فرزام معینی، دانشجوی رشته فقه و حقوق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در مراسم سخنرانی حسن عباسی در این دانشگاه، بدون اجازه پشت تریبون قرار گرفت و به نظام جمهوری اسلامی، مدافعین حرم و مقدسات دینی توهین کرد


فرزام معینی، دانشجوی رشته فقه و حقوق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در مراسم سخنرانی حسن عباسی در این دانشگاه، بدون اجازه پشت تریبون قرار گرفت و به نظام جمهوری اسلامی، مدافعین حرم و مقدسات دینی توهین کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، بر خلاف اینکه بسیاری فکر می‌کنند برای درخشش در پازل جریان روشنفکری باید از هنجارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عبور کرد و برای نقد و تخطئه، هیچ حد و مرزی در نظر نگرفت اما تاریخ چهار دهه انقلاب اسلامی نشان داده که انتهای جاده‌ی خاکی و دوبانده‌ای که برای حرکت در آن باید از خط قرمزها عبور کرد و حدود مشخصی هم برای عقل و دین در نظر نگرفت، آغوش منافقین و ضدانقلاب است.

نهاد دانشگاه به عنوان یکی از صفوف آوانگارد برای حرکت در فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همواره محلی برای فعالیت نخبگان شناخته می‌شود. نخبگانی که اگر جاده را اشتباه انتخاب کنند، هم از جرگه‌ی نخبگی خارج می‌شوند و هم به نام جریان روشنفکری وارد یک مسیر تاریک و آینده‌ای خاموش می‌شوند.

تصمیم درست یا اشتباه نخبگان در یک فضای پیشرو مثل دانشگاه، متاثر از مسائل گوناگونی می‌تواند رقم بخورد. بخش مهمی از این فضاسازی به عهده‌ی مسئولینی است که نقش مجری را بازی می‌کنند. از شخص رئیس جمهور گرفته تا وزیر، معاونین و حتی یک استاد ساده در کف دانشگاه!

از طرفی دانشجویان هم شایسته‌ترین بستر برای فعالیت‌های نخبگانی کف دانشگاه را تشکل‌های دانشجویی می‌دانند و این در حالیست که اختلاف نظرهای فراوانی در جهت‌گیری تشکل‌ها و نوع فعالیت آنها نیز همواره در میان اقشار دانشجویی وجود داشته است.

اما آن چیزی که فرمان اصلی دانشگاه را می‌تواند به سمت جاده‌ی خاکی مذکور و یا مسیر روشن، صحیح با تنوع در خطوط سیاسی و سلیقگی هدایت کند، نوع نگرش مسئولین به تشکل‌های دانشجویی و به تعبیری، خود دانشجویان است.

سخن معروف شهید بهشتی مبنی براینکه «دانشجو موذن جامعه است؛ اگر خوب بماند نماز امت قضا می‌شود» را می‌شود در این پارادایم توصیف کرد. اما شاید دوگانه شدن فضای دانشگاه در مواجهه با مسائل جاری کشور و همچنین نوع برخورد با مسئولین اجرایی کشور به ویژه مسئولین دولتی، تصمیمات عجیبی را برای هدایت این فرمان رقم بزند.

با در نظر گرفتن نگاه دلسوزانه و همچنین نقد منصفانه برای بهبود مسیر حرکت اجرایی کشور، می‌شود فضای نخبگانی دانشگاه را به مثابه هادیان مهمی برای جامعه‌ای مثل ایران در نظر گرفت اما برخی نگاه‌ها در بین مسئولین اجرایی کشور وجود دارد که می‌تواند این مسئله را وارونه جلو دهد.

سیدضیاء هاشمی، سرپرست سابق وزارت علوم بارها اعلام کرده است که تعداد تشکل‌های دانشجویی در دولت یازدهم به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است؛ اما بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که این تشکل‌ها غالبا شناسنامه و پیشینه‌ی شاخصی ندارند. از سویی دیگر تعداد فعالین دانشجویی با پیشینه فعالیت در این تشکل‌ها که به آغوش سازمان منافقین و ضد انقلاب رفتند نیز به مراتب بیشتر از گذشته به چشم می‌خورد.

این تشکل‌های دانشجویی که طی سالیان اخیر به ویژه در ایام منتهی به انتخابات‌های مجلس و ریاست جمهوری به صورت قارچ‌گونه در فضای دانشگاهی کشور رشد کردند، با عنوان حامی دولت و با ماموریت تخطئه‌ی جناح‌های رقیب دولت در انتخابات سنگ تمام گذاشتند. اما با به پایان آمدن عمر این تشکل‌های یکبارمصرف، افراد شاخص آن به جای طی مسیر طبیعی فعالین دانشجویی برای حضور در مراتب بالاتر مدیریتی و حتی دولتی و اجرایی، به آغوش ضدانقلاب پیوستند و امروز هم پز فعالیت‌های دانشجویی‌شان که آمیخته با حمایت از دولت اما هجمه به حاکمیت نظام بود، به عنوان کارنامه‌ی درخشان از تریبون‌های ضدانقلاب پخش می‌شود.

فرزام معینی، دانشجوی رشته فقه و حقوق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در مراسم سخنرانی حسن عباسی در این دانشگاه، بدون اجازه پشت تریبون قرار گرفت و به نظام جمهوری اسلامی، مدافعین حرم و مقدسات دینی توهین کرد.

وی که سابقه‌ی این کار را در دانشگاه تبریز هم داشت، اخیرا در نشست سازمان منافقین در برلین حضور یافت و بار دیگر حرف‌های خود را علیه نظام و حاکمیت جمهوری اسلامی تکرار کرد.

ماهیت حرف‌های معینی اهمیتی ندارد چه بسا اینکه سالهای سال است که امثال این محتوا از بان ضدانقلاب در داخل و خارج از کشور ساطع می‌شود؛ اما آن چیزی که مهم است، پر و بال دادن نهادهای دولتی مثل وزارت علوم به تشکل‌هایی است که در قالب مجیزگویی دولت و حمله به منتقدانش، فرصت عرض اندام برای افراد معلوم‌الحالی را فراهم می‌کنند که اینگونه در یک میتینگ ضدانقلاب، ضمن انتقاد از اعدام منافقین کوردل در سالهای اولیه انقلاب، موسی خیابانی (دومین سرکرده منافقین در ایران پس از رجوی) را به عنوان یک الگو معرفی کند.

باید به وزارت علومی که فرصت رشد چنین عناصری را در فضای دانشگاه‌های جمهوری اسلامی فراهم کرد تا روزی به این نحو در مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفته و به ارزش‌های انقلاب اسلامی فحاشی کند، دستمریزاد گفت! این احتمالا حاصل تجربه‌ی آقایان محترم مسئول در چهار دهه‌ی انقلاب اسلامی است!

در این میان اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی طی سالیان اخیر هر چه گفتند و تذکر دادند اما مسئولین وزارت علوم به ویژه در حوزه‌ی فرهنگی و دانشجویی به خرجشان نرفت؛ چه اینکه بد نیست از آقایان مسئولین سابق سوال شود که آیا کسی مسئولیت این فاجعه را برعهده می‌گیرد؟ هرچند امید می‌رود که مسئولین جدید این وزارتخانه به این باور برسند که از تشکل‌های دانشجویی مجیزگوی دولت، چیزی بهتر از این در نمی‌آید.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

منبع: آنا

خبر بعدی:

سطحی نگری تشکل ها، از مهم ترین تهدیدات امروز دانشگاه هاست

مریم آذرسینا مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز گفت: مسئله زنان در طول زمان و دوره های مختلف تاریخی یکی از مسائل محوری برای هر ملت با آیین‌های متفاوت است و چون نیمی از جمعیت جامعه و دانشجویان را بانوان تشکیل می دهند، پرداختن جریان دانشجویی به حقوق زنان بسیار ضروری است.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در خصوص برنامه ریزی برای فعالیت در ترم تحصیلی جدید، بیان کرد: یکی از مهم ترین اهداف بسیج دانشجویی در سطح دانشگاه علاوه بر تربیت نیروی کارآمد و متخصص، شبکه سازی بین دانشگاهی است. در این راستا ترم گذشته نشست های متعددی با کارشناسان حوزه زنان در سطح تشکیلاتی برگزار کردیم و در آینده برای شبکه سازی فعالین دانشجویی در حوزه زنان اقدام خواهیم کرد.

وی نشریات دانشجویی را برای رساندن صدای دانشجو به گوش جامعه بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: برای متمرکز کردن فعالیت های فعالین دانشجویی در حوزه های مرتبط با دانشجویان دختر برای بیان دغدغه های ذهنی و مشکلات خود، برای ترم جدید ستون هایی را مختص بانوان در نشریات دانشجویی دانشگاه در نظر گرفته ایم.

در ادامه آذرسینا افزود: طی نشست ها و برنامه ریزی ها متعدد قرار بر این شد که در ترم جدید متمرکز و با قدرت در حوزه زنان فعالیت دانشجویی داشته باشیم.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی واحد تهران شمال تصریح کرد: ما در بسیج دانشجویی اعتقاد داریم، این جنبش های دانشجویی هستند که همیشه می توانند عامل پیش برنده ای در تحقق مطالبات و رسیدن به نتیجه ی مطلوب اهداف در چارچوب های مشخص شده طبق موازین اسلامی و انقلابی باشند.

وی مطالبه گری از مسئولین را جزء رسالت های جنبش دانشجویی عنوان کرد و گفت: از جمله کار ویژه های بسیج دانشگاه در ترم جدید، آغاز سلسله مطالبه گری از مسئولین در حوزه های مختلف از جمله زنان، امور پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی است.

آذرسینا با تاکید بر توجه به نقش جریانات بیرونی در درون دانشگاه ها، گفت: دانشگاه بنگاه و تریبون حزب و جریانات سیاسی نیست و یکی از وجوه شاخص دانشجویان استقلال فکری است. دانشجوی ما نباید در زمین جریان های سیاسی بیرون از دانشگاه بازی کند؛ بلکه باید خودش فکر، برنامه ریزی و اجرا کند.

این فعال دانشجویی با نام بردن از کانون های دانشجویی، تصریح کرد: شنیدن تفکرات مختلف و نقد کردن آنها عیبی ندارد، اما باید ما خودمان در دانشگاه مستقل عمل کنیم، زیرا جنس تشکل های دانشجویی استقلال است. کانون های دانشجویی باید خودشان برای خودشان فکر و برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه محلی برای عمیق اندیشیدن است، تاکید کرد: دانشجو باید ژرف اندیش باشد. به نظر من یکی از تهدیدات بزرگ امروز دانشگاه ها، سطحی نگری است. دانشگاه جای عوام پسندی و قشری گری نیست، البته دانشجو باید آزاد فکر کند و فرصت آزاداندیشی را برای او فراهم کرد. که این امر با همت دانشجویان و نظر مساعد مسئولین محقق می شود.

انتهای پیام/

300 / 167 بسیج دانشجویی مطالبه گری تشکل های دانشجویی جریان دانشجویی حوزه زنان

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۱۳۳۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مافیای منافقین در آلبانی/بلیت واشنگتن و نقش دهلی نو در تحریم‌ها/۲۶ دی روز رهایی ملت از بند طاغوت/آنچه در رزمایش «فداییان حریم ولایت» گذشت
 • تکرار قصه پرغصه جلسات نمادین برای حل معضلات جوانان سبزواری/ مشکلاتی که بدون حضور تشکل‌های دانشجویی بررسی شد
 • عکس زمستانی « بهنوش طباطبایی » در آغوش آدم برفی
 • زندگی متاهلی در خوابگاه دانشجویی
 • آتش‌نشان شهید، دانشجوی علمی کاربردی است
 • کمک دولت عربستان برای فراری دادن ۵ دانشجوی مجرم سعودی از آمریکا
 • مافیای منافقین در آلبانی؛ از عملیات تروریستی مجازی تا دلارهای سعودی‌ و حمایت یانکی‌ها
 • مخالف انتقال آب کارون برای مصارف غیر شرب هستیم/ استاندار مطالبه تشکل‌های دانشجویی را سیاسی خواند!
 • سیاست موزیانه منافقین در اسپانیا
 • احداث پایگاه نظامی گروهک منافقین در مرز‌های شرقی ایران
 • حزب راستگرای اسپانیا در انتخابات پارلمانی اروپا از حمایت مالی منافقین استفاده کرده است
 • حمایت منافقین از حزب راست‌گرای اسپانیا در انتخابات پارلمانی اروپا
 • حمایت منافقین از حزب راست‌گرای اسپانیا در انتخابات
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه تلخ سقوط هواپیما/ احضار سفیر هلند/ مافیای منافقین در آلبانی/ افتتاح ۵ هزار و ۴۰۰ طرح محرومیت‌زدایی سپاه/ معیار دوگانه در قبال تروریسم
 • اقدام منشوری دانشجوی دختر کار دستش داد+ عکس
 • تبلیغات گروهک منافقین بر روی ساختمان شهرداری پاریس / دم خروس از زیر لباس رجوی باز هم بیرون زد + تصاویر
 • اولین جشنواره تجربیات تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود/ ۱۳ بهمن؛ آخرین مهلت ارسال آثار
 • تعلیق یک تشکل دانشجویی به دلیل شکایت بسیج
 • معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی از کیمیا علیزاده تجلیل کرد