مردم روستای برفی "بلوران" کوهدشت که از نعمت گاز محروم هستند بیش از 25 روز است درسرمای زمستان دسترسی به نفت ندارند و چراغ خانه های آن ها در زمستان خاموش از سوخت رسانی است


مردم روستای برفی "بلوران" کوهدشت که از نعمت گاز محروم هستند بیش از ۲۵ روز است درسرمای زمستان دسترسی به‌ نفت ندارند و چراغ خانه‌های آن‌ها در زمستان خاموش از سوخت‌رسانی است. ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵ استانها لرستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، باریکه‌ای از دود سیاه، حیاط خانه را سرخ و روشن کرده.

باران و برف که می‌بارد، دست‌هایش را به پناه برده تا آتش گُرگرفته خاموش نشود. دست‌های یخ‌زده را که ها کرده از زیر باران می‌دزدد. روستا که گازکشی نیست، اهالی تنها به نفت پناه می‌آورند. حالا سایهٔ همین نفت سیاه هم از سر سال‌های سرد و سفره‌های بی‌نانشان کم شده‌است.

بدون نفت و گاز در سرما

 25 روز است که در روستای "بلوران" نفت نیست. این روستا از یک طرف چسبیده به کوه است و از سمت دیگر چسبیده به جنگل. زمستان‌ها که نفت نباشد، اجاق کمتر خانه‌ای روشن است. اگر همان پول یارانه هم که نباشد، دست مردم روستا در زمستان‌های سر و برفی به پیت‌های حلبی نفت نمی‌رسد.

یکی از ساکنان روستای بلوران در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید جایگاه توزیع نفت در روستای ما 25 روز است که نفت ندارد. هر چه مراجعه کرده‌ایم به ما می‌گویند نفت نیست. سرمای ما را شرکت نفت کوهدشت به شرکت نفت خرم‌آباد و شرکت نفت خرم‌آباد هم ما را به شرکت نفت کوهدشت پاس می‌دهد. سرمای هوا در این‌جا تا مغز استخوانمان می‌رود.

هیزم شعله‌ای برای نفت خاموش

آن‌طور که درویشی می‌گوید برای گرم‌شدن خانه‌شان را با پیک‌نیک روشن نگاه داشته‌اند تا از سرما نلرزند. آن‌ها که دست‌شان به نان رسیده، نفت را از خرم‌آباد تهیه کرده و یا بخاری‌های نفتی را با گازوییل گرم می‌کنند. خیلی که هوا سرد می‌شود، مردم دنبال هیزم می‌گردند برای درست‌کردن آتش تا بخاری‌های بدون سوخت گرم شود و کمتر بلرزاند.

به گفته این ساکن روستای بلوران، فرزند خردسال‌شان را باید لای چند دست پتو گرماپیچ کنند تا بیمار نشود. در این روزها دغدغه ما سرما و باران پیش‌بینی‌ شده از سوی هواشناسی است. مردم نیاز به نفت و وسایل گرمایشی دارند و اگر نفت نباشد، زندگی لرزان آن‌ها در خانه‌های سرد هیچ تفاوتی با هوای بیرون ندارد.

درویشی معتقد است شب که می‌شود، باد طوری می‌وزد که خانه‌ها یخ می‌زنند و چراغ‌های خاموش از پس سرما برنمی‌آیند. شب که می‌شود، باران طوری می‌بارد که خودشان را پتو‌پیچ می‌کنند و باز بی‌فایده است. سوز سرما به استخوانمان رسیده و هر روز یکی از اهالی را گرفتار تب و لرز می‌کند.

رفع مشکل تأمین نفت در روزهای آینده

روستای بلوران از توابع بخش درب‌گنبد در شهرستان کوهدشت بوده و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن هزار و 334 نفر بوده‌است؛ بخشدار درب گنبد که چند ماهی است کلیددار بخشداری درب‌گنبد شده‌است، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید کالابرگ برای دریافت نفت سفید ذخیره سوخت زمستانی هنوز از سوی شرکت نفت اعلام نشده و تا وقتی کالابرگ دریافت نفت نباشد، دسترسی به نفت هم از طریق جایگاه توزیع نفت میسر نیست.

آن‌طور که محمدعلی دیربازیان می‌گوید چندین بار در ماه‌های اخیر با پیگیری‌های که انجام داده، نفت را برای مردم روستای بلوران تأمین کرده‌است.

به گفته این مسئول جایگاه توزیع نفت نیز در بلوران پس از پرداخت بدهی‌های قبلی خود به شرکت نفت می‌تواند از طریق بخشداری درب‌گنبد برای دسترسی به‌نفت اقدام کند.

آن‌طور که بخشدار درب‌گنبد معتقد است با پیگیری‌های انجام‌شده با فرماندار شهرستان کوهدشت و نمایندگی توزیع نفت در این شهرستان مشکل تأمین نفت مردم روستای بلوران در روزهای آینده برطرف می‌شود.

مدیریتِ درست سوخت

به گفته بخشدار درب‌گنبد در هفته جاری کالابرگ نفت جدید اعلام شده و نمایندگی‌های توزیع نفت و به‌ویژه دهستان بلوران می‌توانند در روز یک‌شنبه نفت خود را خریداری کنند.

آن‌طور که دیربازیان می‌گوید اعلام کالابرگ نفت به‌صورت سراسری است و مردم باید تأمین نفت خود را به‌درستی مدیریت کنند تا در زمان‌هایی که سهمیه کالابرگ نیست، بتوانند از مایحتاج نفت خود استفاده کنند.

گازرسانی به 114 روستا

رئیس اداره گاز شهرستان کوهدشت در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید در بخش مرکزی کوهدشت گازرسانی به 43 روستا تمام شده و گازرسانی به 20 روستای دیگر این شهرستان در دست اقدام است.

به گفته سعید چراغیان در بخش کوهنانی شهر کوهنانی و 15 روستای این بخش از گاز بهره‌مند شده‌اند و گازرسانی به 11روستای دیگر این بخش نیز در حال پیگیری بوده و هم‌چنین در بخش طرهان نیز گازرسانی به مرکز شهر و تعداد 33 روستا به پایان رسیده و دو یا سه روستای کمتر از 15 خانوار گازرسانی نشده که با تکمیل آن‌ها نیز بخش طرهان به منطقه سبز تبدیل می‌شود.

آن‌طور که این مسئول می‌گوید شبکه داخلی گازرسانی به درب گنبد به‌پایان رسیده و در صورت تملک زمین پیمانکار شروع به نصب ایستگاه ورودی شهر اقدام می‌کند.

باران که می‌بارد، خانه‌های بلوران را سردتر می‌کند، خانه‌هایی که کاه‌گلی است و محقر و استخوان‌های ندار را به‌درد آورده. مردمان روستای بلوران می‌گویند آیا باید در روزهای سخت زمستان از سوی شرکت توزیع نفت استان و یا سایر نهادهای مرتبط در زمان‌هایی که سهمیه کالابرگ نیست و تنگنای سرما است، اقدامی برای روشن‌نگه داشتن چراغ‌ آن‌ها در زمستان انجام‌نشود؟

گزارش از فاطمه نیازی

انتهای پیام/ح

R41450/P1357/S6,72/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

«رها شدگی» بازارهای گاز

نکته تلخ اظهارات تربتی در بخشی قابل‌تأمل می‌شود که وی برای فرار از «رها‌شدگیِ» مبحث صادرات گاز، می‌گوید روسیه جای ایران را در بازار گاز ترکیه نخواهد گرفت.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز: حسن تربتی،‌ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز گذشته در نشستی خبری به موضوع تمدید قراردادهای صادرات گاز اشاره کرد و با ارائه توضیحاتی کلی گفت در دو،‌سه سال پایانی قراردادهای گازی، بحث تمدید قراردادها پیگیری می‌شود.

نکته تلخ اظهارات تربتی در بخشی قابل‌تأمل می‌شود که وی برای فرار از «رها‌شدگیِ» مبحث صادرات گاز، می‌گوید روسیه جای ایران را در بازار گاز ترکیه نخواهد گرفت. مرور گفته‌های تربتی در این نشست خبری به صراحت این مهم را روشن می‌کند که در حوزه صادرات گاز، برنامه خاصی وجود ندارد و تجزیه تحلیل‌های شخصی و کلی، مسیر صادرات گاز را مشخص می‌کند.

گویا،‌مدیرعامل شرکت ملی گاز روی بازارهای گازی ایران شناخت دقیقی ندارد و فراموش کرده‌است که حداقل در بازار ترکیه، جا برای ایران در حال تنگ‌تر شدن است و کشورهای روسیه و آذربایجان با افزایش میزان صادرات گاز خود به این کشور، سهم خود را افزایش داده‌اند و ایران در جای خود ایستاده و نظاره‌گر از دست رفتن بازار خود است.

قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه، شش سال دیگر به پایان می‌رسد، اصلی‌ترین قرارداد جمهوری اسلامی ایران که از نظر حجم و قیمت،‌قرارداد جذابی است،‌اما اهمال وزارت نفت در افزایش دو برابری صادرات به ترکیه در سال 92 و 93، موجب شد تا این کشور با روسیه به توافقی سریع دست یابد و ظرف سه سال، نه‌تنها قراردادی بین این دو کشور امضا شود،‌بلکه امور اجرایی و آغاز صادرات گاز به مرحله نهایی نزدیک شود.

در هرم تصمیم‌گیری موضوعات انرژی، خوش‌خیالی محضی حاکم است؛ تصمیم‌سازان بدون در نظر گرفتن واقعیات و اتفافاتی که در بازارها رخ می‌دهد، همه تحرکات را «نمایش» می‌خوانند و قراردادها را غیر قابل اجرا. هنوز از یاد نبرده‌ایم،‌اظهارات حمیدرضا عراقی، مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز که وقتی درباره اجرای قرارداد تاپی سؤال شد، تصریح کرد که بعید است این قرارداد به سرانجامی برسد.

اما تاپی در حال اجرایی‌شدن است.‌قرار است گاز ترکمنستان به افغانستان و پاکستان و هند برسد. خوش‌خیالی مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز و البته وزارت نفت باعث شد تا روز به روز از اهمیت خط لوله صلح کاسته و تقریباً این قرارداد به شکست پایانی نزدیک شود. عین همین اتفاق در دوران اصلاحات نیز رخ داد، زمانی که خط لوله باکو – تفلیس – جیهان در دستور کار قرار گرفت و کارشناسان به وزارت نفت پیشنهاد دادند با توجه به نزدیکی ایران برای صادرات نفت آذربایجان از طریق ایران، بهتر است مذاکرات جدی‌تری را با طرف‌های ترک برگزار کنند،‌اما وزارت نفت آن روزها، با تأکید بر اینکه این پروژه ‌شدنی نیست، دست روی دست گذاشتند تا طرف‌های این خط لوله، به سراغ ایران بیایند. نه‌تنها چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه با اجرای این خط لوله،‌فرصت طلایی برای جمهوری اسلامی ایران از بین رفت.

حالا همان روزها در حال تکرار است؛ قراردادهای صادرات گاز برای تمدید یا افزایش میزان صادرات به حال خود رها شده‌است و وقتی درباره آن سؤال می‌شود، با خوش‌خیالی مطرح می‌شود که هنوز زمان است، نباید عجله کرد و کشوری دیگر نمی‌تواند جایگزین ایران در بازارها شود.

این خوش‌خیالی بارها تبعات خود را نشان داده‌است. بارها ثابت شده چنین روندی منافع ملی را سوزانده‌است،‌اما گویا قرار نیست کسی از تاریخ درس بگیرد، قرار نیست با دقت بیشتری عمل شود و با در نظر گرفتن همه تغییر و تحولات اقتصادی – سیاسی بازارها، منافع کشور را حفظ و افزایش داد. مدیران کشور در اتاق‌های خود نشسته و معتقدند هنوز زمان داریم. عربستان و امریکا در حال گرفتن بازار گاز عراق از ایران هستند و روسیه و آذربایجان هم نقش خود را در ترکیه دست‌نیافتنی می‌کنند،‌اما مدیران کشور با بی‌تفاوتی نسبت به پدیده‌های پیرامونی، بر این باورند که ان‌شاءالله گربه است.

زمان به سرعت سپری می‌شود و در این میان، رقبای منطقه‌ای در حال درو کردن فرصت‌هایی هستند که به دلیل عدم‌آگاهی بدنه مدیریتی کشور به راحتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. ای ‌کاش می‌شد هزینه این خوش‌خیالی و بی‌تفاوتی نسبت به منافع ملی کشور را محاسبه و با تصمیمات رقبا مقایسه کرد.
 

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000Bjj برچسب ها: صادرات گاز ، تربتی ، شرکت ملی گاز

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۶۳۲۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهربانی با حیوانات در فصل سرما
 • کشف۳۰ کیلوگرم تریاک در کوهدشت
 • خوشه نفت و گاز در تشکیل انجمن فعالان این صنعت پیش‌قدم باشد
 • تغییر کاربری و تبدیل مخازن نفت‌گاز معمولی به یورو ۴
 • محرومیت در قطب نفت غرب کشور/ ذخایر گاز مشعل توسعه را روشن نکرد
 • توزیع سراسری نفت‌گاز یورو ۴ در بیش از ۴۱۲ جایگاه کلانشهر و شهر کشور
 • کاهش دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا با افزایش قیمت نفت
 • جشنواره ملی برفی در یاسوج برگزار می‌شود
 • نجات ۳۸ کوهنورد در کوه‌های لرستان
 • خوشه نفت و گاز در تشکیل انجمن فعالان این صنعت پیش‌قدم شود
 • علت پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان چیست؟
 • جشنواره ملی سازه های برفی در بوئین میاندشت برگزار می شود
 • بایکوت نشست ورشو
 • تولید روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب در نفت و گاز شرق
 • خراسان شمالی| تفریح و نشاط در طبیعت برفی به روایت تصویر
 • نتیجه پایانی مذاکرات اردن درباره یمن
 • راه ارتباطی 150 روستای لرستان قطع شد/ انسداد برخی محورهای اصلی
 • برف راه ارتباطی ۲۲۵ روستای شهرستان دلفان را قطع کرد
 • برف راه ارتباطی ۱۵۰ روستای لرستان را قطع کرد