آب ماست همان سرم شیر است و سرشار از پروتئین و ویتامین های گروه B استنکته ای که درباره آب انداختن ماست باید بدانید این است که آب ماست همان سرم شیر است و ارزش غذایی فراوانی داشته و سرشار از پروتئین و ویتامین های گروه B است


خبرگزاري آريا -

آب ماست همان سرم شير است و سرشار از پروتئين و ويتامين هاي گروه B است
نکته اي که درباره آب انداختن ماست بايد بدانيد اين است که آب ماست همان سرم شير است و ارزش غذايي فراواني داشته و سرشار از پروتئين و ويتامين هاي گروه B است.
آب انداختن ماست چه علتي دارد
بيشتر خانم هاي خانه دار با ماست هاي شل و آب انداخته روبرو شده اند که نمي دانند اين ماست ها را دور بريزند يا مصرف کنند.
ما در اين مطلب توضيحات بيشتري را درباره آب انداختن ماست ارائه مي کنيم پس با ما همراه شويد.آب انداختن ماست
دلايل آب انداختن ماست
همانطور که مي دانيد هر گرم چربي 9 کيلو کالري انرژي دارد و بعلاوه چربي موجود در لبنيات از نوع اشباع و حاوي کلسترول است. بنابراين براي پيشگيري و درمان چاقي و افزايش چربي هاي خون و در نتيجه کاهش خطر بيماري هاي قلبي - عروقي معمولاً لبنيات و ماست کم چربي توصيه مي شود. از طرفي ديگر چربي بالا در ماست جذب کلسيم و املاح موجود در آن را کاهش مي دهد و بنابراين مصرف نوع کم چرب باعث افزايش جذب کلسيم دريافتي مي گردد.
البته ممکن است در بعضي از شرايط مانند افراد کم وزني که داراي چربي خون بالا (کلسترول و تري گليسيريد خون بالا) و ساير فاکتورهاي خطر نمي باشند، به تشخيص متخصص تغذيه يا پزشک مربوطه توصيه گردد. ولي معمولاً سعي مي شود، افزايش کالري دريافتي از طريق چربي هاي مفيدتر تامين شود.
چرا ماست اصطلاحاً آب مي اندازد
بافت ماست يک شبکه سه بعدي از پروتئين هاي منعقد شده شير است که در فضاي مابين آنها آب به دام افتاده است، با پاره شدن اين شبکه پروتئيني، آب ميان بافتي ماست شروع به خارج شدن مي کند که اصطلاحاً به آن آب انداختگي ماست مي گويند.
اين عيب در ماست مي تواند به دلايل مختلفي به شرح زير باشد :
1- کم بودن ماده خشک يا مقدار چربي
2- نا مناسب بودن فرايندهاي پاستوريزاسيون و هموژنيزاسيون
3- بالا بودن دماي گرمخانه گذاري
4- پائين بودن اسيديته و pH
5- تکان خوردن قبل از سرد شدن در گذشته ماست هاي توليد شده کارخانه هاي صنايع لبني پس از باز شدن و مصرف مقداري از آن، مانند ماست هايي که به صورت سنتي توليد مي شدند، به اصطلاح آب مي انداختند و کمي رقيق تر مي شدند. ماست پاستوريزه توليد شده در مارک هاي مختلف، ديگر مانند گذشته آب نمي اندازند که علت آن استفاده اندکي از شير خشک در توليد اين محصول است، تا قوام ماست بيشتر شود. توجه داشته باشيد که آب ماست را نبايد دور ريخت. آب ماست همان سرم شير است و ارزش غذايي فراواني داشته و سرشار از پروتئين و ويتامين هاي گروه B است.

علت کمتر آب انداختن ماست استفاده اندکي از شير خشک در توليد آن است
نشانه هاي فساد ماست
ماست به دليل دو ويژگي که دارد، فسادش نسبت به ساير مواد غذايي با تاخير بيشتري صورت مي پذيرد. يکي از اين ويژگي ها، آن است که شير مصرفي براي تهيه ماست، بايد جوشيده شده باشد و با شير خام نمي توان ماست، درست کرد.
دومين ويژگي هم فعاليت ميکروارگانيسم هاي غير بيماري زا داخل محيط ماست است. اين ميکروارگانيسم ها يا باکتري ها، به صورت رقابتي اجازه رشد به ساير باکتري ها را نمي دهند و به اين ترتيب، روند فاسد شدن اين محصول لبني را به تعويق مي اندازند.
همين ميکروارگانيسم ها، باعث توليد اسيدلاکتيک در ماست مي شوند و وجود اين محيط اسيدي هم عامل ديگري براي فساد ديرهنگام ماست است. خود اسيد لاکتيک باعث کاهش pH ماست و ترشي آن مي شود و جلوي رشد ميکروب ها در محيط آن را مي گيرد. بنابراين ترش شدن ماست نشانه فساد آن نيست. گرچه با توجه به موارد بالا احتمال آلودگي با ميکروب هاي مضر در ماست بسيار کم است ولي هميشه اينگونه نيست و ممکن است هفته ها ميکروب هاي مايکوباکتريوم، بروسلا مليتنسيس در اين محصول باقي بمانند و در صورت عدم رعايت شرايط بهداشتي در تهيه شير و ماست حاصل از آن، آلودگي به کپک و مخمر و حتي آلودگي به کليفرم ممکن است در فصل گرما ديده شود.
همچنين کيفيت اين محصول مي تواند تحت شرايطي کاهش يابد و آن را غير قابل مصرف نمايد مثلاً اگر ماست در معرض حرارت محيطي بالا، تابش نور آفتاب يا گرماي شديد قرار بگيرد، پروتئين هايش هيدروليز و تجزيه به اسيدهاي آمينه اي مي شوند که مزه تلخي دارند. ولي احتمال کپک زدگي ماست بيش از ساير آلودگي هاي ميکروبي است. پس در صورت آلوده شدن ماست به کپک و يا ايجاد طعم تلخ، آن را دور بريزيد.

ماست به دليل دو ويژگي که دارد، فسادش نسبت به ساير مواد غذايي با تاخير مي باشد
تقلبات توليد ماست
جهت توليد ماست هايي که از شير کم چربي تهيه شده اند، ممکن است در موارد معدودي، براي کش آمدن و غليظ شدن، موادي نظير نشاسته، کربوکسي متيل سلولز و... را به آنها اضافه کنند. براي جلوگيري از ترش شدن ماست بخصوص در مواقعي که از نشاسته استفاده شود (نشاسته باعث زودتر ترش شدن ماست مي گردد)، به آن جوش شيرين مي افزايند.
در اين حالت ماستي که در حالت طبيعي از آلودگي هاي ميکروبي مضر به دور است، زمينه مناسبي براي رشد ميکروب هاي بيماري زا پيدا مي کند. البته ماست هاي داراي پروانه ساخت و مجوزهاي بهداشتي به دليل کنترل هاي انجام شده معمولاً از نظر بهداشتي و سلامت مطمئن مي باشند. بنابراين براي اطمينان خاطر در هنگام خريد ماست انواع داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت، تاريخ توليد و انقضا را انتخاب کنيد.
دليل ترش و شيرين شدن ماست
اگر دماي شير مايه زده شده بيش از 50 درجه سانتي گراد يعني سوزان باشد، مايه ماست تازه نباشد يا ميزان آن زياد باشد، دماي گرمخانه گذاري بالا باشد، زمان تخمير طولاني شود يا ماست پس از خروج از گرمخانه به کندي سرد شود، بدون شک ماست ترش مي شود. البته بد نيست بدانيد ترشي ماست از نظر تغذيه اي به جذب کلسيم کمک مي کند.
حال اگر دماي شير مايه زده شده و گرمخانه کمتر از دماي بدن باشد و مايه ماست تازه باشد احتمال اين که ماست شيرين شود زياد است و اگر زمان تخمير يعني گرمخانه گذاري کوتاه باشد چون مواد مولد شير مايه زده شده براي ايجاد عطر و طعم خوشايند فرصت چنداني ندارد احتمال اين که ماست بي مزه شود وجود دارد. حال اگر ماست نگرفت و همچون شير آبکي بود کمي آن را حرارت دهيد و به ميزان مشخص به آن قرص پنير بيفزاييد که پنير آن بسيار خوشمزه خواهد شد.
منبع : shafaonline.ir - yjc.ir

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

داورزنی: رویارویی با نمایندگان رژیم صهیونیستی خط قرمز ماست

تهران- ایرنا- معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه موضع ایران نسبت به رژیم صهیونیستی مشخص است، گفت: نیازی نیست در مورد آن صحبت کنیم، ضمن اینکه رویارویی با آنها خط قرمز ماست.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش، محمدرضا داورزنی معاون در رابطه با اینکه واکنش وزارت ورزش‌وجوانان به بررسی شکست‌های متعدد سعید ملایی مقابل حریفان خود برای ممانعت از رویارویی با نماینده رژیم صهیونیستی توسط فدراسیون جهانی جودو چگونه خواهد بود، گفت: به چنین مسائلی نباید بپردازیم.
وی افزود: موضع کشور ما نسبت به رژیم صهیونیستی مشخص است و نیازی نیست در مورد آن صحبت کنیم. در طول چهار دهه گذشته در هیچ مقطعی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناختیم و فرقی نمی‌کند که در چه مسابقه یا تورنمنتی باشد.
داورزنی ادامه داد: رویارویی با رژیم صهیونیستی خط قرمز کشور ما است، چرا که رژیمینسل‌کش و کودک‌کش است. آنها جنایت‌های زیادی را انجام می‌دهند. اگر تمام گرفتاری‌های کشور را ریشه‌یابی کنیم، یک سر آن به اسرائیل باز می‌گردد. تمام تحریم‌ها و گرفتاری‌های به وجود آمده بدون شک توسط لابی‌های رژیم صهیونیستی است. این موضوعی نیست که بخواهیم در خصوص آن مذاکره کنیم.
معاون وزیر ورزش ادامه داد: در هیچ شرایطی و در هیچ مسابقه‌ای با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نخواهیم داد. اقداماتی که بیشتر ورزشکاران‌ ما انجام داده‌اند و از قهرمانی در جهان گذشته‌اند، به این دلیل بوده که از آرمان‌های انقلاب دفاع کنند. فقط موضوع سعید ملایی مطرح نیست، چرا که باید در تمام رشته‌ها به آن توجه کنیم. بیداری در تمام کشورها اتفاق افتاده است.
داورزنی با اشاره به اینکه ورزشکاران مختلف در برخی از رشته‌ها و در کشورهای گوناگون، با نماینده رژیم صهیونیستی مبارزه نکرده و آن را نیز اعلام می‌کنند، تصریح کرد: موضوع رژیم صهیونیستی بحث مطرح ورزشکاران ایران نیست، چرا که خیلی از ورزشکاران مطرح دنیا مانند محمد صلاح که در لیورپول توپ می‌زند، برای حفظ آرمان‌ها و حمایت از مردم فلسطین علیه این رژیم موضع‌گیری می‌کنند. مردم دنیا با اقدامات رژیم صهیونیستی مخالفند و این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسند. ان‌شاءالله روزی برسد که از صحنه روزگار محو شوند تا دغدغه‌های حول آن‌ها نیز از بین برود.
معاون وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات فدراسیون جودو به دلیل مکاتبات آنها با فدراسیون جهانی جودو به تعویق خواهد افتاد، گفت: تعویق انتخابات به این موضوع هیچ‌گونه ارتباطی ندارد و روی دادن چنین مسائلی عادی است.
وی در خصوص بازگشت خود به فدراسیون والیبال در پی اصرار اهالی این رشته ورزشی عنوان کرد: اهالی این رشته محبت دارند. به والیبال کمک خواهم کرد، اما امکان ندارد به فدراسیون والیبال برگردم.
ورزشی ** 1528 **9129

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۷۸۷۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لاوروف: سیاست‌های مخرب آمریکا امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد
 • واعظ مهدوی: رشد توسعه انسانی ایران، دو برابر میانگین دنیا
 • ۲۵ تن شیر خشک قاچاق در سیستان و بلوچستان کشف شد
 • گروه‌های فلسطینی: مسجدالاقصی خط قرمز ماست
 • نحوه توزیع نهاده‌ها و کالاها یکی از نگرانی‌های ماست/ حذف عوارض واردات گوشت
 • مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل: احداث 5 اردوگاه دانش‌آموزی جزو اولویت‌های ماست
 • احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود/ اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است/ مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است/ بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند/ رهبری هرچقدر اختیارات دارد همان قدر هم با
 • احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت
 • احمدی‌نژاد: خانه سیاسی دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود/ما زورمان به بقیه نرسید
 • فیلم/ جهانگیری: دنیا عاشق کار کردن با ماست!
 • خودتان شیر توت فرنگی در خانه درست کنید
 • علت شیرین بودن شیر کم لاکتوز
 • فوتبال جهان|لوچانو اسپالتی: ایکاردی اگر درست قدم بردارد، هیچ در بسته‌ای برایش وجود نخواهد داشت/ صعود به دور بعد پاداشی برای بازیکنان باکیفیت ماست
 • تارتار: گل زود هنگامی که خوردیم برنامه ما را به هم ریخت/ دستمزد 3 بازیکن استقلال کل بودجه تیم ماست
 • مدیرعامل پارس: مشکلات مالی سرنوشت فوتبال را به خطر می اندازد
 • قرارداد دو بازیکن استقلال اندازه کل بودجه ماست/ غافلگیر شدیم
 • تارتار: دستمزد دو بازیکن استقلال معادل کل بودجه ماست
 • تارتار: استقلال محکوم به برد بود/ دستمزد دو بازیکن استقلال معادل کل بودجه ماست
 • بدون چربی یا پر چرب؛ مساله این است!