چندین روز است که خفاش های نگون بخت غار های مناطق غربی کشور از چمله شهرهای جنوبی اذربایجان غربی و کردستان طعمه دروغ پراکنی انسانهای شدند که برای به دست اودن هیچ با ایجاد شایعه در میان مردم لانه نداشته این پستاندار پرنده را گنچ معرفی می کنند


چندین روز است که خفاش های نگون بخت غار های مناطق غربی کشور از چمله شهرهای جنوبی اذربایجان غربی و کردستان طعمه دروغ پراکنی انسانهای شدند که برای به دست اودن هیچ با ایجاد شایعه در میان مردم لانه نداشته این پستاندار پرنده را گنچ معرفی می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کانی پرس، چندین روز است که خفاش های نگون بخت غار های مناطق غربی کشور از چمله شهرهای جنوبی اذربایجان غربی و کردستان طعمه دروغ پراکنی انسانهای شدند که برای به دست اودن هیچ با ایجاد شایعه در میان مردم لانه نداشته این پستاندار پرنده را گنچ معرفی می کنند.

همین شایعه ها طی چند روز گذشته سبب شد تا کلمه لانه خفاش هزاران بار در میان مردم مناطق غرب کشور رد و بدل و تعدادی نیز به بهانه بدست اوردن گنج وجود نداشته خود را به غارها و اشکفت ها رساندند تا با پیدا کردن لانه نداشته این پستاندار پرنده وعیت زندگی خود را متحول کنند.
این اقدام از سوی بعضی از افراد سود جو بی گمان در نهایت سبب مرگ خفاشان و تغییر در اکو سیستم منطقه خواهد شد.
این اخبار و شایعه ها واکنش های زیادی را از سوی فعالان و دوست داران محیط زیست نیز به همراه داشت و انان با رد هر گونه لانه سازی توسط خفاشان از مردم خواسته اند به ایت توهمات گوش ندهند.
در همین رابطه رئیس اداره محیط زیست بوکان نیز با شایعه خواندن تجارت میلیونی لانه خفاشها به خبرنگار کرد پرس گفت: کسانی که به امید یافتن لانه خفاش به غارها می روند نه تنها لانەای نخواهند یافت بلکه خفاشها را از خواب زمستانی بیدار می کنند و سبب مرگ آنها می شود.
احمدی با هشدار به افرادی که گول این شایعه را خوردند عنوان کرد: در صورتی که افراد به بهانه پیدا کردن لانه خفاشها وارد غارها شوند و اکوسیستم این جانداران را مختل کنند به شدت با آنها برخورد می شود.
جدای از رئیس اداره محیط زیست بوکان فاروق سخنور رئیس اداره محیط زیست مهاباد نیز به کرد پرس گفته است: «تا کنون گزارشی در این خصوص به دست ما نرسیده غیر از اینکه عده ایی خواستار کشف لانه ی خفاش ها در غار سهولان بودند و به دلیل این که این غار منطقه ایی گردشگری است قایقرانان غار از ورود این افراد جلوگیری کرده و مراتب را به اداره ی محیط زیست گزارش داده اند.
این سخنان در حالی است که روز به روز به دامنه این شایعه افزوده می شود دوست داران محیط زیست نیز اکنون و با انتشار فیلم های مختلفی در فضای مجازی که در آن شیئی گلی شبیه تخم مرغ را می شکنند که از داخل ان سه قطره جیوه بیرون می اید را بیش از گذشته نگران زندگی این پستانداران پرنده و اویزان به سقف کرده است.
بی گمان تا کنون صدها دانشمند جهانی در باره زندگی خفاشها تحقیق و دها مقاله در این رابطه به رشته تحریر در امده است ولی در هیچ یک از این تحقیقات به لانه خفاش اشاره نشده است کما این که اگر این مهم حقیقت داشت اکنون هزاران مقاله در این باره به رشته تحریر در می امد.
امید است مسئولان مربوطه با همکاری نهاد های مردمی حامی محیط زیست با انتشار یادداشت ها و فیلم های مستند از زندگی خفاشها به صورت گسترده در فضای مجازی به این شایعه خیالی که جان هزاران خفاش را به خطر انداخته است پایان دهند.
خفاش، در زبان کردی “شەمشەمەکوێرە”، از راسته بال دستان و تنها پستانداری است که پرواز می کند. آنها بچه می زایند و بچه هایشان را با شیر خودشان تغذیه می کنند. این پستاندارها شب کارند و در طول روز به صورت وارونه آویزان می شوند و می خوابند. خفاش ها در همه انواع محیط های زندگی و در سراسر جهان به جز قطب ها یافت می شوند. در کل جهان بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ گونه خفاش وجود دارد که تاکنون در ایران حدود ۳۰ گونه شناسایی شده است.

خفاش ها در فصل زمستان به خواب زمستانی می روند و هر دفعه که آنها از خواب بیدار شوند چربی ذخیره شده در عرض ۲ ماه خود را از دست می ‌دهند و ممکن است تا بهار دوام نیاورند و این عمل موجب مرگشان بشود.
انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

رشد صنعتی چالش محیط زیست استان بوشهر

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، فرهاد قلی‌نژاد در همایش سالانه محیط زیست دریایی که در جزیره خارگ در حال برگزاری است، با اشاره به توسعه صنایع نفت و گاز در نقاط مختلف استان بوشهر بیان کرد: نیازمند نگاه ویژه به توسعه پایدار هستیم تا در کنار توسعه صنعتی بتوانیم محیط زیست و زیست‌بوم طبیعی استان را حفظ کنیم.

وی به تنوع زیستی جانوری و گیاهی در استان بوشهر نیز اشاره کرد و افزود: وجود چنین گونه‌های گیاهی و جانوری، این استان را به یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه محیط زیست تبدیل کرده است.

محیط‌بانان بازوی اجرایی سازمان محیط زیست

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز اولویت اول این سازمان را محیط‌بانان عنوان کرد و گفت: محیط‌بانان بازوی اجرایی سازمان محیط زیست هستند و باید مردم شناخت کافی از وظایف و مسئولیت‌های محیط‌بانان داشته باشند.

سرهنگ جمشید محبت خانی با اشاره به اینکه برخی افراد برای افزایش دنبال کننده در شبکه‌های مجازی برای محیط‌بانان دلسوزی و گریه می‌کنند، افزود: این افراد فقط به دنبال مطرح کردن صفحه خودشان هستند، وگرنه محیط‌بانان نیاز به گریه و زاری ندارند و تا جان در بدن دارند کار خود را انجام می‌دهند.

او با اشاره به اهمیت فعال شدن پاسگاه دریایی محیط زیست، ادامه داد: این پاسگاه می‌توانند جرایم دریایی را پیگیری کند و نبود این پاسگاه به محیط زیست دریایی لطمه‌ها می‌زند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور از ارائه آموزش به تعدادی از محیط‌بانان با موضوع حفاظت از تالاب‌ها، بیان کرد: باید در حوزه دریایی نیز آموزش‌هایی به محیط‌بانان جدید و یا محیط‌بانان موجود ارائه کنیم.

بازیافت سبز زباله در خارگ

بخشدار ویژه خارگ هم گفت: جزیره خارگ تنها نقطه استان بوشهر که بازیافت سبز زباله دارد و این کار با همکاری مدیران عملیات عمومی شرکت پایانه‌های نفتی ایران انجام می‌گیرد.

محمود رضایی افزود: در حوزه فاضلاب‌های صنعتی در جزیره خارگ مشکلاتی داشتیم که با همکاری ویژه شرکت‌های نفتی مستقر در جزیره خارگ این مشکل حل شده است.

وی بیان کرد: در جزیره خارگ سه گونه جانوری داریم که امیدواریم شرکت‌های نفتی مستقر در جزیره حفاظت از یکی از گونه‌های جانوری را بر عهده گیرد و همچنین یک تفاهم‌نامه سه جانبه بین سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت نفت فلات قاره و بخشداری خارگ در حوزه محیط زیست دریایی خارگ امضا شود.

بخشدار ویژه خارگ ادامه داد: دانشگاه شهید بهشتی طرح مطالعاتی جزیره خارگ و خارگو را انجام داده و یک محدوده ٢٨ هکتار برای نگهداشت گونه‌های جانوری در جزیره خارگ اختصاص یافته است.

رضایی راه اندازی ساختمان مجزای محیط زیست با تجهیزات کامل، انبار علوفه و راه اندازی آزمایشگاه محیط زیست را از دیگر کار‌های صورت گرفته در حوزه محیط زیست خارگ عنوان کرد.

جزیره خارگ در ۵۷ کیلومتری شمال غربی بوشهر قرار دارد و بیش از ۹۰ درصد نفت کشور از این جزیره صادر می‌شود.

انتهای پیام/ک

محیط‌بانان اولویت اول سازمان حفاظت محیط زیست

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۶۱۱۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محیط‌بانان؛ اولویت اول سازمان محیط زیست
 • شایعه عجیب و مضحک علیه طناز طباطبایی
 • افتتاح بیش از ۱۵ میلیارد ریال پروژه برق رسانی در شهرستان بوکان
 • مرکز آموزش عالی سلامت بوکان، در دهه فجر کلنگ زنی می‌شود
 • آهوان دشت سهرین زنجان از سفره مهربانی محیط زیست بهره مند شدند
 • شایعه عجیب و غیراخلاقی علیه طناز طباطبایی +تصاویر
 • ۹ واحد صنعتی در بوکان به بهره برداری می‌رسد
 • پروژه برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس اجرا می‌شود
 • شاخص مرگ و میر نوزادان در بوکان مطلوب است
 • امضای تفاهم نامه همکاری حفاظت محیط زیست بادادگستری آذربایجان شرقی
 • گرامیداشت هفته هوای پاک در قرار سبز حافظان محیط زیست
 • با اصول تربیتی کودکان کمتر از ۷ سال بیشتر آشنا شوید
 • فردا برق 3 منطقه شهر بوکان قطع می شود
 • تیم فوتبال سردار بوکان به مصاف نماینده قزوین می‌رود
 • شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب +عکس
 • بوکان، رتبه اول آذربایجان غربی در جذب نوآموز
 • 6.4 میلیون مترمکعب آب به تالاب قره گول بوکان تخصیص می یابد
 • انجام ٨ مرحله برف روبی در راه‌های شهرستان بوکان
 • اصول تربیتی کودکان کمتر از ۷ سال/ با دوست خیالی فرزندمان چگونه رفتار کنیم؟