خواص گلرنگ / طرز استفاده از گلرنگ در غذا / روغن گلرنگ برای لاغری / گلرنگ جایگزین زعفران / خواص درمانی گلرنگ / مضرات گلرنگ / نحوه استفاده از گلرنگ در غذا / فواید گلرنگ / گلرنگ و خواص بی نظیرش

خواص گلرنگ

به فارسی گیاه را «گلرنگ»و تخم آن را «تخم کافشه»،«خسک دانه»و در گیلان «تخم کاجره»و«تخم کازیره»می گویند.در کتب طب سنتی با نامهای عربی آن «قرطم»و«احریض» و تخم آن را «حب العصفر»و «بذر الاحریض» نام می برند.به فرانسوی Safran batardو به انگلیسی Safflowrr گفته می شود.گیاهی است از خانواده compositaeتیره فرعی tubuliflorae،نام علمی آنCarthamus tinctorius L. می باشد.

مشخصات :

گیاهی است یکساله،ارتفاع ان در حدود 65/0 متر کمی خاردار و منظره کلی ان بخصوصگلهایش شباهت با خارخسک دارد.برگهای آن بدون دمبرگ پهن و موجدار با دندانه های منتهی به خارهای ظریف است.رگبرگهادر سطح زیرین برگ برجسته و نمایان می باشد.گلهای ان منفرد در یک طبق کوچک لوله ای و زرد رنگ مایل به قرمز در انتهای شاخه گلدار ظاهرمی شود.میوه ان فندقه سفید رنگ که در قسمت بالای آن دسته ای تار نازک وجود دارد.

گلرنگ ،بومی مشرق زمین است و از نواحی عربستان برخاسته و پس زا آن به سایر مناطق دنیا منتشر شده است و امروزه در اغلب کشورها کاشته می شود و از نظر مصارف روغن آن و ماده رنگی گلهای ان مورد توجه است.تکثیر گلرنگ از طریق کاشت دانه آن صورت می گیرد.دانه ان را برای اینکه در جوانه زدن تسریع شود،قبل از کاشت 24 ساعت در آب می خیسانند و معمولا در ارقام مختلفه گلرنگ پس از5-4 ماه گیاه قابل بهره برداری میشود.این گیاه در خراسان ،تفرش تبریز و برخی مناطق دیگر می روید.

طرز استفاده از گلرنگ در غذا

طرز استفاده از گیاه گلرنگ بنا به مقاصد درمانی مختلف متفاوت می باشد در زیر به چند نمونه از روش های مصرف گیاه گلرنگ در درمان بیماری های مختلف اشاره می نماییم:

✅جوشانده 20 گرم گل گلرنگ در آب جهت باز نمودن قاعدگی ،دفع جنین مرده از شکم و تحلیل تومور نافع می باشد .

✅گرفتن شیره 20 گرم تخم گلرنگ و مخلوز نمودن آن با شکر سرخ و عسل در جهت رفع یبوست کاربرد موثری دارد.
✅مخلوط شیره تخم گلرنگ با آبی که در آن انجیر خیسانده باشند به همراه شکر و یا عسل سینه را پاک و سرفه را درمان می نماید .

روغن گلرنگ برای لاغری

روغن گلرنگ از گیاه گلرنگ استخراج می شود که دارای رنگ زرد و نارنجی گاهی مایل به قرمز است که برخی از آن برای رنگین کردن خوراکی ها از آن استفاده می کنند. اما روغن گلرنگ از روغن های بسیار مفید برای رهایی از چربی های شکمی است.
گیاه گلرنگ عطر و بویی ندارد، اما فواید غذایی آن بسیار زیاد است، زیرا با توجه داشتن اسیدهای امگا ۶ برای بدن بسیار مفید است.
تحقیقات جدید در آمریکا نشان می دهد که استفاده از روغن گلرنگ برای رهایی از چربی های شکم بسیار مؤثر است. شما می توانید با ریختن مقدار اندکی در غذا، روغن گلرنگ را در رژیم خود قرار دهید

روغن گلرنگ عملکرد بافت های ذخیره کننده چربی ها را تغییر و آنها را به انرژی تبدیل می کند که انسان از آن بهره می برد. این روغن همچنین به عنوان یک تحریک کننده فرایند سوخت و ساز عمل می کند. این وضعیت به انسان برای رهایی از چربی دور شکم کمک می کند. 

گلرنگ جایگزین زعفران
گیاه گلرنگ در آشپزی نیز کاربرد داشته و می تواند به علت مناسب بودن قیمت گیاه گلرنگ جایگزین مناسبی به جای ادویه گران قیمت زعفران به شمار آید .در واقع نحوه استفاده از گلرنگ در غذا بسیار ساده است چرا که گلرنگ را می توان به نوعی زعفران تقلبی تشبیه نمود که به علت ارزان بوده قیمت گلرنگ می تواند موجب رنگین شدن غذاهای شما با قیمتی نازل تر از زعفران گردد .

خواص درمانی گلرنگ
 از روغن دانه آن به عنوان روغن نباتی مایع کمضرر خیلی استقبال میشود
از گلهای گلرنگ به عنوان داروی محرک، مسکن و مسهل و معرق استفاده می شود
به علاوه برای آن خاصیت قاعدهآور و ضد ورم و تحلیل برنده تومور قایل هستند
خوردن گلبرگها گرم کننده است
برای تسریع جریان گردش خون کمک میکند
 برای زنهایی که عادت ماهیانه آنها بدون دلیل قطع شده و یا زنهایی که جنین مرده در رحم دارند و یا در مورد آنهایی که ترشحات رحمی بعد از زایمان آنها ادامه دارد تجویز میشود
همچنین برای بیمارانی که خون قی میکنند تجویز میشود
 از گلهای گلرنگ به عنوان تونیک و برای مداوای فلج و عادت ماهیانه دردناک استفاده میشود
دانه های گلرنگ ملین و مسهل است
مغزی یا آپوپلکسی به کار میرود برای استسقا و اغما و فلجهای ناگهانی حاصله از خونریزی
از گلهای خشک آن برای معالجه یرقان و از آب خیس کرده گلها برای شستوشوی چشم استفاده میشود 
 مسهل است و بلغم رقیق و اخلاط سوخته را خارج میکند
تحلیل میبرد بادها را
به عنوان مسهل خوب عمل میکند

مضرات گلرنگ

مصرف گلرنگ در برخی موارد برای انسان مضر بوده و توصیه نمی‌گردد. یکی از مهمترین این موارد مصرف دانه و یا گُل گلرنگ در دوران بارداری و شیردهی است. در دوران بارداری به دلیل خاصیت اثر قاعده‌آوری گلرنگ، استفاده از دانه یا گُل آن خطرناک بوده و ممکن است سقط جنین را در پی داشته باشد. البته در این دوران مصرف روغن حاصل از دانه این گیاه منع نشده است.

مصرف عصاره دانه و نیز روغن حاصل از دانه گلرنگ همراه با شیر و یا پس از آن، شیر را می‌بندد و بایستی از این‌کار اجتناب کرد.

در صورت داشتن حساسیت با گیاهان خانواده آستراسه مانند آفتابگردان، گل داوودی، همیشه بهار و… باید از مصرف گلرنگ خودداری‌کرد.

گلرنگ دارای خاصیت رقیق‌کنندگی خون بوده و لخته شدن و توقف خون‌ریزی را به تاخیر می‌اندازد. از این رو افرادی که زخم معده و یا هموروئید دارند نبایستی از آن استفاده کنند. توجه کنید که همین خاصیت گلرنگ می‌تواند باعث خونریزی بیش از حد در هنگام عمل جراحی گردد. این گیاه به دلیل خاصیت ذکر شده، با داروهای رقیق کننده و ضد انعقاد خون مانند آسپیرین، وارفارین، دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن و… تداخل دارد و نبایستی با هم مصرف شوند.

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

رفع مشکلات پوستی با «شربت آرتیشو» / سندروم روده تحریک‌پذیر را با یک نوشیدنی خوشمزه درمان کنید

به گزارش خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  شربت آرتیشو یا کنگر فرنگی (آرتیشو+کاسنی+شاتره+کیالک+عسل) حاوی ویتامین‌های A، B، C، E، کربوهیدرات، سدیم، پتاسیم، پروتئین، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی (زینک)، قند گلوکز، ساکاروز، فراکتوز، آهن، فیبر، اسیدفولیک، سینارین، فلاونوئیدها، آنتوسیانین‌ها، تانن و ... است.

برای بررسی خواص شربت آرتیشو و اینکه مصرف این شربت برای چه افرادی مفید است با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

مهم‌ترین خواص شربت آرتیشو

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درگفت وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره مهم‌ترین خواص شربت آرتیشو گفت: از مهم‌ترین خواص این شربت می‌توان به تصفیه خون، پاکسازی کبد، کلیه‌ها، رفع چربی کبد و مشکلات پوستی اشاره کرد.

وی افزود: سینارین موجود در شربت آرتیشو به شکستن مولکول‌های چربی در کبد و بهبود جریان صفرا کمک می‌کند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: مصرف این شربت موجب چربی سوزی، لاغری و تناسب اندام می‌شود؛ لذا برای افرادی که قصد کاهش وزن و لاغری دارند بسیار مفید و اثربخش است.

عظمایی بیان کرد: شربت آرتیشو به علت داشتن ویتامین‌های A، E و C خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و از آن در برابر انواع بیماری‌ها مخصوصا سرطان‌ها محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: کاهش قندخون با شربت «برگ زیتون»/ با مصرف این نوشیدنی تبخال را درمان کنید

وی اظهار کرد: مصرف این شربت تاثیر چشمگیری در پاکسازی کبد، کلیه و مجاری ادراری دارد.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: تقویت سیستم قلبی عروقی، بازکننده عروق، پیشگیری از تصلب شرایین و کاهش چربی‌خون از دیگر خواص شربت آرتیشو است.

عظمایی گفت: این شربت تاثیر بسزایی در درمان سندروم روده تحریک‌پذیر دارد؛ لذا برای افراد مبتلا به این بیماری بسیار مفید است.

وی اظهار کرد: مصرف شربت آرتیشو تاثیر فوق‌العاده‌ای در درمان بیماری‌های تنفسی از جمله آسم دارد.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: از دیگر خواص این شربت می‌توان کنترل قندخون، تصفیه خون، رفع غلظت خون، دفع اسیداوریک بدن و کنترل اسید معده را نام برد.

بیشتر بخوانید: درمان سینوزیت با یک شربت گیاهی/ با مصرف شربت گشنیز به تناسب اندام برسید

عظمایی گفت: مصرف شربت آرتیشو موجب بهبود عملکرد سیستم عصبی و تقویت حافظه می‌شود؛ همچنین از آلزایمر پیشگیری می‌کند.

وی بیان کرد: این شربت دارای انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی مفید است؛ لذا موجب تقویت، طراوت و جوان‌سازی پوست و رشد مو می‌شود؛ همچنین به درمان خارش پوست، کهیر، اگزما و بیماری پسوریازیس (بیماری پوستی همراه با خارش) کمک می‌کند.

مقدار مصرف شربت آرتیشو

این محقق و پژوهشگر طب سنتی اظهار کرد: از این شربت می‌توان ۴ لیوان در روز و در وعده‌های صبح، ظهر، عصر و شب میل کرد؛ شربت آرتیشو باید نیم ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا مصرف شود.

مواد لازم شربت آرتیشو

-گیاه خشک آرتیشو ۱۲۰ گرم
-عرق کاسنی یک لیتر
-عرق شاتره نیم لیتر
-عرق کیالک نیم لیتر
-عسل نیم کیلو

طرز تهیه شربت آرتیشو

-برای تهیه این شربت ابتدا عرقیجات شامل عرق کاسنی، شاتره و کیالک را با هم ترکیب می‌کنیم.
-گیاه آرتیشو را خرد می‌کنیم و درون عرقیجات می‌ریزیم.
-اجازه می‌دهیم این گیاه به مدت ۴-۳ ساعت درون عرقیجات بماند.
-سپس آن را در حرارت ملایم به مدت ۱۰-۵ دقیقه می‌جوشانیم و صاف می‌کنیم.
-هنگامی که حرارت متعادل و در حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد شد عسل را اضافه می‌کنیم.
-در مرحله آخر شربت را هم می‌زنیم تا قوام بیاید.
-شربت در ظرف شیشه‌ای می‌ریزیم و درون یخچال قرار می‌دهیم.

طرز تهیه یک لیوان شربت آرتیشو

-برای تهیه یک لیوان از این شربت ۴-۳ قاشق غذاخوری از آن را درون لیوان می‌ریزیم و بقیه را آب جوشیده ولرم استفاده می‌کنیم.
-شربت آماده میل کردن است.
نکته: برای استفاده از این شربت در فصل گرم سال، به جای آب جوشیده ولرم از آب خنک استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۰۲۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بادمجان کباب شمالی خوشمزه + طرز تهیه
 • خواص سبزیجات مختلف ۱۰ سبزی پر مصرف
 • بخور نخور‌های نوروزی؛ مراقب غذا‌های بین راهی باشید
 • مراقب غذا‌های بین راهی باشید
 • گزینه‌های خوشمزه برای کنترل قند خون
 • کنترل چربی خون با «آش گزنه شهمیرزاد» / مصرف این آش محلی هضم غذا را آسان می‌کند
 • آش گزنه و چهل گیاه؛ آخرین سنت وداع مازنی‌ها با سال کهنه
 • چگونه روغن سالم را از ناسالم تشخیص دهیم؟
 • طرز فلفل دلمه‌ای شکم پر با گوشت بوقلمون
 • طب سنتی و درمان اختلالات جنسی
 • طرز تهیه رولت حلوای زعفرانی / مواد لازم جهت تهیه رولت حلوای زعفرانی
 • کاهش تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت
 • خواص شیرینی پفکی مرنگ +طرز تهیه
 • چگونه میگو کبابی در منزل درست کنیم؟
 • با مصرف این غذا خوش اخلاق شوید
 • انواع غذا بدون روغن رژیمی و خوشمزه
 • رسم و رسوم‌ شهرهای مختلف ایران برای غذای شب عید
 • طرز تهیه گشنیز پلو برای شب عید با مرغ کره ای
 • نقش نوشیدن آب در لاغری