باگذشت بیش از دو هفته از سخنرانی دکتر حسن روحانی در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و کاربست واژه «رفراندوم» توسط وی، همچنان در فضای سیاسی کشور و در محافل رسانه ای، مباحث مرتبط با اظهارات رئیس جمهور موردتوجه سیاسیون و رسانه ها است


رویداد۲۴- باگذشت بیش از دو هفته از سخنرانی دکتر حسن روحانی در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و کاربست واژه «رفراندوم» توسط وی، همچنان در فضای سیاسی کشور و در محافل رسانه‌ای، مباحث مرتبط با اظهارات رئیس‌جمهور موردتوجه سیاسیون و رسانه‌ها است. 
رئیس‌جمهور در فراز پایانی سخنرانی خود گفته بود: «اصل 59 قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانون‌گذاری و اعمال قوه مقننه در مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است.
اگر در دو تا مسئله اختلاف‌نظر داریم، جناح‌ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل 59 قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم، این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌مان عمل کنیم.»
برخی از سیاسیون و نظریه‌پردازان در موافقت با پیشنهاد رئیس‌جمهور به اظهارنظر پرداختند و خواستار فعال‌سازی این ظرفیت موجود در قانون اساسی شدند و برخی نیز به مخالفت با طرح این پیشنهاد پرداختند و انتقادات تندی را نثار حسن روحانی کردند. 
باوجودآنکه به نظر می‌رسد منظور رئیس‌جمهور از طرح موضوع رفراندوم، ایجاد ارتباط فی‌مابین این موضوع و انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت‌ماه گذشته بود و هدفش بیان عظمت صندوق رای و فصل الخطاب بودن آن بود، اما مخالفان وی، هدف رئیس‌جمهور را ایجاد انحراف در مسیر پیگیری مطالبات اقتصادی و معیشتی توسط مردم و افکار عمومی بیان کردند و هر یک، به‌نوعی به اظهارات رئیس‌جمهور واکنش نشان دادند.
به نظر می‌رسد دکتر روحانی در تلاش بود تا به مخالفان و کارشکنانی که در مسیر مدیریت کشور برای دولت، ایجاد معضل سیاسی می‌کند بفهماند که انتخابات پرشور و باشکوه اردیبهشت‌ماه، نوعی رفراندوم بود که با شکست افراطیون همراه شد و مردم بار دیگر، تداوم دولت اعتدال را خواستار شدند، لذا باید سنگ‌اندازی‌ها را به کناری نهاد و همکاری را سرلوحه اقدامات قرارداد. 
بااین‌وجود و در جدیدترین اظهارنظر سیاسی، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نسبت به سخنان هفده روز قبل رئیس‌جمهور واکنش نشان داده و گفته است: «هیچ رفراندومی بالاتر از راهپیمایی ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد... حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن بزرگ‌ترین همه‌پرسی و نشانه عشق مردم نسبت به‌نظام اسلامی و ولایت است.»
البته شاید بتوان دلیل اصلی واکنش آیت‌الله جنتی را بخش دیگری از جملات دکتر روحانی دانست که به‌صورت مستقیم، خطاب به شورای نگهبان بود. رئیس‌جمهور گفته بود: «راه انتخاب مردم را باید سهل کنیم. از همه نهادها و ارگان‌ها و از دستگاه قانون‌گذاری مجلس، شورای نگهبان و از همه می‌خواهم که راه انتخابات را سهل کنند. اسلام گفته است اگر 40 نفر شهادت دادند این فردی که از دنیا رفته آدم خوب است، اگر آدم بد باشد، در روایات ما آمده خدا از گناهانش می‌گذرد. آیا وقتی 400 نفر شهادت می‌دهند این آدم خوب است، یک جناح شهادت می‌دهد که این آدم خوب است و میلیون‌ها نفر شهادت می‌دهند، این فرد خوب است، کافی نیست؟ احراز صحت و سلامت و شایستگی‌ها را سهل کنیم. مردم را در این احرازها مشارکت دهیم و اگر کمبود قانون داریم، قانون را اصلاح کنیم و راه را بازکنیم، با مردم مدارا کنیم. بگذارید همه سلیقه‌ها و جناح‌ها در انتخابات حضور پیدا کنند و در انتخابات مجلس، شوراها، خبرگان و ریاست جمهوری همه بیایند و شرکت کنند. باتجربه خودم و به‌عنوان نماینده ملت ایران اعلام می‌کنم راه این است که انتخاب مردم را آسان کنیم. انتخاب مردم اساس برای حراست از نظام ما است.»
در رابطه با اظهارات آیت‌الله جنتی در رابطه با رفراندوم و یکسان پنداشتن آن با راهپیمایی، باید نکاتی را موردتوجه قرارداد که به نظر می‌رسد ایشان نخواسته است به این نکات توجهی مبذول دارد و یا آنکه ممکن است این بی‌توجهی، ناشی از ناآگاهی باشد.
1- اولین تفاوت رفراندوم با راهپیمایی، هنگام محاسبه دقیق شرکت‌کنندگان در موضوعات مذکور نمایان می‌شود. رفراندوم زمانی معنا می‌یابد که آمار واجدان حق رای به‌صورت دقیق مشخص شود و تعداد شرکت‌کنندگان در هنگام رای‎گیری نیز به‌وضوح، نمایان شود اما در هنگام راهپیمایی، هیچ‌گاه نمی‌توان ادعای دقت در تعداد حاضرین را داشت و حتی نمی‌توان تخمین مناسبی از راهپیمایان داشت. اگر معیار سنجش، از آمار دقیق به آمار «چشمی» تغییر کند، آنگاه هر فرد و گروهی می‌تواند با درخواست تجمع و برگزاری راهپیمایی، ادعای برگزاری رفراندوم کند. اگر بنا به راهپیمایی باشد پس معترضین دی‌ماه در هشتاد شهر کشور نیز باید راهپیمایی خود را معادل رفراندوم محاسبه کنند و آن را بزرگ‌ترین رفراندوم در دنیا و حتی «کهکشان راه شیری» بدانند.
2- تفاوت مشهود دیگری که می‌توان بیان کرد به نحوه مشارکت و گزینه‌های منتخب بازمی‌گردد. هنگامی‌که تصمیم گرفته می‌شود تا در موضوعی، رفراندوم برگزار شود باید گزینه‌هایی که قرار است از میان آنان، رای‎گیری اتفاق بیفتد به‌طور مشخص و معین و با جامعیت کامل به رؤیت مردم برسد و آنان را به این نتیجه برساند که اصلی‌ترین خواسته‌ها و مطالبات، پوشش داده‌شده است؛ اما در موضوع راهپیمایی، ممکن است حاضرین با مطالبات مختلف و متعددی که بازه گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و شاید هزاران دغدغه، نیت و هدف را در پشت خود داشته باشد پای به خیابان بگذارند و هدفشان، بقای نظام باوجود اعتراضات و ناخرسندی‌ها باشد.
3- نکته مهم دیگر آن است که رفراندومی که توسط رئیس‌جمهور، مطرح‌شده است درباره موضوعاتی است که در زیرمجموعه نظام جمهوری اسلامی در حال اتفاق است و نه درباره کلیت نظام؛ اما آقایان مخالف، نادانسته با همانندسازی رفراندوم و راهپیمایی، عملاً رفراندوم درباره کلیت نظام را مطرح می‌کنند. مردم در راهپیمایی می‌کوشند این هدف را اعلام دارند که پایدار به آرمان‌های انقلاب هستند و خواهان تداوم نظام جمهوری اسلامی و بازگشت به شعارهای ابتدایی انقلاب هستند اما این حضور، دلیلی بر خشنودی از عملکردها نیست و اصلاح امور، خواسته اصلی مردم است.
4- در هنگام رفراندوم و مراجعه به آرای مردم، فصل الخطاب و کلام آخر را رای و نظر مردمی می‌دانند که آزادانه و باقدرت انتخاب، وارد کارزار همه‌پرسی می‌شوند و هر گزینه‌ای که مدنظرشان باشد را بدون اعمال فشار و مداخله دیگران، انتخاب می‌کنند. رفراندوم همانند راهپیمایی نیست که مردم با اهدافی مختلف به خیابان بیایند و مسئولان کشور، برداشت مدنظر خودشان را داشته باشند و آن را مصادره به مطلوب کنند. بسیاری از افرادی که در راهپیمایی شرکت می‌کنند آلترناتیو عدم حضور خویش را خشنودی دشمنان و سست شدن پایه‌های انقلابی می‌دانند که با سختی فراوان و هزینه‌های بسیار، به پیروزی رسیده است، آنگاه مسئولان کشور در یک کج‌فهمی آشکار، این راهپیمایی را مصادره به مطلوب می‌کنند؛ اما در رفراندوم، شرکت یا عدم شرکت و انتخاب یکی از گزینه‌های تعیین‌شده، تماماً با اختیار مردم است و هیچ تکلیف شرعی یا غیرشرعی را نمی‌توان بر آن سوار دانست.
5- نکته آخر آنکه در رفراندوم است که مردم می‌گویند آیا با نظارت استصوابی شورای نگهبان، موافق‌اند یا مخالف؟ آیا با رد صلاحیت‌های فراوان و بی‌قاعده در هنگام انتخابات، موافق‌اند یا خیر؟ آیا با رد صلاحیت منتخب مردم با آرای بالا؛ آن‌ها پس از برگزاری انتخابات، موافق‌اند یا نه؟ و آیا می‌پذیرند که به‌جای انتخاب مردمی، عده‌ای خاص مشخص کنند که چه کسانی صلاحیت ورود به ارکان تصمیم‌گیری را دارند یا نه؟ مواردی از این قبیل، هیچ‌گاه در راهپیمایی، تعیین تکلیف نخواهند شد.

رئیسی: خدا رحم کرد که رییس‌جمهور نشدم| انتخابات سال ۹۶ از انتخابات‌های پرتخلف کشور بود، هنوز پیگیر هستم| مالیات را باید از یقه سفیدها گرفت

ماجرای درگیری دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر/ یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است

علت مرگ پیام صابری همسر زیبا بروفه+عکس

منبع: رویداد24

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۷۰۹۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روایتی سیاسی از آیت‌الله خوئی امروز در حقیقت
 • مستند «آیت‌الله»؛ روایتی سیاسی از زندگی آیت‌الله خوئی
 • مستند «آیت الله»؛ روایتی سیاسی از آیت الله خوئی
 • گریه‌ای که تنها حاصلش سکوت باشد، همان رفتار پیرمردان کوفی است/ کوفیان یک حاکم بی‌تفاوت می‌خواستند
 • مردم پرو به مبارزه با فساد رای دادند
 • آیت‌الله هاشمی دغدغه قرآنی داشت نگارش 22 جلدی تفسیر قرآن‌کریم در زندان
 • فراخوان برگزاري نوزدهمين راهپيمايي دريايي در غزه
 • توضیح تهیه‌کننده درباره برخی حاشیه‌های مستند آیت‌الله طالقانی
 • آیت‌الله دستغیب افشاگر نفاق و منافقین
 • مهندس صدری: تلاش در جهت کاهش تفاوت بین همکاران دائم و قراردادی
 • راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین تجمع مسالمت‌آمیز بشری شناخته شد
 • نوزدهمین راهپیمایی دریایی در نوار غزه برگزار می‌شود
 • نوزدهمین راهپیمایی دریایی لغو محاصره غزه فردا دوشنبه برگزار می شود
 • آیت‌الله کاشانی: روز تجدید رابطه با انگلیس روز "عزای ملی" است
 • عضو شورای نگهبان: تفاوت افکار و سلیقه‌ها نعمت است
 • تفاوت افکار و سلیقه‌ها نعمت است
 • دیدار معاون پژوهشی دفتر تبلیغات حوزه با آیت الله حسینی بوشهری
 • ​دعوت از فلسطینیان برای شرکت در راهپیمایی "مقاومت حق مشروع"
 • جوانگرایی در نماز جمعه؟
 • آیت‌الله وحید قائل به مرجعیت و حوزه مستقل هستند