مرکز فارس ،معاون امور استان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مراسم آغاز ساخت سریال مفاخر ایران در شیراز گفت، اثار حافظ و سعدی زمینه ساز گفتگو با جهان و نشان از صلح و دوستی ایرانیان است


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس ،معاون امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مراسم آغاز ساخت سریال مفاخر ایران در شیراز گفت: اثار حافظ و سعدی زمینه ساز گفتگو با جهان و نشان از صلح  و دوستی ایرانیان است.
دارابی افزود: آثار تمدنی کشور ما در تبادل، تعامل و ارتباطات جهانی که گفت و گو نقش ایفا می‌کند، پشتوانه‌ای قوی و غنی است.

وی افزود: ما مفتخریم که دیوان حافظ ،بوستان و گلستان سعدی جز صد اثر برتر جهان است.
دارابی بیان کرد: در خانه ما در کنار قرآن کریم و مفاتیح الجنان، بوستان و گلستان و دیوان حافظ داریم و ما به این افتخارات می‌بالیم و این داشته‌های ماست.
معاون امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز بسیاری از صاحب نظران جهانی از جمله گوته با افتخار گفته اند که متاثر از سعدی و حافظ هستند و ما اگر به دنبال بازسازی گذشته مان هستیم باید به سرغ آثار برزگان برویم.
دارابی بیان کرد: رییس جمهور فرانسه به احترام سعدی، نام او را بر فرزندان خود می‌گذارد و به تاریخ و ادبیات ایران زمین احترام گذارد.
وی افزود: اگر به دنبال حفظ آثار فارسی و حفظ تمدن ایران و اسلام، هستیم باید به آثار حافظ و سعدی و خواجو احتمام بورزیم و هر فرد نیکوکاری که بیاید و برای تصویر کشاندن آثار ما کمک کند ما خوشحال و مشتاقیم.
دارابی تاکید کرد: اگر به دنبال ارایه تصویری شفاف و روشن از گفت و گو و مدارا و صلح جویی ایرانیان به جهانیان  هستیم، باید به اثار سعدی و حافظ رجوع کنیم.
وی گفت: اگر چه امروز در شیراز شاهد افتتاح کار سه خورشید هستیم، قهرمان کردستان سلطان سنجر، قهرمان بختیاری‌ها بی بی مریم و فرزندش شیرعلی مردان، حماسه عشایر عرب غیور ایران در برابر تجاوز انگلیس در خوزستان، در مراکز استان‌های مختلف در حال تولید و ساخت است، اما تفاوت این مجموعه از آن جهات است که ما برای نخستین بار در عرصه فرهنگ و هنر وارد شده ایم.
دارابی افزود: وظیفه ماست که حق ما و آنچه که استان فارس و شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر ایران را دارد ادا کنیم که تاخیر فراوانی در آن انجام شده است.
وی گفت: استادان و هنرمندان فارس نقش اول را در خلق، تولید و ساخت اثر خواهند داشت تمام تلاش ما و همکاران در صدا و سیما و مرکز فارس بر این است که از بهترین، نام آور‌ترین و مجرب‌ترین عوامل و عناصر در حوزه کارگردان، تولید و بازی برای این کار استفاده شود و در طراز جهانی تولید خواهد شد.
وی بیان کرد: امیدوارم با عوامل در نظر گرفته شده، کاری فاخر و ارزشمند که تصویری از توانمندی، قابلیت، ارزش‌های ایرانی و فرهنگ و تمدن ایران را در قالب تصویر ،نمایش ، فیلم سینمایی و مجموعه سریال این سه بزرگ به جهانیان ارایه دهیم  تا همه جهان به احترام ایران بایستد و کلاه از سر بردارد.

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

تنها استانی هستیم چهار سال زندانیان را راهیان نور بردیم/ زندانی داشتیم جرمش قتل عمد بود حافظ کل قرآن شد

رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندان های استان گلستان گفت :زندانی داشتیم که جرمش قتل عمد بود اما با تلاش خود در زندان قران را حفظ کرد و همین قران او را از پای چوبه دار نجات داد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از گلستان ما ؛ حجت الاسلام والمسلمین عبدالهاشم رضایی رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندان های استان گلستان ظهر امروز پنجشنبه 2 اسفندماه  در گفت و گو با این پایگاه خبری اظهار کرد : در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماهی و کاهش آن در زندان های استان گلستان با همکاری دستگاههای متولی نظیر بهزیستی اقدامات خوبی برگزار شده است .

حجت الاسلام رضایی افزود : جهت ارتقا مهارتهای فردی ، خانوادگی و اجتماعی مددجویان ، همه زندانیانی که شرایط زندان باز و واجد مرخصی بودند به تفکیک شهرستانها با همکاری بهزیستی ، شبکه بهداشت و درمان و فرمانداران دوره آموزشی برگزار شد و برای زندانیانی که در زندان بسته بوده و واجد مرخصی هم نبودند این دوره ها برگزار شد .

وی اضافه کرد : یک دوره آموزشی تقسیم کار هم طی تفاهم نامه ای با وزارت کشور برگزار شد که در این طرح دانشگاه ها ، اساتید و ائمه جمعه هم پای کار آمدند و با همکاری انجمن حمایت از زندانیان و مرکز خدمات اجتماعی اقدامات خوبی صورت گرفت .

زندانی داشتیم جرمش اعدام بود حافظ کل قران شد

مسئول روابط عمومی اداره کل زندانهای استان گلستان در ادامه خاطرنشان ساخت : در زمینه آموزش قران اعم از روخوانی ، تفسیر ، حفظ و روان خوانی هم اقدامات بسیار مناسبی انجام شد به طوری که امروز برخی مددجویان ما در زندان ، مساجد و پایگاه ها مربی آموزش قران هستند .

رضایی یادآور شد : زندانی داشتیم که جرمش قتل عمد بود اما با تلاش خود در زندان قران را حفظ کرد و همین قران او را از پای چوبه دار نجات داد ، این فرد بعد از آزادی در دامغان سوپرمارکتی راه انداخته و تحت عنوان مربی قران با اوقاف دامغان همکاری می کند .

وی تاکید کرد : در زندانهای استان مددجویانی داریم که از یک تا کل قران را حفظ هستند اما کسانی که بالای سه تا پنج جزو را حفظ باشند مشمول تسهیلات اشتغالزایی و عفو می شوند و در این راه باید از اوقاف تشکر کنم که دارالقران ما را راه اندازی کرد و کتاب و مربی در اختیار ما قرار داد .

تنها استانی هستیم که زندانیان را راهیان نور بردیم

حجت الاسلام رضایی با اشاره به برگزاری اردوهای راهیان نور برای زندانیان اظهار داشت : تنها استانی هستیم که تا سال 95 چهار بار زندانیان را با همکاری سپاه به اردوهای راهیان نور اعزام کردیم .

وی در خصوص فعالیتهای مددجویان در حوزه زنان بیان کرد : برای زنان نیز آموزش های قرانی ، صنایع دستی ، گلیم بافی و آموزش های فنی و حرفه ای را داریم ، ضمن اینکه در بند نسوان آموزش های تاب آوری و مهارت های زندگی و ارتباطی با همکاری بهزیستی برگزار می شود ؛ همچنین اردوهای زیارتی ، سیاحتی و تفریحی نیز به صورت مستمر در حال برگزاری است و در مجموع نگاه مدیر کل و مجمعه ستادی در حوزه زنان ویژه است .

طلاق توافقی باید مدیریت شود

این مقام مسئول با اشاره به موضوع نگران کننده طلاق در جامعه گفت : رهبری هم در این زمینه دغدغه هایی دارند و بحث طلاق های توافقی را مذمت کرده اند لذا باید این موضوع مدیریت شود و تلاش ویژه ما نیز اینست که در چنین پرونده هایی در نگاه اول بحث صلح و سازش و عدم متارکه مطرح شود و از این معضل اجتماعی پیشگیری شود .

حساسیت از روی نام زندان حذف شود

رئیس امور فرهنگی و تربیتی اداره کل زندانهای استان گلستان به عنوان حرف آخر بیان کرد : از مجموعه دستگاههای اجرایی درخواست دارم که حساسیت را از روی نام زندان حذف کنند چون زندانی ها نیز آدمهای همین اجتماع هستند و اگر کسی در جامعه دچار بزه شد در واقع خانواده او نیز زندانی است لذا نگاه باز و اجتماعی داشته باشند .

رضایی گفت : از مدیران عامل بانک ها نیز می خواهم در بحث تسهیلات و ضامن با این افراد راحت تر برخورد کنند و از فرمانداران نیز تقاضا داریم در بحث فرصتهای شغلی به این مددجویان اعتماد کنند ، در حال حاضر بسیاری از مددجویان طی تفاهم نامه با اوقاف در زمینهای کشاورزی و باغی کار می کنند و این نوع نگاه مدیران قطعا به کاهش آسیب های اجتماعی کمک شایانی خواهد کرد .

انتهای پیام /

 

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۶۴۹۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 8 باغ مهم شیراز ؛ که باید ببینید (+عکس)
 • آخرین خبر از ساخت سریال نوروزی سعید آقاخانی
 • نوآوری ها و ابداعات محمود حسابی گشاینده فصلی نوین در علم و دانش
 • حافظ سبزپوش شد
 • شوق شنیدن اذان مؤذن‌زاده و همراهی با طرح «مشکوة»
 • من هم مخالف ساخت سریال‌های شعاری هستم
 • خانواده ای با ۵ حافظ قرآنی
 • آسفالت معابر و رفع نقاط حادثه خیز در ایذه
 • برگزاری جشنواره «مدهامتان» استان تهران با حضور 760 قاری و حافظ + عکس
 • دارابی فنی‌ترین کشتی‌گیر مسابقات شد
 • نشست حکمت و معرفت خواجه نصیرالدین توسی
 • نمایشگاهکرنش به حافظ آغازی برای دیپلماسی فرهنگی
 • رونمایی از پنج سردیس مفاخر گیلان در منطقه آزاد انزلی
 • نمایشگاه کرنش به حافظ در اصفهان گشایش یافت
 • نمایشگاه «کرنش به حافظ» در اصفهان برگزار می‌شود
 • نمایشگاه آثار «کرنش به حافظ» در اصفهان برگزار می‌شود
 • بهزاد فراهانی بازیگر سریال رمضانی شد
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| بهزاد فراهانی بازیگر سریال رمضانی شد/ نمایش‌های رادیویی جشنواره فجر امروز تمام می‌شود
 • نقد قسمت ششم سریال احضار؛ ما دیگر نمی‌ترسیم!