیم و یکی از آنها قرآن و ارتباط معنوی است، به‌خصوص ارتباط قلبی با قرآن و اهل‌بیت که بسیار کمک می‌کند. این خود یک پادزهری است به همه اتفاق‌هایی که می‌افتد.

منبع: نماینده

خبر بعدی:

قرآن، بی‌‌نیاز از همایش‌ و تجلیل‌های بی‌هدف و بی‌ثمر است/ مصداق «لَا يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ إِلَّا أَمَانِيَّ» نباشیم

سیدیحیی یثربی، استادتمام فلسفه و عرفان اسلامی که در بیست‌وسومین همایش تجلیل از خادمان قرآن(29 بهمن 97) به عنوان برگزیده در زمینه ترجمه قرآن معرفی شد در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا نقدهای صریحی به برپایی چنین همایش‌هایی داشت و با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه دهه دوم به بعد، برگزاری همایش‌ها در زمینه‌های مختلف رواج زیادی یافته است، گفت: برپایی همایش در هر نوعش یکی از هزینه‌های بی‌حاصل در این مملکت است.
وی به برگزاری همایش‌ در کشورهای پیشرفته اشاره و اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته، اگر همایشی برگزار می‌شود، برای برطرف کردن یک مسئله است. ابتدا یک مسئله را به تحقیق می‌گذارند و بعد از یک سال، محققان را برای تبادل نظر و ارائه نتایج تحقیق جمع می‌کنند. در کشور ما همایش‌ها مانند مجالس عزاست، البته جسارت به مجالس عزا نباشد. در این همایش‌ها اگر 10 نفر دعوت شود، هر کدام در مورد موضوعی که برای خودشان جالب است، حرف می‌زنند؛ چراکه یک هدف تعریف شده و یک برنامه منظم در کار نیست.

همایش‌های بدون خروجی
یثربی با تأکید بر اینکه همایش خادمان قرآن نیز از این قاعده مستثنی نیست، بیان کرد: در این همایش‌ها هیچ مسئله‌ای وجود ندارد که گفته شود و آن گفته پس از یک سال یا 10 سال یا حتی یک ماه تحقیق، مطرح شده باشد. درست شدن چنین رویکردی نیاز به مدیریت دارد. در زمانی که همه چیز از کشاورزی تا اقتصاد و ... مدیریت می‌خواهد، مسائل دینی هم مدیریت می‌خواهد، در حالی که ما الان آن مدیریت را نداریم.
این خادم برگزیده قرآن با طرح این سوال که در دنیایی که تغییرات به ثانیه شکل می‌گیرد، بعد از انقلاب چه چیز جدیدی از قرآن به دست آورده‌ایم؟ گفت: باید تفسیر‌های به‌روز، مطالب جدید، استنباط‌های جدید در زمینه فکر، فلسفه، علوم انسانی، اقتصاد، سیاست و ... داشته باشیم در صورتی که هیچ کدام از اینها دیده نمی‌شود.
یثربی با بیان اینکه برگزاری همایش‌هایی همچون همایش خادمان قرآن نیز نمی‌تواند تأثیری در این زمینه داشته باشد، گفت: حتی تأثیرات انگیزشی نیز ندارد؛ چراکه زمانی انگیزه موثر خواهد بود که همه زمینه‌ها فراهم باشد. وقتی برنامه‌ریزی وجود داشته باشد و نیاز جامعه شناخته شود، آن وقت است که انگیزه نیز می‌تواند، اثرگذار باشد تا به موفقیت برسد. ما در اینجا امکاناتی را هزینه می‌کنیم، بدون اینکه به نتیجه برسد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر این موضوع که تنها به حرمت قرآن در این همایش حضور یافته است، گفت: چندین سال است که به ندرت در این همایش‌ها حضور پیدا می‌کنم و علت آن هم بی‌حاصل بودن آنهاست. برگزاری همایش‌ها مانند برنامه‌های تلویزیون است که هرکسی را پیدا می‌کنند و می‌آورند تا هر صحبتی را مطرح کنند. بنابر این در این قبیل موارد موضوعاتی را مطرح می‌کنند، بدون اینکه مشکل و مسئله جامعه باشد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر افکار در جامعه بسیار بی‌نظم و هرج و مرج گونه گفته شده است، در صورتی که نباید اینگونه باشد. اگر قرآن به میان مردم بیاید چنین وضعیتی از بین خواهد رفت، بنابر این باید تلاش کنیم تا قرآن را به میان مردم بیاوریم. شاید پیشکسوت‌ها و اساتید این حوزه بتوانند کاری انجام دهند، اما معمولاً از آنها کمکی خواسته نمی‌شود و اگر خود این اساتید هم بخواهند کمک کنند، اجازه این کار به آنها داده نمی‌شود. هرچند سال‌های سال است این حرف‌ها را زده‌اند، اما عمل نمی‌شود.

مفاهیم قرآن در زبان محاوره ایرانی‌ها نیست
یثربی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایکنا با تأکید بر اینکه قرآن و معنای آن باید در گفتار روزانه مردم حضور داشته باشد، گفت: در گفت‌وگوهای روزمره جوانان، شعر حافظ، شعر مولوی و حتی حکایات ملانصرالدین را مشاهده می‌کنیم، اما به ندرت دیده‌ایم که یک نفر در سخنان خود ارجاعی به آیات قرآن و حتی معنای آن داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه اعتقاد دارد مدیریت باعث شده است که اینگونه شود، افزود: در حال حاضر می‌بینیم که در جامعه به جای پرداختن به معنای قرآن به ظاهر پرداخته می‌شود. الان در جامعه بر روی صوت، حفظ و تذهیب و اکثراً چیزهای ظاهری تأکید می‌شود. گاهی تظاهرهایی را می‌بینیم که مثلاً قرآن با جواهر نوشته شده است، جواهر چه حرمتی دارد که افتخار ‌کنیم، قرآن را با آن نوشته‌ایم؟ مگر قرآن به همه چیز زینت نمی‌دهد؟ معنای قرآن، اهمیت دارد نه پرداختن به ظاهر آن و در قبرستان قرآن خواندن! باید همت کنیم جامعه را با معنی قرآن آشنا کنیم. به اعتقاد من این مهم‌ترین چالشی است که باید مدیریت و اجرا شود.
این خادم برگزیده قرآن با بیان اینکه اعراب، ترجمه نمی‌خواهند، چون عرب هستند، اما ما که عربی نمی‌دانیم، باید معنی قرآن را بین مردم ببریم، به یکی از آیات سوره مبارکه بقره اشاره کرد و گفت: در سوره مبارکه بقره خداوند متعال یهودیان را مورد انتقاد قرار داده است و می‌فرماید: «لَا يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ إِلَّا أَمَانِيَّ؛ معرفت ندارند و از کتاب(تورات) جز زمزمه تلاوت چیزی نمی‌دانند» ما الان به همین مشکل در قرآن دچار شده‌ایم، خیلی مومن باشیم روزانه دو صفحه از قرآن کریم را عجولانه قرائت می‌کنیم.
یثربی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که برای برون‌رفت از این وضعیت باید چه کار کرد؟ گفت: باید مدیریت بر روی معنی و پخش معنی قرآن و بردن معنی قرآن در بین مردم برنامه‌ریزی کند.

هدف یثربی از ترجمه قرآن
وی در تکمیل این بخش از صحبت‌های خود به ترجمه‌ای که از قرآن ارائه داده است اشاره و اظهار کرد: ترجمه‌های زیادی وجود داشت، اما هدف من از نگارش ترجمه، استفاده از زبان مردم و بردن معنای قرآن در بین مردم بود. من الان حاضر هستم در این مورد و برای تحقق این موضوع در جامعه با هر نهادی و بدون دریافت هیچ حقوقی همکاری کنم. حاضرم به مدیران این عرصه مشاوره رایگان بدهم تا قرآن را بین مردم ببریم.
استادتمام فلسفه و عرفان اسلامی بی‌توجهی مدیران به مشاوران را یکی از مشکلات در رسیدن به چنین وضعیتی عنوان کرد و با طرح این سوال که کدام مدیر مشورت می‌خواهد؟ و چرا مشورت نمی‌خواهند؟ گفت: حدود بیست سال پیش مصوبه‌ای در هیئت دولت تصویب شد که کارخانه‌ها و مراکز مدیریتی به دانشگاه‌ها مراجعه کنند و از آنها مشاوره بگیرند، اما توجهی به این موضوع نشد، چرا؟ چون مدیریت عشقی و صنعت مونتاژ است. وقتی صنعت مونتاژ باشد، دیگر نمی‌آیند به دانشگاه پول بدهند، بگویند یک ماشین طراحی کند. مدیریت هم چون عشقی است، بدون اینکه پاسخگو باشد هر شخصی را بخواهند، منصوب می‌کنند، چنین فردی نیاز به مشاوره نخواهد داشت.

یثربی با بیان اینکه اگر نمی‌توانیم قرآن را به دنیا ببریم حداقل آن را در بین جامعه خودمان پیاده کنیم، گفت: باید تلاش کنیم تا معنای فارسی حتی یک آیه از قرآن را بین 10 جوان ببریم تا شاید در کلام و زبان آنها جاری شود. با بردن معنای قرآن در بین جوانان دیگر یک جوان برای تبیین مسئله‌ای علاوه بر شعری همچون «پایان شب سیه سپید است»، ترجمه «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا» «هر مشکلی آسایش و گشایشی را به دنبال دارد» می‌خواند.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به اینکه پول خرج کردن کار هر آدم بی‌کفایت است اما با پولی که خرج می‌شود بهترین نتیجه گرفته شود، لیاقت می‌خواهد، به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: من اخیراً بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری را بررسی کرده‌ام، چرا الان به جای ارائه مقاله و تبیین آن، بنر و پوستر و ... زده می‌شود و تنها به دنبال ارائه گزارش هستند تا بگویند ما در این باره همایش گذاشتیم و آخر کار هم به نتیجه نمی‌رسیم. امیدوارم حداقل درباره قرآن بدانیم که چه کارهایی انجام داده‌ایم.

انتهای پیام 

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

منبع این خبر، وبسایت namayande.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۶۵۳۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ اعلام زمان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن
 • زیدآبادی: دولت روحانی برنامه روشنی ندارد
 • در بلوک زایمان بیمارستان قروه چه می گذرد؟
 • رسانه حق‌محور و عدالت‌مدار باشد
 • رتبه سوم رشته ترتیل مسابقات سراسری قرآن رسانه ملی به استان مرکزی رسید
 • پیام رئیس رسانه ملی برای پانزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت سازمان صداوسیما
 • سفر حج، مهریه سنگین خانم دکتر روح افزا!/
 • رقیب پرسپولیس بدون ژاوی در کلاسیکوی دوحه
 • یاران زخم خورده طارمی به رقیب استقلال رسیدند
 • درخشش مرکز قزوین در مسابقات قرآن و عترت رسانه ملی
 • زمان و مکان مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن
 • تا آخر فصل در ذوب آهن می مانم/ همسرم و خانواده ام همگی پرسپولیسی هستند
 • مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن امروز در قم برگزار می‌شود
 • محمد را همیشه به چشم یک پسر بچه می دیدم و هنوز باورم نمی شود او چنین کاری کرد
 • انگیزه سازی قرآن برای انسان‌ها، کارکرد قرآن
 • همسرم تاوان تحقیر کردن پدرش را می دهد / ماجرای زندگی یک زوج مشهدی
 • درنگی در زندگی، زمانه و کارنامه‌ حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمّد مؤمن قمی
 • همسرم مرا شکست / وقتی سر زده به خانه آمدم او با دو دختر بود !
 • خبر رساندند که همسرم در مشهد است / وقتی به سراغش رفتم معنی زندگی مشترک برایم تمام شد