سردار سرتیپ «محمدنبی رودکی» رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و دبیر همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش اظهار داشت، برگزاری همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش، از برنامه های دانشگاه عالی دفاع ملی است که در سال 96 در دستور کار پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس قرار گرفته است


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ سردار سرتیپ «محمدنبی رودکی» رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و دبیر همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش
اظهار داشت: برگزاری همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش، از برنامه‌های دانشگاه عالی دفاع ملی است که در سال 96 در دستور کار پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس قرار گرفته است.


وی افزود: این همایش با ارائه 10 مقاله با هدف نشر و ترویج علوم و معارف گنجینه بزرگ ایثار، افتخار، ابتکار و حماسه دفاع مقدس در آموزش و پرورش برگزار می‌شود و لازم است حماسه‌ها و آموزه‌های دوران دفاع مقدس به تناسب زبان و سن دانش آموزان و در تمامی مقاطع تحصیلی ورود پیدا کند.
سردار رودکی خاطرنشان کرد: بیش از 200 کتاب در طول دوران تحصیلی 12 ساله به دانش آموزان تدریس می‌شود و اکنون نیز حدود 13 میلیون نفر در کشور ما دانش آموز هستند. اگر آموزه‌ها و حماسه‌های دفاع مقدس را با رعایت زبان روانشناسی و روان‌شناختی وارد کتاب های درسی نکنیم، فرصت مهمی را از دست داده‌ایم. رهبر معظم انقلاب فرمودند که پیشرفت‌ها و خلاقیت‌ها از آموزش و پرورش شروع می‌شود؛ بنابر این برگزاری همایش علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش اهمیت بسیاری دارد.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بیان کرد: سخنرانان همایش فردا، سردار سرلشکر پاسدار دکتر «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح و دکتر «سیدمحمد بطحایی» وزیر آموزش و پرروش خواهند بود. همچنین حجت الاسلام محمدیان رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش دیگر سخنران این مراسم خواهد بود. سردار سرتیپ «احمد وحیدی» رییس دانشگاه عالی دفاع ملی و بنده نیز به ارائه گزارشی خواهیم پرداخت.
سردار رودکی گفت : بعد از برگزاری این همایش، فرآیند بارگذاری و پیگیری برای تولید علوم و معارف دفاع مقدس و آماده‌سازی محتوا برای آموزش و پرورش آغاز خواهد شد و پیش‌بینی‌هایی در این رابطه در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس صورت گرفته است.
دبیر همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش همچنین گفت : قبل از برگزاری این همایش در جلسه‌ای با عنوان «بزم اندیشه» و با حضور مدیران پژوهشگاه و 1500 مولف کتب درسی به تبادل نظر در این خصوص پرداخته‌ایم. همچنین اخیراً تور علمی ویژه برخی از مولفین به بوشهر برگزار شد. تور علمی بازدید از مرکز اسناد و تحقیقات سپاه نیز برگزار شد که مولفان وقتی یادداشت‌های زمان جنگ راویان را دیدند و خلاقیت آن سرداران و امیران شهید را متوجه شدند، اعلام کردند که ما نیاز به این اسناد داریم.  

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

فرهنگ ایثار دفاع مقدس را با مصادیق روز پیوند بزنیم

‌مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران با بیان اینکه وظیفه ماست که فرهنگ ایثار دفاع مقدس را با مصادیق روز پیوند بزنیم، گفت: اگر فرهنگ ایثار را در دفاع مقدس بلوکه نکنیم و در زندگی مردم بیاوریم، آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می کند.

‌به گزارش ایسنا، غلامرضا یاوندعباسی، ‌در نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان گیلان که در استانداری برگزار شد، گفت: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید محفلی برای تدارک فعالیت های اثر بخش تر و غنای بیشتر محتوای تولید شده در حوزه ایثار و شهادت باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به سرعت تحولات در حوزه های فرهنگی، فضای مجازی و رسانه ای، شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استانها را به عنوان مرجع تحولات فرهنگی و سیاست‌گذاری در حوزه یاد شده می‌خواهیم.

مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران با بیان اینکه این شورا همه اقداماتش ایجابی نیست، گفت: اگر محتوایی در هر قالبی تولید شود که مغایر با فرهنگ دفاع مقدس باشد؛ این شورا می تواند نقش تعیین‌کننده در اصلاح محتوای تولید شده داشته باشد.

وی افزود: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، محلی برای یکصدا شدن فعالیت‌ها در استان است.

وی با اشاره به اعتبارات فعالیت های مربوط به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: طبق قانون، 20 درصد اعتبار دستگاههای اجرای با مبادله موافقت نامه باید صرف فرهنگ دفاع مقدس شود.

یاوند عباسی خاطرنشان کرد: شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می تواند این اعتبار را جهت دهی کند.

وی با استقبال از ساخت موزه دفاع مقدس در گیلان گفت: کار فرهنگی باید متنوع، پرتکرار و مقابل چشم مردم باشد و موزه دفاع مقدس هم از این موضوع مستثنی نیست.

مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور یادآور شد: اتفاقاتی در دفاع مقدس افتاده که گیلان در آن نقش داشته که باید اینها را معرفی کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: از هنرهای ما این باشد که ایثار دفاع مقدس را به مصادیق روز ایثار پیوند بزنیم.

یاوند عباسی، فرهنگ ایثار و دفاع مقدس را برگرفته از قیام عاشورا دانست و گفت: اگر فرهنگ ایثار را در دفاع مقدس بلوکه نکنیم و در زندگی مردم بیاوریم طلاق و آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند.

وی همچنین با اشاره به لزوم رقم زدن مبلمان شهری با توجه به افتخارات دفاع مقدس اظهار کرد: نمادسازی یعنی اینکه افتخارات ایثار و شهادت را در مقابل چشم مردم قرار دهیم.

مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران اعلام کرد: از بهترین روش های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، اجرای قوانین مصوب در حمایت از ایثارگران و استفاده از مدیران ایثارگر است.

یاوند عباسی گفت: گیلان ظرفیت نهفته و مدیران توانمندی دارد و امیدوارم این استان را به عنوان یکی از استانهای شاخص در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ببینیم.

اشاعه فرهنگ ایثار نیازمند نگاهی فرابخشی است

استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: اشاعه فرهنگ ایثار نیازمند نگاهی فرابخشی بوده که برای گسترش این فرهنگ لازم است تا تمامی دستگاه های اجرایی مشارکت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مصطفی سالاری‌ به بیان فعالیت های انجام شده در حوزه نشر ارزش های دفاع مقدس در گیلان پرداخت.

وی ظرفیت های گیلان در حوزه های فرهنگی با مضمون ایثار و شهادت را مطلوب خواند و با بیان اینکه اشاعه فرهنگ ایثار نیازمند نگاهی فرابخشی است، افزود: در رسیدن به این مهم نیازمند تلاش و همکاری تمامی دستگاه های اجرایی هستیم.

سالاری با اشاره به برگزاری جلسه ساماندهی یادواره های شهدا در نیمه دوم اسفند گفت: در برگزاری یادواره پنج سردار گیلانی که در سطح ملی اجرا می شود، باید با تجمیع برنامه ها و تمرکز بر کیفیت افزایی نسبت به حفظ شأن این بزرگ مردان تاریخ معنوی کشور تلاش کرد.

وی افزود: در این خصوص باید سطح همکاری دستگاههای اجرای در حوزه تبلیغ و پشتیبانی و اجرا مشخص شود .

استاندار گیلان با بیان مراسم یادواره شهدا متعلق به مردم است، گفت: باید زمینه فراهم کنیم تا مردم شرکت گسترده در این نوع مراسم داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان به موضوع ساماندهی گلزار شهدا اشاره کرد و ادامه داد: به امر همسان سازی گلزار شهدا تاکید نداشته باشیم زیرا تصریح رهبر معظم انقلاب بر اصلاح قبور به سلیقه خانواده شهدا و عدم همسان سازی است.

سالاری بهسازی محیط عمومی و مسیر دسترسی به گلزار شهدا را مورد تاکید قرار داد و افزود: تا کارهای موجود در حوزه ساماندهی گلزار شهدا انجام نشده به سمت مسقف کردن گلزار شهدا نرویم.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: مسقف کردن گلزار شهدا در جایی انجام شود که نیاز است و به جای آن به ترویج فرهنگ ایثار به نصب نماد و کارهای فرهنگی بپردازیم.

وی درباره موزه دفاع مقدس گفت: تلاش می کنیم امسال ساخت این مرکز فرهنگی آغاز شود.

سالاری خاطرنشان کرد: در ساخت موزه دفاع مقدس گیلان تقسیم کار بین دستگاهها تسریع شود تا هر دستگاهی خود را در یک بخش، مسئول بداند.

وی با ارزشمند توصیف کردن تدوین دانشنامه دفاع مقدس گفت: جمع آوری اسناد دفاع مقدس در گیلان نیز کار خوبی است که باید مورد توجه باشد.

استاندار گیلان در خصوص راهیان نور نیز اظهار کرد: اقامت گاهی مختص گیلان در جنوب کشور ایجاد شده است.


انتهای پیام

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۶۷۳۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر آموزش و پرورش فردا به ایلام می اید
 • 400 روحانی از آذربایجان غربی در دفاع مقدس شرکت کردند
 • ۳.۷ میلیون کودک محروم از آموزش داریم/ تا سال ۲۰۳۰ هیچ کودک محروم از تحصیل باقی نمی ماند
 • شیراز میزبان کنگره ملی شعر دفاع مقدس
 • دفاع مقدس الگویی برای ملت های مستضعف در مقابله با ظالمین جهانی است/ هشدار فرمانده سپاه قدس: هر کس ایران را بیازماید پاسخ سختی خواهد گرفت
 • همایش ایثارگران روحانی و طلبه استان مرکزی+تصاویر
 • شهدای روحانی نقش مؤثری را در دوران دفاع مقدس داشتند
 • استاندار فارس: روند ساخت موزه دفاع مقدس فارس شتاب گیرد
 • تدوین دانش‌نامه دفاع مقدس لرستان نیازمند حمایت‌های مالی است
 • کارگاه تخصصی روایت گفتمانی دفاع مقدس برگزار گردید
 • کنگره ملی شعر دفاع مقدس به میزبانی شیراز برگزار می‌شود
 • پیش همایش «استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» برگزار می شود
 • همایش رزمندگان دفاع مقدس شهرستان لردگان برگزار می شود
 • بيانيه بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس
 • همایش کشوری دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان برگزار می‌شود
 • همایش ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت برگزار می شود
 • رزمندگان دفاع مقدس؛ سفیران گفتمان ایثار و مقاومت
 • انگلیسی‌ها رضاخان را به عنوان یک عامل دست‌نشانده بر سرِ کار آوردند تا کار مورد نظر آنها را انجام دهد
 • همایش بزرگ رزمندگان در شهرستان لردگان برگزار می شود