به گزارش ایکنا؛ مؤسسه هفت آسمان برنامه‌ها و طرح‌های متنوعی از جمله اجرای برنامه قصه‌های قرآن ویژه 6 تا 13 سال، تلاوت نور، درس‌هایی از قرآن، ترجمه قرآن، گزیده تفسیر نمونه، تفسیر تسنیم را در دست اجرا دارد.
بنابر این گزارش این مؤسسه برای کلاس‌های آموزشی خود از اواخر هر فصل شروع به ثبت نام کرده و اول هر فصل ترم‌ها آغاز می‌شود که در واقع هر کدام از طرح‌ها شامل 10 ترم است و هر ترم در 10 هفته برگزار می‌شود که بعد از پایان 10 ترم اگر فرد حضور مستمر در همایش‌ها داشته باشد جایزه طرح که سفر زیارتی رایگان به قم، مشهد، کربلا و مکه است، شامل حالش می‌شود.


یادآور می‌شود، علاقه‌مندان بانو برای ثبت‌ نام می‌توانند از ساعت 9 تا 12 و آقایان از ساعت 16 تا 18 با شماره 03135815025 تماس حاصل کنند.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

رخ نمایی گنبد فیروزه ای/ گنبد سلطانیه شاهکار معماری ایران

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، گذرت که به زنجان می‌افتدد بعید است چشمت به گنبدی با رنگ فیروزه‌ای که در دل دشت سلطانیه خود نمایی می‌کند جلب نشود بدون شک این گنبد یکی از زیباترین آثار تاریخی نه تنها استان زنجان بلکه کشور است.   این گنبد سر به فلک کشیده در فهرست مرتفع‌ترین گنبد‌های آجری جهان واقع شده و از نظر ارتفاع بعد از کلیسای سانتاماریا و مسجد ایاصوفیه، سومین گنبد مرتفع جهان است.

در ایران، این گنبد بلند‌ترین گنبد آجری بوده و از جمله آثار کشور در فهرست آثار یونسکو قرار دارد.  
گنبد در سال‌های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلاد توسط مغولان در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد تا به عنوان آرامگاه ابدی هشتمین ایلخان مغول، سلطان محمد خدابنده یا الجایتو مورد استفاده قرار بگیرد.   هدف سلطان از احداث چنین بنای منحصر به فردی، این بود که پیکر مطهر امام اول شیعیان را در آن به خاک بسپارد، اما در نتیجه مخالفت علمای شیعه موفق به انجام چنین کاری نشد و پس از مرگش این مکان به آرامگاهی برای خودش تبدیل شد. گنبد سلطانیه شاهکار معماری ایران در دوره ایلخانی گنبد دارای ارتفاع ۴۸ ٫ ۵ و قطر دهانه ۲۵ ٫ ۵ می‌باشد. این گنبد زیبا، ۸ درب و ۸ ایوان و ۸ منار قرینه دارد گفته می‌شود از ۸ در بهشت (ابواب البر یا در‌های نیکی) الگو گرفته است روی هر یک از این منارها، یک موذن قرار داشت که امروزه در بنا، رد پایی از آن دیده نمی‌شود.   تزیینات و نحوهٔ ساخت این مقبره در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به‌وجود آورده که از معماری سلجوقی منفک شده‌است.   این گنبد شامل دو دوره تزئینات می‌باشد دور اول تزئینات آجر وکاشی بوده است که به واسطه آجر و کاشی آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است، اما بعد از مدتی به دلیلی نامعلوم پادشاه (سلطان محمد خدابنده) دستور پوشانیدن تزئینات کاشی با اندود گچ را می‌دهد که مانند تزئینات کاشی به واسطه نقاشی روی گچ آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.    
سر طریقه تقسیمات در معماری داخلی و تئوری فضا‌های این بنا تقارن برگرد یک محور است که امتداد آن به طرف قبله متوجه است. قوس این گنبد با دور بسیار تند و کشیده اجرا شده و از نقطه نظر دهانه و ارتفاع و چگونگی ساختمان در تمام ایران بی نظیر است.   درگاه‌های ورودی گنبد؛ در روزگار آبادانی رفت و آمد از طریق چهار درگاه کوچک انجام می‌شده است، ورودی‌های بزرگ مورد استفاده مردان و ورودی‌های کوچک که به ایوان‌های کم وسعت طبقه اول منتهی می‌شد به زنان اختصاص داشت و احتمالاً ورودی‌های شرقی و شمال غربی مورد استفاده مردان قرار می‌گرفته است و ورودی جنوبی گنبد به لحاظ الحاق تربت خانه به گنبد، درگاه ورودی بین تربت خانه و گنبد بوده است.
بعد از طبقه همکف، طبقه اول، شامل دهلیز‌های ارتباطی است این طبقه در ارتفاع ۹/۴۰ متری قرار گرفته است و از طریق سه واحد پلکان دسترسی به آن امکان پذیر است.    

این راهرو دور تا دور بنا را احاطه کرده و نسبتاً تاریک است که تامین نور و روشنایی آن‌ها بوسیله پنجره‌هایی که در چهار ایوان بزرگ تعبیه شده است صورت می‌گیرد.

در راهرو‌های طبقه اول اتاقک‌هایی وجود دارد که احتمالاً برای بانوان و خانواده‌ی سلطنتی در نظر گرفته شده است تا در مراسم مختلف نظاره گر آداب مراسم فرهنگی خود باشند.

طبقه دوم شامل ایوان‌هایی است که این ایوان‌ها هر یک بوسیله سه قوس تقسیم می‌شود هیچ گونه ارتباطی با داخل گنبد بغیر از راه پله‌هایی که از طبقه همکف بالا می‌آید، ندارد. در ایوان‌های طبقه دوم (رو به بیرون) در هر وجه بنا سقف راهرو‌های مستطیل شکل با تاق‌های ضربی پوشیده شده که دارای سه چشمه تاق، یک چشمه تاق میانی و دو چشمه تاق در اطراف آن است که چشمه تاق میانی بزرگتر و موازی با انحنای تاق متقاطع است.

از طبقه دوم هشت پلکان در داخل جرز‌ها ایجاد شده که به مناره‌ها منتهی می‌شود و این طبقه را به طبقه سوم مرتبط می‌کنند. پله‌ها مدور و چرخشی هستند، هر پله ۹۰ سانتی متر طول و ۳۰ سانتی متر ارتفاع دارد.  

ارتفاع طبقه سوم (پشت بام) حدود ۲۷/۸۰ متر است، در این طبقه پا تاق گنبد و پایه‌های هشت ضلعی مناره‌ها قرار گرفته است. ارتفاع ۱/۴۰ و ارتفاع گنبد ۱۹ متر از طبقه سوم است در نمای بیرونی گنبد در هر هشت ضلع آن تاق نما‌هایی وجود دارد که عملکرد سازه‌ای تزیینی دارند. تربت خانه دومین فضای مورد بحث آرامگاه اولجایتو، فضای موسوم به تربت خانه می‌باشد. این فضا به شکل مستطیل با طول ضلع ۱۷/۶۰ متر و عرض ۷/۸۰ متر و با ارتفاع ۱۶ متر، محراب مجموعه را در جرز جنوبی در خود جای داده است. بر اساس یافته‌های باستان شناسی این بنا کمی پس از احداث و تکمیل گنبد ساخته و به آن الحاق شده است.

پوشش سقف تربت خانه از سه واحد تاق و تویزه ساخته شده قطر تاق وسطی که بزرگتر است ۹ متر و طاق‌های طرفین ۳ متر قابل اندازه گیری می‌باشد در ارتفاع ۳/۰ متری از کف، درگرداگرد آن کتیبه‌ای در دو قلم ریز به خط کوفی مشجر و قلم درشت به خط ثلث نوشته شده و اطراف کلمات را تزئینات اسلیمی پر نموده است. بین تربت خانه و محوطه زیر گنبد درب بزرگی از مس و طلا قرار داشت که به مرور زمان از بین رفته و یا به غارت برده شده است.  
برخی اشاره به این داستان دارند که این فضا جهت انتقال حرمین شریف دو امام بزرگوار حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) در نظر گرفته شده است که به دلیل مخالفت علما، این عمل صورت نگرفته است. بدلیل استفاده از تربت آن امامان در مصالح ساخت این فضا به آن تربت خانه گویند.
سردابه سردابه گنبد سلطانیه در ضلع جنوبی و در زیر تربت خانه واقع شده است و درگاه ورودی آن در ایوان جنوبی به وسیله ۹ پله و عبور از یک پاگرد به طول ۱۶۵ سانتی متر به کف سردابه راه می‌یابد.  

اینگونه استنباط می‌شود که سردابه گنبد سلطانیه پیش از سایر بخش‌های آن بنا شده و پیش از اتمام بنای گنبد مورد استفاده قرار گرفته است. تزیینات به کار رفته در سردابه شامل نقش آجر در رج‌های منظم است.

مجموعه بنا با دو تاق مجاور و راهرو کوچک ارتباطی، دارای دو پله با سقف کوتاه، بهترین شیوه ساخت سردابه سازی است. به گواه نوشته جامع التواریخ رشیدی، سلطان اولجایتو پس از انجام تشریفات و مراسم کفن و دفن در سردابه مدفون شد. مناره‌ها در طبقه سوم در زوایای هشت­گانه بنا، هشت مناره ایجاد شده است که به استثنای یک مناره در ضلع شمال شرقی و نیمی از مناره زاویه شمال غربی که بخشی از کاشیکاری آن باقی مانده، بقیه مناره‌ها فروریخته است. این مناره‌ها تو خالی است و به وسیله پلکان چرخشی از بام تا سقف ایوان‌های طبقه سوم و تا نوک مناره راه پیدا می‌کند.    
مناره‌ها از نظر فرم، اسکلت و ابعاد یکسان هستند. راهیابی به این مناره‌ها از هشت پلکان ساخته شده در داخل جرز امکان پذیر است و هشت مناره در هشت گوشه این بنا علاوه بر ایفای نقش ایستایی خود در آرایش و ابهت بنا نیز نقش به سزایی دارند.
ساخت ایوان‌های جانبی و وجود هشت مناره در گوشه بام برای جلوگیری از رانش گنبد بزرگ ایجاد شده است.   رحمتی مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان در گفتگو با گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،گفت:گنبد سلطانیه به عنوان یکی از مهمترین آثار تاریخی و اسلامی در جهان مطرح است که جزء تاثیر گذارترین بنای اسلامی با سبک آذری معماری، بنا‌های قبل خودش است.
وی افزود: این گنبد در فهرست مرتفع‌ترین گنبد‌های آجری جهان واقع شده و از نظر ارتفاع بعد از کلیسای سانتاماریا و مسجد ایاصوفیه، سومین گنبد مرتفع جهان است وهمه ساله این گنبد بیشترین آمارگردشگران ایرانی و خارجی را به خود اختصاص می دهد. 
 رحمتی تصریح کرد:بنای دیگری در ۱۲ کیلومتری گنبد سلطانیه به نام مجموعه داش کسن وجود دارد که بنای بسیار ارزشمندی است که به عنوان معبد بوداییان کاربرد دارد و هرساله علاقمندان زیادی را به خود جذب می‌کند.    
مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: استان زنجان با وجود ۷۵۴ اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و نزدیک به ۲۰۰۰ اثر شناسایی شده، جزء استان‌های غنی  از لحاظ تاریخی و فرهنگی  در کشور است.   مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همچنین ادامه داد:رخشویخانه، مردان نمکی، قیدار نبی، غار کتله خور واقع در خدابنده، قلعه بهستان، امام زاده زیدالکبیر و پیر احمد زهر نوش ابهر، چشم انداز ها‌ی طبیعی شهر خرمدره، آتشکده ها‌ی طارم و مسجد تاریخی روستای گلابر واقع در زرین آباد  از جمله اماکن تاریخی و طبیعی  استان هستند که همه ساله پذیرایی مسافرانی است که علاقمند به تاریخ و طبیعت کشور خود هستند.   وی همچنین  با اشاره به آمادگی استان زنجان برای میزبانی از مسافران نوروزی  ادامه داد: هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، اقامتگاه‌های بوم گردی، اسکان آموزش‌وپرورش، مهمانسراهای ادارات و خوابگاه‌های دانشجویی در آمادگی کامل برای پذیرایی از گردشگران هستند.
مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همچنین ادامه داد: استان زنجان دارای جاذبه‌های گردشگری ازجمله، رخشویخانه، مردان نمکی، قیدار نبی، غار کتله خور واقع در خدابنده، قلعه بهستان، امام زاده زیدالکبیر و پیر احمد زهر نوش ابهر، چشم انداز ها‌ی طبیعی شهر خرمدره، آتشکده ها‌ی طارم و مسجد تاریخی روستای گلابر واقع در زرین آباد است که همه ساله پذیرایی مسافرانی است که علاقمند به تاریخ و طبیعت کشور خود هستند.
این مقام مسئول در ادامه گفت: همه ساله بیش از ۴۰۰ هزار نفر از اماکن و بنا‌های تاریخی بازدید می‌کنند که این آمار تنها تعداد بازدیدکنندگانی را که به صورت رسمی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی و طبیعی دیدن کردند را بیان می‌کند.   فرماندار سلطانیه  نیز در گفتگو با گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، گفت: این شهرستان طبق سنوات گذشته آمادگی لازم را جهت میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی دارد.

حسین رحمانی‌هزاررودی اظهار کرد: علی‌رغم وجود پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های مختلف در شهرستان سلطانیه، متاسفانه این شهرستان مغفول باقی مانده است.

رحمانی‌هزاررودی تصریح کرد: مجموع ظرفیت شهرستان سلطانیه در امر اسکان مسافران ۲۳۰۰ نفر است که شامل خانه‌های بوم‌گردی، مدارس و ... است.     فرماندار سلطانیه با اشاره به رونمایی از آثار برجسته تاریخی مربوط به ۸۰۰ سال پیش در این مکان ادامه داد: گردشگران و مسافران می‌توانند در بازدید از گنبد سلطانیه از این آثار تاریخی نیز دیدن کنند.

وی تصریح کرد: در مجموع ۱۰۰ هزار گردشگر در ایام عید از ۲۵ اسفند تا ۱۸ فروردین از گنید سلطانیه بازدید می‌کنند.   فرماندار سلطانیه در ادامه به ارائه خدمات درمانی، بهداشتی و انتظامی در ایام نوروز در این شهرستان اشاره کرد و گفت: طبق سنوات گذشته خوشبختانه هماهنگی‌های لازم برای ارائه خدمات ویژه از سوی مراکز درمانی و بهداشتی صورت گرفته است که در حال حاضر دو پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر، دو پایگاه انتظامی و سایر مراکز فعال هستند.  

وی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز شاهد برگزاری جشنواره و برنامه‌های فرهنگی و هنری در شهرستان سلطانیه خواهیم بود.   انتهای پیام/ن

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۹۰۰۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خاطرات پدر شعبده‌بازی ایران/ با دیوید کاپرفیلد عضو یک انجمن بودیم
 • دیدار با پدرشعبده‌بازی ایران/با دیوید کاپرفیلد عضو یک انجمن بودیم
 • همایش بزرگ‌ قرآنی در تبریز برگزار می‌شود
 • ممنوعیت عبور هواپیما‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس را از آسمان هائیتی
 • گلچینی از گزارش‌های چندرسانه‌ای‌ ایکنا قزوین در سالی که گذشت
 • نگاهی به گلچین چندرسانه‌ای‌های ایکنا قزوین در سالی که گذشت
 • دومین گروه امدادی شهرداری تهران درمناطق سیل‌زده
 • اعزام دومین گروه امدادی شهرداری تهران به مناطق سیل زده
 • آداب و روسم مردم جهان برای برپایی جشن نوروز
 • رؤیت پدیده‌ای نادر در آسمان امارات! +فیلم
 • عملیاتی که در جنگ ماندگار شد
 • آخرین مهلت ثبت‌نام جشنواره «قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی»
 • آسمان استان سمنان نیمه ابری است/ احتمال بارش‌ها در هفته آتی
 • ساعت و زمان پخش سریال و فیلم های صدا و سیما در نوروز 98
 • ساعت پخش فیلم های سینمایی در نوروز 98
 • هواپیمای آسمان با مسافران نوروزی ایلام دوبار فرود آمد !
 • همه چیز درباره رشد و تکامل ذهنی در کودکان صفر الی شش ساله(+اینفوگرافی)
 • مسئولان فقط برای گرفتن عکس یادگاری به ما سر زدند
 • سالروز آغاز عملیات فتح‌المبین