بابک نوری محقق ایرانی در گفت وگویی گفت، در حال حاضر به جای استفاده از ضد یخ آسفالت در روزهای سرد سال از شن و نمک در معابر استفاده می شود در حالیکه محصولات ضد یخ معابر، وارداتی بوده است ولی شرکت ما این محصولات را بومی سازی کرده است


محققان ایرانی موفق شدند ضدیخ سطح معابر و بدنه هواپیما را بومی‌سازی کنند.

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، بابک نوری محقق ایرانی در گفت‌وگویی گفت: در حال حاضر به جای استفاده از ضد یخ آسفالت در روزهای سرد سال از شن و نمک در معابر استفاده می‌شود در حالیکه محصولات ضد یخ معابر، وارداتی بوده است ولی شرکت ما این محصولات را بومی‌سازی کرده است.

وی افزود: با وجود این ضدیخ‌ها دیگر لزومی ندارد که هر سال شهرداری‌ها و فرودگاه‌ها، آسفالت معابر را تعویض کنند و این محصولات در مقایسه با شن و نمک بسیار هم ارزان تر هستند.

نوری اظهار داشت: بال‌های هواپیما قطعات متحرکی دارند که در زمان نشستن هواپیما در باند فرودگاه ممکن است قطرات شبنم روی این قطعات نشسته و یخ بزند که ضد یخ مانع از یخ‌زدگی می‌شود.

این محقق ایرانی در رابطه با عملکرد ضد یخ گفت: این ماده را با الهام از رفتار سوسک صحرایی تولید کردیم چرا که وقتی قطرات شبنم بر روی سوسک صحرایی می‌افتد، ماده‌ای از خودش ترشح می‌کند که موجب تبخیر آب خواهد شد.

وی اضافه کرد: پایین بودن قیمت این محصول نسبت به نمونه خارجی از دیگر مزایای این محصول است.

منبع: فارس

منبع: آنا

خبر بعدی:

قیمت بلیط هواپیما برای نوروز ۹۸فرارو-فروش بلیط هواپیما برای نوروز ۹۸ در حالی آغاز شده که تناسبی بین قیمت بلیط‌ها با قیمت‌های مختلف اعلام شده توسط شرکت هواپیمایی وجود ندارد. مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید در نوروز ۹۸ شاهد افزایش قیمت بلیط هواپیما نخواهیم بود و قیمت‌ها در همان بازه اعلام شده در آذرماه باقی خواهد ماند. این در حالی است که قیمت فروش بلیط هواپیما در نوروز ۹۸ از حداکثر قیمت بلیط اعلام شده توسط خود شرکت‌های هواپیمایی هم بالاتر است. تازه شرکت‌های هواپیمایی در جدولی که بازه قیمت‌هایشان را اعلام کرده‌اند، مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری را زیر پا گذاشته و بازه قیمت‌های اعلام شده توسط آن‌ها تا چند برابر حداکثر قیمت مصوب هم می‌رسد. یک مثال ساده همه چیز را روشن می‌کند؛ سازمان هواپیمایی کشوری در جلسه با شرکت‌های هواپیمایی قیمت بلیط تهران مشهد را حداکثر ۳۹۰ هزار تومان تصویب کرده است. شرکت‌های هواپیمایی در آذرماه پا را فراتر گذاشته و قیمت را به یک میلیون تومان یعنی ۲.۵ برابر هم رساندند. حالا همان قیمت‌ها هم زیرپا گذاشته شده و یک شرکت هواپیمایی با وجود اعلام نرخ ۶۰۰ هزار تومان برای حداکثر قیمت بلیط تهران مشهد، حالا بلیط‌های نوروزی این پروازش را ۷۶۰ هزار تومان می‌فروشد.

آغاز فروش بلیط‌های نوروزی هواپیما
مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفتگو با فارس از آغاز فروش بلیط پرواز‌های نوروزی خبر داده و می‌گوید برخی شرکت‌های هواپیمایی فروش بلیط‌های نوروزی را آغاز کرده‌اند و در حال حاضر از طریق سایت شرکت‌های هواپیمایی و برخی آژانس‌های فروش، امکان تهیه بلیط‌های نوروزی هواپیما وجود دارد. اسعدی سامانی می‌گوید طبق هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی، قیمت بلیط پرواز برای ایام نوروز ۹۸ هیچ افزایشی نخواهد داشت؛ قیمت‌های بلیط نوروزی همان نرخ‌هایی است که در آذرماه امسال اعلام و اعمال شد. البته تعداد صندلی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. امسال به دلیل از رده خارج شدن تعدادی از هواپیما‌ها و غیرعملیاتی شدن بعضی از آنها، ظرفیت حمل و نقل هوایی برای نوروز ۹۸ کاهش می‌یابد، برخی هواپیما‌ها مشکل موتور و تأمین قطعات دارند، بنابراین تعداد هواپیما‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. با این حال ۱۵۰ فروند هواپیما آماده جابه‌جایی مسافران در نوروز ۹۸ هستند.

قیمت بلیط اعلام شده شرکت‌های هواپیمایی در نوروز ۹۸
مقصود اسعدی سامانی در مورد قیمت بلیط هواپیما شرکت‌های مختلف می‌گوید قیمت بلیط هواپیما در کلاس‌های مختلف و حداقل و حداکثر نرخ‌های بلیط، نسبت به آذر تفاوتی نداشته و در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی درج شده است و مسافران می‌توانند جهت اطلاع از نرخ‌ها به سایت انجمن مراجعه کنند و پس از آگاهی از نرخ‌ها، با مقایسه قیمت‌های بلیط شرکت‌های هواپیمایی مختلف، نسبت به خرید بلیط اقدام کنند. (برای مشاهده جدول قیمت بلیط در نوروز ۹۸ کلیک کنید)

شرکت‌های هواپیمایی سر خود قیمت‌ها را تغییر دادند
شهریورماه امسال بود که در پی افزایش افسارگسیخته قیمت بلیط هواپیما، سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی در جلسه‌ای قیمت برای پرواز‌های داخلی را مشخص کرده و برای ۱۹۶ مسیر پرواز داخلی، حداکثر قیمت تعیین کردند. (برای مشاهده جدول قیمت‌های مصوب کلیک کنید) این آخرین جلسه‌ای بود که سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی در آن روی قیمت بلیط هواپیما چانه زدند و هنوز این نرخ‌ها تنها مصوبه رسمی است. این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی در آذرماه یک جدول دیگر منتشر کرده و در آن حداقل و حداکثر قیمت بلیط پرواز‌های اکونومی به تفکیک شرکت‌های هواپیمایی را تعیین کردند. نکته جالب اینجاست که قیمت‌های اعلامی توسط شرکت‌های هواپیمایی هیچ تناسبی با آن چیزی که در جلسه با سازمان هواپیمایی کشوری تصویب شد ندارد. (برای مشاهده جدول قیمت شرکت‌های هواپیمایی کلیک کنید)
مقایسه دو جدول قیمت نشان می‌دهد در اکثر قریب به اتفاق مسیر‌های پروازی، شرکت‌های هواپیمایی مصوبه جلسه با سازمان هواپیمایی کشوری را نقض کرده‌اند. به طور مثال حداکثر نرخ تصویب شده برای پرواز تهران مشهد ۳۹۰ هزار تومان اعلام شده بود، در حالی که هیچکدام از شرکت‌های هواپیمایی آن را رعایت نکرده و بعضا حداکثر نرخ اعلامی آن‌ها به دو برابر حداکثر نرخ مصوب می‌رسد. یکی از این شرکت‌ها حداکثر قیمت بلیط برای پرواز تهران مشهد را یک میلیون و ۲۰ هزار تومان اعلام کرده است. همچنین حداکثر قیمت مصوب بلیط هواپیما برای پرواز تهران کیش ۵۱۰ هزار تومان است و قیمت اعلامی شرکت‌های هواپیمایی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم می‌‎رسد.  

 بیشتر بخوانید: رازهایی درباره خرید بلیط هواپیما و مسافرت‌های هوایی

 
قیمت بلیط پرواز نوروز ۹۸ در سایت‌های فروش اینترنتی
جدول قیمت اعلام شده توسط شرکت‎های هواپیمایی با وجود نقض کردن مصوبه جلسه با سازمان هواپیمایی کشوری، باز هم جلوی قیمت بلیط‌ها را نمی‌گیرد. اگر سری به سایت‌های اینترنتی فروش بلیط بزنیم، می‌بینیم قیمت بلیط هواپیما برای نوروز ۹۸ از جدول قیمت اعلام شده توسط خود شرکت‌های هواپیمایی هم بیشتر است. به طور مثال برای پرواز تهران مشهد شرکت هواپیمایی آسمان حداکثر قیمت بلیط‌هایش را ۴۲۰ هزار تومان اعلام کرده، در حالی که قیمت بلیط این پرواز برای تعطیلات نوروز در حال حاضر ۴۶۰ هزار تومان است. شرکت هواپیمایی سا‌ها حداکثر قیمت بلیط پرواز تهران مشهد را ۶۹۰ هزار تومان در نظر گرفته، ولی در سایت‌های فروش بلیط پرواز این شرکت هواپیمایی قیمت ۷۳۰ هزار تومان درج شده است. شرکت هواپیمایی کاسپین در جدول اعلام شده توسط انجمن شرکت‌های هواپیمایی حداکثر نرخ ۶۰۰ هزار تومان را برای قیمت بلیط تهران مشهد اعلام کرده، اما قیمت بلیط این پرواز در ایام نوروز ۷۶۰ هزار تومان است. این اختلاف قیمت محدود به پرواز تهران مشهد نیست و در دیگر مسیر‌های پروازی هم شاهد هستیم که شرکت‌های هواپیمایی حتی به قیمت‌های اعلامی توسط خودشان هم پایبند نیستند. چه رسد به قیمت مصوب در جلسه با سازمان هواپیمایی کشوری!

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

فشار برای عدم تصویب پالرمو با طومار و تحصن در مساجد، یک روز قبل از جلسه مجمع

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۲۹۴۳۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نرخ بلیت هواپیما برای نوروز ۹۸ گران نمی‌شود/ مسافران از آژانس‌های معتبر اقدام به خرید بلیت کنند
 • بیمارستان صحرایی حضرت زهرا(س) در منطقه رستم استان فارس برپا می‌شود
 • ارسال ۳۸۷ اثر به جشنواره داستان نویسی بومی و محلی
 • هتل کیش و معایب آن
 • هتل کیش و معایب آنها
 • هجوم ملخ‌های صحرایی در اراضی کشاورزی استان بوشهر کنترل شد
 • روبات خورشیدی ساخته شد
 • معابر شهری شادگان آسفالت می شوند
 • سقوط هواپیمای آموزشی در کاشمر/ پیکر جان باختگان از هواپیما خارج شد
 • ۱۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی استان بوشهر علیه هجوم ملخ‌های صحرایی کانون‌کوبی شدند
 • مهمترین علل و روش‌های خانگی درمان سرفه شبانه
 • لحظه سقوط پلکان هواپیما! + فیلم
 • انتقام عجیب مجردها در روز والنتاین! / سارا جشن بزرگی راه انداخت
 • نتانیاهو زمین‌گیر شد/ تصادف هواپیمای حامل نخست وزیر رژیم صهیونیستی در فرودگاه
 • ◄ جابه‌جایی بیش‌از سه میلیون مسافر در دی‌ماه از فرودگاه‌های کشور
 • تکذیب شایعه استخدام نیروهای غیر بومی در شرکت پترو پالایش کاوشگران ماهشهر
 • بعد از جوش آوردن موتور خودرو چه کنیم؟
 • جابجایی 3 میلیون نفر از فرودگاه های کشور
 • جابجایی بیش از سه میلیون نفر از فرودگاه های کشور