معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت روان برای دانش آموزان پایه هفتم و هشتم خبر داد و گفت: با اجرای این برنامه می توان در حوزه پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی گام های جدی برداشت


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت روان برای دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم خبر داد و گفت: با اجرای این برنامه می‌توان در حوزه پیشگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی گام‌های جدی برداشت.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، علیرضا کاظمی در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن هفته تربیت اسلامی و سالروز تاسیس امور تربیتی برگزار شد، گفت: در حوزه قرآن نهضت ملی حفظ و انس با قرآن را اجرا و قرار است برنامه‌هایی تدوین شود.

برنامه صبحگاهی مدارس است، برگزاری هیات‌های مذهبی، طرح امام‌شناسی و سبک زندگی اسلامی، توسعه نماز جماعت، آموزش عملی نماز، برگزاری جشن تکلیف ساده و باکیفیت، پیوند مدرسه با مسجد، توسعه ترویج طرح مبین و یاوران نماز، تقویت دارالقرآن‌ها، مهدویت و انتظار، پرورش استعداد قرآنی، توسعه زیارت اولی و مدارس تخصصی قرآن از جمله این برنامه‌ها است.

وی افزود: در حوزه فرهنگی و هنری توسعه بر کتابخوانی و تمرکز بر کتابخانه مدارس، برگزاری جنگ‌های شادی با استفاده از ظرفیت دانش‌آموزان، احیای تئاتر، توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقای سواد رسانه‌ای، کیفیت‌بخشی فعالیت‌های اردویی، تمرکز بر فعالیت‌های مهارت‌محوری دانش‌آموزان، برگزاری نمایشگاه دورت مدرسه‌ای، توسعه همکاری با نهادهایی که دانش‌آموزان را با حقوق شهروندی آشنا می‌کنند و... از جمله این برنامه است.

کاظمی توسعه مجامع دانش‌آموزی را از جمله برنامه‌های فرهنگی و هنری دانست و گفت: در حوزه تربیتی و مشاوره تدوین نظام جامع راهنمایی از جمله مهم‌ترین برنامه است. برگزاری آزمون رغبت و توانایی دانش‌آموزان در هدایت تحصیلی از دیگر برنامه‌های معاونت پرورشی در این حوزه است.

معاون پرورشی خاطرنشان کرد: آزمون سلامت روان در بین دانش‌آموزان ۷ و ۸ برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی از جمله مهم‌ترین برنامه‌هاست. تشکیل پرونده الکترونیکی مشاوره از سایر برنامه‌های در دست اجراست به گونه‌ای که سال آینده تمام دانش‌آموزان صاحب پرونده الکترونیکی می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه مربیان پرورشی به لحاظ کمی و کیفی باید پاسخگوی نیازها باشد، گفت: ما در توانمند‌سازی مربیان فعالیت‌هایی تدوین کردیم که برگزاری دوره ضمن خدمت، تولید محتوا برای دری پرورشی و ارتقا جایگاه معلمان از برنامه‌های در دست اجرا است.

معاون پرورشی یادآور شد: ما به مربیان پرورشی بیشتری نیاز داریم، زیرا در این زمینه دچار کمبود نیرو هستیم.

کاظمی در بخش دیگری از سخنانش درباره ایجاد شبکه شاد در مدارس، بیان کرد: یک ایده خوبی است که در غالب شبکه تلویزیونی سینا اعمال شده و قرار شده از این مسیر با دانش‌آموزان تعامل برقرار شود.

وی درباره توسعه واحدهای سازمان دانش‌آموزی افزود: ما تشکل‌های دانش‌آموزی را در استان‌ها افزایش به لحاظ کمی و کیفی دنبال می‌کنیم، البته باید زمینه حضور دانش‌آموزان را در مدرسه بیشتر فراهم کنیم. حدود یک‌میلیون و صد‌هزار عضو داریم سهم خوبی است اما نیاز به توسعه دارد.

کاظمی با توجه به برگزاری دوره‌های ضمن خدمت مربیان پرورشی، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل تربیت علاوه‌بر دانش و آگاهی مسلط بودن بر روش‌های تربیتی است که شاید عدم‌آشنایی با روش تربیتی از معضلات خانواده‌ها باشد که ما در این زمینه برنامه‌هایی برای تقویت مربیان در نظر داریم.

وی در ادامه برگزاری آزمون سلامت روان برای دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم را مهم‌ترین اقدام معاونت پرورشی دانست و افزود: اجرای این برنامه در حوزه پیشگیری و درمان بسیار موثر است، زیرا می‌توان بر‌اساس نتایج این تست‌ها وضعیت استان‌ها را برآورد و به موقع وارد عمل شد.

معاون پرورشی با توجه نحوه فعالیت مربیان پرورشی در مدارس، یادآور شد: برای رسیدن به اهداف سند تحول دچار کمبود نیرو و منابع است، البته امر تربیت نیاز به مشارکت همگانی تمامی اعضای و مسئولان مدارس دارد.

وی افزود: ابزار ما برای تربیت تمام مسئولان مدرسه است و اینها باید به امر تربیتی کمک کنند، البته مدرسه نیز به تنهایی نمی‌تواند موفق شود و نیازمند همکاری والدین است. تقسیم کار والدین و مدارس برای تربیت دانش‌آموزان بسیار مهم است البته کانون‌های محله‌ای، سازمان دانش‌آموزی، بسیج مدارس، کانون مساجد و‌... از جمله مراکز خصوصی است که به یاری ما آمده‌اند.

معاون پرورشی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درخصوص ضعف برخی مدارس در تقویت کتابخانه‌های کلاسی، بیان کرد: ما در مدارس کتابخانه مدرسه و کلاسی داریم که در کتابخانه مدارس براساس نیاز تمام مسئولان مدرسه کتاب تهیه شده است، اما در کتابخانه‌های کلاسی صرفا به نیاز دانش‌آموزان پاسخ داده می‌شود.

منبع: آنا

خبر بعدی:

دانش‌آموز اگر از سلامت روان برخوردار نباشد نمی‌توانیم در هیچ حوزه‌ای موفق باشیم

خبرگزاری میزان- معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: یش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز توانمند در همیار مشاور داریم. می‌توانیم از این ظرفیت در کنترل و راهنمایی در برابر آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، علیرضا کاظمی در آیین اختتامیه نخستین همایش ملی همیار مشاور ایران گفت: گزارش برنامه همیار مشاور را به وزیر محترم ارائه دادیم و امیدوارم این همایش دستاورد‌های خوبی برای نظام تعلیم و تربیت ما داشته باشد. امروز همه ما به این نکته پی برده‌ایم که در نظام تعلیم و تربیت خلاء‌های اساسی داریم، همه ما تلاش می‌کنیم که این خلاء یعنی فقدان مهارت‌های لازم در ابعاد مختلف برای دانش‌آموزان را از پیش رو برداریم. متأسفانه روش‌های مختلف برای حل این مساله ایجاد نکرده‌ایم و آموزش و پرورش ما آموزش و پرورش حافظه‌محور و تک‌ساحتی شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: بخشی از آسیب‌های امروز ما ناشی از این موضوع است، وقتی سرمایه‌های مادی و معنوی لازم برای فعالیت‌های تربیتی در اختیار نداشته باشیم حتما تبعات نامیمونی را برای جامعه در برخواهد داشت. آموزش و پرورش مهم‌ترین استراتژی خود را تحقق سند تحول بنیادین برای دستیابی به حیات طیبه قرار داده و مهم‌ترین راهبرد هم تعلیم و تربیت تمام ساحتی با رویکرد مهارت‌محوری است.

کاظمی ادامه داد: تعلیم و تربیت مهارت‌محور دانش‌آموزان را به حیات طیبه می‌رساند. باید اقتضائات لازم را ایجاد کنیم و موانع لازم را برداریم. آموزش و پرورش در فرایند‌های خود تلاش می‌کند این موانع را حذف کند و سعی می‌کنیم با حذف آزمون‌ها و کاهش سهم کنکور به این فرایند کمک کنیم.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: برای ایجاد این زمینه‌ها باید از تمام ظرفیت‌های درون و برون سازمانی استفاده کنیم. سلامت روانی زیرساخت و بنیان همه فعالیت‌های تربیتی و راز شکوفایی دانش‌آموزان است. دانش‌آموز اگر از سلامت روان برخوردار نباشد نمی‌توانیم در هیچ حوزه‌ای موفق باشیم.

وی ادامه داد: توسعه منش‌های اخلاقی را در اولویت خود قرار داده‌ایم. در مازندران کار ارزشمندی انجام شده که راه‌اندازی شاخه دانش‌آموزی سمن‌هاست. این نشان می‌دهد دانش‌آموزان بسیار توانمند هستند و می‌توانند در حوزه‌های مختلف ورود پیدا کنند که طرح همیار مشاور نیز در همین راستاست.

کاظمی بیان کرد: بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز توانمند در همیار مشاور داریم، می‌توانیم این ظرفیت را به عنوان نقطه ثقل در بخش‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار دهیم. هم در کنترل و هم در هدایت و راهنمایی در برابر آسیب‌های اجتماعی می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم. ما به این تشکل نیازمندیم و باید عالمانه و بادقت در این زمینه حرکت کنیم.

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۳۹۱۹۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره ورزشی دانش آموزان ابتدایی در شاهرود
 • نظام ارجاع الکترونیک در شش شهرستان گیلان به اجرا درآمد
 • برنامه های ویژه نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم
 • کرمانشاه| نسخه نویسی الکترونیک در شهرستان هرسین اجرا می‌شود
 • بیماری کچلی در کمین دانش آموزان ایرانشهری
 • دلیل افت تحصیلی دانش آموزان در مدرسه
 • دانش آموزان عشایر از گذشته پرافتخار خود غافل نشوند
 • اجرای طرح قرآن‌آموزی والدین در مدارس مازندران
 • اجرای طرح قرآن‌آموزی والدین در مدارس مازندران/فعالیت قرآنی دانش‌آموزی از اوقاف به آموزش و پرورش منتقل شد
 • سخت گیری بی رویه در مدارس غیرانتفاعی موجب افزایش استرس دانش آموزان می شود
 • کردستان|لبخند رضایت و خوشحالی دانش‌آموزان روستایی+فیلم
 • تحقیقات و توسعه الکترونیک شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌شود
 • بیمارستان الکترونیک، بستر نظام درمان یکپارچه، کارآمد و موثر را فراهم خواهد کرد
 • بیمارستان الکترونیک، بستر نظام درمان موثر را فراهم می‌کند
 • نامه رییس انجمن علمی روان درمانی به وزیر سابق بهداشت
 • دانش‌آموزان را بلند می‌کردند و یک سیلی می‌زدند!
 • شرکت بیش از ۶ هزار دانش‌آموز کردستانی در جشنواره «دانایی و توانایی»
 • افراد سازگار، سلامت روان بهتری دارند
 • شرکت بیش از 6 هزار دانش‌آموز کردستانی در آزمون کتابخوانی«دانایی و توانایی»