اینجا آرامستان ارامنۀ اصفهان است، جایی که زاون قوکاسیان بزرگ‌مرد سینمای ایران در آن خفته است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سنگ قبر تیره رنگی میان دیگر قبرها که غبار زمان به کهنگی‌شان کشانده خودنمایی می کند و تکه سنگی که بر قبر عمود شده، نشان دهندۀ تصویر مردی است که روزگاری تنها تکیه گاه سینماگران و سینمادوستان اصفهان بود. زاون قوکاسیان، هم او که قرار نیست داغ مرگ زودهنگامش در سینه ها سرد شود و خاطرات حضورش در ذهن و دل دوستدران بی شمارش کم رنگ. این را جمعیتی می گویند که نخستین روز از آخرین ماه سال ۱۳۹۶ برای پاسداشت یاد و خاطرۀ او به آرامستان ارامنه آمده اند و لحظه لحظه بر تعدادشان افزوده می شود. مردمی که در جوار مزارش ایستاده اند و به لبخند او لبخند می زنند. مردمی که می دانند زاون به سه چیز در زندگی عشق می ورزید: مادرش، سینما و اصفهان و عشق زایدالوصفش به سینما هرگز موجب نشد که آن دو دیگر را رها کند و به جرگۀ بی شمار پایتخت نشینان بپیوندد.

به حرمت همۀ رنج هایی که زاون برای ارتقای سینمای اصفهان متحمل شد، امروز و درسالگرد درگذشتش، آرامستان ارامنۀ اصفهان پر بود از قدرشناسانی پیر و جوان. یکی از دانشجویان زاون قوکاسیان که در این مراسم حضور داشت به خبرنگار ایمنا گفت: مرگ او هنوز برایم واقعه ای تازه و باورنکردنی است. هنوز بعد از گذشت سه سال در خیالم با او دربارۀ سینما و فعالیت هایم حرف می زنم، از او برای آغاز کارهای جدیدم اجازه می گیرم و دوست دارم نظرش را در این باره جویا شوم. یکی از مهم ترین دغدغه های زاون در سال های، اخیر هر چه بهتر برگزار شدن جشنوارۀ ملی فیلم کوتاه حسنات بود. زاون برای این جشنواره زحمات زیادی کشید و آنچه امروز برای این جشنواره اتفاق می افتد می تواند باعث شادی یا رنجش روح او شود.

وازگن قوکاسیان، عموی زاون، جمعیت حاضر بر سر مزار او را خطاب قرار داد و گفت: امروز برای زاون عزیز آمده ایم و زاون سه سال است که از میان ما رفته. خواهر و برادر زاون، از لطف همۀ دوستان تشکر کردند و می دانم که همۀ شما زاون را می شناسید. او عاشق سینما بود و دو خصلت عمده داشت؛ یکی اینکه تا آخرین لحظۀ زندگی به دنبال آموختن بود و دیگر اینکه بسیار صادق و بی ریا بود. زاون انسانی موحد بود و اگر مشکلات مالی باعث نمی شد درمان خود را دیر آغاز کند این بیماری او را از پا در نمی آورد.

وی ادامه داد: زاون برای برکۀ ما، ماهی بزرگی بود، معلومات جهانی داشت و چقدر صحبت کردن دربارۀ او سخت است. سختکوش و وارسته بود و هیچوقت نتوانستیم از او برنجیم. نامش جاودان و یادش به خیر.

غلامرضا مهیمن، کارگردان اصفهانی نیز گفت: فکر می کنم پس از گذشت سه سال از فوت زاون، زمان برخورد عاطفی با مرگ او گذشته و وقت آن است که از او بیاموزیم. در دبیرستان ادب دبیری به نام محمد حقوقی تدریس می کرد و زاون در سال ۱۳۴۵ دفترش را به این مرد داد تا برای او خاطره بنویسد. آقای حقوقی در دفتر او نوشت: "من چه بنویسم که در دل تو بنشیند؟ من چه بگویم که در تو همهمه ایجاد کند؟ دنیا در حال حرکت است و جوانی که تو باشی، معیارهایش دگرگون می شود. چه سود از این همه حاصل که اشتیاق گمشده اش حاصل کرد؟ همچنان که نوشته من" زاون، با خواندن این مطلب مرید محمد حقوقی شد، با او به سینما رفت و سینما را از او یادگرفت. سال ها بعد نیز که خودمان شاگرد آقای حقوقی شدیم همین تجربه را با او داشتیم.

وی افزود: چند ماه از فوت زاون گذشته بود که با تعدادی از دوستان او دور هم جمع شدیم و اساسنامه ای را تنظیم کردیم تا بنیادی به نام زاون تاسیس کنیم. همایون اسعدیان گفت اول باید مکانی را تعیین کنیم و بعد دنبال دیگر کارها برویم، اما هنوز که هنوز است همۀ آن کارها به خاطر نداشتن یک مکان ناقص مانده و به جایی نرسیده است. اینجا و بر سر مزار او اعلام می کنیم که به مکانی برای تاسیس این بنیاد نیازمندیم و هر کس که قدمی برای او پیش بگذارد کار ارزشمندی انجام داده است.

منبع: ایمنا

خبر بعدی:

روش های افزایش طول عمر ماهی قرمز

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا ؛به خاطر قیمت ارزان ماهی قرمز عید، اغلب بهای لازم به این موجودات زبان بسته و زیبای خداوند داده نمی شود و قیمت ارزان ماهی با ارزان بودن قیمت جان این موجودات اشتباه گرفته می شود ، در حالی که طول عمر این  ماهیها بین 25 تا 40 سال گزارش شده است ، به علت سهل انگاری و کم توجهی ما ، ماهیان قرمز عید حتی چند ماه هم عمر نمی کنند .

ماهی قرمز که با اسامی مختلفی همچون ماهی سرخ، ماهی طلایی، زرماهی، طلاماهی، ماهی حوض یا گلدفیش شناخته می شود امروز در تمام کشورهای دنیا وجود داشته و گستره زندگی این ماهی حتی تا قاره آمریکا نیز کشیده شده است.

  به گفته پگاه رستمی سلیمانی ،کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، ماهی قرمز بومی کشورهایی از قبیل ژاپن، چین، هنگ کنگ، لائوس و ماکائو بوده و در شرایط مناسب نیز حتی تا 20 سال می تواند زندگی کند ولی معمولا به دلیل شرایط نگه داری بیشتر از 6 تا 8 سال زنده نمی ماند.

بهترین دمای نگه داری ماهی قرمز بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد بوده و این نوع از ماهی در دمای بالاتر از 25 درجه آسیب پذیر خواهد بود و در نگه داری ماهیان قرمز سطح آب دارای اهمیت بیشتری نسبت به حجم است، بدین معنا که سطح بیشتر آب موجب افزایش میزان اکسیژن محلول در آب خواهد شد.

حداقل آب مورد نیاز هر قطعه ماهی قرمز را یک تا 2 لیتر است و آب مورد استفاده برای نگه داری ماهی قرمز باید بهداشتی بوده و حتما کلرزدایی نیز شده باشد و به دلیل تعادل گازها، خروج کلر و هم دما شدن با محیط قبل از مصرف حداقل به مدت 24 ساعت در ظروفی دهان گشاد نگه داری و ذخیره شود.

ماهی قرمز به تغییرات ناگهانی دما حساس بوده و این تغییرات حتی می تواند منجر به مرگ آن نیز شود و از سویی دیگر نیز دست کاری ماهی موجب آسیب دیدن پوشش سطحی ماهی شده و ماهی را نسبت به باکتری ها و انگل های آب حساس و آسیب پذیر می کند.

غذادهی به ماهی بهتر است در دو نوبت روز و طوری باشد که ماهی آن را مصرف کرده و باقی مانده غذا در تنگ باقی نماند، زیرا غذا دادن بیش از حد به ماهی موجب ته نشین شدن مواد آلی و دفعی ظروف شده و ممکن است به مسمومیت ماهی نیز منجر شود.

ظرف نگه داری این ماهی را می توان به صورت دوره ای با محلول نمک طعام به میزان سه گرم در لیتر به مدت 10 دقیقه و یا سایر ضدعفونی کننده های مجاز مانند ترکیبات چهارتایی آمونیوم به مقدار 1/. تا یک گرم در لیتر به مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده کرده و سپس به خوبی نیز آب کشی کرد.

ماهی قرمز را از مراکز معتبر و مجاز خریداری کنید، از خرید ماهی از فروشندگانی که ماهی را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگه داری کرده خودداری کنید و ماهی قرمز باید دارای ظاهری سالم، تحرک مناسب و شنای متعادل باشد و از رها کردن ماهی قرمز در آب های آزاد خودداری کرده و آن ها را در اماکن محصور و دارای مجوز رها کنند.

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۰۶۷۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات باعث فراموشی شهرهای کوچک می‌شود
 • پخت و توزیع ۳۳۰۰ پرس سبزی پلو با ماهی در شب سال نو بین کودکان کار و نیازمندان
 • اطعام فقرا در تهران با سبزی پلو و ماهی
 • سبزی پلو با ماهی؛ غذای شب عید اهالی مازندران
 • توصیه‌های بهداشتی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز
 • توزیع سبزی پلو با ماهی به نیازمندان در تهران
 • جواد عزتی شب عیدی عزادار شد+ عکس
 • توزیع سبزی پلو با ماهی به نیازمندان و افراد بی‌پناه در تهران
 • ماهی قرمز نماد سرزندگی سفره هفت سین+ تصاویر
 • جواد عزتی عزادار شد
 • عزتی به سوگ پدرش نشست
 • جواد عزتی به سوگ پدر نشست
 • انتصاب جديد در سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران
 • اصفهان| سرنوشت میهمانان آبزی سفره هفت‌سین؛ بهتر است ماهی قرمز نخریم
 • شهرداری ها جواز ماهی های قرمز را از دامپزشکی استعلام کنند
 • پژوهشگران کمبریج موفق به رشد یک مغز کوچک شدند
 • رشد یک مغز کوچک در دست دانشمندان
 • اکران هفت فیلم در سینما‌های استان اصفهان در نوروز ۹۸
 • کمبودی در عرضه ماهی شب عید وجود ندارد/ سیستم دلال بازی عامل اصلی نوسان قیمت ماهی