جلیل خراشادی زاده جوان 26 ساله فارغ التحصیل رشته شیمی کاتالیز و نفت دانشگاه بهشتی تهران با تغییراتی در دستگاه فعلی الوشن(شستشوی) شیمیایی طلا توانست بهره وری این دستگاه را بالا ببرد


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، جلیل خراشادی زاده جوان 26 ساله فارغ التحصیل رشته شیمی کاتالیز و نفت دانشگاه بهشتی تهران با تغییراتی در دستگاه فعلی الوشن(شستشوی) شیمیایی طلا توانست بهره وری این دستگاه را بالا ببرد.
وی می گوید این دستگاه در معادن و کارخانه های فراوری طلا و دیگر کارخانه های تولید فلزات گرانبها استفاده می شود.


در این دستگاه ابتدا خاک طلادار با آب مخلوط می شود و با اضافه شدن مواد شیمیایی مثل سیانور و یا کلر داخل آب به روش فیلتر کردن، خاک از آب جدا شده و به روش الکترووینینگ (electrowinning) و یا سمنتاسیون (cementation) طلای فلزی از محلول جدا می شود و پس از اضافه شدن کربن به مخزن، تمام طلا و الباقی فلزات ارزشمند را در خود جذب می کند.

آقای خراشادی زاده با اشاره به معایب دستگاه قبلی می گوید: در دستگاه قبلی با توجه به خورندگی حلال شویش و همچنین کار در دما و فشار بالا و فلزی بودن مخازن، انرژی زیادی به دلیل عایق نبودن و انتقال حرارت بالا در فلز و همچنین خوردگی بالای فلزات دستگاه در برابر یون سیانید، مصرف می شود.
وی توانسته با تعویض جنس مخازن از آهن به پلی اتیلن و همچنین تغییر در طراحی و عایق بندی آن، علاوه بر افزایش طول عمر مفید دستگاه از 3 به حداقل 10 سال و جلوگیری از خوردگی مخزن، هزینه های نگهداری دستگاه و تأمین انرژی را تا 60 درصد کاهش دهد.

نمونه ای از این اختراع هم اکنون در معدن طلای الرغش نیشابور بکار گرفته شده است.
دستگاه الوشن(شستشوی) شیمیایی طلا از روی کربن با شماره 18355 ثبت اختراع شده است.

 

 

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

100 اختراع ثبت شده طی 14 فستیوال نوآوری‌های صنایع غذایی

‌دبیر فن بازارهای ملی ایران گفت: طی 14 فستیوال نوآوری‌های صنایع غذایی، 100 اختراع به معرض دید و عرضه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است که در نهایت با 29 مورد، قرارداد قطعی امضا شده است.

‌به گزارش ایسنا- ‌علی اکبریان در چهاردهمین فستیوال اختراعات در زمینه نوآوری‌های صنایع غذایی در محل شهرک فناوری‌های شمال شرق کشور اظهار کرد: با نگاه به اکوسیستم فناوری کشور در چند دهه گذشته، با دو پارادایم و رویکرد مواجه هستیم. پارادایم اول رویکرد توسعه تکنولوژی است که 40 سال در این زمینه در حال فعالیت هستیم و نهادهای مختلفی را در این حوزه تشکیل داده‌ایم. حاصل این رویکرد ایجاد 3400 شرکت دانش‌بنیان در سراسر کشور است که ۱۵هزار محصول هایتک را تولید می‌کنند.

وی افزود: بر همین اساس نهادهایی از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی، ایجاد و قوانینی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وضع شده است.

دبیر فن بازارهای ملی ایران بیان کرد: رویکرد دوم، توسعه بازار به معنای از ایده تا محصول است که کمتر به آن توجه شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری با وجود بدنه علمی خوب در زمینه توسعه بازار با مشکلاتی مواجه هستند و نتوانسته‌اند بازار خود را پیدا کنند و برای توسعه خود نیازمند استفاده از وام‌های دولتی هستند.

اکبریان خاطرنشان کرد: فن بازار مرجعی برای توسعه بازار فناوری در کشور است که در سمت تقاضا قرار دارد و هدف آن کمک به توسعه بازار فناوری است.

وی  در رابطه با ماموریت اصلی فن‌بازارها برای رونق بازار فناوری گفت: ماموریت اول توسعه بازار محصولات به صورت خاص است که با شناسایی مشتریان محصولات را به سه دسته تقسیم ‌می‌کنند. ماموریت دوم انتقال فناوری است. ما در بسیاری از موارد در صنایع خود دچار ضعف هستیم و علت آن منسوخ بودن تکنولوژی است که سبب تعطیل شدن یا کاهش بهره‌برداری کارخانجات می‌شود.

اکبریان تصریح کرد: ماموریت فن‌بازارها این است که با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان انتقال مازاد دانش و تولید کارخانجات به صنعت کشور است و در مواردی که دسترسی داخلی وجود ندارد، از ظرفیت‌های خارجی برای توسعه فناوری استفاده خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ماموریت سوم سرمایه‌گذاری است. در چند سال گذشته کلیدواژه استارت‌آپ‌ها تکرار می‌شود و به معنای توجه به شرکت‌های نوپا است. اولین نیاز این استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذار است تا به‌وسیله قرارداد تجاری به بازار وارد شوند.

دبیر فن بازارهای ملی ایران عنوان کرد: در طی این 14 فستیوال، 1300  اختراع یا نوآوری از جامعه نخبگان برای این رویدادها ارسال شده است و از این میان 100 اختراع به معرض دید و عرضه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است که در نهایت  با  29 مورد آن قرارداد قطعی امضا شده است.

اکبریان مطرح کرد: میزان موفقیت این رویداد 30 درصد بوده و پایه اصلی این رویداد نیز اعتماد بین سرمایه‌گذار و مخترع است.

در ادامه این فستیوال، مهدی زاده مقدم، مدیر عامل شرکت شهرک صنعتی خراسان رضوی، اظهار کرد: یکی از فعالیت‌ها در شرکت شهرک‌های صنعتی در حوزه نرم‌افزار است و طی سال‌های اخیر توسعه خوبی پیدا کرده است  وتمام تلاش‌های ما این است که مجموعه پازل علمی که در کشور وجود دارد را درکنار یکدیگر قرار دهیم و از ظرفیت آن‌ها برای ایجاد توسعه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه شرکت شهرک‌های صنعتی ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده و حمایت مالی و معنوی از این رویدادها جزو رسالت‌های ما در این شرکت است. از اول سال تاکنون چندین استارت‌آپ یا موارد پژوهشی را با همکاری دستگاه‌ها انجام داده‌ایم.

مدیر عامل شرکت شهرک صنعتی خراسان رضوی بیان کرد: انشاالله همه ظرفیت‌های علمی و پژوهشی در یک مسیر واحد قرار بگیرد تا حداکثر استفاده از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی در کشور ایجاد شود. امروز شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بیش از هر زمان دیگر نیازمند استفاده از فکر جوانان و حمایت از آن‌ها هستیم.

مهدی‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر 140 نفر شخصیت حقیقی و حقوقی در زمینه مشاوره وجود دارند و همچنین به 17 استان سرویس دهی می‌شود.

وی افزود: امروز بعد از اتفاقات اقتصادی که در کشور رخ داده است، صنعتگران ما در خط مقدم این جنگ اقتصادی قرار دارند. شرایط تولید بسیار سخت است، اما حمایت‌های نرم‌افزاری و فکری جوانان باید مورد نظر واحدهای تولیدی باشد.

مدیر عامل شرکت شهرک صنعتی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امروز همه ساختارهای اداری، اجرایی و قوه قضاییه ورود خوبی برای حمایت از صنعت، تولید و سرپا نگه داشتن دستگاه‌ها دارند. چند روز گذشته دادستان کل کشور اعلام کردند که به هیچ عنوان نباید به هر شکل ممکن واحدی به دلیل مشکلات مالی و بانکی تعطیل شود و حقوق بیت‌المال باید حفظ شود و ادامه حیات آن دنبال شود.

نوید میبدی، دبیر اجرایی فستیوال نوآوری‌های صنایع غذایی در ادامه این فستیوال اظهار کرد: در دبیر خانه رویداد ۹۱ طرح که دارای مستندات علمی و اقتصادی مناسب بوده، پذیرش قطعی شده که از این میان ۵۲ طرح با قابلیت مقیاس‌پذیری و تولیدپذیری در صنایع غذایی پذیرش شده و در نهایت ۱۱طرح در این رویداد رونمایی خواهد شد.

وی در رابطه با پراکندگی طرح‌ها در استان‌ها، اضافه کرد: در این فستیوال از ۱۴استان همچون فارس، اصفهان، خراسان رضوی و.. پذیرش طرح شده است. نحوه اطلاع‌رسانی این رویداد از فن‌بازار ملی ایران، پارک پردیس و مجموعه‌های مختلف همچون شرکت شهرک‌های صنعتی و... بوده است.

دبیر اجرایی فستیوال نوآوری‌های صنایع غذایی بیان کرد: در طول این فستیوال 11 طرح در هشت دقیقه پرزنت خواهد شد و سپس صاحب نظران طرح با سرمایه گذاران به مدت ۱۵دقیقه مذاکره خواهند داشت.

انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۱۴۷۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هرگز نسبت به خواسته های خود دلسرد نشدم/ پروپوزال علمی اختراع دستگاه تولید کود مایع ارگانیک در مرحله ثبت
 • بزرگی میوه‌ها نشانه مصرف بیش از انداره کود شیمیایی نیست
 • نخستین دوره آموزشی مالکیت فکری و ثبت پتنت در لرستان برگزار شد
 • اپیدمی مصرف خود سرانه دارو در بیرجند/ حلقه معیوب زنجیره درمان
 • حمایت پارک فناوری آذربایجان غربی از ثبت اختراع ایده‌های برتر
 • 6 اختراع خارق‌العاده در مهندسی برق
 • تغییر نبض سه بازار داخلی
 • کشف کود و سموم شیمیایی قاچاق به ارزش 5 میلیارد تومان در کرج
 • شروع سبز بورس در اولین روز از آخرین ماه سال
 • فلزی‌ها گوی نقدینگی را از بازار سهام ربودند
 • مرگ دلخراش دانش‌آموز بیرجندی در حادثه سرویس مدرسه کیانا قربانی بی احتیاطی راننده شد
 • آمریکا در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند
 • دانش‌آموز بیرجندی به علت بی‌احتیاطی راننده سرویس مدرسه فوت کرد
 • فوت یک دانش آموز دختر ۷ساله بیرجندی در حادثه سرویس مدرسه
 • آمریکا به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه متهم شد
 • عبور از چراغ قرمز جان دانش آموز بیرجندی را گرفت
 • روسیه: آمریکا در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند
 • توزیع 700 تن کود شیمیایی به کشاورزان آستارا آغاز شد
 • 145کیسه کود شیمیایی قاچاق در سلسله کشف شد