واریس سیاهرگ ها با افزایش احتمال لخته شدن خون مرتبط است


واریس سیاهرگ‌ها با افزایش احتمال لخته شدن خون مرتبط است. ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰ رسانه ها خواندنی نظرات

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که واریس سیاهرگ‌ها می‌تواند خطر لختگی خون را پنج برابر کند.

پزشکان تایوانی اظهار داشتند: واریس سیاهرگ‌ها تنها از جنبه زیبایی آزار دهنده نیست بلکه با خطر فزاینده بروز بیماری‌های جدی‌تر همراه است.متخصصان با مطالعه روی یک گروه 425 هزار نفری که نیمی از آنان دچار واریس سیاهرگ بودند دریافتند این عارضه با افزایش حدود پنج برابری خطر ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) همراه است. این لخته‌های خون اگر به سمت ریه و قلب حرکت کنند تهدید جدی محسوب می‌شوند.

هر چند متخصصان تایوانی اظهار داشتند که مشخص نیست آیا واریس سیاهرگی عامل لخته شدن خون است یا خطر جدی برای آن به حساب می‌آید. به همین دلیل لازم است مطالعات بیشتری انجام شود تا تاثیر واریس سیاهرگی بر بروز لختگی خون تایید شود.

پزشکان اظهار داشتند: با در نظر گفتن شیوع بالای واریس سیاهرگ‌ها در عموم مردم جهان نتایج این مطالعه می‌تواند زمینه ساز انجام بررسی‌های بیشتر در مورد تاثیر واریس سیاهرگ‌ها بر التهاب و شکل گیری لختگی خون باشد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P41383/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

تنظیم فشار خون با زهر خفاش خون آشام!

یک پپتید یافت شده در سم خفاش خون‌آشام ممکن است به توسعه یک کلاس جدید از داروهای تنظیم کننده فشار خون و بسیاری از بیماری‌های دیگر منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، در تحقیقات جدید به رهبری دانشمندان دانشگاه کوئینزلند(Queensland) شرح داده شده است که چگونه یک پپتید جدید موجود در زهر خفاش‌های خون‌آشام می‌تواند راه را برای توسعه یک کلاس کاملا جدید از داروهای فشار خون هموار کند.

با این حال این مطالعه توسط کارتل‌های مواد مخدر که در مکزیک هستند، دسترسی دانشمندان را به منطقه تجمع این موجودات قطع کرده‌اند و موجب توقف مطالعات شده‌اند.

تیم تحقیقاتی در چند سال اخیر به بررسی ویژگی‌های منحصر به فرد سم خفاش خون‌آشام پرداخته است و دریافته است که زهر این گونه خفاش شامل چندین ترکیب مهم ضد انعقاد است.

مطالعه جدید نیز نشان می‌دهد که این زهر حاوی یک ترکیب جدید و هیجان‌انگیز دیگر است که می‌تواند کاربردهای بالقوه‌ای برای انسان داشته باشد. این بار یک پپتید در زهر خفاش خون‌آشام پیدا شده است که می‌تواند در درمان همه چیز از بیماری‌های قلبی و عروقی گرفته تا بیماری‌های کلیوی استفاده شود.

"برایان فرای" یکی از محققان این مطالعه توضیح می‌دهد: پپتیدها شکل جهش یافته ژن کالسیتونین(CGRP) هستند که توسط بدن ما برای آرام کردن رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پپتید(Peptide) بسپارها یا پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخص و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند.

پپتیدهای خفاش‌ها به طور غیر منتظره‌ای گزینشی عمل می‌کنند و اثر درمانی فوق‌العاده و عوارض جانبی کمتری دارند.

فرای می‌گوید کشف این ترکیب جدید باور نکردنی با تحقیق و توسعه بیشتر می‌تواند منجر به درمان‌های گسترده انسانی شود. به عنوان مثال پمن درمان بیماری فشار خون بالا در عروق خونی کوچک می‌تواند با افزایش جریان خون در بافت جدید پیوند زده شده، باعث افزایش میزان موفقیت پیوند بافت مانند پیوند پوست شود.

متاسفانه پیشرفت این پژوهش در مکزیک به دست کارتل مواد مخدر با مشکل مواجه شده است. این تحقیقات برای سال‌ها در نقطه‌ای نزدیک به کوئرناواکا در ایالت مورلوس مکزیک انجام شده است، اما اکنون حضور قاچاقچیان مواد مخدر کار را دشوار کرده است.

محققان می‌گویند ما نمی‌توانیم به سایت اصلی خود در مکزیک دسترسی پیدا کنیم، زیرا این منطقه توسط قاچاقچیان مواد مخدر گرفته شده است.

محققان خوشبین هستند که سایت‌های جدید ایمن‌سازی شوند و آنها بتوانند کار خود را ادامه دهند اما معلوم نیست چه مدت طول خواهد کشید.

فرای می‌گوید چندین سال طول می‌کشد تا تحقیقات در محل جدید شکل بگیرد.

وی گفت: ما مجبور خواهیم شد تا سایت‌های جدیدی را پیدا کنیم که ایمن باشند. آن هنگام برای پیدا کردن گونه‌های پپتید جدید و داروهای بالقوه و کمک به درمان و نجات جان انسان‌ها تلاش خواهیم کرد.

مطالعه خفاش‌های خون‌آشام یادآور می‌شود که طبیعت هنوز هم یک منبع فوق العاده از ترکیبات کشف نشده است.

طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش بیش از 70 درصد از داروهای جدید مولکول کوچک که طی 25 سال گذشته معرفی شده‌اند از منابع طبیعی، حیوانات یا گیاهان تولید شده‌اند.

فرای می‌گوید: این کشف نمونه دیگری از این است که چرا باید از حیات وحش حفاظت کرد، چرا که ما نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که منابع زیستی مهم بعدی برای توسعه داروها و درمان‌های جدید از کجای طبیعت به دست خواهد آمد.

خفاش خون‌آشام

خفاش خون‌آشام یا خفاش وَمپایر نامی عمومی برای خفاش‌هایی است که خون دیگر حیوانات را می‌مکند. تنها سه گونه از این خفاش‌ها فقط از خون تغذیه می‌کنند که هر سه آنها بومی آمریکای مرکزی و جنوبی هستند.

افسانه‌ها و اسطوره‌ها در تمام جهان، خفاش‌ها را به عنوان اهریمنان خون‌آشام به تصویر می‌کشند.

طول بال این خفاش‌ها حدود هشت اینچ و بدن آنها به اندازه انگشت شست یک انسان بزرگسال می‌باشد. اگر نوع تغذیه و برنامه غذایی آن‌ها نبود، مردم توجه زیادی به این جانوران کوچک نداشتند. خفاش‌های خون‌آشام از خون پرندگان بزرگ، گله‌ها، اسب‌ها و خوک‌ها تغذیه می‌کنند.

این خفاش‌ها با دندان‌های تیزی که دارند، بریدگی‌های ریزی را در پوست حیوانی که خوابیده است، ایجاد می‌کنند. بزاق خفاش‌ها دارای ماده‌ای شیمیایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. بنابراین خفاش به راحتی می‌تواند خونی را که در زخم ایجاد شده بمکد.

ماده شیمیایی دیگری که در بزاق آنها وجود دارد، ماده بی حس کننده‌ای است که جلوی بیدار شدن حیوان را می‌گیرد.

خفاش‌های خون‌آشام، شکار خود را از طریق صدا، بو و پژواک پیدا می‌کنند. در این هنگام آنها در یک متری سطح زمین به پرواز در می‌آیند و از حسگرهای ویژه گرمایی استفاده می‌کنند که در بینی‌هایشان قرار دارد و به آنها کمک می‌کند تا سیاهرگ‌هایی را پیدا کنند که به پوست بدن شکارشان نزدیک است.

بزاق این خفاش‌ها در جلوگیری از لخته شدن خون بهتر از هر ماده دارویی دیگر می‌باشد و می‌تواند در پیشگیری حملات قلبی و سکته‌ها کمک موثری باشد.

به گفته پزشکان، بزاق این حیوانات حاوی ترکیبی است که می‌تواند خون را رقیق کند و در نتیجه لخته‌های خونی را در عروق مغزی حل کرده و از بین ببرد. در حال حاضر بیشتر انواع سکته‌های مغزی با مصرف داروهای از بین برنده لخته‌های خونی ظرف 4 ساعت پس از سکته تحت درمان قرار می‌گیرند. اما دارویی که از بزاق خفاش برای این منظور تولید می‌شود، می‌تواند همین تاثیر را تا 9 ساعت پس از حمله داشته باشد.

خفاش‌های خون‌آشام یکی از انواع گونه‌هایی هستند که به عنوان آفت به آن‌ها نگاه می‌شود، اما میلیون‌ها خفاش سودمند وجود دارند که مردم آنها را به اشتباه نابود می‌کنند.

این مطالعه جدید در مجله Toxins منتشر شده است.

انتهای پیام

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۶۸۳۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درمان لخته خون پا با ۹ روش خانگی
 • زهر خفاش خون آشام به کمک تنظیم فشار خون می‌آید!
 • میزان مراجعه برای اهدای خون در اصفهان کاهش یافت
 • خون آشامی که بیماران مبتلا به فشار خون را درمان می کند
 • سلول‌های بنیادی خون بندناف به درمان کودکان فلج مغزی کمک می‌کند
 • 110 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شد
 • پیشگیری از ابتلا به فشار خون با این فرمول ناب غذایی
 • پیشگیری و کاهش فشار خون با ورزش
 • خطر برخی دارو‌های سرماخوردگی برای سلامت قلب
 • با روش‌های خانگی و تخصصی درمان واریس آشنا شوید
 • کدام روستاهای خوزستان در معرض خطر هستند
 • آثارمنفی شب کاری بر سلامت انسان
 • آخرین تصمیم‌ها برای جابه‌جایی دو روستای در معرض خطر رانش و فرسایش در خوزستان
 • خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب
 • 70 درصد طرح 'ایراپن' در زنجان اجرا شده است
 • درمان واریس با روش های خانگی
 • چه افرادی در معرض لخته شدن خون هستند
 • آثار منفی شب کاری بر سلامت انسان
 • الکل با جسم و روان ما چه می کند؟